Hässleholms OK, Långdistanssö 2008-03-30 12:38
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (9)       3230 m                      

    1          Stig-Allan Jönsson        28     7 Halmstad Garnisons IF        38:27 G        
    2          Arne Nordahl              26    13 Örkelljunga FK               41:31 G        
    3          Åke Dahlström             28    13 FK Snapphanarna              42:11 G        
    4          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             45:00 S        
    5          Curth Svensson            27    13 Skåneslättens OL             55:43 B        
    6          Ragnar Bengtsson          28    13 FK Snapphanarna              57:21 B        
    7          Gunnar Carlsson           24    13 OK Gynge                   1:00:09          
    8          Börje Persson             28    13 OK Gynge                   1:06:36          

               Hans Lindin               25    13 Malmö OK                  ej start          



H75  (17)      3230 m                      

    1          Leif Claesson             33    13 Tormestorps IF               32:46 G        
    2          Ahti Pärssinen            33    13 OK Silva                     37:36 S        
    3          Per Fresk                 33    13 Frosta OK                    41:04 S        
    4          Kjell-Arne Pettersson     30    13 Härlövs IF                   45:03 S        
    5          Owe Åkesson               32    13 Härlövs IF                   46:15 S        
    6          Nils Rågstedt             30    13 IS Kullen                    47:23 B        
    7          Gösta Hansson             29    15 Bromma-Vällingby SOK         47:47 B        
    8          Nils-Åke Nilsson          29    13 Andrarums IF                 47:52 B        
    9          Åke Strand                33    13 Örkelljunga FK               47:58 B        
   10          Stig Seger                33    13 Hjärnarps GH OL              48:15 B        
   11          Leo Åkesson               31    13 Härlövs IF                   48:58 B        
   12          Ingvar Lennerstedt        33    13 Lunds OK                     50:21          
   13          Bengt Edvardsson          32    13 OK Torfinn                   55:37          
   14          Arne Andersson            31    13 Eslövs FK                  1:03:30          
   15          Gösta Svensson            29    14 OK Älme                    1:19:02          

               Ove Nordahl               29    13 Simrishamns OK            Ej godk.          
               Hans Holmqvist            32    13 Örkelljunga FK            Ej godk.          



H70  (19)      4330 m                      

    1          Kurt Larsson              38     7 OK Nackhe                    41:55 G        
    2          Roland Karlsson           38    22 Skogslöparna                 44:31 G        
    3          Ernie Broström            38     7 Halmstad OK                  46:16 G        
    4          Arne Gustafsson           38    13 Malmö OK                     48:44 S        
    5          Ragnar Collryd            35    14 Bredaryds SOK                49:12 S        
    6          P - O Eriksson            38     5 OK Hammaren                  49:57 S        
    7          Peo Bengtsson             33    13 OK Pan-Kristianstad          50:49 S        
    8          Bror Elofsson             38    13 Frosta OK                    52:30 S        
    9          Bengt I Nilsson           38    13 Frosta OK                    52:31 S        
   10          Börje Johansson           37    14 FK Finn                      57:25 S        
   11          Torbjörn Wingqvist        38    13 Skåneslättens OL           1:00:24 B        
   12          Einar Sjöström            36    13 Rävetofta OK               1:01:45 B        
   13          Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK               1:02:46 B        
   14          Nils-Gustav Svensson      37    13 OK Kompassen               1:03:04          
   15          Gunnar Tamberg                     Ballerup OK, DEN           1:08:05          
   16          Gunnar Friberg            38    13 OK Kompassen               1:09:08          
   17          Mogens Köhler                      Ballerup OK, DEN           1:15:40          
   18          Ingemar Turesson          37    13 Malmö OK                   1:21:31          
   19          Bengt Åberg               38    13 Frosta OK                  1:34:00          



