Hässleholms OK nationellsö 2011-09-18 14:19
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl Namn                      År   Dst Klubb                          Tid    Diff. 



H80  (7)       3090 m                      

    1 Sven Svensson             31     1 FK Vittus                    39:21     0:00 
    2 Kjell-Arne Pettersson     30       Härlövs IF                   40:26     1:05 
    3 Curth Svensson            27       Skåneslättens OL             46:31     7:10 
    4 Åke Dahlström             28    13 FK Snapphanarna              53:00    13:39 
    5 Nils Rågstedt             30    13 IS Kullen                    54:13    14:52 
    6 Bertil Johansson          30       Skåneslättens OL             54:50    15:29 

      Sven Andersson            30    14 OK Stigen                 Ej godk.          



H75  (9)       3550 m                      

    1 Leif Claesson             33       Tormestorps IF               48:57     0:00 
    2 Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK                 51:50     2:53 
    3 Jan-Eric Nelking          35       FK Åsen                      52:24     3:27 
    4 Einar Sjöström            36    13 Rävetofta OK                 57:03     8:06 
    5 Torsten Hannrup           33       OK Kompassen               1:10:21    21:24 
    6 Bengt Olofsson            36    13 Hjärnarps GH OL            1:18:54    29:57 
    7 Sedney Hugosson           36       Lunds OK                   1:27:42    38:45 

      Bengt Edvardsson          32    13 OK Torfinn                Ej godk.          
      Ingvar L                  33       Lunds OK                  ej start          



H70  (23)      4010 m                      

    1 Anders Carlsson           39       Skåneslättens OL             44:12     0:00 
    2 Bengt I Nilsson           38    13 Frosta OK                    46:01     1:49 
    3 Peo Bengtsson             33       OK Pan-Kristianstad          51:18     7:06 
    4 Nils-Åke Nilsson          40       FK Göingarna                 54:43    10:31 
    5 Inge Nilsson              39       Tockarps IK                  54:55    10:43 
    6 Håkan Brost               40       Malmö OK                     55:32    11:20 
    7 Ragnar Olsson             39     1 Ronneby OK                   55:48    11:36 
    8 Rune Bengtsson            38     1 Ronneby OK                   58:29    14:17 
    9 Gunnar Sandström          40       OK Pan-Kristianstad        1:00:05    15:53 
    9 Allan Sunnergren          40    13 Hjärnarps GH OL            1:00:05    15:53 
   11 Bertil Olofsson           41       Andrarums IF               1:00:24    16:12 
   12 Nils-Åke Nilsson          40       Härlövs IF                 1:05:40    21:28 
   13 Roland Akselsson          40       Lunds OK                   1:05:42    21:30 
   14 Göran Holmberg            37    14 Markaryds FK               1:06:42    22:30 
   15 Ingemar Turesson          37       Malmö OK                   1:08:27    24:15 
   16 Allan Hammar              40       OK Kompassen               1:13:14    29:02 
   17 Lennart Nilsson           41       Malmö OK                   1:14:59    30:47 
   18 Gunnar Friberg            38       OK Kompassen               1:16:22    32:10 
   19 Sven-Åke Andertoft        39    14 Markaryds FK               1:20:03    35:51 
   20 Torbjörn Wingqvist        38       Skåneslättens OL           1:23:56    39:44 
   21 Burne Nilsson             37    13 OK Torfinn                 1:36:31    52:19 

      Torbjörn Ericsson         39    12 Hagaby GOIF               Ej godk.          
      Sven Levin                39       Andrarums IF              ej start          



H65  (29)      4770 m                      

    1 Bengt Bergman             44       Lunds OK                     46:38     0:00 
    2 Göran Andersson           42     1 Stigmännen Karlshamns OK     47:11     0:33 
    3 Bo Olofsson               44    13 Hästveda OK                  49:54     3:16 
    4 Per-Olof Fernberg         45    13 IS Skanne                    51:03     4:25 
    5 Inge Persson              43       FK Boken                     55:34     8:56 
    6 Christer Jönsson          46       Lunds OK                     59:35    12:57 
    7 Kjell Lindau              43       OK Kompassen               1:00:06    13:28 
    8 Erland Martinsson         46    13 OK Tyringe                 1:01:09    14:31 
    9 Sven-Åke Granquist        42    13 Hästveda OK                1:01:31    14:53 
   10 Bertil Ottosson           42       FK Göingarna               1:02:14    15:36 
   11 Lars Hylén                43       Skåneslättens OL           1:02:34    15:56 
   12 Göran Svensson            45    14 FK Finn                    1:03:30    16:52 
   13 Erling Svensson           44     7 IK Trenne Ullared          1:05:39    19:01 
   14 Jan-Evert Ohlsson         45       Andrarums IF               1:06:11    19:33 
   15 Tommy Olsson              46     1 OK Dacke                   1:09:59    23:21 
   16 Conny Husén               45    17 OK Roslagen                1:11:38    25:00 
   17 Sven Thelandersson        44       Lunds OK                   1:12:23    25:45 
   18 Claes-Göran Green         46       Lunds OK                   1:13:32    26:54 
   19 Jan Flansbjer             45    13 Ringsjö OK                 1:17:01    30:23 
   20 Bo Bülow                  45       Malmö OK                   1:21:54    35:16 
   21 Leif Karlsson             46    13 Frosta OK                  1:22:13    35:35 
   22 Peter Dahlstedt           42       OK Pan-Kristianstad        1:23:36    36:58 
   23 Johnny Malmgren           43    13 Hjärnarps GH OL            1:28:08    41:30 
   24 Macke Selander            45       Helsingborgs SOK           1:29:53    43:15 
   25 Verner Lönnqvist          42       Härlövs IF                 1:38:37    51:59 
   26 Christer Ljungquist       43       Lunds OK                   1:40:36    53:58 

      Roland Offrell            42    13 Frosta OK                 Ej godk.          
      Göran Bengtsson           44       Tockarps IK               ej start          
      Lars Henriksson           44       OK Älme                   ej start          



