Hässleholms OK Nationell Långdistansmå 2009-04-13 20:06
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

    Pl Namn                              Dst Klubb                               Tid Tvlmärke     



H80  (13)       3110 m                      

     1 Arne Nordahl                       13 Örkelljunga FK                    34:06 G            
     2 Åke Dahlström                      13 FK Snapphanarna                   37:07 G            
     3 Curth Svensson                     13 Skåneslättens OL                  37:41 G            
     4 Gösta Svensson                     14 OK Älme                           39:18 S            
     5 Rune Isaksson                      13 Helsingborgs SOK                  41:17 S            
     6 Hans Lindin                        13 Malmö OK                          41:59 S            
     7 Nils-Åke Nilsson                   13 Andrarums IF                      46:12 S            
     8 Harry Ahlqvist                     14 Växjö OK                          49:51 B            
     9 Kurt Pålsson                       13 Helsingborgs SOK                  54:25              
    10 Ragnar Bengtsson                   13 FK Snapphanarna                   58:09              
    11 Ove Nordahl                        13 Simrishamns OK                    59:39              
    12 Nils Andersson                     13 OK Kompassen                    1:22:42              

       Denny Hallström                    13 Malmö OK                       Ej godk.              



H75  (12)       3110 m                      

     1 Leif Claesson                      13 Tormestorps IF                    29:38 G            
     2 Gillis Alm                         14 Växjö OK                          32:02 G            
     3 Lars-Erik Malmqvist                14 Växjö OK                          33:27 S            
     4 Johan Jansson                      14 Växjö OK                          33:33 S            
     5 Klas Tykesson                      13 Rävetofta OK                      38:34 S            
     6 Åke Strand                         13 Örkelljunga FK                    40:51 S            
     7 Bengt Edvardsson                   13 OK Torfinn                        40:58 S            
     8 Ahti Pärssinen                     13 OK Silva                          41:24 S            
     9 Stig Seger                         13 Hjärnarps GH OL                   41:40 S            
    10 Owe Åkesson                        13 Härlövs IF                        42:08 B            
    11 Leo Åkesson                        13 Härlövs IF                        42:14 B            
    12 Nils Rågstedt                      13 IS Kullen                         43:42 B            



H70  (26)       4010 m                      

     1 Roland Karlsson                    22 Skogslöparna                      33:28 G            
     2 Ingemar Svensson                   13 Lunds OK                          35:48 G            
     3 Sivert Axelsson                    14 Kalmar OK                         36:20 G            
     4 Gunnar Nilsson                     13 Härlövs IF                        39:03 S            
     5 Bertil Lööf                        13 OK Pan-Kristianstad               39:22 S            
     6 Hans Åke Inge Nilsson              13 Tockarps IK                       40:24 S            
     7 Torsten Claesson                   14 OK Älme                           41:02 S            
     8 Werner Törnblom                    14 Växjö OK                          41:05 S            
     9 P - O Eriksson                      5 OK Hammaren                       41:06 S            
    10 Peo Bengtsson                      13 OK Pan-Kristianstad               41:10 S            
    11 Leif Sjögren                        1 OK Orion                          41:47 S            
    12 Bengt I Nilsson                    13 Frosta OK                         43:05 S            
    13 Sven Levin                         13 Andrarums IF                      45:22 S            
    14 Ragnar Olsson                       1 Ronneby OK                        46:03 S            
    15 Owe Svensson                        1 OK Orion                          48:44 B            
    16 Rune Bengtsson                      1 Ronneby OK                        50:26 B            
    17 Bengt Olofsson                     13 Hjärnarps GH OL                   50:50 B            
    18 Paul Schannong                     13 Malmö OK                          51:26              
    19 Bror Elofsson                      13 Frosta OK                         51:52              
    20 Bernt Roland Ing Ekelöf             1 Stigmännen Karlshamns OK          52:49              
    21 Burne Nilsson                      13 OK Torfinn                        57:14              
    22 Nils Erik Svärd                    13 FK Åsen                           58:13              
    23 Einar Sjöström                     13 Rävetofta OK                      58:18              
    24 Gunnar Friberg                     13 OK Kompassen                      58:29              
    25 Ingemar Turesson                   13 Malmö OK                        1:07:53              
    26 Sedney Hugosson                    13 Lunds OK                        1:13:12              



H65  (45)       4230 m                      

     1 Björn Linnersjö                     1 OK Orion                          34:10 G            
     2 Lars Hylén                         13 Skåneslättens OL                  35:17 G            
     3 Benkt Anderson                     13 Lunds OK                          37:37 G            
     4 Erland Ling                        14 Jönköpings OK                     39:05 S            
     5 Henrik Bergman                     20 OK Tranan                         40:28 S            
     6 Ingemar Andersson                   1 OK Orion                          41:37 S            
     7 Göran Andersson                     1 Stigmännen Karlshamns OK          43:13 S            
     8 Bo Olofsson                        13 Hästveda OK                       43:43 S            
     9 Ivan Ernvid                        20 Nitta IF                          44:00 S            
     9 Gunnar Sandström                   13 OK Pan-Kristianstad               44:00 S            
    11 Lars Jonasson                      15 Järfälla OK                       44:15 S            
    12 Peeter-Jaan Kask                   13 Lunds OK                          44:50 S            
    13 Waste Byström                      14 OK Virdarna                       45:34 S            
    14 Öyvind Jensen                      13 Andrarums IF                      45:39 S            
    15 Hubert Hugosson                    13 OK Gynge                          46:23 S            
    16 Sven Ruther                        14 OK Älme                           46:35 S            
    17 Christer Grönblad                  13 Härlövs IF                        47:31 S            
    18 Nils-Åke Nilsson                   13 Härlövs IF                        47:38 S            
    19 Roland Eriksson                    13 Hästveda OK                       48:45 S            
    19 Bengt Nilsson                      14 Alvesta SOK                       48:45 S            
    21 Sven-Erik Forsell                  13 Lunds OK                          48:48 S            
    22 Nils-Åke Nilsson                   13 FK Göingarna                      49:17 B            
    23 Erling Ekelöf                      14 Värend GN OL                      49:28 B            
    24 Lars Henriksson                    14 OK Älme                           49:45 B            
    25 Bengt Andersson                     1 OK Skogsfalken                    51:13 B            
    26 Lars Lindén                        13 OK Gynge                          51:14 B            
    27 Raimo Salminen                     14 Växjö OK                          54:11              
    28 Gert Olsson                        13 Malmö OK                          55:48              
    29 Håkan Brost                        13 Malmö OK                          57:49              
    30 Ronnie Stoltz                      13 FK Göingarna                      58:27              
    31 Mats Rosén                         13 Hästveda OK                       58:54              
    32 Roland Akselsson                   13 Lunds OK                        1:01:11              
    33 Johnny Malmgren                    13 Hjärnarps GH OL                 1:01:13              
    34 Torgny Jonsson                     14 Växjö AIS                       1:02:23              
    35 Nils Mårtensson                    13 Andrarums IF                    1:03:58              
    36 Verner Lönnqvist                   13 Härlövs IF                      1:05:29              
    37 Sune Backan                        13 Eslövs FK                       1:06:02              
    38 Lennart Nilsson                    13 Malmö OK                        1:06:55              
    39 Tony Millbrant                     15 Skogsluffarnas OK               1:25:12              

       Roland Offrell                     13 Frosta OK                      Ej godk.              
       Krister Lindeberg                  13 Malmö OK                       Ej godk.              
       Sven-Åke Granquist                 13 Hästveda OK                    Ej godk.              
       Rune Spetz                         20 Nitta IF                       ej start              
       Göran Thour                        14 Värend GN OL                   ej start              
       Kjell Månsson                       1 Ronneby OK                     ej start              



H60  (45)       4600 m                      

     1 Leif Sandgren                      13 Frosta OK                         33:49 G            
     2 Tommy Olsson                        1 OK Dacke                          34:15 G            
     3 Agne Bengtsson                     13 OK Kompassen                      35:22 G            
     4 Ronny Hjalmarsson                  14 Emmaboda Verda OK                 37:30 G            
     5 Stig Johansson                     14 Bredaryds SOK                     38:12 S            
     6 Heikki Kyyrönen                       FIN-Rajamäen Rykmentti            38:17 S            
     7 Bill Schölin                       13 Tockarps IK                       38:37 S            
     8 Morgan Ljung                       14 Vaggeryds SOK                     39:14 S            
     9 Krister Nilsson                    14 Växjö OK                          39:24 S            
    10 Inge Leif Löwegren                 16 Katrineholms OK                   40:02 S            
    11 Erland Martinsson                  13 OK Tyringe                        40:17 S            
    12 Håkan Nilsson                      13 Malmö OK                          41:05 S            
    13 Leif Anders Fred Sellgren          17 Sigtuna OK                        41:24 S            
    14 Nils-Ingemar Karlsson              14 Växjö AIS                         42:39 S            
    15 Kenth Ragnvald Sundgren            13 Skåneslättens OL                  43:25 S            
    16 Olle Granath                       21 Surahammars SOK                   44:02 S            
    17 Jan Hansson                        13 Lunds OK                          44:49 S            
    18 Lennart Bohman                      1 FK Vittus                         45:11 S            
    19 Kent Jogeland                      20 IK Ymer                           45:24 S            
    20 Kent Ekdahl                        14 Emmaboda Verda OK                 47:26 S            
    21 Anders Axelsson                     6 Sävedalens AIK                    47:27 S            
    22 Lars-Åke Sjökvist                  14 Värend GN OL                      47:40 S            
    23 Karl-Gösta Harvenberg              16 Nyköpings OK                      47:48 S            
    24 Sven Erik Frick                    13 FK Göingarna                      48:15 B            
    25 Mats Håkansson                     13 Malmö OK                          48:24 B            
    26 Gert Olsson                        13 Skåneslättens OL                  49:20 B            
    27 Börje Åkesson                      13 Frosta OK                         50:20 B            
    28 Lars Persson                       13 OK Kompassen                      50:59 B            
    29 Roland Gustavsson                  14 Alvesta SOK                       51:03              
    30 Ingvar Olofsson                    13 FK Snapphanarna                   51:26              
    31 Sven-Olof Larsson                  14 Växjö AIS                         51:36              
    32 Lennart Svensson                   13 Rävetofta OK                      53:03              
    33 Bo Christer Skoog                  15 Tumba-Mälarhöjden OK              53:52              
    34 Nils-Erik Bondesson                13 Frosta OK                         54:50              
    35 Gösta Svensson                     13 Rävetofta OK                      54:55              
    36 Jan-Evert Ohlsson                  13 Andrarums IF                      57:06              
    37 Jan Lennart Persson                13 Ystads OK                       1:00:32              
    38 Sven-Erik Persson                  13 Frosta OK                       1:00:39              
    39 Bo Bülow                           13 Malmö OK                        1:01:29              
    40 Kaare Hansson                      13 Malmö OK                        1:02:49              
    41 Robert Simonsen                    13 Tormestorps IF                  1:04:38              
    42 Björn Engsten                      17 OK Rodhen                       1:11:20              

       Leif Malm                          14 Markaryds FK                   Ej godk.              
       Göran Svensson                     14 FK Finn                        ej start              
       Göran Andersson                    12 OK Tylöskog                    ej start              



H55  (21)       5200 m                      

     1 Per Arne Evaldsson                 13 OK Gynge                          41:09 G            
     2 Lars Lindborg                      13 Tormestorps IF                    41:18 G            
     3 Christer Folkesson                 14 Eksjö SOK                         42:29 G            
     4 Ulf Svensson                       14 OK Njudung                        43:39 G            
     5 Bengt Palm                          1 OK Vilse 87                       44:29 G            
     6 Bengt Lennart Erfors               13 OK Torfinn                        44:37 G            
     7 Bengt Arne Johansson               15 OK Ravinen                        46:29 G            
     8 Rolf Johan Erlin Emlén             11 Vittjärvs IK                      47:49 S            
     9 Bjarne Christensen                    DEN-Odense OK                     48:12 S            
    10 Göran Johnsson                     13 Skåneslättens OL                  48:20 S            
    11 Arne Andersson                     13 OK Torfinn                        49:26 S            
    12 Torgny Ottosson                    13 OK Torfinn                        50:05 S            
    13 Ingemar Persson                    14 Gamleby OK                        50:21 S            
    14 Bo Johansson                        1 OK Vilse 87                       54:07 S            
    15 Bengt Aspvall                       1 Ronneby OK                        56:04 S            
    16 Rolf Ohrlander                     13 OK Pan-Kristianstad               58:58 S            
    17 Sven Olle Söderberg                 1 OK Skogsfalken                  1:03:39              
    18 Bo Fält                            13 OK Kompassen                    1:04:14              
    19 Bengt Hansson                      13 Andrarums IF                    1:20:03              
    20 John Petersen                         DEN-Allerød OK                  1:31:23              