H65  (28)      4330 m                      

    1          Inge Persson              43    13 FK Boken                     41:00 G        
    2          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  43:48 G        
    2          Anders Carlsson           39    13 Skåneslättens OL             43:48 G        
    4          Kjell Månsson             42     1 Ronneby OK                   44:46 G        
    5          Lars Hylén                43    13 Skåneslättens OL             45:21 G        
    6          Ola Nordtorp              43    13 Helsingborgs SOK             46:26 S        
    7          Torsten Claesson          39    14 OK Älme                      47:12 S        
    8          Nils-Eric Ericsson        41    13 FK Åsen                      47:58 S        
    9          Sven-Olof Fransson        39    14 OK Stigen                    48:13 S        
   10          Inge Nilsson              39    13 Tockarps IK                  49:10 S        
   11          Gunnar Sandström          40    13 OK Pan-Kristianstad          50:00 S        
   12          Bengt Bergqvist           41     1 Stigmännen Karlshamns OK     50:14 S        
   13          Lars Lindén               42    13 OK Gynge                     50:23 S        
   14          Bertil Olofsson           41    13 Andrarums IF                 50:25 S        
   15          Karl-Axel Nilsson         40     6 Kungälvs OK                  51:14 S        
   15          Bo Svensson               40    13 Tockarps IK                  51:14 S        
   17          Allan Sunnergren          40    13 Hjärnarps GH OL              53:31 S        
   18          Hubert Hugosson           40    13 OK Gynge                     54:32 S        
   19          Bertil Ottosson           42    13 FK Göingarna                 57:29 S        
   20          Nils Åke Nilsson          40    13 Härlövs IF                   58:26 B        
   21          Gert Olsson               40    13 Malmö OK                   1:05:25          
   22          Johnny Malmgren           43    13 Hjärnarps GH OL            1:05:42          
   23          Paul Schannong            39    13 Malmö OK                   1:06:11          
   24          Mats Rosén                41    13 Hästveda OK                1:22:44          
   25          Lennart Nilsson           41    13 Malmö OK                   1:25:31          
   26          Ebbe Pehrsson             40    13 OK Silva                   1:47:55          

               Nils Johannesson          43    13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          
               Nils Mårtensson           41    13 Andrarums IF              ej start          



H60  (37)      4770 m                      

    1          Agne Bengtsson            48    13 OK Kompassen                 36:32 G        
    2          Leif Sandgren             47    13 Frosta OK                    37:07 G        
    3          Stig Johansson            48    14 Bredaryds SOK                39:40 G        
    4          Ingvar Persson            45    13 FK Åsen                      41:09 S        
    5          Ove Thorsson              48     7 IK Trenne Ullared            43:09 S        
    6          Erland Martinsson         46    13 OK Tyringe                   43:24 S        
    7          Åke Persson               48    13 Hjärnarps GH OL              43:51 S        
    8          Kent Johansson            44    13 Örkelljunga FK               45:28 S        
    9          Christer Jönsson          46    13 Lunds OK                     46:05 S        
   10          John Ohlandersson         44    13 Örkelljunga FK               47:32 S        
   11          Lars Persson              48    13 OK Kompassen                 48:25 S        
   12          Håkan Nilsson             47    13 Malmö OK                     48:30 S        
   13          Ebbe Malm                 46    14 Markaryds FK                 48:39 S        
   14          Gert Olsson               48    13 Skåneslättens OL             49:04 S        
   15          Ulf Jönsson               45     7 Laholms IF OK                49:41 S        
   16          Christer Grönblad         44    13 Härlövs IF                   52:52 B        
   17          Bengt Ståhl               47    13 Hjärnarps GH OL              54:09 B        
   18          Sven Ruther               44    14 OK Älme                      54:13 B        
   19          Sune Andersson            47     7 Halmstad OK                  54:33 B        
   20          Roy Owesson               46    13 Helsingborgs SOK             55:40 B        
   21          Mats Håkansson            48    13 Malmö OK                     55:58 B        
   22          Eric Tenland              47     1 Stigmännen Karlshamns OK     56:02          
   23          Börje Åkesson             47    13 Frosta OK                    57:34          
   24          Gösta Svensson            48    13 Rävetofta OK               1:00:20          
   25          Ingvar Schön              48    13 Andrarums IF               1:00:35          
   26          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                  1:00:37          
   27          Leif Malm                 48    14 Markaryds FK               1:01:01          
   28          Lennart Svensson          45    13 Rävetofta OK               1:01:41          
   29          Lars Henriksson           44    14 OK Älme                    1:05:14          
   30          Göran Larsson             48    13 OK Kompassen               1:05:50          
   31          Bo BÜlow                  45    13 Malmö OK                   1:06:07          
   32          Roland Nilsson            48    13 OK Kompassen               1:07:04          
   33          Ingmar Tykesson           47    13 Rävetofta OK               1:09:08          
   34          Karl Bertil Kjellsson     46    13 Rävetofta OK               1:24:30          

               Bengt Bergman             44    13 Lunds OK                  Ej godk.          
               Peeter-Jaan Kask          44    13 Lunds OK                  Ej godk.          
               Bill Schölin              48    13 Tockarps IK               Ej godk.          