H60  (31)      5000 m                      

    1 Stig Gustafsson           51    14 Bredaryds SOK                40:15     0:00 
    2 Leif Sandgren             47    13 Frosta OK                    40:41     0:26 
    3 Lars Lindborg             50       Tormestorps IF               44:16     4:01 
    4 Agne Bengtsson            48       OK Kompassen                 44:33     4:18 
    5 Göran Johnsson            50       Skåneslättens OL             45:49     5:34 
    6 Håkan Winnberg            49     7 IK Trenne Ullared            47:09     6:54 
    7 Stig Johansson            48    14 Bredaryds SOK                49:58     9:43 
    8 Gert Olsson               51       Tockarps IK                  52:59    12:44 
    9 Kenth Sundgren            49       Skåneslättens OL             55:14    14:59 
   10 Åke Persson               48    13 Hjärnarps GH OL              55:47    15:32 
   11 Sven-Eric Ericson         50       Helsingborgs SOK             56:00    15:45 
   12 Bo Johansson              50       OK Vilse 87                  58:12    17:57 
   13 Eric Tenland              47     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:00:53    20:38 
   14 Sven Erik Frick           49       FK Göingarna               1:01:01    20:46 
   15 Bengt Ståhl               47    13 Hjärnarps GH OL            1:05:16    25:01 
   16 Håkan Nilsson             47       Malmö OK                   1:06:19    26:04 
   17 Sven-Erik Persson         49    13 Frosta OK                  1:10:11    29:56 
   18 Roland Nilsson            48       OK Kompassen               1:10:16    30:01 
   19 Mats Håkansson            48       Malmö OK                   1:11:31    31:16 
   20 Anders Persson            51       OK Vilse 87                1:13:01    32:46 
   21 Börje Åkesson             47    13 Frosta OK                  1:14:37    34:22 
   22 Lars Persson              48       OK Kompassen               1:15:32    35:17 
   23 Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                  1:15:42    35:27 
   24 Kaare Hansson             49       Malmö OK                   1:20:53    40:38 
   25 Robert Simonsen           48       Tormestorps IF             1:47:27  1:07:12 

      Kent Svensson             48     1 OK Skogsfalken            Ej godk.          
      Sven Olle Söderberg       50     1 OK Skogsfalken            Ej godk.          
      Ingvar Olofsson           47    13 FK Snapphanarna           Ej godk.          
      Bo Anders Nilsson         50       Lunds OK                  Ej godk.          
      Göran Larsson             48       OK Kompassen              Ej godk.          
      Ingvar Schön              48       Andrarums IF              ej start          



H55  (17)      5470 m                      

    1 Fredrik Hjort             56       Helsingborgs SOK             49:36     0:00 
    2 Stellan Martinsson        55    13 OK Tyringe                   52:58     3:22 
    3 Lennart Erfors            53    13 OK Torfinn                   55:17     5:41 
    4 Bengt Larsson             56       FK Göingarna                 55:22     5:46 
    5 Harry Hattara             54    15 Täby OK                      56:57     7:21 
    6 Jan Wahlström             55    15 Snättringe SK                57:24     7:48 
    7 Torgny Ottosson           54    13 OK Torfinn                 1:01:00    11:24 
    8 Olle Bohman               52    13 Hjärnarps GH OL            1:02:11    12:35 
    9 Jan Olof Ferm             52       FK Göingarna               1:06:05    16:29 
   10 Mats Ingvarsson           53       OK Vilse 87                1:11:41    22:05 
   11 Bo Hermansson             56     6 Göteborg-Majorna OK        1:12:47    23:11 
   12 Max Prang                 55   650 Fredensborg OK             1:13:38    24:02 
   13 Holger Sigbo              55       OK Kompassen               1:17:09    27:33 
   14 Rolf Nilsson              55    13 Frosta OK                  1:23:40    34:04 
   15 Stefan Nilsson            56       OK Kontinent               2:01:53  1:12:17 

      Anders Wallner            53       OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          
      Ken Ragnarsson            53       OK Kompassen              ej start          



H50  (24)      6090 m                      

    1 Ulf Jungstrand            60       Malmö OK                     48:04     0:00 
    2 Ingemar Jansson Haverst   58   650 Lierbygda OL                 49:55     1:51 
    3 Ronnie Ljunggren          60    13 OK Tyringe                   50:25     2:21 
    4 Jan Nilsson               59       OK Pan-Kristianstad          55:43     7:39 
    5 Ingemar Månsson           59     1 Ronneby OK                   56:58     8:54 
    6 Ingemar Petersson         57    14 Markaryds FK                 58:30    10:26 
    7 Sven-Åke Emanuelsson      57       Helsingborgs SOK           1:00:32    12:28 
    8 Lars Magnusson            57       OK Älme                    1:00:38    12:34 
    9 Alf Westesson             57       OK Kontinent               1:02:28    14:24 
   10 Sten Segerslätt           57       Skåneslättens OL           1:02:58    14:54 
   11 Lars Petrisson            60    13 Hjärnarps GH OL            1:04:54    16:50 
   12 Sverker Eriksson          60    13 OK Gynge                   1:05:38    17:34 
   13 Jan Åke Johansson         61    13 Simrishamns OK             1:05:49    17:45 
   14 Mats Carlsson             61       OK Vilse 87                1:09:07    21:03 
   15 Andreas Oxenstierna       60       Skåneslättens OL           1:09:50    21:46 
   16 Leif Lindau               57    13 OK Torfinn                 1:11:08    23:04 
   17 Hans-Erik Karlsson        59    13 OK Torfinn                 1:25:01    36:57 
   18 Håkan Jönsson             61       OK Kontinent               1:28:17    40:13 
   19 Leif Carlsson             58       OK Kontinent               1:30:42    42:38 

      Håkan Karlsson            61    13 OK Gynge                  Ej godk.          
      Lennart Stensson          60       Helsingborgs SOK          Ej godk.          
      Kyrre Thalberg            57       Lunds OK                  Ej godk.          
      Håkan Lindberg            57       OK Vilse 87               ej start          
      Lars Brodin               59       OK Kontinent              ej start          



H45  (24)      6390 m                      

    1 Tomas Westlund            66       OK Pan-Kristianstad          45:37     0:00 
    2 Henrik Larsson            64       FK Göingarna                 51:25     5:48 
    3 Per Persson               64       FK Boken                     54:18     8:41 
    4 Johan Risberg             65    15 Järfälla OK                  56:51    11:14 
    5 Stefan Olofsson           62    14 OK Gisle                     57:13    11:36 
    6 Stefan Svensson           63       FK Boken                   1:00:49    15:12 
    7 Håkan Andolsén            66       Malmö OK                   1:01:29    15:52 
    8 Bengt-Åke Berndtsson      62       Skåneslättens OL           1:03:47    18:10 
    9 Ulf Linderfalk            64       Skåneslättens OL           1:04:48    19:11 
   10 Bengt Grewin              63     6 Frölunda OL                1:06:39    21:02 
   11 Olof Barr                 66       Skåneslättens OL           1:08:30    22:53 
   12 Jan Lenning               64       Skåneslättens OL           1:13:55    28:18 
   13 Pontus Rystedt            66       Lunds OK                   1:14:02    28:25 
   14 Peter Larsson             62       FK Boken                   1:15:38    30:01 
   15 Roger Nilsson             66     7 Laholms IF OK              1:17:25    31:48 
   16 Jan-I Nygren              62       FK Boken                   1:17:37    32:00 
   17 Patrick Persson           65       Härlövs IF                 1:19:53    34:16 
   18 Stefan Edvardsson         64    13 OK Torfinn                 1:21:50    36:13 
   19 Stefan Reimer             65       Tormestorps IF             1:28:58    43:21 
   20 Mats Hildingsson          63       Lunds OK                   1:44:37    59:00 