       Torbjörn Lage                      13 Helsingborgs SOK               ej start              



H50  (41)       5780 m                      

     1 Björn Rosendahl                    21 Västerås SOK                      42:37 G            
     2 Nils-Robert Persson                15 Tullinge SK                       45:51 G            
     3 Per Edvardsson                     13 OK Torfinn                        46:50 G            
     4 Robert Dragowska                      POL-OKS Otwock                    47:57 G            
     5 Kent Olsson                         1 OK Orion                          49:24 S            
     6 Leif Thingsrud                        NOR-Østmarka OK                   50:08 S            
     7 Stellan Martinsson                 13 OK Tyringe                        50:12 S            
     8 Ulf Palmér                         20 Ulricehamns OK                    50:26 S            
     9 Sten Segerslätt                    13 Skåneslättens OL                  50:32 S            
    10 Ingemar Petersson                  13 OK Torfinn                        50:51 S            
    11 Hans Wickbom                       11 Vittjärvs IK                      51:05 S            
    12 Gert Nielsen                       13 Lunds OK                          51:24 S            
    13 Roger Thörn                         1 OK Vilse 87                       52:00 S            
    14 Arne Klintberg                     14 Eksjö SOK                         52:12 S            
    15 Yngve Ernstsson                    13 FK Göingarna                      52:16 S            
    16 Ingemar Månsson                     1 Ronneby OK                        52:41 S            
    17 Tore Tjernlund                      1 OK Vilse 87                       52:45 S            
    18 Lars Strand                        14 OK Älme                           53:20 S            
    19 Thomas Nilsson                     13 FK Göingarna                      53:21 S            
    20 Alf Westesson                      13 OK Kontinent                      53:25 S            
    21 Lars Magnusson                     14 OK Älme                           54:52 S            
    22 Sven-Åke Emanuelsson               15 IFK Lidingös Skid o OK            58:05 S            
    23 Troels Bent Hansen                    DEN-Allerød OK                    59:36 S            
    24 Lars Lindgren                      14 FK Finn                         1:00:04 S            
    25 Jan Wahlström                      15 Snättringe SK                   1:00:15 S            
    26 Lars Göran Nyberg                  13 FK Åsen                         1:01:57 B            
    27 Rickard Henriksson                 13 Helsingborgs SOK                1:06:49              
    28 Holger Sigbo                       13 OK Kompassen                    1:07:55              
    29 Rolf Nilsson                       13 Frosta OK                       1:11:05              
    30 Werner Köhler                      15 Tullinge SK                     1:11:51              
    31 Peter Schulz                       13 Helsingborgs SOK                1:14:42              
    32 Bengt-Olof Jörge Kask              12 OK Tisaren                      1:16:01              
    33 Björn Bältsjö                       6 Sävedalens AIK                  1:16:22              
    34 Morten Johansen                       NOR-OK Moss                     1:19:31              
    35 Hans-Erik Karlsson                 13 OK Torfinn                      1:20:24              
    36 Petter Fure                           NOR-Oppsal IF                   1:29:40              

       Max Sambergs                       13 IS Kullen                      Ej godk.              
       Bengt Larsson                      13 FK Göingarna                   ej start              
       Lars Forsstedt                     15 Söders SOL Tyresö              ej start              
       Hans Strid                         20 Ulricehamns OK                 ej start              
       Jan Nilsson                        13 OK Pan-Kristianstad            ej start              



H45  (43)       6080 m                      

     1 Ulf Jungstrand                      1 OK Skogsfalken                    41:01 G            
     2 Stefan Kollberg                    14 Eksjö SOK                         41:17 G            
     3 Henrik Larsson                     13 FK Göingarna                      42:45 G            
     4 Lars Granum                           NOR-Oppsal IF                     42:59 G            
     5 Frans Wickbom                      11 I 19 IF                           43:27 G            
     6 Göran Månsson                       1 OK Dacke                          43:46 G            
     7 Mats Andersson                      1 OK Orion                          44:28 G            
     8 Thomas Henmyr                       1 OK Vilse 87                       44:49 G            
     9 Peter Andersson                     1 OK Orion                          44:50 G            
    10 Bo Granstedt                       14 IK Hakarpspojkarna                44:59 G            
    11 Bengt Olsson                       13 Eslövs FK                         45:01 G            
    12 Lars Svantesson                    13 Hjärnarps GH OL                   45:03 G            
    13 Mats Söderberg                     14 Kalmar OK                         45:24 G            
    14 Lars-Gunnar Nilsson                14 Eksjö SOK                         51:08 S            
    15 Hans Lemoine                        5 Gävle OK                          52:00 S            
    16 Håkan Sandstedt                    14 Eksjö SOK                         52:10 S            
    17 Göran Persson                      14 Värend GN OL                      52:25 S            
    18 Erik Kindlund                      14 FK Finn                           53:07 S            
    19 Bengt Grewin                        6 Frölunda OL                       53:21 S            
    20 Magnus Hektor                      15 Järl                              53:32 S            
    21 Sven Giselsson                      1 Ronneby OK                        56:08 S            
    22 Mats Carlsson                       1 OK Vilse 87                       56:51 S            
    23 Magnus Backlund                     3 Säterbygdens OK                   57:16 S            
    24 Vesa Jussila                       23 NAIS OK                           58:08 S            
    25 Staffan Käll                       14 OK Älme                         1:01:54 B            
    26 Lars Ohlsson                       13 FK Göingarna                    1:03:38              
    27 Christer Mannfolk                  20 Ulricehamns OK                  1:04:05              
    28 Robert Östlund                      3 Säterbygdens OK                 1:05:40              
    29 Ola Mårtensson                     15 Attunda OK                      1:06:33              
    30 Göran Frank                        13 Eslövs FK                       1:06:41              
    31 Klaus Kristensen                   14 Markaryds FK                    1:08:33              
    32 Stefan Edvardsson                  13 OK Torfinn                      1:10:22              
    33 Jörgen Göransson                   13 FK Göingarna                    1:11:47              
    34 Jerzy Porzycz                         POL-Pomorze Youth Team          1:12:05              
    35 Jan Spännar                         3 Kvarnsvedens GOIF OK            1:14:58              
    36 Håkan Jönsson                      13 OK Kontinent                    1:29:05              
    37 Rikard Swedenborg                  13 Lunds OK                        1:35:43              
    38 Reino Örn                          14 Markaryds FK                    1:40:09              

       Sverker Eriksson                   13 OK Gynge                       Ej godk.              
       Per Sandberg                        3 Säterbygdens OK                Ej godk.              
       Lars Gerhardsson                   15 Attunda OK                     ej start              
       Per Svensson                       23 Finspångs SOK                  ej start              
       Lars Olsson                        20 IF Hagen                       ej start              



H40  (37)       6770 m                      

     1 Thomas Westlund                    13 OK Pan-Kristianstad               41:46 G            
     2 Henrik Berlin                       1 OK Orion                          43:56 G            
     3 Magnus Larsson                     13 FK Göingarna                      44:10 G            
     4 Per-Ola Olsson                      1 OK Vilse 87                       45:41 G            
     5 Joel Rydström                      14 FK Finn                           45:57 G            
     6 Sven Lundgren                      14 Värend GN OL                      46:50 G            
     7 Magnus Svensson                    14 Nässjö OK                         47:22 S            
     8 Peter Ekdahl                       14 Emmaboda Verda OK                 47:32 S            
     9 Ulf Johansson                       7 Halmstad OK                       50:12 S            
    10 Niklas Nilsson                     13 Härlövs IF                        50:56 S            
    11 Lars Nordgren                      14 Eksjö SOK                         51:30 S            
    12 Magnus Oscarsson                   13 FK Göingarna                      51:51 S            
    13 Lars-Ola Larsson                    1 OK Orion                          53:06 S            
    14 Thomas Najvik                      13 OK Pan-Kristianstad               53:18 S            
    15 Håkan Axelsson                     13 FK Göingarna                      53:26 S            
    16 Kjell Ågren                        15 Tumba-Mälarhöjden OK              53:45 S            
    17 Patrik Leickt                      15 Tullinge SK                       54:14 S            
    18 Lars Carlsson                       1 OK Orion                          54:37 S            
    19 Patrik Rosén                       13 Hästveda OK                       55:25 S            
    20 Jonas Roth                         23 Linköpings OK                     55:27 S            
    21 P-G Månsson                        16 Södertälje-Nykvarn OF             57:22 S            
    22 Håkan Eriksson                     13 Hästveda OK                       59:20 B            
    23 Johan Risberg                      15 Järfälla OK                     1:01:26 B            
    24 Gustav Samelius                     4 Visborgs OK                     1:04:39              
    25 Peter Depta                        13 OK Pan-Kristianstad             1:04:47              
    26 Magnus Larsen                      13 FK Boken                        1:04:53              
    27 Rolf Johansson                     10 Sundsvalls OK                   1:04:58              
    28 Bo Wetterström                     13 Tormestorps IF                  1:09:59              
    29 Peter Andersson                     1 Stigmännen Karlshamns OK        1:11:21              
    30 Håkan Grubb                        13 Malmö OK                        1:12:12              
    31 Christer Nilsson                   23 OK Denseln                      1:16:46              
    32 Per Rudqvist                       13 Helsingborgs SOK                1:16:53              
    33 Lars Björck                        14 OK Älme                         1:19:21              
    34 Roger Nilsson                       7 Laholms IF OK                   1:22:57              
    35 Christian Drews                       GER-DARC Berlin                 1:51:42              

       Dan Nilsson                        13 FK Göingarna                   Ej godk.              
       Nils Pistora                       13 Lunds OK                       ej start              



H35  (17)       7040 m                      

     1 Casper Giding                      15 IFK Lidingös Skid o OK            41:26 G            
     2 Greger Berglund                    15 IFK Lidingös Skid o OK            44:48 G            
     3 Jesper David Jensen                   DEN-Farum-Tisvilde OK             47:06 S            
     4 Ola Jodal                           6 Göteborg-Majorna OK               47:19 S            
     5 Erik Bengtsson                     13 FK Åsen                           49:39 S            
     6 Fabian Ljungquist                  13 Lunds OK                          51:40 S            
     7 Fredrik Kivivuori                  13 Hästveda OK                       55:27 S            
     8 Magnus Jonasson                    13 Malmö OK                          57:02 S            
     9 Anders Arfwedson                    6 Frölunda OL                     1:01:03 B            
    10 Stefan Mellander                   10 Sundsvalls OK                   1:02:39 B            
    11 Mattias Åberg                      13 Eslövs FK                       1:03:39              
    12 Mats Ranbro                        13 Helsingborgs SOK                1:03:47              
    13 Johan Swartz                        1 OK Orion                        1:09:03              
    14 Jonas Höst                         13 Hjärnarps GH OL                 1:10:33              

       Patrik Lundqvist                   14 Nybro OK                       Ej godk.              
       Håkan Palm                         13 FK Boken                       ej start              
       Stefan Sandahl                     14 IK Hakarpspojkarna             ej start              