H55  (14)      5580 m                      

    1          Ken Ragnarsson            53    13 OK Kompassen                 43:43 G        
    2          Thomas Albinsson          52    14 Bredaryds SOK                46:10 G        
    3          Lars Lindborg             50    13 Tormestorps IF               48:09 G        
    4          Willy Olsson              51     1 OK Skogsfalken               49:42 S        
    5          Göran Johnsson            50    13 Skåneslättens OL             50:10 S        
    6          Christer Ljungdahl        51    13 Hjärnarps GH OL              55:41 S        
    7          Anders Widén                       OLG Säuliamt, SUI          1:03:17 B        
    8          Kenth Sundgren            49    13 OK Silva                   1:04:57 B        
    9          Stig Johansson            49    13 Helsingborgs SOK           1:15:02          
   10          Sven-Erik Persson         49    13 Frosta OK                  1:15:19          
   11          Gunnar Lundquist          52    13 Frosta OK                  1:27:31          

               Kent Nilsson              49    13 Andrarums IF              Ej godk.          
               Olof Ståhl                51    13 Lunds OK                  ej start          
               Bo Johansson              50     1 OK Vilse 87               ej start          



H50  (17)      5580 m                      

    1          Jörgen Skaarup                     Ballerup OK, DEN             47:33 G        
    2          Mats Skäppegård           57    13 FK Åsen                      48:22 G        
    3          Svend Erik Mathiassen     54    17 OK Linné                     49:13 G        
    4          Arne Andersson            54    13 OK Torfinn                   51:58 G        
    5          Sven-Åke Emanuelsson      57    15 IFK Lidingös Skid o OK       53:30 S        
    6          Jan-Olof Svensson         56    14 Burseryds IF                 53:58 S        
    7          Bengt Larsson             56    13 FK Göingarna                 54:07 S        
    8          Lars-Göran Nyberg         56    13 FK Åsen                      54:15 S        
    9          Stellan Martinsson        07    13 OK Tyringe                   54:33 S        
   10          Lars Strand               55    14 OK Älme                      55:34 S        
   11          Rolf Gustafsson           56    13 Tormestorps IF               59:07 S        
   12          Lars Hanghöj                       Ballerup OK, DEN           1:00:10 S        
   13          Holger Sigbo              55    13 OK Kompassen               1:02:06 S        
   14          Bo Fält                   54    13 OK Kompassen               1:12:08          
   15          Rolf Nilsson              55    13 Frosta OK                  1:24:26          

               Rolf Ohrlander            54    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          
               Jan Ottmer                57    13 Tormestorps IF            ej start          



H45  (18)      6070 m                      

    1          Lars Söderlund            60    13 Tormestorps IF               43:41 G        
    2          Mats Brorsson             59    13 Tockarps IK                  44:44 G        
    3          Ulf Wallin                60     6 Sjövalla FK                  46:34 G        
    4          Bengt Olsson              63    13 Eslövs FK                    49:32 S        
    5          Anders Irbäck             60    13 Lunds OK                     52:34 S        
    6          Jan Karlsson              59    14 Växjö OK                     53:27 S        
    7          Andreas Oxenstierna       60    13 Skåneslättens OL             54:36 S        
    8          Jens Arborelius           61    13 IS Kullen                  1:04:15 B        
    9          Pål Bengtsson             62    13 IS Kullen                  1:05:18 B        
   10          Claes-Göran Petersson     60    14 Burseryds IF               1:05:46 B        
   11          Stefan Norrestam          59    13 Helsingborgs SOK           1:06:18          
   12          Anders Westerlund         59    13 FK Boken                   1:37:02          

               Sören Andersson           59    13 FK Boken                  ej start          
               Jan-I Nygren              62    13 FK Boken                  ej start          
               Bo Arne Ståhl             60    13 IS Kullen                 ej start          
               Tom Arnshed               61    13 OK Kontinent              ej start          
               Jan Åke Johansson         61    13 Simrishamns OK            ej start          
               Michael Christoferson     63    13 Tormestorps IF            ej start          