      Carl Aspegren             65       Tormestorps IF            Ej godk.          
      Magnus Jensen             65       OK Kontinent              Ej godk.          
      Ulf Minör                 62       Lunds OK                  Ej godk.          
      Ulf Nyberg                62    13 Eslövs FK                 ej start          



H40  (19)      7400 m                      

    1 Anders Selin              70       FK Göingarna               1:00:34     0:00 
    2 Magnus Larsson            67       FK Göingarna               1:01:24     0:50 
    3 Niklas Edvardsson         67    13 Hästveda OK                1:04:03     3:29 
    4 Jan-Ove Wiking            69    20 Istrums SK                 1:04:25     3:51 
    5 Håkan Palm                71       FK Boken                   1:05:36     5:02 
    6 Håkan Axelsson            67       FK Göingarna               1:08:40     8:06 
    7 Björn Nilsson             69       Härlövs IF                 1:10:19     9:45 
    8 Thomas Najvik             68       OK Pan-Kristianstad        1:13:27    12:53 
    9 Magnus Wihlborg           70    13 OK Gynge                   1:19:07    18:33 
   10 Niklas Nilsson            67       Härlövs IF                 1:21:25    20:51 
   11 Per Linse                 55       Lunds OK                   1:29:28    28:54 
   12 Jonas Höst                70    13 Hjärnarps GH OL            1:36:10    35:36 
   13 Harald Persson            67       Andrarums IF               1:36:20    35:46 
   14 Håkan Eriksson            67    13 Hästveda OK                1:37:22    36:48 
   15 Mikael Svärd              67     7 Oskarströms OK             1:39:56    39:22 
   16 Martin Andersson          70     1 OK Skogsfalken             1:42:01    41:27 

      Magnus Larsen             68       FK Boken                  Ej godk.          
      Christer Nord             65     7 Oskarströms OK            Ej godk.          
      Keith Larson              68       Lunds OK                  Ej godk.          



H21  (14)      10050 m                     

    1 Henrik Modig              74       OK Pan-Kristianstad        1:12:37     0:00 
    2 Mattias Killander         87    13 Hästveda OK                1:16:38     4:01 
    3 Stefan Pålsson            64       Skåneslättens OL           1:27:28    14:51 
    4 Martin Wendt              86       Lunds OK                   1:28:04    15:27 
    5 Patrik Johansson          82       Helsingborgs SOK           1:31:09    18:32 
    6 David Pettersson          82       OK Älme                    1:36:12    23:35 
    7 Peter Hedberg             62       Lunds OK                   1:36:55    24:18 
    8 Simon Månsson             90    13 Örkelljunga FK             1:38:07    25:30 
    9 Viktor Henmyr             86       OK Vilse 87                1:39:36    26:59 
   10 Stellan Borg              73       Skåneslättens OL           1:43:03    30:26 
   11 Magnus Jonasson           73       Malmö OK                   1:53:41    41:04 
   12 Peter Bengtslin           76       Lunds OK                   2:38:02  1:25:25 

      Sebastian Wahlström       90    15 Snättringe SK             Ej godk.          
      Fredrik Johansson         88    14 Bredaryds SOK             ej start          



H20  (3)       7530 m                      

    1 Tobias Nilsson            92     1 OK Skogsfalken             1:20:07     0:00 
    2 Martin Delin              91       Skåneslättens OL           1:24:18     4:11 
    3 Daniel Karlsson           92    13 OK Gynge                   1:40:19    20:12 



H18  (2)       6630 m                      

    1 Niclas Delin              94       OK Pan-Kristianstad        1:32:36     0:00 
    2 Kristian Oxenstierna      93       Skåneslättens OL           1:52:25    19:49 



H16  (18)      5670 m                      

    1 Joakim Sjöberg            95       Helsingborgs SOK             46:57     0:00 
    2 Robin Karlsson            96       Tormestorps IF               49:55     2:58 
    3 Karl-Johan Persson        95       Tormestorps IF               50:53     3:56 
    4 Robin Larsson             95       FK Göingarna                 51:17     4:20 
    5 Johan Wennermark          97     1 OK Skogsfalken               55:05     8:08 
    6 Harald Ottmer             95       Tormestorps IF               55:10     8:13 
    7 Axel Schulz               95       Helsingborgs SOK             59:08    12:11 
    8 Anton Månsson             95    13 Örkelljunga FK               59:39    12:42 
    9 David Svensson            96       FK Boken                   1:00:45    13:48 
   10 Joel Einarsson            96       Tormestorps IF             1:00:56    13:59 
   11 Christoffer Möller        96       Skåneslättens OL           1:03:03    16:06 
   12 Carl Rämmal               96       Lunds OK                   1:05:37    18:40 
   13 Axel Matsson              95    13 Hjärnarps GH OL            1:11:08    24:11 
   14 Mattis Ernstsson          95       FK Göingarna               1:15:00    28:03 

      Albin Karlsson            95       OK Vilse 87               Ej godk.          
      Moltas Viebke             96       Malmö OK                  Ej godk.          
      Tobias Bladh              96       Lunds OK                  Ej godk.          
      Henning Ottmer            95       Tormestorps IF            Ej godk.          



H14  (19)      4190 m                      

    1 Johan Lenning             97       Skåneslättens OL             35:02     0:00 
    2 Fritjof Axelsson          98       FK Göingarna                 36:41     1:39 
    3 Isak Prellner             98       Skåneslättens OL             37:14     2:12 
    4 Jonas Hammarskiöld        97       Lunds OK                     38:54     3:52 
    5 Jakob Höst                98    13 Hjärnarps GH OL              39:26     4:24 
    6 Erik Barr Zeilon          97       Skåneslättens OL             40:27     5:25 
    7 Adam Segerslätt           98       Skåneslättens OL             42:23     7:21 
    8 Melker Larsson            98       FK Göingarna                 44:36     9:34 
    9 Hampus Larsson            97       FK Göingarna                 44:55     9:53 
   10 Anton Hansson             97       Lunds OK                     46:01    10:59 
   11 Bernard Mattsson          98       Skåneslättens OL             46:10    11:08 
   12 Jesper Ågren              97       Lunds OK                     50:03    15:01 
   13 Shane Mattsson            97       Malmö OK                     54:51    19:49 
   14 Nils-Joel Persson         97       Tormestorps IF             1:00:38    25:36 
   15 Valle Johansson           98       Skåneslättens OL           1:03:43    28:41 
   16 Alfred Henriksson         97       Lunds OK                   1:07:16    32:14 

      Martin Lindelöw           98       Härlövs IF                ej start          
      Holger Olsson             97       Andrarums IF              ej start          
      Kevin Mattsson            98       Malmö OK                  ej start          