H21 LÅNG  (65)  12470 m                     

     1 Jan Sedivý                          3 Stora Tuna OK                   1:16:33 G            
     2 Wojciech Kowalski                   1 OK Orion                        1:17:45 G            
     3 Aleksander Bernaciak               14 Nybro OK                        1:18:35 G            
     4 Andreas Ferm                       13 FK Göingarna                    1:18:37 G            
     5 Øyvind Helgerud                       NOR-Halden Skiklubb             1:20:12 G            
     6 Håkan Gunnarsson                    1 OK Orion                        1:21:29 G            
     7 Jan Mrázek                          3 Stora Tuna OK                   1:22:13 G            
     8 Magnus Persson                     12 OK Tisaren                      1:22:32 G            
     9 Andreas Rangert                    14 IK Hakarpspojkarna              1:23:16 G            
    10 Anders Einum                          NOR-NTNUI                       1:24:14 G            
    11 Tomasz Lubkiewicz                  14 Nybro OK                        1:24:22 G            
    12 Michal Besta                       13 FK Göingarna                    1:26:02 S            
    13 Lukas Nowacki                       1 Ronneby OK                      1:26:33 S            
    14 Lucian Semeniuc                    14 FK Finn                         1:28:25 S            
    15 Rickard Ekman                      17 OK Roslagen                     1:28:28 S            
    16 Henrik Olofsson                    13 FK Snapphanarna                 1:29:18 S            
    16 Andrew Quin                        15 IFK Lidingös Skid o OK          1:29:18 S            
    18 Piotr Paszynski                       POL-Polish Junior Team          1:30:00 S            
    19 Peder Kock                         13 OK Pan-Kristianstad             1:30:18 S            
    20 Desmond Franssen                   20 OK Skogshjortarna               1:30:46 S            
    21 Espen Fiskum                          NOR-NTNUI                       1:31:13 S            
    22 Anders Lindberg                     8 Söderhamns OK                   1:32:08 S            
    23 Jakob Gustavsson                   23 Linköpings OK                   1:32:25 S            
    24 Daniel Tomanek                     13 FK Göingarna                    1:32:38 S            
    25 Thomas van der Kleij               20 OK Skogshjortarna               1:32:46 S            
    26 Tomas Unander                      10 Sundsvalls OK                   1:33:40 S            
    27 Marcus Svensson                    13 FK Göingarna                    1:34:02 S            
    28 Rune Strandberg                       NOR-NTNUI                       1:34:05 S            
    29 Richard Johansson                  13 OK Pan-Kristianstad             1:34:19 S            
    30 Erik Engsten                       17 OK Rodhen                       1:36:27 S            
    31 Jacek Kowalczyk                    14 Nybro OK                        1:38:01 S            
    32 Anders Jönsson                     13 OK Torfinn                      1:38:34 S            
    33 Andreas Nilsson                    14 Markaryds FK                    1:38:43 S            
    34 Ingemar Ericsson                    1 Ronneby OK                      1:40:04 S            
    35 David Engström                      1 OK Orion                        1:40:57 S            
    36 Erik Persson                       13 Lunds OK                        1:42:57 S            
    37 Nils Malm                          15 IFK Lidingös Skid o OK          1:44:12 S            
    38 Rikard Seger                       13 Hjärnarps GH OL                 1:44:15 S            
    39 Jan Moberg                          5 Gävle OK                        1:45:33 S            
    40 Ronny Falk                         15 Sundbybergs IK                  1:47:42 S            
    41 Rickard Nilsson                    14 FK Finn                         1:50:44 B            
    42 Jakob David Jensen                    DEN-Farum-Tisvilde OK           1:53:42 B            
    43 Piotr Dragowska                       POL-OKS Otwock                  1:54:32 B            
    44 Emil Nilsson                       14 Torsås OK                       1:58:24              
    45 Pontus Bergström                   15 OK Österåker                    2:03:51              
    46 Robert Fredriksen                     NOR-NTNUI                       2:12:10              

       Øystein Jaren Samuelsen               NOR-NTNUI                      Ej godk.              
       Halvor Eid Nielsen                    NOR-NTNUI                      Ej godk.              
       Magnus Mellbye Larsen                 NOR-NTNUI                      Ej godk.              
       Jostein Nørbech                       NOR-NTNUI                      Ej godk.              
       Per Harald Havnen Johans              NOR-NTNUI                      Ej godk.              
       Knut Sveinung Rekaa                   NOR-NTNUI                      Ej godk.              
       Thomas Natvig Årstad                  NOR-NTNUI                      Ej godk.              
       Jakob Jansson                      15 Järl                           Ej godk.              
       Mateusz Wenslaw                    14 Nybro OK                       Ej godk.              
       Harri Karlsson                     23 OK Denseln                     Ej godk.              
       Robert Banach                       1 OK Orion                       Ej godk.              
       Yevhen Kandybey                       DEN-Farum-Tisvilde OK          ej start              
       Halvor Saunes                         NOR-NTNUI                      ej start              
       Jonas Karlsson                      3 Dalaportens OL                 ej start              
       Conny Rantzow                      20 Hestra IF                      ej start              
       Kamil Wlodarczyk                   14 Nybro OK                       ej start              
       Anders Hultgren                    13 OK Pan-Kristianstad            ej start              
       Mikhail Mamleev                     1 OK Orion                       ej start              
       Tom Olausson                        1 OK Orion                       ej start              



H21  (18)       8240 m                      

     1 Espen Jakobsen                      6 IFK Göteborg                      53:39 G            
     2 Robin Westesson                    13 OK Kontinent                      57:28 G            
     3 Thomas Nilsson                     13 Eslövs FK                       1:00:05 S            
     4 Björn Nilsson                      13 Härlövs IF                      1:00:32 S            
     5 Fredrik Nilsson                     1 OK Orion                        1:00:33 S            
     6 Andreas Persson                     6 Göteborg-Majorna OK             1:04:32 S            
     7 Mikael Pihl                        13 Lunds OK                        1:06:32 S            
     8 Mikael Persson                     13 Härlövs IF                      1:07:36 S            
     9 Andreas Blomqvist                  13 FK Boken                        1:08:24 S            
    10 Henrik Erickson                    20 Ulricehamns OK                  1:08:37 S            
    11 Heide Persson                      13 Andrarums IF                    1:12:34 S            
    12 Frank Aasgård                         NOR-NTNUI                       1:16:01 B            
    13 Mikael Nilsson                     13 OK Kontinent                    1:17:27 B            
    14 Henrik Johansson                   13 OK Pan-Kristianstad             1:18:28 B            
    15 Lars Persson                       14 Gamleby OK                      1:33:02              
    16 Mårten Johansson                   13 Andrarums IF                    3:00:49              

       Martin Hoset                          NOR-NTNUI                      Ej godk.              
       Stefan Adolfsson                   13 Eslövs FK                      Ej godk.              



H20  (26)       7270 m                      

     1 Thibaut Poupard                     6 Sävedalens AIK                    44:59 G            
     2 Olof Sandgren                       1 OK Orion                          45:14 G            
     3 Rasmus Elmelid                     13 Skåneslättens OL                  45:58 G            
     4 Jacek Morawski                        POL-Polish Junior Team            46:07 G            
     5 Maciej Hewelt                         POL-Polish Junior Team            47:00 G            
     6 Sebastian Månsson                  12 Hagaby GoIF                       47:56 G            
     7 Niklas Olofsson                    13 Helsingborgs SOK                  48:32 G            
     8 Måns Sandgren                       1 OK Orion                          50:09 S            
     9 Maciej Jasinski                       POL-Polish Junior Team            50:15 S            
    10 Adam Sandstedt                     14 Eksjö SOK                         50:16 S            
    11 Kuba Dragowski                     15 Järl                              50:24 S            
    12 Mattias Johansson                  13 FK Boken                          53:06 S            
    13 Pontus Johansson                   14 Växjö OK                          55:04 S            
    14 Bartosz Pawlak                        POL-Polish Junior Team            57:17 S            
    15 Dawid Stefanski                       POL-Polish Junior Team          1:00:29 S            
    16 Hallvard Nordbrøden                   NOR-Halden Skiklubb             1:04:02 B            
    17 Emil Westesson                     13 OK Kontinent                    1:05:00 B            
    18 Victor Jensen                      13 OK Kontinent                    1:05:17 B            
    19 Viktor Stensson                    13 Helsingborgs SOK                1:06:04 B            
    20 Anders Reimertz                    14 Eksjö SOK                       1:12:59              
    21 Sebastian Wahlström                15 Snättringe SK                   1:13:11              
    22 Max Schulz                         13 Helsingborgs SOK                1:38:44              

       Emil Gunnarsson                    14 Eksjö SOK                      ej start              
       Kristian Svensson                  13 Rävetofta OK                   ej start              
       Anton Sjökvist                      3 Stora Tuna OK                  ej start              
       John Sjösäter                      14 Eksjö SOK                      ej start              



H18  (31)       6630 m                      

     1 Niklas Olsson                      13 Skåneslättens OL                  42:07 G            
     2 Michal Olejnik                        POL-Polish Junior Team            43:10 G            
     3 Rafal Podzinski                       POL-Polish Junior Team            45:10 G            
     4 Andreas Bergander                  14 Eksjö SOK                         45:23 G            
     5 Viktor Antonsson                   14 Eksjö SOK                         46:56 G            
     6 Hugo Mattsson                      13 Skåneslättens OL                  47:19 G            
     7 Anton Österblad                     1 OK Skogsfalken                    47:49 G            
     8 Boris Navratil                     13 FK Göingarna                      48:59 S            
     9 Fredrik Nilsson                    13 Örkelljunga FK                    49:06 S            
    10 Mateusz Hoffman                       POL-Polish Junior Team            50:05 S            
    11 Anton Wiberg                        1 OK Skogsfalken                    50:24 S            
    12 Robert Wetterlöf                   13 OK Tyringe                        50:40 S            
    13 Martin Dehlin                       1 OK Orion                          50:47 S            
    14 Jakob Segerslätt                   13 Skåneslättens OL                  55:18 S            
    15 Samuel Örn                         14 Markaryds FK                      55:34 S            
    16 Erik Fernlund                       3 Säterbygdens OK                   55:56 S            
    17 Mattias Engström                   13 Hjärnarps GH OL                   56:36 S            
    18 Johannes Henriksson                13 Helsingborgs SOK                  56:42 S            
    19 Philip Pålsson                     13 Skåneslättens OL                  57:00 S            
    20 Martin Bengtsson                   13 IS Kullen                         57:27 S            
    21 Anton Backlund                      3 Säterbygdens OK                   59:05 S            
    22 Felix Palmgren                     14 Eksjö SOK                       1:00:19 S            
    23 Jesper Ståhl                       13 IS Kullen                       1:01:48 B            
    24 Arvid Lindqvist-Käll               14 OK Älme                         1:03:05 B            
    25 Bartosz Kaszuba                       POL-Polish Junior Team          1:03:41 B            
    26 Carl Swedenborg                    13 Lunds OK                        1:07:16              
    27 Anton Oddmo                        13 Härlövs IF                      1:13:10              
    28 Sture Jeppsson                     13 Lunds OK                        1:17:36              

       Johannes Stenhaug                  13 Örkelljunga FK                 Ej godk.              
       Johan Kristensson                  13 Skåneslättens OL               Ej godk.              
       Johan Ekelöv                       13 Skåneslättens OL               ej start              



H16  (26)       5190 m                      

     1 Robert Niewiedziala                   POL-Pomorze Youth Team            36:45              
     2 Stefan Petersen                       DEN-Allerød OK                    37:26              
     3 Filip Hadac                        13 FK Göingarna                      38:28              
     4 Emil Olsson                         1 OK Orion                          40:54              
     5 Johan Sandlund                     14 OK Njudung                        41:38              
     6 Fredrik Wennermark                  1 OK Skogsfalken                    42:33              
     7 Oscar Björck                       14 OK Älme                           42:47              
     8 Leif Svensson                      23 Finspångs SOK                     42:48              
     9 Gustav Sandstedt                   14 Eksjö SOK                         43:15              
    10 Anton Philipsson                   14 Markaryds FK                      43:36              
    11 David Arborelius                   13 IS Kullen                         44:12              
    12 Witold Jasinski                       POL-Polish Junior Team            45:40              
    13 Anton Persson                      14 Markaryds FK                      49:10              
    14 Wojciech Dudek                        POL-Polish Junior Team            49:21              
    15 Rasmus Karlsson                    13 Härlövs IF                        53:59              
    16 Sebastian Ståhl                    13 IS Kullen                         56:24              
    17 Fredrik Berndtsson                 13 Skåneslättens OL                  57:48              
    18 Viktor Tovesson                     1 OK Orion                          59:50              
    19 Hampus Andersson                   13 OK Tyringe                      1:01:36              
    20 Erik Bengtsson                     13 IS Kullen                       1:03:31              
    21 Nils Lemoine                        5 Gävle OK                        1:07:28              
    22 Niclas Dehlin                      13 Härlövs IF                      1:16:37              
    23 Henrik Lau Petersen                   DEN-Allerød OK                  1:18:02              
    24 Daniel Drougge                      3 Säterbygdens OK                 1:29:37              