H40  (21)      6070 m                      

    1          Patrik Rosén              67    13 Hästveda OK                  41:24 G        
    2          Magnus Larsen             68    13 FK Boken                     45:57 G        
    3          Per-Olof Andersson        65    13 OK Tyringe                   46:47 G        
    4          Niklas Edvardsson         67    13 Hästveda OK                  48:02 S        
    5          Anders Claesson           64    14 Burseryds IF                 48:09 S        
    6          Lars Harrie               68    13 Lunds OK                     50:26 S        
    7          Per Linse                 55    13 Lunds OK                     50:47 S        
    8          Bengt-Åke Berndtsson      62    13 Skåneslättens OL             54:56 S        
    9          Håkan Karlsson            67    14 FK Finn                      55:36 S        
   10          Jan Thuresson             65    14 Burseryds IF                 56:38 S        
   11          Bo Wetterström            66    13 Tormestorps IF               56:39 S        
   12          Rolf Johansson            66    10 Sundsvalls OK              1:00:19 B        
   13          Anders Wallner            53    13 Lunds OK                   1:00:49 B        
   14          Roger Nilsson             66     7 Laholms IF OK              1:09:50          
   15          Volker Sarodnick          68    13 IS Kullen                  1:22:20          
   16          Kjell Svensson            64    14 OK Älme                    1:22:32          

               Gert Olsson               51    13 Tockarps IK               Ej godk.          
               Håkan Eriksson            67    13 Hästveda OK               ej start          
               Ulf Linderfalk            64    13 Skåneslättens OL          ej start          
               Claes Leo                       13 OK Tyringe                ej start          
               Claes Leo                 68    13 OK Tyringe                ej start          



H35  (10)      6960 m                      

    1          Håkan Palm                71    13 FK Boken                     48:32 G        
    2          Mattias Lundin            71     7 Halmstad OK                  50:58 G        
    3          Jan Lager                 70     7 Halmstad OK                  51:26 G        
    4          Lars Davidsson            69     7 Halmstad OK                  57:37 S        
    5          Mats Ranbro               70    13 Helsingborgs SOK           1:02:16 S        
    6          Jonas Höst                70    13 Hjärnarps GH OL            1:04:57 S        

               Fredrik Persson           71    13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Torgny Lundh              73    13 Hästveda OK               ej start          
               Fredrik Kivivuori         72    13 Hästveda OK               ej start          
               Magnus Jonasson           73    13 Malmö OK                  ej start          



H21  (22)      8340 m                      

    1          Simon Christoferson       90    13 Tormestorps IF               53:18 G        
    2          Elis Bengtsson            62     3 Malungs OK Skogsmårdarna     55:15 G        
    3          Erik Folkesson-Blom       89    14 OK Älme                      56:04 G        
    4          Mikael Pihl               73    13 Lunds OK                     58:13 G        
    5          Sebastian Månsson         90    12 Hagaby GoIF                  59:05 G        
    6          Robert Lövdahl            82    13 FK Boken                   1:00:23 S        
    7          Thomas Westlund           66    13 OK Pan-Kristianstad        1:01:31 S        
    8          Daniel Erlandsson         87     1 OK Skogsfalken             1:02:11 S        
    9          Ulf Åkesson               74    13 Härlövs IF                 1:02:21 S        
   10          Erik Alnervik             85    13 Helsingborgs SOK           1:03:28 S        
   11          Magnus Granqvist          72    13 FK Göingarna               1:03:55 S        
   12          Niklas Jönsson            70    13 Lunds OK                   1:04:37 S        
   13          Lars Svantesson           63    13 Hjärnarps GH OL            1:05:18 S        
   14          Anders Selin              70    13 FK Göingarna               1:05:31 S        
   15          Bo Söderqvist             65    15 IF Vildsvinet              1:05:41 S        
   16          Mikkel Skaarup                     Ballerup OK, DEN           1:12:14 S        
   17          Matthew Archer            75    13 OK Pan-Kristianstad        1:15:45 S        
   18          Fredrik Hjort             56    13 Helsingborgs SOK           1:16:39 B        
   19          Mattias Johansson         90    13 FK Boken                   1:28:15          

               Emil Ingvarsson           85     1 OK Vilse 87               Ej godk.          
               Harri Karlsson            80    23 OK Denseln                Ej godk.          
               Erik Larsson              82    15 Järfälla OK               ej start          