H12  (11)      3020 m                      

    1 Simon Harden              00       FK Boken                     31:29     0:00 
    2 Algot Najvik              00       OK Pan-Kristianstad          32:22     0:53 
    3 Erik Winbladh             99       Lunds OK                     36:46     5:17 
    4 Erik Jönsson              99       Lunds OK                     39:14     7:45 
    5 Axel Weibull              00       FK Boken                     43:56    12:27 
    6 Simon Svensson            00     7 Laholms IF OK                44:51    13:22 
    7 Oscar Modig               00       OK Pan-Kristianstad          48:24    16:55 
    8 Jonatan Österblad         99       FK Boken                     54:20    22:51 
    9 Oscar Ehrnborn            00       Andrarums IF               1:18:51    47:22 
   10 Julius Puke               00    13 Ystads OK                  1:25:05    53:36 

      Axel Nilsson              00       OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          



H10  (21)      2620 m                      

    1 Allan Hedberg             01       Lunds OK                     13:51     0:00 
    2 Melker Andersson          02       Härlövs IF                   16:48     2:57 
    3 Albin Kronkvist           01    13 Örkelljunga FK               17:31     3:40 
    4 Per-Anton Persson         01       Tormestorps IF               17:53     4:02 
    5 Måns Persson              01       Andrarums IF                 18:29     4:38 
    6 Viggo Johansson           02       Skåneslättens OL             18:33     4:42 
    7 Victor Modig              03       OK Pan-Kristianstad          19:21     5:30 
    8 Pontus Eriksson           01    13 Hjärnarps GH OL              19:22     5:31 
    9 Loke Hedberg              03       Lunds OK                     20:41     6:50 
   10 Povel Hedberg             01       Lunds OK                     21:09     7:18 
   11 Erik Thoresson            02       Andrarums IF                 22:14     8:23 
   12 Oscar Jensen              03       Skåneslättens OL             22:45     8:54 
   13 William Olofsson          02       FK Boken                     23:55    10:04 
   13 Goliat Olofsson           02       FK Boken                     23:55    10:04 
   15 Fabian Andersson          01       Andrarums IF                 24:18    10:27 
   16 Melvin Nilsson            02       Härlövs IF                   25:08    11:17 
   17 Carl Ås                   02       Andrarums IF                 25:40    11:49 
   18 Gustav Andersson          04       Härlövs IF                   26:51    13:00 
   19 Edvin Selin               03       FK Göingarna                 31:21    17:30 
   20 Stellan Gradin            03       Andrarums IF                 36:36    22:45 

      Hampus Ågren              01       Lunds OK                  ej start          



D75  (5)       3090 m                      

    1 Kerstin Henmyr            36       OK Vilse 87                  38:24     0:00 
    2 Kerstin Granstedt         35       OK Pan-Kristianstad          42:51     4:27 
    3 Gunvor Göransson          33     7 Laholms IF OK                44:53     6:29 
    4 Clarie Ek                 32       OK Pan-Kristianstad          49:58    11:34 
    5 Gun Hansson               35       Andrarums IF               1:04:08    25:44 



D70  (4)       3090 m                      

    1 Barbro Hugosson           37       Lunds OK                     45:10     0:00 
    2 Karin Lexell              37    13 OK Torfinn                   49:35     4:25 
    3 Elsa Svensson             40       OK Vilse 87                  50:11     5:01 
    4 Gunnel Wester             41    13 Örkelljunga FK               58:25    13:15 



D65  (17)      3490 m                      

    1 Birgitta Olsson           41     1 Ronneby OK                   39:37     0:00 
    2 Helen Andertoft           42    14 Markaryds FK                 42:14     2:37 
    3 Gull Svensson             44       Tockarps IK                  49:52    10:15 
    4 Torill Svendsen           44       Lunds OK                     53:50    14:13 
    5 Karin Jakobsson           43    13 Eslövs FK                    55:17    15:40 
    6 Birgit Palm               42       FK Boken                     56:16    16:39 
    7 Ann-Charlotte Jensen      42       Andrarums IF                 57:55    18:18 
    8 Astrid Johannesson        45       Helsingborgs SOK           1:05:56    26:19 
    9 Inga-Lill Wikingsson      41     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:09:11    29:34 
   10 Marianne Carlsson         43       Skåneslättens OL           1:21:00    41:23 
   11 Karin Bengtsson           46       OK Kompassen               1:21:38    42:01 
   12 Kerstin Nilsson           44       Tormestorps IF             1:24:42    45:05 
   13 Siw Nilsson               45       OK Kompassen               1:27:43    48:06 
   14 Barbro Cassing            45     1 Ronneby OK                 1:48:50  1:09:13 

      Gunnel Andersson          43       Andrarums IF              Ej godk.          
      Gullan Svensson           43    13 Hjärnarps GH OL           Ej godk.          
      Berit Nilsson             43       OK Älme                   ej start          



D60  (12)      3550 m                      

    1 Gunnel Månsson            51       OK Vilse 87                  41:59     0:00 
    2 Lena Söderberg            51     1 OK Skogsfalken               43:33     1:34 
    3 Åsa Ståhl                 50    13 Hjärnarps GH OL              51:31     9:32 
    4 Karin Persson             48    13 OK Tyringe                   51:40     9:41 
    5 Ingrid Olofsson           49    13 FK Snapphanarna            1:01:02    19:03 
    6 Berit Schannong           48       Malmö OK                   1:02:15    20:16 
    7 Karin Larsson             50       OK Kompassen               1:05:02    23:03 
    8 Ellbritt Svensson         47    14 FK Finn                    1:05:52    23:53 
    9 Sonja Hammar              49       OK Kompassen               1:15:27    33:28 
   10 Britt Bülow               47       Malmö OK                   1:28:33    46:34 

      Margareta Sjöberg         48       Lunds OK                  Ej godk.          
      Inger Glans               49    13 OK Torfinn                ej start          



D55  (7)       4110 m                      

    1 Lotta Linsefors           56       Lunds OK                     36:15     0:00 
    2 Gudrun Nilsson            52       Lunds OK                     52:53    16:38 
    3 Ann-Britt Winnberg        54     7 IK Trenne Ullared          1:02:08    25:53 
    4 Arja Ingvarsson           56       OK Vilse 87                1:05:53    29:38 
    5 Ulla Engelby              54       OK Pan-Kristianstad        1:07:39    31:24 
    6 Kristin Johansson         52     1 OK Dacke                   1:11:35    35:20 
    7 Inger Martin              52       Tormestorps IF             1:48:53  1:12:38 