       Fredrik Sambergs                   13 IS Kullen                      Ej godk.              
       Torgny Palm                         3 HJS-Vansbro OK                 ej start              



H14  (34)       4080 m                      

     1 Erik Andersson                      1 OK Orion                          27:54              
     2 Oskar Lundqvist                    14 Nybro OK                          29:16              
     3 Oskar Sandberg                      3 Säterbygdens OK                   30:06              
     4 Rasmus Svantesson                  13 Hjärnarps GH OL                   30:11              
     5 Henning Ottmer                     13 Tormestorps IF                    31:03              
     6 Axel Schulz                        13 Helsingborgs SOK                  32:19              
     7 Philip Persson                      1 OK Orion                          32:38              
     8 Alexander Johansson                 1 OK Orion                          36:50              
     9 Oskar Jensen Sondén                13 Malmö OK                          37:49              
    10 Jonatan Höst                       13 Hjärnarps GH OL                   39:15              
    11 Joakim Sjöberg                     13 Helsingborgs SOK                  39:35              
    12 Robin Karlsson                     13 Härlövs IF                        39:47              
    13 Daniel Håkansson                   14 Växjö OK                          39:57              
    14 Joakim Svensson                    14 OK Älme                           41:26              
    15 Morgan Olsson                      13 Andrarums IF                      42:42              
    15 Harald Ottmer                      13 Tormestorps IF                    42:42              
    17 Robin Larsson                      13 FK Göingarna                      43:38              
    18 Theodor Wahlbom                     1 OK Orion                          43:39              
    19 Anton Larsson                      13 FK Göingarna                      43:57              
    20 Lukas Bökman                        1 Ronneby OK                        44:00              
    21 Albin Karlsson                      1 OK Vilse 87                       44:06              
    22 Mattis Ernstsson                   13 FK Göingarna                      44:22              
    23 Alfred Najvik                      13 OK Pan-Kristianstad               47:03              
    24 Karl-Johan Persson                 13 Tormestorps IF                    47:14              
    25 Erik Andersson                      1 Stigmännen Karlshamns OK          50:09              
    26 Alexander Björsvik                 13 FK Göingarna                      50:35              
    27 August Kollberg                    14 Eksjö SOK                         52:18              
    28 Joel Einarsson                     13 Tormestorps IF                    55:15              
    29 Dennis Rudqvist                    13 Helsingborgs SOK                  55:24              

       Zbigniew Porzycz                      POL-Pomorze Youth Team         Ej godk.              
       Hampus Bergander                   14 Eksjö SOK                      Ej godk.              
       Svante Crona                       14 Kalmar OK                      Ej godk.              
       Filip Svensson                      7 Laholms IF OK                  Ej godk.              
       Moltas Viebke                      13 Malmö OK                       Ej godk.              



H12  (17)       2510 m                      

     1 Ola Andersson                       1 Stigmännen Karlshamns OK          15:49              
     2 Johan Wennermark                    1 OK Skogsfalken                    16:04              
     3 Melker Johansson                    1 OK Orion                          16:22              
     4 Melker Larsson                     13 FK Göingarna                      17:09              
     5 Jakob Höst                         13 Hjärnarps GH OL                   18:25              
     6 Lukas Lundgren                     14 Värend GN OL                      18:49              
     7 Lucas J-Sundblad                   14 Eksjö SOK                         19:24              
     8 Holger Olsson                      13 Andrarums IF                      19:25              
     9 Elias Bengtsson                    13 IS Kullen                         19:27              
    10 Fritjof Axelsson                   13 FK Göingarna                      19:33              
    11 Hjalmar Wihlborg                   13 Malmö OK                          20:07              
    12 Oscar Philipsson                   14 Markaryds FK                      21:57              
    13 Nils-Joel Persson                  13 Tormestorps IF                    22:25              
    14 Nils Swedenborg                    13 Lunds OK                          23:07              
    15 Simon Runefors                     14 Växjö OK                          23:13              
    16 Adam Segerslätt                    13 Skåneslättens OL                  26:03              
    17 Viktor Sambergs                    13 IS Kullen                         27:33              



H10  (8)        2230 m                      

     1 Andreas Gustafsson                 14 IK Hakarpspojkarna                13:43              
     2 Julius Kindlundh                   14 FK Finn                           16:38              
     3 Thorsten Svensson                  23 Finspångs SOK                     17:21              
     4 Simon Mellander                    10 Sundsvalls OK                     17:22              
     5 Jonatan Österblad                  13 FK Boken                          17:40              
     6 Björn Johansson                    10 Sundsvalls OK                     21:26              
     7 Mikkel Lau Petersen                   DEN-Allerød OK                    21:52              
     8 Oscar Ehrnborn                     13 Andrarums IF                    1:11:49              



D75  (4)        2600 m                      

     1 Clarie Ek                          13 OK Pan-Kristianstad               35:19 G            
     2 Stina Marianne Eriksson            13 Tockarps IK                       53:11 B            

       Elsa Olausson                      13 Simrishamns OK                 Ej godk.              
       Solvey Bergdahl                    13 Helsingborgs SOK               ej start              



D70  (5)        2680 m                      

     1 Kerstin Henmyr                      1 OK Vilse 87                       28:34 G            
     2 Kerstin Granstedt                  13 OK Pan-Kristianstad               32:06 S            
     3 Barbro Hugosson                    13 Lunds OK                          34:17 S            
     4 Laila Malmqvist                    14 Växjö OK                          40:43 S            
     5 Anita Nilsson                      13 OK Torfinn                        47:16              



D65  (26)       3110 m                      

     1 Birgitta Olsson                     1 Ronneby OK                        30:19 G            
     2 Helen Andertoft                    14 Markaryds FK                      34:40 G            
     3 Kerstin Ernvid                     20 Nitta IF                          35:06 S            
     4 Ingrid Lome-Hagman                    NOR-Kolbotn & Skimt O-lag         36:41 S            
     5 Inga-Lill Wikingsson                1 Stigmännen Karlshamns OK          37:52 S            
     6 Britt Rangert                      14 Växjö AIS                         39:29 S            
     7 Birgit Anita Palm                  13 FK Boken                          41:18 S            
     8 Britt Axelsson                     14 Kalmar OK                         42:07 S            
     9 Ann-Charlotte Jensen               13 Andrarums IF                      42:56 S            
    10 Gunnel Wester                      13 Örkelljunga FK                    43:42 S            
    11 Torill Svendsen                    13 Lunds OK                          44:01 B            
    12 Kerstin Nilsson                    13 OK Gynge                          44:19 B            
    13 Lena Pehrsson                      13 OK Silva                          45:46 B            
    14 Gunilla Grönblad                   13 Härlövs IF                        46:41 B            
    15 Paula Kyyrönen                        FIN-Rajamäen Rykmentti            47:28              
    16 Gull Anne-Margre Svensson          13 Tockarps IK                       47:48              
    17 Kerstin Ingegerd Nilsson           13 Tormestorps IF                    51:05              
    18 Gudrun Olofsson                    13 Hjärnarps GH OL                   51:30              
    19 Berit Nilsson                      14 Markaryds FK                      51:31              
    20 Berit Byström                      14 OK Virdarna                       52:35              
    21 Siv Karin Marian Ekelöf            14 Värend GN OL                      53:42              
    22 Lisbeth Lindeberg                  13 Malmö OK                          54:51              
    23 Gunnel Nilsson                     13 Malmö OK                          58:56              
    24 Barbro Nilsson                     14 Alvesta SOK                       59:41              

       Gullan Svensson                    13 Hjärnarps GH OL                ej start              
       Kerstin Spetz                      20 Nitta IF                       ej start              



D60  (22)       3510 m                      

     1 Birgitta Billstam                  15 Järfälla OK                       35:16 G            
     2 Britt Forsell Pirozzi              13 Lunds OK                          37:29 G            
     3 Gullevi Svensson                   22 Skogslöparna                      37:42 G            
     4 Berit Schannong                    13 Malmö OK                          39:13 G            
     5 Siv Inger Glans                    13 OK Torfinn                        40:32 S            
     6 Ann-Mari Persson                   14 Växjö OK                          41:10 S            
     7 Lisbeth Karlsson                   14 Vaggeryds SOK                     41:49 S            
     8 Bodil Ruther                       14 OK Älme                           44:01 S            
     9 Karin Persson                      13 OK Tyringe                        46:58 S            
    10 Ulla Ling                          14 Jönköpings OK                     48:29 S            
    11 Siw Nilsson                        13 OK Kompassen                      48:38 S            
    12 Anna-Lisa Hansson                  13 OK Pan-Kristianstad               49:04 S            
    13 Margareta Sjöberg                  13 Lunds OK                          50:38 S            
    14 Britt Bülow                        13 Malmö OK                          51:15 B            
    15 Karin Bengtsson                    13 OK Kompassen                      52:16 B            
    16 Solbritt Gustafsson                14 OK Virdarna                       52:39 B            
    17 Sonja Hammar                       13 OK Kompassen                      54:20              
    18 Kerstin Larsson                    13 OK Pan-Kristianstad               57:41              
    19 Marianne Sellgren                  17 Sigtuna OK                      1:00:39              
    20 Barbro Cassing                      1 Ronneby OK                      1:05:42              
    21 Gunnel Engsten                     17 OK Rodhen                       1:17:04              

       Bigge Bengtsson                     1 Stigmännen Karlshamns OK       ej start              



D55  (16)       3470 m                      

     1 Gunnel Månsson                      1 OK Vilse 87                       33:11 G            
     2 Lena Jansson                       15 Järl                              34:58 G            
     3 Monika Djurberg                    18 OK Tyr                            36:52 G            
     4 Kerstin Hjalmarsson                14 Emmaboda Verda OK                 39:27 S            
     5 Lena Söderberg                      1 OK Skogsfalken                    39:56 S            
     6 Ulla Engelby                       13 OK Pan-Kristianstad               41:11 S            
     7 Kristin Johansson                   1 OK Dacke                          42:17 S            
     8 Lena Persson                       14 Gamleby OK                        44:23 S            
     9 Lena Alsheden                      15 IFK Enskede                       44:25 S            
    10 Ingrid Mårtensson                  23 OK Kolmården                      50:10 B            
    11 Margareta Schölin                  13 Tockarps IK                       50:34 B            
    12 Ann-Helen Linnersjö                 1 OK Orion                          52:19              
    13 Inger Martin                       13 Tormestorps IF                  1:02:34              
    14 Siv Larsson                        14 Växjö AIS                       1:03:43              
    15 Christel Nilsson                   14 OK Älme                         1:06:53              
    16 Kerstin Skoog                      15 Tumba-Mälarhöjden OK            1:37:25              