H18  (6)       6180 m                      

    1          Robert Wetterlöf          91    13 OK Tyringe                   55:07 G        
    2          Daniel Svensson           91    14 Burseryds IF                 59:13 G        
    3          Johan Philipsson          90    14 Markaryds FK               1:10:56 S        
    4          Björn Linse               91    13 Lunds OK                   1:26:20          

               Jesper Ståhl              91    13 IS Kullen                 ej start          
               Carl Ohrlander            90    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



H16  (17)      4850 m                      

    1          Hampus Andersson          93    13 OK Tyringe                   42:42          
    2          Anton Philipsson          93    14 Markaryds FK                 43:12          
    3          David Arborelius          93    13 IS Kullen                    43:13          
    4          Johannes Henriksson       92    13 Helsingborgs SOK             43:55          
    5          Martin Bengtsson          92    13 IS Kullen                    45:30          
    6          Lucas Wändel              93    13 Lunds OK                     46:14          
    7          Anton Oddmo               93    13 Härlövs IF                   47:02          
    8          Sebastian Wetterström     92    13 Tormestorps IF               47:46          
    9          Fredrik Berndtsson        93    13 Skåneslättens OL             48:37          
   10          Andreas Eckhoff           92    13 Helsingborgs SOK             48:47          
   11          Karl Dannbring            93    13 Skåneslättens OL             49:53          
   12          Andreas Nilsson           92    14 Markaryds FK                 53:44          
   13          Rasmus Karlsson           93    13 Härlövs IF                   56:52          
   14          Kristian Oxenstierna      93    13 Skåneslättens OL           1:21:23          
   15          Kristian Skaarup                   Ballerup OK, DEN           1:29:33          
   16          Mikael Skäppegård         92    13 FK Åsen                    1:40:44          

               Viktor Johansson          92    13 Simrishamns OK            Ej godk.          



H14  (18)      4370 m                      

    1          Henning Ottmer            95    13 Tormestorps IF               33:54          
    2          Anton Persson             94    14 Markaryds FK                 36:08          
    3          Rasmus Svantesson         95    13 Hjärnarps GH OL              36:15          
    4          Erik Lenning              94    13 Skåneslättens OL             38:25          
    5          Harald Ottmer             95    13 Tormestorps IF               39:41          
    6          Oskar Jensen Sondén       95    13 Malmö OK                     42:03          
    7          Morgan Olsson             95    13 Andrarums IF                 42:39          
    8          Erik Bengtsson            94    13 IS Kullen                    43:17          
    9          Axel Schulz               95    13 Helsingborgs SOK             50:08          
   10          Karl-Johan Persson        95    13 Tormestorps IF               50:19          
   11          Elias Henriksson          94    13 Helsingborgs SOK             54:14          
   12          Jonathan Krackhardt       95    13 IS Kullen                    55:00          
   13          Torgny Torell             94    13 IS Kullen                  1:05:19          
   14          Joakim Svensson           95    14 OK Älme                    1:18:55          
   15          Johan Brink               95    14 Markaryds FK               1:37:47          

               Filip Svensson            95     7 Laholms IF OK             Ej godk.          
               Patrik Brorsson           94    13 Tockarps IK               Ej godk.          
               Dennis Rudqvist           95    13 Helsingborgs SOK          ej start          



H12  (7)       2930 m                      

    1          Andreas Petersson         96    14 Burseryds IF                 27:48          
    2          Jonatan Höst              96    13 Hjärnarps GH OL              30:15          
    3          Oscar Philipsson          97    14 Markaryds FK                 35:09          
    4          Jonathan Albinsson        96    13 Tormestorps IF               37:32          
    5          Adam Gatte                96    13 Malmö OK                     46:13          

               Robin Karlsson            96    13 Härlövs IF                ej start          
               Jesper Ågren              97    13 Lunds OK                  ej start          



H10  (3)       2240 m                      

    1          Jakob Höst                98    13 Hjärnarps GH OL              22:49          
    2          Isak Prellner             98    13 Skåneslättens OL             28:20          
    3          Adam Segerslätt           98    13 Skåneslättens OL             32:49          



D75  (6)       2630 m                      

    1          Clarie Ek                 32    13 OK Pan-Kristianstad          29:57 G        
    2          Gunvor Göransson          33     7 Laholms IF OK                31:50 G        
    3          Marianne Ericsson         30    13 Tockarps IK                  36:32 S        
    4          Solvey Bergdahl           30    13 Helsingborgs SOK             51:31          
    5          Ulla Strand               31    13 Örkelljunga FK             1:07:20          