D50  (15)      4120 m                      

    1 Ina Lindeberg             55       Skåneslättens OL             39:17     0:00 
    2 Lena Hermansson           60     6 Göteborg-Majorna OK          44:58     5:41 
    3 Lena Olsson               60       Skåneslättens OL             46:29     7:12 
    4 Christina Segerslätt      59       Skåneslättens OL             46:47     7:30 
    5 Agneta Erfors             59    13 OK Torfinn                   48:26     9:09 
    6 Eva Wildmark              58       Andrarums IF                 48:32     9:15 
    7 Ann-Kristin Sjöström      61       Lunds OK                     49:42    10:25 
    8 Monica Johansson          60    13 Hjärnarps GH OL              50:33    11:16 
    9 Eva Emanuelsson           58       Helsingborgs SOK             53:39    14:22 
   10 Tina Hagård               60    13 Rävetofta OK                 55:51    16:34 
   11 Inger Norling-Frick       57       FK Göingarna                 57:57    18:40 
   12 Wiveka Ernstsson          61       FK Göingarna                 58:09    18:52 
   13 Marianne Thorsson         57     7 IK Trenne Ullared          1:04:00    24:43 
   14 Lotta Hansson             61       OK Kontinent               1:05:20    26:03 
   15 Barbro Norrestam          61       Helsingborgs SOK           1:07:17    28:00 



D45  (20)      4500 m                      

    1 Christel Olsson           64       FK Åsen                      48:43     0:00 
    2 Britt-Marie Bengtsson     62       FK Åsen                      48:51     0:08 
    3 Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF OK                49:11     0:28 
    4 Ingela Andersson          63       Lunds OK                     49:22     0:39 
    5 Anette Thoresson          64       Andrarums IF                 56:21     7:38 
    6 Britt-Marie Stensson      63       Helsingborgs SOK             58:11     9:28 
    7 Gunilla Persson           65       Malmö OK                   1:00:59    12:16 
    8 Gabrielle Brun            55       Andrarums IF               1:06:37    17:54 
    9 Ingrid Jensen             66       OK Kontinent               1:08:14    19:31 
   10 Kristina Spångberg        64       Lunds OK                   1:09:06    20:23 
   11 Gudrun Nilsson            62       Andrarums IF               1:17:55    29:12 
   12 Ann-Louise Ehn-Westesso   62       OK Kontinent               1:33:15    44:32 
   13 Åsa Kull-Persson          65       Tormestorps IF             1:35:57    47:14 

      Lotta Berndtsson          65       Skåneslättens OL          Ej godk.          
      Maritha Schön             62       Andrarums IF              ej start          
      Anne Svantesson           65    13 Hjärnarps GH OL           ej start          
      Maria Lenning             64       Skåneslättens OL          ej start          
      Ingela Ekelöv             58       Skåneslättens OL          ej start          
      Eva Karlsson              63    13 OK Gynge                  ej start          
      Kati Németh               61     1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



D40  (18)      5000 m                      

    1 Susanne Andersson         70       Härlövs IF                   46:09     0:00 
    2 Carina Gustafsson         68    13 OK Gynge                     46:28     0:19 
    3 Marie Olsson              67    13 Örkelljunga FK               51:35     5:26 
    4 Louise Axelsson           71       FK Göingarna                 52:22     6:13 
    5 Ingrid Svantesdotter      56       FK Göingarna                 57:49    11:40 
    6 Ingela Thoresson          68       Andrarums IF                 58:11    12:02 
    7 Maria Modig               71       OK Pan-Kristianstad          58:13    12:04 
    8 Åsa Hedin                 67    13 Hjärnarps GH OL              58:47    12:38 
    9 Carina Lindelöw           69       Härlövs IF                 1:06:38    20:29 
   10 Christina Johnsson        67    13 OK Gynge                   1:13:02    26:53 
   11 Anna Reimer               69       Tormestorps IF             1:26:55    40:46 
   12 Helena Svensson           67       FK Boken                   1:28:04    41:55 
   13 Eva Rämmal                67       Lunds OK                   1:51:12  1:05:03 

      Susanne W Karlsson        67       Härlövs IF                Ej godk.          
      Anna Prellner             70       Skåneslättens OL          Ej godk.          
      Annika Larsson            69       FK Göingarna              Ej godk.          
      Kristina Persson          71       Härlövs IF                ej start          
      Margareta Rylander        68       FK Göingarna              ej start          



D35  (3)       5900 m                      

    1 Camilla Svensson          72    13 Örkelljunga FK               56:13     0:00 
    2 Malin Leijon              73       Härlövs IF                 1:07:29    11:16 

      Camilla Selin             76       FK Göingarna              Ej godk.          



D21  (11)      7000 m                      

    1 Anna Olsson               82       Lunds OK                   1:14:28     0:00 
    2 Pernilla Olsson           88       Skåneslättens OL           1:15:16     0:48 
    3 Jannie Hagård             90    13 Rävetofta OK               1:19:06     4:38 
    4 Cecilia Rönnfjärd         71     1 OK Skogsfalken             1:21:09     6:41 
    5 Sara Snogerup Linse       62       Lunds OK                   1:21:29     7:01 
    6 Eva-Lotta Bengtslin       77       Lunds OK                   1:26:00    11:32 
    7 Johanna Berntsson         80       Malmö OK                   1:34:08    19:40 
    8 Pia-Maria Bondesson       85    13 Frosta OK                  1:43:06    28:38 

      Carolina Nilsson          80       OK Kompassen              Ej godk.          
      Sofie Petersson           77       Helsingborgs SOK          Ej godk.          
      Hanna Modin               81       Lunds OK                  ej start          



D18  (2)       4850 m                      

    1 Josefin Carlsson          94       Tormestorps IF             1:09:18     0:00 
    2 Jenny Olsson              93    13 Örkelljunga FK             1:16:36     7:18 



D16  (11)      4500 m                      

    1 Pim Hedberg               96       Lunds OK                     42:43     0:00 
    2 Kajsa Hedin               96    13 Hjärnarps GH OL              43:24     0:41 
    3 Patricia Edgarsson        96       Andrarums IF                 48:00     5:17 
    4 Amanda Nilsson            96       Skåneslättens OL             56:07    13:24 
    5 Elin Carlsson             96       Tormestorps IF               56:08    13:25 
    6 Caroline Lindelöw         95       Härlövs IF                 1:07:24    24:41 
    7 Ida Johansson             96    13 Hjärnarps GH OL            1:10:52    28:09 
    8 Nelly Carlsson            96       Tormestorps IF             1:15:33    32:50 

      Jessica Nilsson           95    13 OK Torfinn                Ej godk.          
      Lovisa Nilsson            95       Tormestorps IF            Ej godk.          
      Malin Heyden              96       Lunds OK                  ej start          



D14  (16)      3910 m                      

    1 Jenny Bredfelt            98       Lunds OK                     37:01     0:00 
    2 Matilda Arborelius        97    13 IS Kullen                    38:34     1:33 
    3 Julia Hed                 97     1 OK Skogsfalken               38:37     1:36 
    4 Linnea Gustafsson         97    13 OK Gynge                     41:39     4:38 
    5 Nellie Henriksson         98       Tormestorps IF               44:43     7:42 
    6 Malin Thorneman           98       Helsingborgs SOK             45:11     8:10 
    7 Astrid Henriksson         98       Helsingborgs SOK             45:58     8:57 
    8 Erica Eriksson            97    13 Hjärnarps GH OL              47:33    10:32 
    9 Ebba Söderlund            98       Tormestorps IF               49:41    12:40 
   10 Madelene Axelsson         97       Härlövs IF                   50:42    13:41 
   11 Astrid Einarsson          98       Tormestorps IF               52:03    15:02 
   12 Cecilia Rämmal            98       Lunds OK                     53:55    16:54 
   13 Klara Gewert              98       Lunds OK                   1:07:51    30:50 
   14 Olivia Nilsson            97       OK Älme                    1:24:20    47:19 