D50  (22)       3530 m                      

     1 Lotta Linsefors                    13 Lunds OK                          28:06 G            
     2 Eva Folkesson Lööf                 13 OK Pan-Kristianstad               28:21 G            
     3 Gunilla Axelsson                    6 Sävedalens AIK                    31:56 G            
     4 Agneta Erfors                      13 OK Torfinn                        32:31 S            
     5 Susanne Persson                    21 Västerås SOK                      32:49 S            
     6 Ylva Gefvert                       20 OK P4                             37:12 S            
     7 Elisabeth Meum Johansen               NOR-OK Moss                       37:33 S            
     8 Ann-Christine Lööf                 14 Eksjö SOK                         38:48 S            
     9 Anna Thorell-Jönsson               13 OK Kontinent                      38:52 S            
    10 Britt Hermanrud                       DEN-Odense OK                     39:47 S            
    11 Christina Olsson                   13 Skåneslättens OL                  42:17 B            
    12 Inger Frick-Norling                13 FK Göingarna                      42:43 B            
    13 Stella Käll                        14 OK Älme                           42:46 B            
    14 Eva Emanuelsson                    15 IFK Lidingös Skid o OK            46:39              
    14 Åsa Svensson                       13 OK Pan-Kristianstad               46:39              
    16 Eva Persson-Hadmark                15 Tullinge SK                       47:52              
    17 Berit Runefors                     14 Växjö OK                          51:30              
    18 Gabrielle Brun                     13 Andrarums IF                      51:42              
    19 Birgitta Lööf                      14 Eksjö SOK                         56:21              
    20 Eva Gustavsson                     14 Alvesta SOK                     1:11:28              

       Marie Schulz                       13 Helsingborgs SOK               Ej godk.              
       Karin Gunnarsson                    3 Stora Tuna OK                  ej start              



D45  (29)       4010 m                      

     1 Carina Sandberg                     3 Säterbygdens OK                   32:00 G            
     2 Monica Kollberg                    14 Eksjö SOK                         32:04 G            
     3 Ann Nilsson                        14 Markaryds FK                      33:37 G            
     4 Ingrid Johansson                    7 Laholms IF OK                     34:45 G            
     5 Birgitte Birck                        DEN-Allerød OK                    37:28 S            
     6 Christina Sterner                  14 OK Njudung                        39:04 S            
     7 Lena Olsson                        13 Skåneslättens OL                  39:21 S            
     8 Ann-Kristin Sjöström               13 OK Kompassen                      41:56 S            
     9 Marita Philipsson                  14 Markaryds FK                      42:53 S            
     9 Christina Segerslätt               13 Skåneslättens OL                  42:53 S            
    11 Wiveka Ernstsson                   13 FK Göingarna                      43:38 S            
    12 Anna-Carin Olandersson             13 OK Tyringe                        43:47 S            
    13 Carina Svärd                        1 OK Orion                          44:40 S            
    14 Charlotte Bergmann                    DEN-Allerød OK                    45:00 S            
    15 Tina Hagård                        13 Rävetofta OK                      45:17 B            
    16 Maritha Schön                      13 Andrarums IF                      45:47 B            
    17 Ing-Britt Swedenborg               13 Lunds OK                          46:21 B            
    18 Anette Thoresson                   13 Andrarums IF                      48:34              
    19 Ulla Petersen                         DEN-Allerød OK                    48:35              
    20 Aina Jeppsson                      13 Lunds OK                          48:40              
    21 Caroline Johansson                 15 OK Ravinen                        54:22              
    22 Eva Tollstern                      14 Växjö AIS                         59:27              
    23 Agata Porzycz                         POL-Polish Junior Team          1:02:10              
    24 Marzena Dragowska                     POL-OKS Otwock                  1:05:53              
    25 Ann-Louise Ehn-Westesson           13 OK Kontinent                    1:06:11              
    26 Birgitte Drews                        GER-DARC Berlin                 1:11:08              
    27 Naja Møller                           DEN-Allerød OK                  1:26:46              

       Christel Olsson                    13 FK Åsen                        Ej godk.              
       Katarina Stejre                    13 Malmö OK                       ej start              



D40  (25)       4210 m                      

     1 Marie Olsson                       13 Örkelljunga FK                    32:38 G            
     2 Ingela Thoresson                   13 Andrarums IF                      35:28 G            
     3 Pernilla Bökman                     1 Ronneby OK                        36:38 G            
     4 Katarina Henmyr                     1 OK Vilse 87                       37:45 S            
     5 Barbara Svensson                   23 Finspångs SOK                     39:23 S            
     6 Karin Johansson                    13 FK Göingarna                      39:33 S            
     7 Anne Lindell                       14 Kalmar OK                         42:43 S            
     8 Britt-Marie Stensson               13 Helsingborgs SOK                  43:27 S            
     9 Åsa Andersson                       1 OK Orion                          43:54 S            
    10 Ann-Sofie Brink                    14 Markaryds FK                      44:30 S            
    11 Annika Larsson                     13 FK Göingarna                      44:58 S            
    12 Margareta Rylander                 13 FK Göingarna                      46:26 S            
    13 Carolina Landin                    13 Malmö OK                          46:57 S            
    14 Ulrika Gustafsson                  14 IK Vista                          47:37 B            
    15 Anne Svantesson                    13 Hjärnarps GH OL                   51:57              
    16 Lotta Berndtsson                   13 Skåneslättens OL                  52:31              
    17 Åsa Hedin                          13 Hjärnarps GH OL                   57:47              
    18 Sara Hektor                        15 Järl                              59:58              
    19 Ann-Marie Hansson                  13 IS Kullen                       1:05:23              
    20 Helen Nilsson                      13 Härlövs IF                      1:06:33              

       Catrin Johansson                   10 Sundsvalls OK                  Ej godk.              
       Carina Bergander                   14 Eksjö SOK                      ej start              
       Anneli Carlsson                    14 FK Finn                        ej start              
       Gunilla Persson                    13 Malmö OK                       ej start              
       Ingrid Jensen                      13 OK Kontinent                   ej start              



D35  (14)       4360 m                      

     1 Malin Svensson                      1 OK Orion                          35:13 G            
     2 Ulrika Hermansson                   1 OK Orion                          38:27 G            
     3 Anna Ljungqvist                    13 Lunds OK                          41:43 S            
     4 Kristina Berlin                     1 OK Orion                          42:42 S            
     5 Sara Giselsson                      1 Ronneby OK                        42:45 S            
     6 Louise Axelsson                    13 FK Göingarna                      45:07 S            
     7 Erika Eriksson                     18 Skattkärrs IF                     45:41 S            
     8 Camilla Sjöstrand                  13 FK Snapphanarna                   47:03 S            
     9 Anneli Lönnebacke                  13 Malmö OK                        1:00:36              
    10 Jessica Björck                     14 OK Älme                         1:00:56              
    11 Lisa Leickt                        15 Tullinge SK                     1:02:00              
    12 Tina Kivivuori                     13 Hästveda OK                     1:03:18              

       Liselott Roth                      23 Linköpings OK                  ej start              
       Lotte Henriksson                   13 Simrishamns OK                 ej start              



D21 LÅNG  (34)  7080 m                      

     1 Anna Segersson                     23 OK 64 Torpa                       49:27 G            
     2 Jenny Johansson                    20 Ulricehamns OK                    49:56 G            
     3 Monika Depta                       13 OK Pan-Kristianstad               51:18 G            
     4 Mélanie D´Harreville               23 OK Denseln                        54:20 G            
     5 Therese Klintberg                  14 Eksjö SOK                         54:45 G            
     6 Emma Lindén                         6 Sävedalens AIK                    55:19 S            
     7 Kajsa Nilsson                         NOR-Halden Skiklubb               58:17 S            
     8 Anette Granstedt                   14 IK Hakarpspojkarna                58:43 S            
     9 Benita Hansson                      4 Gotlands Bro OK                   58:49 S            
    10 Marie Svensson                     13 OK Pan-Kristianstad             1:00:21 S            
    11 Anna Samelius                       4 Visborgs OK                     1:01:05 S            
    12 Mathilde Korvald Skaare               NOR-NTNUI                       1:04:31 S            
    13 Mia Kaisajuntti                     1 OK Skogsfalken                  1:07:24 S            
    14 Anna Falk                          15 Sundbybergs IK                  1:07:58 S            
    15 Sofie Aarnes                          NOR-NTNUI                       1:08:14 S            
    16 Malin Björkqvist                   21 Norbergs OK                     1:09:06 S            
    17 Pernilla Olsson                    13 Skåneslättens OL                1:09:31 S            
    18 Emma Johansson                        NOR-NTNUI                       1:10:05 B            
    19 Erika Nilsson                      21 Norbergs OK                     1:10:11 B            
    20 Carin Emanuelsson                  13 Lunds OK                        1:10:26 B            
    21 Daria Lajn                         14 Nybro OK                        1:11:05 B            
    22 Anna-Karin Bondesson               13 Frosta OK                       1:11:42 B            
    23 Malin Andersson                    10 Sundsvalls OK                   1:12:34 B            
    24 Emma Lindgren                       4 Visborgs OK                     1:13:13 B            
    25 Emilia Nilsson                     15 Söders SOL Tyresö               1:13:57 B            
    26 Hanna Haugen Nordbrøden               NOR-NTNUI                       1:14:11 B            
    27 Ingrid Larsson                     13 FK Göingarna                    1:15:28              
    28 Ebba Thuresson                     13 OK Pan-Kristianstad             1:17:50              
    29 Matilda Jonsson                    14 FK Finn                         1:20:25              
    30 Karin Holm                          3 Dalaportens OL                  1:26:26              

       Gitte Bromander                       NOR-NTNUI                      Ej godk.              
       Stina Persson                      14 Gamleby OK                     Ej godk.              
       Linda Jansson                      14 OK Älme                        Ej godk.              
       Guro Flatekval                        NOR-NTNUI                      ej start              



D21  (11)       5010 m                      

     1 Lina Jogeland                      20 IK Ymer                           43:44 G            
     2 Camilla Sigbo                      13 FK Boken                          45:17 G            
     3 Linn Olsson                         1 OK Orion                          46:48 G            
     4 Malin Vedin                        10 Sundsvalls OK                     47:38 G            
     5 Diana Persson                      13 FK Göingarna                      52:43 S            
     6 Marie Svensson                     13 Rävetofta OK                      57:18 S            
     7 Pia-Maria Bondesson                13 Frosta OK                       1:01:28 S            
     8 Ida Olsson                          1 OK Orion                        1:03:15 B            
     9 Maria Johnsson                     13 Skåneslättens OL                1:04:40 B            
    10 Madeleine Gunnarsson               13 OK Pan-Kristianstad             1:08:41              

       Elin Krogstad                         NOR-NTNUI                      Ej godk.              



D20  (10)       4570 m                      

     1 Camilla Lundgren                    6 Göteborg-Majorna OK               35:38 G            
     2 Angelika Larsson                   13 Örkelljunga FK                    37:50 G            
     3 Hanna Wisniewska                      POL-Polish Junior Team            37:58 G            
     4 Jannie Hagård                      13 Rävetofta OK                      42:13 S            
     5 Lucie Weissova                     13 FK Göingarna                      44:13 S            
     6 Sara Bergander                     14 Eksjö SOK                         45:42 S            
     7 Stina Jeppsson                     13 Lunds OK                          51:05 B            
     8 Frida Hildingsson                  13 Lunds OK                          58:53              

       Josefine Nilsson                   13 Helsingborgs SOK               ej start              
       Emelie Olsson                      13 Örkelljunga FK                 ej start              



D18  (24)       4400 m                      

     1 Anna Bredfelt                      13 Lunds OK                          33:17 G            
     2 Emma Bergman                        1 OK Skogsfalken                    33:39 G            
     3 Sanna Linsefors                    13 Lunds OK                          34:55 G            
     4 Johanna Persson                    15 Tullinge SK                       35:28 G            
     5 Paulina Faron                         POL-Polish Junior Team            36:04 G            
     6 Urszula Morawska                      POL-Pomorze Youth Team            37:09 G            
     7 Ann-Sofie Larsson                  13 Örkelljunga FK                    37:28 G            
     8 Sofie Hansen                       13 Skåneslättens OL                  38:20 S            
     9 Viktoria Ernstsson                 13 FK Göingarna                      39:43 S            
    10 Linn Johansson                     15 OK Ravinen                        40:04 S            
    11 Frida Nilsson                      13 Skåneslättens OL                  40:22 S            
    12 Anna Arvidsson                     14 Kalmar OK                         42:38 S            
    13 Natalia Dyzio                         POL-Polish Junior Team            43:07 S            
    14 Anna Sjöström                      13 Lunds OK                          44:36 S            
    15 Therese Hansen                     13 Skåneslättens OL                  46:04 S            
    16 Malin Jensen                       13 OK Kontinent                      47:32 S            
    17 Camilla Nilsson                    13 OK Torfinn                        48:24 B            
    18 Ronja Arvidsson                    13 Skåneslättens OL                  51:50              
    19 Evelina Bengtsson                  13 OK Tyringe                        52:07              
    20 Anna Andersson                      1 OK Orion                          52:25              
    21 Beatrice Köhler                    15 Tullinge SK                       54:00              
    22 Cecilia Emanuelsson                15 IFK Lidingös Skid o OK            56:23              