               Inga-Lisa Hedström        30    13 OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          



D70  (3)       3230 m                      

    1          Gun Hansson               35    13 Andrarums IF                 44:16 G        
    2          Kerstin Granstedt         35    13 OK Pan-Kristianstad          47:05 G        
    3          Inga Andersson            37    13 Eslövs FK                  1:06:27 B        



D65  (12)      3230 m                      

    1          Ann-Charlotte Jensen      42    13 Andrarums IF                 42:40 G        
    2          Karin Jakobsson           43    13 Eslövs FK                    44:31 G        
    3          Birgit Palm               42    13 FK Boken                     46:24 G        
    4          Lena Pehrsson             42    13 OK Silva                     48:35 S        
    5          Gunilla Grönblad          42    13 Härlövs IF                   50:28 S        
    6          Berit Byström             43    14 OK Virdarna                  50:52 S        
    7          Eva Åberg                 43    13 Frosta OK                    56:03 S        
    8          Ulla Bergqvist            43     1 Stigmännen Karlshamns OK     58:50 S        
    9          Astrid Pärssinen          41    13 OK Silva                     59:12 S        

               Berit Nilsson             43    14 Markaryds FK              Ej godk.          
               Lilian Härwell            43    13 Eslövs FK                 ej start          
               Britt Rangert             43    14 Växjö AIS                 ej start          



D60  (15)      3890 m                      

    1          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  52:09 G        
    2          Lena Jönsson              48     7 Laholms IF OK                52:49 G        
    3          Berit Schannong           48    13 Malmö OK                     53:40 G        
    4          Bodil Ruther              46    14 OK Älme                      58:10 G        
    5          Torill Svendsen           44    13 Lunds OK                     59:27 S        
    6          Karin Persson             48    13 OK Tyringe                 1:03:55 S        
    7          Astrid Johannesson        45    13 Helsingborgs SOK           1:04:01 S        
    8          Solbritt Gustafsson       45    14 OK Virdarna                1:04:03 S        
    9          Kerstin Nilsson           44    13 Tormestorps IF             1:06:55 S        
   10          Britt Bülow               47    13 Malmö OK                   1:12:02 S        
   11          Kerstin Larsson           46    13 OK Pan-Kristianstad        1:13:00 S        
   12          Siw Nilsson               45    13 OK Kompassen               1:13:15 S        
   13          Karin Bengtsson           46    13 OK Kompassen               1:13:31 S        
   14          Gunnel Nilsson            44    13 Malmö OK                   1:33:37          

               Gullevi Svensson          45    22 Skogslöparna              Ej godk.          



D55  (13)      3890 m                      

    1          Margaretha Svensson       50     1 OK Vilse 87                  38:35 G        
    2          Eva Tykesson              53    13 Rävetofta OK                 39:48 G        
    3          Britt-Marie Magnusson     49     7 Laholms IF OK                42:52 G        
    4          Gudrun Nilsson            52    13 Lunds OK                     43:49 S        
    5          Erén Lång- Albinsson      53    14 Bredaryds SOK                44:42 S        
    6          Inger Glans               49    13 OK Torfinn                   45:45 S        
    7          Åsa Ståhl                 50    13 Hjärnarps GH OL              53:36 S        
    8          Sonja Hammar              49    13 OK Kompassen                 59:58          
    9          Ulla Karlsson             53    13 Tormestorps IF             1:13:33          
   10          Margareta Schölin         53    13 Tockarps IK                1:13:59          
   11          Barbro Nilsson            52    13 Andrarums IF               1:18:56          

               Ingrid Mårtensson               23 OK Kolmården              ej start          
               Karin Larsson             50    13 OK Kompassen              ej start          



D50  (6)       3890 m                      

    1          Bente Käll                56    14 Växjö OK                     41:10 G        
    2          Marianne Thorsson         57     7 IK Trenne Ullared            59:47 B        
    3          Ingrid Nyberg             56    13 FK Åsen                    1:09:47          
    4          Johanne Lind                       Ballerup OK, DEN           1:15:05          

               Ina Lindeberg             55    13 Skåneslättens OL          Ej godk.          
               Elsie Bengtsson           55    13 Rävetofta OK              ej start          