      Cecilia Spångberg         97       Lunds OK                  Ej godk.          
      Rebecka Brorsson          98       Tockarps IK               ej start          



D12  (15)      3020 m                      

    1 Klara Andersson           99       Härlövs IF                   32:03     0:00 
    2 Elin Wihlborg             99    13 OK Gynge                     36:21     4:18 
    3 Tova Hermodsson           99       Lunds OK                     39:55     7:52 
    4 Elinor Delin              99       FK Åsen                      41:01     8:58 
    5 Anna Jönsson              99       Tormestorps IF               43:09    11:06 
    6 Sofie Persson             99       Härlövs IF                   43:15    11:12 
    7 Irmalinn Nilsson          00       Härlövs IF                   50:39    18:36 
    8 Emelie Feurstein          99       Tormestorps IF               52:08    20:05 
    9 Elin Gustafsson           00    13 OK Gynge                     53:47    21:44 
   10 Ellen Rosenkvist          99       Helsingborgs SOK             58:16    26:13 
   11 Isabell Bengtsson         00    13 Örkelljunga FK               59:50    27:47 
   12 Ebba Jensen               00       Skåneslättens OL           1:01:16    29:13 

      Vilma Svantesson          00    13 Hjärnarps GH OL           ej start          
      Wilma Markholm            00       Skåneslättens OL          ej start          
      Betty Ottosson            00    13 OK Torfinn                ej start          



D10  (17)      2620 m                      

    1 Tea Markholm              02       Skåneslättens OL             15:44     0:00 
    2 Carolin Gradin            01       Andrarums IF                 17:28     1:44 
    3 Hilda Axelsson            01       FK Göingarna                 18:38     2:54 
    4 Lovisa Weiden             01       Skåneslättens OL             18:46     3:02 
    5 Tilda Henriksson          01       Tormestorps IF               19:30     3:46 
    6 Alma Leijon               01       Härlövs IF                   20:06     4:22 
    7 Tilda Johansson           01       OK Pan-Kristianstad          20:34     4:50 
    8 Petra Eriksson            01    13 OK Gynge                     21:03     5:19 
    9 Linnéa Briggner           01       Skåneslättens OL             21:23     5:39 
   10 Frida Björk               01    13 Örkelljunga FK               21:31     5:47 
   11 Vendela Dannbring         01       Skåneslättens OL             23:35     7:51 
   12 Rebecca Harden            02       FK Boken                     25:12     9:28 
   13 Clara Ehrnborn            02       Andrarums IF                 27:59    12:15 
   14 Sofia Rämmal              02       Lunds OK                     30:19    14:35 
   15 Maja Tenghagen            01       Härlövs IF                   34:53    19:09 
   16 Linnea Leijon             03       Härlövs IF                   40:28    24:44 

      Matilda Rylander          01       Skåneslättens OL          ej start          



U2  (10)       2620 m                      

    1 Agust Kronkvist           03    13 Örkelljunga FK               21:19     0:00 
    2 Sebastian Lönn            99    13 Hjärnarps GH OL              22:35     1:16 
    3 Alex Lönn                 02    13 Hjärnarps GH OL              22:40     1:21 
    4 Johan Winbladh            02       Lunds OK                     22:54     1:35 
    5 Hampus Nilsson            99       FK Boken                     26:32     5:13 
    6 Wilmer Selin              05       FK Göingarna                 28:44     7:25 
    7 Svante Selin              05       FK Göingarna                 28:48     7:29 
    8 Linnea Persson            02       FK Boken                     29:00     7:41 
    9 Tuva Selin                05       FK Göingarna                 29:38     8:19 
   10 Albin Weiden              03       Skåneslättens OL             35:01    13:42 



U1  (9)        2030 m                      

    1 Erik Nilsson              04       OK Pan-Kristianstad          17:33     0:00 
    2 Ylva Prellner                      Skåneslättens OL             19:20     1:47 
    3 Cornelia Möller           03       OK Kontinent                 22:53     5:20 
    4 Adam Johansson            04       Skåneslättens OL             23:33     6:00 
    5 Julia Sörensen            03       OK Kontinent                 25:59     8:26 
    6 Axel Tenghagen            04       Härlövs IF                   27:33    10:00 
    7 Ludwig Andersson          04       Andrarums IF                 27:37    10:04 
    8 Rasmus Johansson          05       OK Pan-Kristianstad          28:59    11:26 

      Saga Stålhandske          02       Skåneslättens OL          Ej godk.          



INSKOLNING  (8 2030 m                      

      Michelle Axelsson                  Härlövs IF                   Godk.          
      Jakob Ingelström                13 OK Gynge                     Godk.          
      Lina Ås                   06       Andrarums IF                 Godk.          
      Hugo Thoresson            06       Andrarums IF                 Godk.          
      Klara Johansson                 13 OK Gynge                     Godk.          
      Klara Möller              06       OK Kontinent                 Godk.          
      Maja Sörensen             05       OK Kontinent                 Godk.          

      Hjalmar Axelsson                   FK Göingarna              Ej godk.          



H85  (3)       2680 m                      

    1 Rune Isaksson             25       Helsingborgs SOK             39:16     0:00 
    2 Claes Claesson            21       Malmö OK                   1:03:29    24:13 
    3 Kurt Pålsson              25       Helsingborgs SOK           1:30:39    51:23 



D80  (2)       2720 m                      

    1 Solvey Bergdahl           30       Helsingborgs SOK           1:14:23     0:00 
    2 Marianne Eriksson         30       Tockarps IK                1:18:38     4:15 



Öppen Motion 1 2620 m                      

    1 Anette Bohman             60    13 Hjärnarps GH OL              28:49     0:00 
    2 Klara Ingelström          99    13 OK Gynge                     33:12     4:23 
    3 Anna Aronsson                   13 Hässleholms OK               35:55     7:06 
    4 Ingrid Kristensson                 Klubblös                     37:50     9:01 



Öppen Motion 2 3510 m                      

    1 Carina Nilsson                  13 OK Silva                     34:56     0:00 
    2 Agneta Bengtsson          58       Skåneslättens OL             35:54     0:58 
    3 Gudrun Olofsson                 13 Hjärnarps GH OL            1:04:45    29:49 



Öppen Motion 3 2940 m                      

    1 Erik Berg                       13 Hässleholms OK               36:02     0:00 
    2 Erland Östberg                     Skåneslättens OL             41:56     5:54 
    3 Axel Prellner                      Skåneslättens OL             41:57     5:55 
    4 Helene Arborelius               13 IS Kullen                    48:50    12:48 
    5 Inga Andersson                  13 Eslövs FK                    52:59    16:57 
    6 Camilla Zinn Albinsson             Tormestorps IF               55:28    19:26 
    7 Karin Bergman                      Lunds OK                     58:18    22:16 
    8 Margareta Killander       55    13 Hästveda OK                  59:50    23:48 
    9 Ann-Katrin Almqvist                FK Göingarna               1:00:34    24:32 
   10 Annika Nilsson            92       Tormestorps IF             1:03:32    27:30 
   11 Gunnel Nilsson            44       Malmö OK                   1:06:14    30:12 
   12 Daniel Svantesson                  Skåneslättens OL           1:23:16    47:14 
   13 Anne Hammarskiöld                  Lunds OK                   1:25:32    49:30 
   14 Arne Andersson            31    13 Eslövs FK                  1:35:21    59:19 

      Monika Lindblom           61     7 Laholms IF OK             Ej godk.          