       Sofia Gustavsson                   14 Alvesta SOK                    ej start              
       Viktoria Helmersson                 5 Ockelbo OK                     ej start              



D16  (42)       4300 m                      

     1 Elin Svensson                      14 Nässjö OK                         36:11              
     2 Sidsel Hull                           DEN-Allerød OK                    37:17              
     3 Anna Morawska                         POL-Pomorze Youth Team            38:33              
     4 Frida Sandberg                      3 Säterbygdens OK                   38:46              
     5 Josefine Klintberg                 14 Eksjö SOK                         39:06              
     6 Frida Hedin                        13 Hjärnarps GH OL                   39:22              
     7 Olivia Kollberg                    14 Eksjö SOK                         40:02              
     8 Julia Dahl                         13 IS Kullen                         40:20              
     9 Elida Ottmer                       13 Tormestorps IF                    42:41              
    10 Gry Granstedt                         NOR-Halden Skiklubb               42:42              
    11 Amanda Holmgren                    11 Vittjärvs IK                      43:28              
    12 Stina Berg                         13 IS Kullen                         43:45              
    13 Stina Olandersson                  13 OK Tyringe                        43:48              
    14 Maiken Norstedt Kildebro              NOR-Halden Skiklubb               44:11              
    15 Moa Nissar                         15 Järl                              44:48              
    16 Anna Åhlin                         13 Helsingborgs SOK                  45:05              
    17 Angelica Jörnling                  14 Eksjö SOK                         45:15              
    18 Emma Backlund                       3 Säterbygdens OK                   45:28              
    19 Emma Friis                            DEN-Allerød OK                    45:50              
    20 Andrea Wickbom                     11 Vittjärvs IK                      47:36              
    21 Karin Bredfelt                     13 Lunds OK                          48:05              
    22 Linnea Östergren                   14 Växjö OK                          48:08              
    23 Märta-Stina Lindqvist-Käll         14 OK Älme                           48:38              
    24 Evelina Wickbom                    11 Vittjärvs IK                      49:24              
    25 Josefin Carlsson                   13 Tormestorps IF                    49:32              
    26 Jenny Olsson                       13 Örkelljunga FK                    50:31              
    27 Louise Nordahl                     13 Hjärnarps GH OL                   50:58              
    28 Lovisa Wihlborg                    13 Malmö OK                          50:59              
    29 Tove Ståhl                         13 IS Kullen                         51:17              
    30 Emelie Lennartsdotter              13 Hästveda OK                       52:31              
    31 Lovisa Mannfolk                    20 Ulricehamns OK                    52:49              
    32 Moa Olsson                         13 Örkelljunga FK                    53:19              
    33 Josefine E Tuoremaa                11 Vittjärvs IK                      53:20              
    34 Michalina Kantecka                    POL-Pomorze Youth Team            55:58              
    35 Lisa Nyberg                        13 FK Åsen                           57:13              
    36 Erika Bengtsdotter                 13 IS Kullen                         59:48              
    37 Matilda Hektor                     15 Järl                            1:02:28              
    38 Matilda Stensson                   13 Helsingborgs SOK                1:03:00              

       Angelika Linska                       POL-Pomorze Youth Team         Ej godk.              
       Jessica Bjelk                      13 Hästveda OK                    Ej godk.              
       Maja Arborelius                    13 IS Kullen                      Ej godk.              
       Anja Arbter                        14 Eksjö SOK                      ej start              



D14  (16)       3400 m                      

     1 Felicia Feurstein                  13 FK Boken                          32:18              
     2 Louise Lundgren                    14 Värend GN OL                      33:38              
     3 Kajsa Hedin                        13 Hjärnarps GH OL                   34:02              
     4 Jessica Nilsson                    13 OK Torfinn                        34:11              
     5 Moa Svensson                       14 Nässjö OK                         34:18              
     6 Annika Jönsson                     13 Skåneslättens OL                  36:13              
     7 Mikaela Rönnbäck                    4 Visborgs OK                       36:33              
     8 Amanda Nilsson                     13 Skåneslättens OL                  36:54              
     9 Julia Österblad                    13 FK Boken                          38:49              
    10 Patricia Edgarsson                 13 Andrarums IF                      42:23              
    11 Maria Dragowska                       POL-OKS Otwock                    47:06              
    12 Asta Schulz                        13 Helsingborgs SOK                  49:13              
    13 Clara Mannfolk                     20 Ulricehamns OK                    51:43              

       Andrea Svensson                    23 Finspångs SOK                  Ej godk.              
       Cajsa Bökman                        1 Ronneby OK                     Ej godk.              
       Kajsa Wetterström                  13 Tormestorps IF                 Ej godk.              



D12  (21)       2530 m                      

     1 Gabriella Gustafsson               14 IK Hakarpspojkarna                16:29              
     2 Gina Granstedt                        NOR-Halden Skiklubb               18:38              
     3 Gabriella Bergander                14 Eksjö SOK                         18:53              
     4 Linea Eriksen                         DEN-Allerød OK                    19:19              
     5 Hanna Melander                      1 Stigmännen Karlshamns OK          19:51              
     6 Jenny Bredfelt                     13 Lunds OK                          20:53              
     7 Tove Rönnbäck                       4 Visborgs OK                       20:58              
     8 Myrra Carlsson                      1 OK Orion                          21:41              
     9 Amanda Rangert                     14 IK Hakarpspojkarna                21:57              
    10 Elin Brink                         14 Markaryds FK                      22:51              
    11 Elin Lundqvist                     14 Nybro OK                          23:37              
    12 Caroline Johansson                 10 Sundsvalls OK                     24:01              
    13 Astrid Henriksson                  13 Helsingborgs SOK                  24:27              
    14 Matilda Arborelius                 13 IS Kullen                         26:03              
    15 Ebba Leickt                        15 Tullinge SK                       26:26              
    16 Emelie Gjeruldsen                     NOR-Asker Skiklubb                28:55              
    17 Astrid Einarsson                   13 Tormestorps IF                    34:08              
    18 Annie Oskarsson                     1 Skogsvandrarna                    36:52              
    19 Agnes Hektor                       15 Järl                              53:33              
    20 Lina Karlsson                       1 OK Vilse 87                     1:06:29              

       Elin Granstedt                     14 IK Hakarpspojkarna             ej start              



D10  (9)        2140 m                      

     1 Ida Olsson                         20 IF Hagen                          16:05              
     2 Ellen Andersson                     1 Stigmännen Karlshamns OK          17:09              
     3 Elinor Dehlin                      13 Härlövs IF                        17:11              
     4 Carolin Gradin                     13 Andrarums IF                      17:40              
     5 Sara Granstedt                     14 IK Hakarpspojkarna                17:43              
     6 Kajsa Andersson                     1 OK Orion                          20:34              
     7 Ellen Wahlbom                       1 OK Orion                          21:18              
     8 Vilma Svantesson                   13 Hjärnarps GH OL                   24:03              

       Sofie Persson                      13 Härlövs IF                     ej start              



U4  (3)         3430 m                      

     1 Rebecka Wetterlöf                  13 OK Tyringe                        45:04              
     2 Veronica Köhler                    15 Tullinge SK                     1:12:30              

       Anna Bengtsson                     13 IS Kullen                      ej start              



U3  (2)         2550 m                      

     1 Tea Eriksson                       13 OK Gynge                          28:09              
     2 Jonas Gustavsson                   13 Andrarums IF                      31:47              



U2  (6)         2140 m                      

     1 Samuel Giselsson                    1 Ronneby OK                        20:25              
     2 Hilda Axelsson                     13 FK Göingarna                      20:54              
     3 Tova Ericsson                       1 Ronneby OK                        23:26              
     4 Matilda Rylander                   13 FK Göingarna                      27:44              
     5 Elsie Oskarsson                     1 Skogsvandrarna                    30:11              
     6 Elin Oskarsson                      1 Skogsvandrarna                    32:54              



U1  (2)         2140 m                      

     1 Wilma Bergander                    14 Eksjö SOK                         21:21              

       Algot Najvik                       13 OK Pan-Kristianstad            ej start              



INSKOLNING  (2) 1800 m                      

       Simon Giselsson                     1 Ronneby OK                        Godk.              
       Emmy Granstedt                     14 IK Hakarpspojkarna                Godk.              



Öppen 1  (21)   2170 m                      

     1 Viggo Johansson                    13 Skåneslättens OL                  21:35 B            
     2 Vanja Bökman                        1 Ronneby OK                        21:53 B            
     3 Astrid Ericsson                    13 Lunds OK                          23:31 B            
     4 Per-Anton Persson                  13 Tormestorps IF                    25:04 B            
     5 Denise Loponen                     13 Örkelljunga FK                    27:14 B            
     6 Michelle Loponen                   13 Örkelljunga FK                    27:15 B            
     7 Tina Ljungqvist                    13 Lunds OK                          28:29 B            
     8 Cecilia Ståhl                      13 IS Kullen                         29:07              
     9 Axel Rosander                         Hörja IF                          30:49              
    10 Ellen Kollberg                     14 Eksjö SOK                         32:21              
    11 Alice Castaneda                    13 Hässleholms OK                    32:29              
    12 Karina Treacy                      13 Lunds OK                          33:15              
    13 Malin Ågren                        15 Tumba-Mälarhöjden OK              34:20              
    14 Elina Andersson                    13 OK Tyringe                        35:27              
    15 Maj Vivian Jönsson                 13 Helsingborgs SOK                  35:28              
    16 Viktoria Sjöstrand                 13 FK Snapphanarna                   35:53              
    17 Per Delin                          13 Härlövs IF                        36:18              
    18 Nils Rosander                         Hörja IF                          36:42              
    19 Hanna Roth                         23 Linköpings OK                     45:45              
    20 Erik Persson                       14 Växjö AIS                         54:16              

       Hjalmar Heldt-Jacobsson            13 Rävetofta OK                   Ej godk.              



Öppen 2  (24)   3090 m                      

     1 Helena Berg                        13 IS Kullen                         28:02 B            
     2 Gustav Runefors                    14 Växjö OK                          29:09 B            
     3 Razmus Arvidsson                   13 Hässleholms OK                    29:41 B            
     4 Alexander Andersen                 14 OK Älme                           29:49 B            
     5 Oliver Andersen                    14 OK Älme                           30:23 B            
     6 Valle Johansson                    13 Skåneslättens OL                  30:32 B            
     7 Kajsa Andersson                    13 OK Torfinn                        30:56 B            
     8 Sune Öhlensläger                   13 Örkelljunga FK                    31:25 B            
     9 Margareta Wikström                 14 Växjö AIS                         31:27 B            
    10 Alma Jonsson                       14 FK Finn                           31:36 B            
    11 Mats Runefors                      14 Växjö OK                          32:11 B            
    12 Åsa Månsson                        16 Södertälje-Nykvarn OF             32:30 B            
    13 Johanna Oddmo                      13 Härlövs IF                        33:45 B            
    14 Hannes Persson                     14 OK Älme                           34:35 B            
    15 Ingela Andersson                    1 OK Orion                          35:53 B            
    16 Katarina Höst                      13 Hjärnarps GH OL                   38:05              
    17 Boel Ottmer                        13 Tormestorps IF                    39:04              
    18 Elisabeth Ohrlander                13 OK Pan-Kristianstad               41:19              
    19 Birgitta Petersson                 14 Alvesta SOK                       41:52              
    20 Elsa Ekberg                        13 Eslövs FK                         44:30              
    21 Sandra Berndtsson                  13 Skåneslättens OL                  48:20              
    22 Pontus Rosén                       13 Hästveda OK                       48:44              
    23 Siw Persson                        13 Tormestorps IF                    58:46              
    24 Gunnar Persson                     13 Tormestorps IF                    58:51              



Öppen 3  (10)   4200 m                      

     1 Stefan Brink                       14 Markaryds FK                      44:42 B            
     2 Petra Nilsson                         Klubblös                          47:27 B            
     3 Lennart Alnervik                   13 IS Kullen                         56:00 B            
     4 Caroline Hildingsson               13 Lunds OK                          59:15              
     5 Bo Glantz                          13 Andrarums IF                    1:01:49              
     6 Kerstin Glantz                     13 Andrarums IF                    1:03:14              
     7 Disa Schulz                        13 Helsingborgs SOK                1:09:21              
     8 Laura Borges                       17 OK Rodhen                       1:15:39              
     9 Sara Håkansson                     13 FK Åsen                         1:40:54              

       Anna Karlsson                       3 Dalaportens OL                 Ej godk.              