D45  (17)      4140 m                      

    1          Ann Nilsson               60    14 Markaryds FK                 36:54 G        
    2          Birgitta Olsson           57     1 OK Skogsfalken               38:42 G        
    3          Lena Olsson               60    13 Skåneslättens OL             42:34 S        
    4          Christina Segerslätt      59    13 Skåneslättens OL             45:04 S        
    5          Siri Klausen                       Ballerup OK, DEN             46:33 S        
    6          Lena Söderlund            63    13 Tormestorps IF               46:35 S        
    7          Lotta Gyllensten          63    13 Skåneslättens OL             46:41 S        
    8          Anna-Carin Olandersson    62    13 OK Tyringe                   47:26 S        
    9          Anette Laurell            62     7 Halmstad OK                  51:15 S        
   10          Marita Philipsson         63    14 Markaryds FK                 52:33 B        
   11          Wiveka Ernstsson          61    13 FK Göingarna                 52:47 B        
   12          Kati Németh               61     1 Stigmännen Karlshamns OK     55:17 B        
   13          Gudrun Nilsson            62    13 Andrarums IF                 56:04          
   14          Maritha Schön             62    13 Andrarums IF                 57:43          
   15          Annika Petersson          62    14 Burseryds IF               1:00:27          
   16          Susanne Hagelin/Bengtss   60    13 OK Tyringe                 1:10:22          
   17          Barbro Norrestam          61    13 Helsingborgs SOK           1:17:33          



D40  (16)      4140 m                      

    1          Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF OK                41:03 G        
    2          Ingela Thoresson          68    13 Andrarums IF                 41:24 G        
    3          Anette Thoresson          64    13 Andrarums IF                 48:26 S        
    4          Lena Thuresson            67    14 Burseryds IF                 48:31 S        
    5          Catrin Johansson          67    10 Sundsvalls OK                49:55 S        
    6          Maria Lenning             64    13 Skåneslättens OL             49:56 S        
    7          Ann-Sofie Brink           68    14 Markaryds FK                 50:28 S        
    8          Helena Åhlin              67    13 Helsingborgs SOK             54:31 S        
    9          Lotta Berndtsson          65    13 Skåneslättens OL             56:25 S        
   10          Susanne Burström          68    13 FK Boken                   1:01:08 B        
   11          Anna Torell               68    13 IS Kullen                  1:01:16 B        
   12          Anne Svantesson           65    13 Hjärnarps GH OL            1:03:11          

               Ann-Marie Hansson         65    13 IS Kullen                 Ej godk.          
               Anneli Carlsson           66    14 FK Finn                   ej start          
               Susanne W Karlsson        67    13 Härlövs IF                ej start          
               Ann Arnshed               64    13 OK Kontinent              ej start          



D35  (4)       4540 m                      

    1          Camilla Brorsson          72    13 Tockarps IK                  40:12 G        
    2          Christina Aronsson        69    14 Bredaryds SOK                58:48 B        
    3          Tina Kivivuori            71    13 Hästveda OK                  59:41 B        
    4          Anneli Lönnebacke         70    13 Malmö OK                   1:08:20          



D21  (20)      5370 m                      

    1          Anna (Humlaröd) Persson   86    13 FK Göingarna                 41:52 G        
    2          Camilla Sigbo             86    13 FK Boken                     49:27 S        
    3          Marie Olsson              67    13 Örkelljunga FK               50:23 S        
    4          Anna Hellner              78    20 Istrums SK                   50:58 S        
    5          Lindha Hellner            73    20 Istrums SK                   53:20 S        
    6          Johanna Svensson          87    14 Burseryds IF                 54:00 S        
    7          Eva Folkesson Lööf        58    13 OK Pan-Kristianstad          54:20 S        
    8          Diana Persson             85    13 FK Göingarna                 55:59 S        
    9          Ingrid Svantesdotter-La   56    13 FK Göingarna                 56:37 S        
   10          Jannie Hagård             90    13 Rävetofta OK                 56:51 S        
   11          Kerstin Persson           59    13 FK Göingarna                 58:46 S        
   12          Louise Fridholm           89    13 Skåneslättens OL             58:50 S        
   13          Maria Carlsson            79    13 Andrarums IF                 59:26 B        
   14          Christina Olsson          58    13 Skåneslättens OL             59:33 B        
   15          Lovisa Berg               87     1 OK Vilse 87                  59:47 B        
   16          Martina Petersson         88    14 Burseryds IF               1:02:28 B        
   17          Ebba Thuresson            86    13 OK Pan-Kristianstad        1:05:48          
   18          Desirée Segerslätt        87    13 Skåneslättens OL           1:08:00          
   19          Pia-Maria Bondesson       85    13 Frosta OK                  1:09:28          
   20          Marielle Nilsson          89    13 Andrarums IF               1:13:56          