Öppen Motion 4 4430 m                      

    1 Anna Isgren                        Klubblös                     53:31     0:00 
    2 Jonathan Gunnarsson       82       OK Pan-Kristianstad          53:33     0:02 
    3 Fredrik Stålhandske                Skåneslättens OL             58:02     4:31 
    4 Camilla Carlsson          69       Härlövs IF                 1:03:56    10:25 
    5 Henrik Bernekull                   Klubblös                   1:04:22    10:51 
    6 Anna Holgersson                    Klubblös                   1:04:25    10:54 
    7 Kerstin Larsson           46       OK Pan-Kristianstad        1:18:13    24:42 
    8 Caroline Hildingsson               Lunds OK                   1:19:14    25:43 
    9 Johan Lindgård            80       FK Göingarna               1:30:04    36:33 
   10 Hugo Magnusson                     Klubblös                   2:25:23  1:31:52 



Öppen Motion 5 3640 m                      

    1 Per Gunnarsson            67    13 OK Tyringe                   38:19     0:00 
    2 Sandra Nilsson                     FK Åsen                      39:09     0:50 
    3 Torbjörn Ottosson         68    13 Örkelljunga FK               39:42     1:23 
    4 Björn Fredriksson Mölle            OK Kontinent                 40:41     2:22 
    5 William Lundström               13 OK Torfinn                   42:20     4:01 
    6 Stefan Norrestam          59       Helsingborgs SOK             42:21     4:02 
    7 Peter Svensson                     Helsingborgs SOK             42:36     4:17 
    8 Magnus Nilsson                     Andrarums IF                 42:55     4:36 
    9 Gösta Svensson                  13 Rävetofta OK                 43:19     5:00 
   10 Kerstin Jensen                     Skåneslättens OL             46:57     8:38 
   11 Malin Weiden              69       Skåneslättens OL             47:03     8:44 
   12 Emilia Karlsson                 13 OK Gynge                     48:08     9:49 
   13 Bengt Ivarsson            53    13 OK Tyringe                   49:19    11:00 
   14 David Sällberg                     OK Pan-Kristianstad          52:35    14:16 
   15 Anna Möller                        OK Kontinent                 55:16    16:57 
   16 Håkan Malmgren                     Malmö OK                     56:04    17:45 
   17 Göran Rylander            64       FK Göingarna                 59:14    20:55 
   18 Dan Nilsson               44    13 Rävetofta OK               1:02:23    24:04 
   19 Johan Rosén                        Skåneslättens OL           1:03:13    24:54 
   20 Eva Ohlsson               50       FK Boken                   1:03:51    25:32 
   21 Catarina Harden                    FK Boken                   1:04:50    26:31 
   22 Göran Rosenkvist          68       Helsingborgs SOK           1:05:36    27:17 
   23 Jörgen Britse                      Härlövs IF                 1:07:20    29:01 
   24 Thomas Winbladh           71       Lunds OK                   1:07:56    29:37 
   25 Jenette Johansson                  OK Pan-Kristianstad        1:08:37    30:18 
   26 Maria Johansson                    Lunds OK                   1:12:11    33:52 
   27 Barbro Nilsson            51       Andrarums IF               1:19:34    41:15 
   28 Niglas Rämmal                      Lunds OK                   1:19:38    41:19 
   29 Suzanne Qvist                      Andrarums IF               1:27:38    49:19 
   30 Karin Malmgren            48    13 Hjärnarps GH OL            1:28:27    50:08 



Öppen Motion 6 6100 m                      

    1 Patrik Larsson                     Andrarums IF               1:18:31     0:00 
    2 Stefan Nilsson            53     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:20:34     2:03 
    3 Mikael Nilsson            70    13 OK Torfinn                 1:21:18     2:47 
    4 Emma Nilson                        Andrarums IF               1:28:39    10:08 
    5 Enar Magnusson                  13 IS Skanne                  1:38:33    20:02 
    6 Tony Dellros                    13 Hjärnarps GH OL            1:46:21    27:50 
    7 Peter Huss                67       FK Boken                   1:49:39    31:08 
    8 Sten Oddmo                         Härlövs IF                 2:06:23    47:52 

      Ulf Nilsson                      1 OK Skogsfalken            Ej godk.          



Öppen Motion 7 3140 m                      

    1 Victor Jensen                      OK Kontinent                 23:36     0:00 
    2 Anna Thorell Jönsson               OK Kontinent                 30:02     6:26 
    3 Helene Nyberg                      OK Kontinent                 31:25     7:49 
    4 Ola Johansson             69    13 OK Gynge                     32:44     9:08 
    4 Jan Johansson                      Skåneslättens OL             32:44     9:08 
    6 John Olandersson          44    13 Örkelljunga FK               34:28    10:52 
    7 Lars Göran Killander      53    13 Hästveda OK                  35:06    11:30 
    8 Camilla Nilsson                 13 OK Torfinn                   38:05    14:29 
    9 Peter Held                         FK Åsen                      38:24    14:48 
   10 Sandra Sörensen           79       OK Kontinent                 39:42    16:06 
   11 Barbro Martinsson               13 OK Tyringe                   40:57    17:21 
   12 Malin Ågren               72       Lunds OK                     40:58    17:22 
   13 Anna Wikström             78    13 Hästveda OK                  41:03    17:27 
   14 Ruben Edvardsson                13 Hästveda OK                  41:16    17:40 
   15 Maria Svensson            77       Lunds OK                     41:32    17:56 
   16 Sara Henriksson                    Tormestorps IF               41:55    18:19 
   17 Kennet Ohlsson            51       FK Boken                     42:16    18:40 
   18 Erika Nilsson                      Andrarums IF                 43:20    19:44 
   19 Lars Karlsson             49    13 Ringsjö OK                   43:21    19:45 
   20 Lena Söderlund                     Tormestorps IF               44:14    20:38 
   21 Maria Delin                        FK Åsen                      45:32    21:56 
   22 Mats Rosén                41    13 Hästveda OK                  46:13    22:37 
   23 Jan Gradin                         Andrarums IF                 46:59    23:23 
   24 Sara Bainbridge           95     7 Laholms IF OK                48:00    24:24 
   25 Gustaf Scheja                   13 Frosta OK                    50:18    26:42 
   26 Helen Nilsson             66       Härlövs IF                   50:32    26:56 
   27 Lars Lindeberg            55       Skåneslättens OL             54:25    30:49 
   28 Peter Andersson           66    13 OK Gynge                     55:00    31:24 
   29 Christin Olsson           68    13 OK Gynge                     55:06    31:30 
   30 Susanne Ingemansson       46    13 Ystads OK                    56:35    32:59 
   31 Leif Magnusson                  13 OK Torfinn                   57:36    34:00 
   32 Peter Magnusson                    Klubblös                   1:05:51    42:15 
   33 Lisbeth Persson                    Andrarums IF               1:10:00    46:24 