Öppen 4  (42)   2900 m                      

     1 Roger Bökman                        1 Ronneby OK                        26:02 B            
     2 Göran Magnusson                    13 Frosta OK                         30:33 B            
     3 Göran Rylander                     13 FK Göingarna                      31:29 B            
     4 Jan Johansson                      13 Skåneslättens OL                  32:24 B            
     5 Peter Strand                          Klubblös                          33:03 B            
     6 Benny Nordh                        13 OK Tyringe                        34:02 B            
     7 Lovisa Nilsson                     13 Tormestorps IF                    36:42              
     8 Susanne Bergander                  14 Eksjö SOK                         37:47              
     9 Ann-Sofie Andertoft                21 Västerås SOK                      37:49              
    10 Bengt Ivarsson                     13 OK Tyringe                        37:53              
    11 Anette Bjelk                       13 Hästveda OK                       39:16              
    12 Helena Wihlborg-Palm                1 OK Vilse 87                       39:36              
    13 Lisa Nilsson                       13 OK Torfinn                        39:54              
    14 Mette Öhlenschläger                13 Örkelljunga FK                    41:32              
    15 Staffan Welander                   20 OK P4                             42:31              
    16 Laila Persson                      13 IS Skanne                         42:41              
    17 Siv Berggren                       14 Växjö AIS                         42:51              
    18 Kristina Persson                   13 Härlövs IF                        43:06              
    19 Nils Bertil Persson                13 IS Skanne                         44:41              
    20 Adam Persson                       14 OK Älme                           45:05              
    21 Cajsa Nordh                        13 OK Tyringe                        45:06              
    22 Emily Carlsson                     13 Tormestorps IF                    45:25              
    23 Margareta Lemoine                   5 Gävle OK                          46:56              
    24 Ann-Kristine Nilsson               13 Skåneslättens OL                  48:17              
    25 Elis Lundkvist                     13 OK Gynge                          48:43              
    26 Kerstin Lundqvist                  14 Nybro OK                          50:07              
    27 Karin Malmgren                     13 Hjärnarps GH OL                   50:19              
    28 Mariann Svensson                   14 Växjö AIS                         50:41              
    29 Annika Nilsson                     13 Tormestorps IF                    52:02              
    30 Jan Häger                          13 Andrarums IF                      52:03              
    31 Eva Rolander                       13 OK Pan-Kristianstad               52:38              
    32 Kjell Persson                      14 OK Älme                           52:40              
    33 Stig Svensson                      14 OK Virdarna                     1:00:44              
    34 Cecilia Oscarson                   14 Gamleby OK                      1:03:32              
    35 Bodil Eriksson                     13 IS Kullen                       1:03:45              
    36 Malin Christiansen                 13 Hjärnarps GH OL                 1:07:50              
    37 Lena Wetterström                   13 Tormestorps IF                  1:10:57              
    38 Margareta Held                     13 FK Åsen                         1:12:49              
    39 Karin Helmersson                   13 Lunds OK                        1:14:42              
    40 Inga-Maj Persson                   13 OK Gynge                        1:23:33              
    41 Mathias Palminger                  13 Malmö OK                        1:24:10              
    42 Ulla-Karin Burman                  13 Tormestorps IF                  1:33:48              



Öppen 5  (46)   3900 m                      

     1 Mats Jönsson                        3 Leksands OK                       36:25 B            
     2 Lars Karlsson                       3 Dalaportens OL                    41:21 B            
     3 Maria Håkansson                    14 Växjö OK                          42:31 B            
     4 Sara Palminger                     13 Malmö OK                          45:40 B            
     5 Emma Nilsson                       13 Andrarums IF                      46:10 B            
     6 Torsten Lindén                     13 IS Kullen                         46:45 B            
     7 Ingvar Schön                       13 Andrarums IF                      46:46 B            
     8 Andrea Erfors                      13 OK Torfinn                        47:02 B            
     9 Gert Berggren                      14 Växjö AIS                         48:08 B            
    10 Linda Gunnarsson                   13 Hästveda OK                       48:16 B            
    11 Fredrik Olsson                     13 Eslövs FK                         48:57 B            
    12 David Ericson                      13 FK Åsen                           48:59 B            
    13 Lovisa Persson                     13 FK Åsen                           50:10              
    14 Roger Nilsson                      13 FK Åsen                           50:26              
    15 Magnus Nilsson                     15 IFK Lidingös Skid o OK            50:36              
    16 Emma Alnervik                      13 IS Kullen                         51:51              
    17 Leif Magnusson                     13 OK Torfinn                        51:57              
    18 Lotta Sjöberg                      13 Helsingborgs SOK                  53:26              
    19 Lena Irwe                          13 OK Kompassen                      54:09              
    20 Henning Arvidsson                  13 Ringsjö OK                        54:14              
    21 Per-Ola Melander                    1 Stigmännen Karlshamns OK          54:46              
    22 Patrik Servin                         Klubblös                          55:29              
    23 Jonas Olsson                       13 Örkelljunga FK                    55:52              
    24 Anders Janzon                       1 OK Vilse 87                       58:13              
    25 Agneta Chrstiansen                 13 Hjärnarps GH OL                   58:43              
    26 Eva Nordahl                        13 OK Pan-Kristianstad               59:33              
    27 Lars Ivar Ericsson                 13 FK Åsen                           59:50              
    28 Sven Jonasson                       1 OK Skogsfalken                  1:00:45              
    29 Marie Sundberg                      7 Halmstad OK                     1:02:15              
    30 Rolf Nilsson                       13 Andrarums IF                    1:03:22              
    31 Tommy Andersson                    13 OK Torfinn                      1:03:33              
    32 Johanna Lindeberg                  23 Linköpings OK                   1:05:26              
    33 Brian Rasmussen                       DEN-Allerød OK                  1:06:29              
    34 Bernt Petersson                    14 Alvesta SOK                     1:06:40              
    35 Olle Jonsson                       23 Linköpings OK                   1:12:54              
    36 Åsa Kull-Persson                   13 Tormestorps IF                  1:13:28              
    37 Morgan Bjelk                       13 Hästveda OK                     1:18:01              
    38 Ann-Marie Persson                  13 OK Torfinn                      1:18:08              
    39 Johnny Eriksen                        DEN-Allerød OK                  1:18:17              
    40 Helge Helmersson                   13 Lunds OK                        1:31:33              
    41 Folke Sjöberg                         Klubblös                        1:34:40              
    42 Sten Bo Lennart Oddmo              13 Härlövs IF                      1:36:26              
    43 Ida Bengtsson                      13 Tormestorps IF                  1:38:05              

       Carl Aspegren                      13 Tormestorps IF                 Ej godk.              
       Marie Lund                         13 OK Gynge                       Ej godk.              
       Atli Ericson                       13 FK Åsen                        Ej godk.              



Öppen 6  (18)   5300 m                      

     1 Tobias Persson                     13 OK Kompassen                      49:17 B            
     2 Josefin Persson                    15 Tullinge SK                       53:12 B            
     3 Enar Magnusson                     13 IS Skanne                         54:33 B            
     4 Anders Claesson                     3 IFK Moras OK                      56:16 B            
     5 Anders Nilsson                     13 Malmö OK                          59:47 B            
     6 Niklas Henriksson                  13 Tormestorps IF                  1:04:07 B            
     7 Anna Olsson                        13 OK Tyringe                      1:05:26              
     8 Linda Olsson                       13 OK Tyringe                      1:05:28              
     9 John Mårtensson                    13 Andrarums IF                    1:09:58              
    10 Johan Claesson                      3 IFK Moras OK                    1:11:27              
    11 Carolina Karlsson                  14 OK Njudung                      1:14:00              
    12 Mattias Backan                     13 Eslövs FK                       1:15:20              
    13 Sven Johansson                        Klubblös                        1:17:51              
    14 Steneric Svensson                     Klubblös                        1:17:55              
    15 Benjamin Viebke                    13 Malmö OK                        1:32:00              
    16 Anders Johansson                   13 Eslövs FK                       1:48:54              

       Magnus Elverlind                   20 OK Tranan                      Ej godk.              
       Josefin Wångdahl                   15 IFK Lidingös Skid o OK         Ej godk.              



Öppen 7  (62)   3730 m                      

     1 Emma Green                          6 Sävedalens AIK                    29:39 B            
     2 Sven Johansson                      1 OK Orion                          30:33 B            
     3 Mikael Wahlbom                      1 OK Orion                          33:37 B            
     4 Thomas Carlsson                     3 Malungs OK Skogsmårdarna          34:21 B            
     5 Jimmy Säfström                     13 Hästveda OK                       36:15 B            
     5 Torgil Lassing                     13 Frosta OK                         36:15 B            
     7 Anders Gustaf Bergman              12 KFUM Örebro OK                    36:35 B            
     8 Fredrik Oskarsson                   1 Skogsvandrarna                    37:06 B            
     9 Marie Säfström                     13 Hästveda OK                       37:23 B            
    10 Ellinor Karlsson                   14 IK Hakarpspojkarna                38:23 B            
    11 Anders Ericsson                    13 Lunds OK                          38:53 B            
    12 Ambjörn Lassing                    13 Frosta OK                         39:33              
    13 Kersti Lassing                     13 Frosta OK                         40:58              
    14 Lena Strand                        14 Markaryds FK                      41:12              
    15 Margareta Olsson                   13 OK Tyringe                        42:01              
    16 Karin Ståhl                        13 IS Kullen                         42:29              
    17 Hans-Åke Djurbäck                  20 Kinnaströms SK                    43:23              
    18 Catarina Sjöberg                    7 Halmstad OK                       43:24              
    19 Bo Sven Krister Johansson          14 OK Stigen                         45:20              
    20 Åsa Ericsson                       13 Lunds OK                          46:28              
    21 Maria Magnusson                    13 OK Torfinn                        46:35              
    22 Pi Persson                          1 OK Orion                          46:46              
    23 Jan Falk                           15 Sundbybergs IK                    47:27              
    24 Anna Wikström                      13 Hästveda OK                       48:11              
    25 Bengt Ronny Palm                   13 FK Boken                          49:23              
    26 Gunilla Gustavsson                  1 OK Orion                          49:33              
    27 Kristina Sten                      13 Eslövs FK                         50:48              
    28 Gunilla Bergman                    12 KFUM Örebro OK                    51:15              
    29 Ruben Edvardsson                   13 Hästveda OK                       51:22              
    30 Marita Wikner                      19 Högåkers OK                       51:27              
    31 Jan Eliasson                       13 OK Gynge                          52:09              
    32 Ingvar Persson                     13 OK Tyringe                        52:19              
    33 Monica Gunnarsson                  13 OK Tyringe                        52:49              
    34 Carl-Åke Hansson                    7 Laholms IF OK                     53:00              
    35 Leif Johannesson                   14 Markaryds FK                      53:03              
    36 Siri Einarsson                     13 Tormestorps IF                    54:02              
    37 Castaneda Cecilia                  13 Hässleholms OK                    54:05              
    38 Louise Rolander                    13 OK Pan-Kristianstad               54:32              
    39 Tommy Held                         13 FK Åsen                           54:41              
    40 Sven Törnqvist                     13 Tormestorps IF                    55:39              
    41 Erica Svensson                     13 OK Torfinn                        55:42              
    42 Bengt Halleröd                      1 OK Skogsfalken                    56:05              
    43 Jessica Karlsson                   13 OK Torfinn                        57:49              
    44 Ulla-Britt Karlsson                14 Växjö OK                        1:02:52              
    45 Ingrid Olofsson                    13 FK Snapphanarna                 1:03:00              
    46 Stig Erik Olsson                   13 Lunds OK                        1:03:13              
    47 Frida Mannfolk                     20 Ulricehamns OK                  1:08:04              
    47 Kristin Lindberg                   13 Lunds OK                        1:08:04              
    49 Karin Lindén                       13 IS Kullen                       1:13:59              
    50 Allan Hammar                       13 OK Kompassen                    1:14:11              
    51 Astrid Pärssinen                   13 OK Silva                        1:15:18              
    52 Ulla Karlsson                      13 Tormestorps IF                  1:16:17              
    53 Ingegärd Lund                      13 Hästveda OK                     1:17:45              
    54 Ingrid Uliana Hansson               7 Laholms IF OK                   1:18:36              
    55 Ebbe Pehrsson                      13 OK Silva                        1:20:31              
    56 Bengt Åberg                        13 Frosta OK                       1:20:55              
    57 Marika Elverlind                   20 OK Tranan                       1:24:42              
    58 Helena Åhlin                       13 Helsingborgs SOK                1:24:43              
    59 Ingrid Bengtsson                   13 Tormestorps IF                  1:33:19              
    60 Lennart Persson                    13 OK Kompassen                    1:33:31              