Öppen Motion 8 4810 m                      

    1 Andreas Nilsson                    OK Pan-Kristianstad          33:14     0:00 
    2 Mikael Persson                     FK Göingarna                 42:16     9:02 
    3 Christian Glantz                   Andrarums IF                 43:52    10:38 
    4 Filip Sjöfors                      OK Älme                      45:20    12:06 
    5 Jan Karlsson                       Klubblös                     50:15    17:01 
    6 Sven Johansson                     Klubblös                     51:50    18:36 
    7 Roland Natanaelsson                Skåneslättens OL             52:10    18:56 
    8 Marie Säfström            79    13 Hästveda OK                  52:25    19:11 
    9 Ola Hansson                        FK Boken                     53:01    19:47 
   10 Lennart Martinsson              13 OK Tyringe                   55:03    21:49 
   11 Jenny Winbladh                     Lunds OK                     55:48    22:34 
   12 Ronny Palm                         FK Boken                     57:08    23:54 
   13 Sören Andersson           59       FK Boken                     57:33    24:19 
   14 Kim Pettersson                  13 Hästveda OK                  58:55    25:41 
   15 Karolina Erikers                13 Rävetofta OK               1:00:49    27:35 
   16 Sven-Arne Eriksson              13 Hjärnarps GH OL            1:01:58    28:44 
   17 Johan Jensen                       Skåneslättens OL           1:02:11    28:57 
   18 Jan Ottmer                         Tormestorps IF             1:02:40    29:26 
   19 Niklas Henriksson                  Tormestorps IF             1:02:43    29:29 
   20 Peter Held                      13 Rävetofta OK               1:04:49    31:35 
   21 Kent Nilsson                       Andrarums IF               1:05:51    32:37 
   22 Peder Nilsson             65    13 OK Torfinn                 1:05:58    32:44 
   23 Jan Persson               47    13 Ystads OK                  1:08:05    34:51 
   24 Rickard Henriksson        59       Helsingborgs SOK           1:09:43    36:29 
   25 Bjarne Holmgren                    Klubblös                   1:09:52    36:38 
   26 Anneli Wihlborg                 13 OK Gynge                   1:09:54    36:40 
   27 Bengt Bengtsson                    Tormestorps IF             1:10:35    37:21 
   28 Anders Yngve                       OK Kontinent               1:11:32    38:18 
   29 Anders Westerlund                  FK Boken                   1:11:56    38:42 
   30 Magnus Nilsson                     OK Älme                    1:14:53    41:39 
   31 Per Wikström                    13 Hästveda OK                1:17:03    43:49 
   32 Maureen Olsson Lo                  Lunds OK                   1:18:05    44:51 
   33 Marielle Nilsson                   Andrarums IF               1:19:53    46:39 
   34 Bengt-Åke Nilsson               13 OK Torfinn                 1:22:13    48:59 
   35 Greger Ingemansson              13 Ystads OK                  1:28:21    55:07 
   36 Sven Törnqvist                     Tormestorps IF             1:32:33    59:19 
   37 Claes Linsefors           56       Lunds OK                   1:46:00  1:12:46 
   38 Håkan Andersson                    Klubblös                   1:55:32  1:22:18 

      Gert-Åke Gunnarsson       64    13 OK Tyringe                Ej godk.          
      Patrik Ingelström         92    13 OK Gynge                  Ej godk.          
      Kristina Landgren         48       Malmö OK                  Ej godk.          



Öppen Motion 9 7490 m                      

    1 Per-Ola Olsson                     OK Vilse 87                1:01:58     0:00 
    2 Michael Lönn                    13 Hjärnarps GH OL            1:06:52     4:54 
    3 Mats Nilsson              64       Helsingborgs SOK           1:08:38     6:40 
    4 Magnus Tenghagen          68       Härlövs IF                 1:11:01     9:03 
    5 Vidar Albinsson                    Tormestorps IF             1:20:55    18:57 
    6 Jesper Nilsson                     Andrarums IF               1:34:09    32:11 
    7 Kristian Soltesz          84       Lunds OK                   1:43:21    41:23 
    8 Willie Ohlsson                  13 Rävetofta OK               1:45:49    43:51 



D21 Kort  (5)  5000 m                      

    1 Lina Hidås                85       OK Kontinent               1:00:57     0:00 
    2 Marie Svensson            86    13 Rävetofta OK               1:07:05     6:08 
    3 Anja Minör                89       Lunds OK                   1:07:08     6:11 
    4 Sabina Olsson             85       Skåneslättens OL           1:24:47    23:50 

      Marie Grönlund            77       Lunds OK                  ej start          



H17-20 Kort  ( 5800 m                      

    1 Viktor Johansson          92    13 Simrishamns OK             1:37:12     0:00 



H14 Kort  (2)  3020 m                      

    1 Dennis Persson            98       Andrarums IF                 40:19     0:00 

      Nils Swedenborg           97       Lunds OK                  ej start          



H12 Kort  (1)  2620 m                      

    1 Fabian Kellersson         00       Andrarums IF                 32:46     0:00 



D16 Kort  (1)  3640 m                      

    1 Frida Jönsson             96       Lunds OK                   1:16:15     0:00 



D14 Kort  (1)  3020 m                      

    1 Karin Hagwall             97       Lunds OK                     43:46     0:00 



D12 Kort  (2)  2620 m                      

    1 Hanna Norrestam           99       Helsingborgs SOK             25:09     0:00 
    2 Maja Rosén                99       Skåneslättens OL             26:33     1:24 



Öppen Motion 1 2030 m                      

    1 Carl Pernetun                   13 Hässleholms OK               15:58     0:00 
    2 Noah Pernetun                   13 Hässleholms OK               17:05     1:07 
    3 Linnéa Säfström           05    13 Hästveda OK                  24:59     9:01 
    4 Villyam Johansson               13 Örkelljunga FK               32:42    16:44 
    5 Carl Johansson                  13 OK Tyringe                   32:57    16:59 
    6 Emma Larsson                    13 Hässleholms OK               35:19    19:21