       Linda Ranbro                       13 Helsingborgs SOK               Ej godk.              
       Kjell Nyberg                       13 IS Kullen                      Ej godk.              



Öppen 8  (64)   4780 m                      

     1 Erik Öhlund                        20 Ulricehamns OK                    25:22 B            
     2 Jonas Bäckström                     3 Malungs OK Skogsmårdarna          30:25 B            
     3 Håkan Eriksson                      3 Malungs OK Skogsmårdarna          30:49 B            
     4 Magnus Carlstedt                    6 Sävedalens AIK                    33:42 B            
     5 Gustav Eklöf                       20 Ulricehamns OK                    34:58              
     6 Nils Spetz                         20 Ulricehamns OK                    35:32              
     7 Martin Hederskog                    3 Malungs OK Skogsmårdarna          35:45              
     8 Jennie Andersson                    6 Sävedalens AIK                    37:17              
     9 Sofia Törnqvist                     8 Alfta-Ösa OK                      37:50              
    10 Sofia Adolfsson                     3 OK Kåre                           38:28              
    11 Anders Åberg                       13 Skåneslättens OL                  39:01              
    12 Per Sandlund                       14 OK Njudung                        39:35              
    13 Johan Wikner                       19 Högåkers OK                       39:39              
    14 Thommy Bergman                      1 Stigmännen Karlshamns OK          40:07              
    15 Daniel Attås                       12 OK Tisaren                        41:10              
    16 Magnus Nilsson                     13 Andrarums IF                      42:09              
    17 Timo Hoffrén                        6 Göteborg-Majorna OK               42:15              
    18 Tomas Rosén                        13 Hästveda OK                       43:36              
    19 John D Söderberg                    1 OK Skogsfalken                    43:39              
    20 Thomas Låstom                      13 Hästveda OK                       43:50              
    21 Christian Glantz                   13 Andrarums IF                      44:09              
    22 Carolina Nilsson                   13 OK Kompassen                      44:37              
    23 Oscar Borg                         13 FK Åsen                           44:45              
    24 Stefan Nilsson                      1 Stigmännen Karlshamns OK          44:54              
    25 Per Holmberg                        1 Ronneby OK                        45:02              
    26 Jonas Åhlin                        13 Helsingborgs SOK                  45:27              
    27 Erik Öhlenschläger                 13 Örkelljunga FK                    46:04              
    28 Asker Ölenschläger                 13 Örkelljunga FK                    47:36              
    28 Fredrik Svensson                   13 OK Torfinn                        47:36              
    30 Emelie Bengtsson                   13 Tormestorps IF                    47:50              
    31 Åsa Jönsson                        15 Järl                              48:56              
    32 Sven Erik Jönsson                  13 OK Tyringe                        49:22              
    33 Bengt-Göran Inge Andersson         13 Tormestorps IF                    49:31              
    34 Lina Neckén                        14 OK Älme                           49:47              
    35 Anna Simes                         13 Hjärnarps GH OL                   50:17              
    36 Mats-Ola Persson                   13 Tormestorps IF                    50:20              
    37 Elin Neckén                        14 OK Älme                           50:34              
    38 Dan Anders Irwe                    13 OK Kompassen                      50:52              
    39 Peder Nilsson                      13 OK Torfinn                        50:54              
    40 Sven Davidsson                     13 OK Tuvan                          51:16              
    41 Christine Karlsson                 13 OK Torfinn                        51:19              
    42 Patrick Persson                    13 Härlövs IF                        51:33              
    43 Bengt Bengtsson                    13 Tormestorps IF                    52:01              
    44 Maria Svantesson                      Wilmera                           52:31              
    45 Olle Wendelius                     13 Frosta OK                         52:32              
    46 Lars Caspersen                        DEN-Ballerup OK                   52:48              
    47 Bo Magnusson                       12 KFUM Örebro OK                    55:38              
    48 Claes Linsefors                    13 Lunds OK                          57:26              
    49 Lena Norrman                       13 IS Kullen                         57:31              
    50 Gunnar Rolander                    13 OK Pan-Kristianstad               58:15              
    51 Per Sten                           13 Eslövs FK                         59:05              
    52 Ulf Göran Seger                    13 FK Boken                        1:00:29              
    53 Magnus Holmquist                   13 OK Pan-Kristianstad             1:00:57              
    54 Jan Ottmer                         13 Tormestorps IF                  1:04:00              
    55 Kjell Burman                       13 Tormestorps IF                  1:04:38              
    56 Torsten Grange                        DEN-Herlufsholm Orienterin      1:04:40              
    57 Tom Lindberg                       13 Lunds OK                        1:05:59              
    58 Annica Magnusson                   12 KFUM Örebro OK                  1:10:27              
    59 Kristina Landgren                  13 Malmö OK                        1:13:43              
    60 Britt Svensson                     13 Hjärnarps GH OL                 1:14:08              
    61 Esben Öhlenschläger                13 Örkelljunga FK                  1:24:38              

       Sara Eskilsson                     15 Haninge SOK                    Ej godk.              
       Maureen Olsson                      1 OK Vilse 87                    Ej godk.              
       Per Wikström                       13 Hästveda OK                    Ej godk.              



Öppen 9  (35)   7190 m                      

     1 Klaus Schgaguler                   15 IFK Lidingös Skid o OK            45:30 B            
     2 Marcus Millegård                    6 Sävedalens AIK                    45:50 B            
     3 Mattias Andersson                  12 OK Tisaren                        47:42 B            
     4 William Lind                        3 Malungs OK Skogsmårdarna          49:46 B            
     5 Graham Gristwood                   15 IFK Lidingös Skid o OK            49:52 B            
     6 Tranchand Frédéric                  6 Sävedalens AIK                    51:11 B            
     7 Beat Zimmermann                    15 Tullinge SK                       51:12 B            
     8 Dmitry Mihalkin                     6 Sävedalens AIK                    51:34 B            
     9 Beat Roth                           3 Leksands OK                       51:40 B            
    10 Daniel Örn                         14 IK Hakarpspojkarna                51:45 B            
    11 Stefan Pålsson                     13 Skåneslättens OL                  52:43 B            
    12 David Pettersson                   15 Snättringe SK                     53:39 B            
    13 Stefan Zingg                       20 Ulricehamns OK                    54:51 B            
    14 Yury Tambasau                       6 Sävedalens AIK                    56:16 B            
    15 Stefan Rosén                       13 Hästveda OK                       57:30 B            
    16 Maja Alm                           20 Ulricehamns OK                    59:04 B            
    17 Karl Johan Persson                 13 OK Torfinn                        59:42 B            
    18 Sergej Fedatsenka                   6 Sävedalens AIK                    59:52 B            
    19 Johannes Falk                      15 Sundbybergs IK                  1:00:15              
    20 Felix Alnervik                     13 Helsingborgs SOK                1:02:03              
    21 Håkan Svensson                     13 Lunds OK                        1:03:32              
    22 Ingemar Ericsson                   14 FK Finn                         1:08:15              
    23 Hans Persson                       13 Andrarums IF                    1:10:48              
    24 Bengt-Åke Berndtsson               13 Skåneslättens OL                1:11:12              
    25 Gert-Åke Gunnarsson                13 OK Tyringe                      1:11:52              
    26 Ola Andertoft                      14 Markaryds FK                    1:15:22              
    27 Roland Persson                     14 Kalmar OK                       1:16:43              
    28 Camilla Ernstsson                  13 OK Torfinn                      1:17:06              
    29 Per Nordahl                        13 Hjärnarps GH OL                 1:19:26              
    30 Willie Olsson                      13 Rävetofta OK                    1:19:33              
    31 Magnus Rörstam                     13 Frosta OK                       1:29:25              
    32 Peter Held                         13 Rävetofta OK                    1:32:13              
    33 Jörgen Karlsson                    13 Andrarums IF                    1:32:34              
    34 Jakob Hellsten                        Klubblös                        2:09:44              
    35 Mattias Kovacic                    13 Frosta OK                       2:11:49              



Öppen 10  (29)  1800 m                      

     1 Leo Johansson                       1 OK Orion                          13:30 B            
     2 Klara Andersson                     1 OK Orion                          15:03 B            
     3 Erik Wihlborg                       1 OK Vilse 87                       15:27 B            
     4 Matte Lindeberg                    23 Linköpings OK                     18:51 B            
     5 Julia Elverlind                    20 OK Tranan                         18:59 B            
     6 Irmalinn Nilsson                   13 Härlövs IF                        19:08              
     7 Säfström§ Linnéa                   13 Hästveda OK                       19:30              
     7 Nina Ekdahl                        14 Emmaboda Verda OK                 19:30              
     9 Tuva Falk                          15 Sundbybergs IK                    21:31              
    10 Alicia Lundgren                    14 Värend GN OL                      21:37              
    11 Alma Skoog                         14 OK Älme                           23:00              
    12 Lisa Johansson                     14 OK Älme                           23:03              
    13 Sara Johansson                     14 OK Älme                           23:10              
    14 Emma Lindqvist                     13 Hässleholms OK                    23:28              
    15 Samuel Låstbom                     13 Härlövs IF                        24:39              
    15 Vincent Låstbom                    13 Härlövs IF                        24:39              
    17 Kajsa Ekdahl                       14 Emmaboda Verda OK                 24:54              
    18 Ella Cataneda                      13 Hässleholms OK                    25:21              
    19 Brian Ahlm                         13 Andrarums IF                      26:03              
    20 Katja Leickt                       15 Tullinge SK                       26:33              
    21 Elsa Ericsson                      13 Lunds OK                          31:38              
    22 Eriki Svensson                     13 Eslövs FK                         32:27              
    23 Betty Ottosson                     13 OK Torfinn                        33:26              
    24 Mitra Peterson                     13 OK Torfinn                        33:29              
    25 Lisa Swartz                         1 OK Orion                          34:43              
    26 Ronja Karlsson                     13 Härlövs IF                        37:27              
    27 Arvid Ruthberg                     13 Hässleholms OK                    44:03              
    28 Isabelle Hoffrén                    6 Göteborg-Majorna OK               56:27              

       Jacob Persson                      13 FK Åsen                        Ej godk.              



H 17-20  (1)    4940 m                      

     1 Leo Karlsson Forsberg               1 OK Vilse 87                     1:24:20              



D 17-20  (2)    4160 m                      

     1 Sandra Östlund                      3 Säterbygdens OK                   57:30              
     2 Maria Christrup                    13 Lunds OK                        1:05:34