D18  (5)       4540 m                      

    1          Pernilla Petersson        91    14 Burseryds IF                 46:57 G        
    2          Evelina Bengtsson         91    13 OK Tyringe                   52:25 S        
    3          Matilda Jonsson           90    14 FK Finn                      52:58 S        
    4          Elin Thuresson            91    14 Burseryds IF               1:00:16 S        

               Elin Arnshed              90    13 OK Kontinent              ej start          



D16  (13)      3970 m                      

    1          Anna Bredfelt             92    13 Lunds OK                     34:32          
    2          Ebba Roos                 93    13 Helsingborgs SOK             36:46          
    3          Stina Berg                93    13 IS Kullen                    37:55          
    4          Elida Ottmer              93    13 Tormestorps IF               40:01          
    5          Johanna Christoferson     92    13 Tormestorps IF               40:44          
    6          Jenny Olsson              93    13 Örkelljunga FK               41:01          
    7          Louise Nordahl            93    13 Hjärnarps GH OL              46:33          
    8          Ebba Hjort                92    13 Helsingborgs SOK             47:59          
    9          Stina Olandersson         93    13 OK Tyringe                   48:25          
   10          Camilla Nilsson           84    13 OK Torfinn                   48:52          
   11          Anna Åhlin                93    13 Helsingborgs SOK             49:45          
   12          Emmy Thuresson            93    14 Burseryds IF               1:20:36          

               Elina Westerlund          92    13 FK Boken                  ej start          



D14  (13)      3700 m                      

    1          Nicole Ljungdahl          94    13 Hjärnarps GH OL              29:55          
    2          Josefin Carlsson          94    13 OK Tyringe                   32:34          
    3          Lisa Nyberg               94    13 FK Åsen                      33:54          
    4          Erica Andersson           94    13 Lunds OK                     36:15          
    5          Jessica Nilsson           95    13 OK Torfinn                   40:36          
    6          Felicia Feurstein         95    13 FK Boken                     40:44          
    7          Karin Bredfelt            94    13 Lunds OK                     41:30          
    8          Filippa Bengtsson         94    13 OK Tyringe                   42:56          
    9          Emilia Pålsson            94    13 Hjärnarps GH OL              46:02          
   10          Josefin Aronsson          94    14 Bredaryds SOK                46:31          

               Lovisa Nilsson            95    13 Tormestorps IF            Ej godk.          
               Anna Wallin               94     6 Sjövalla FK               Ej godk.          
               Kajsa Wetterström         95    13 Tormestorps IF            ej start          



D12  (9)       2930 m                      

    1          Patricia Edgarsson        96    13 Andrarums IF                 30:34          
    2          Clara Wallin              96     6 Sjövalla FK                  33:27          
    3          Ida Johansson             96    13 Hjärnarps GH OL              39:38          
    4          Elisabeth Aronsson        97    14 Bredaryds SOK                42:57          
    5          Amanda Nilsson            96    13 Skåneslättens OL             42:59          
    6          Caroline Johansson        97    10 Sundsvalls OK                47:16          
    7          Erica Eriksson            97    13 Hjärnarps GH OL              50:27          
    8          Elin Brink                97    14 Markaryds FK                 51:07          

               Anna Bengtsson            96    13 IS Kullen                 ej start          



D10  (10)      2240 m                      

    1          Sofie Persson             99    13 Härlövs IF                   24:52          
    2          Vilma Svantesson          00    13 Hjärnarps GH OL              34:58          
    3          Rebecka Brorsson          98    13 Tockarps IK                  42:37          
    4          Astrid Einarsson          98    13 OK Torfinn                   48:07          
    5          Annika Schimmel           98    13 Andrarums IF                 49:27          
    6          Linnea Nilsson            01    13 Tormestorps IF             1:06:59          

               Jenny Bredfelt            98    13 Lunds OK                  Ej godk.          
               Nellie Henriksson         98    13 Tormestorps IF            Ej godk.          
               Ebba Söderlund            98    13 Tormestorps IF            Ej godk.          
               Astrid Henriksson         98    13 Helsingborgs SOK          ej start          



U3  (3)        2930 m                      

    1          Asta Schulz               95    13 Helsingborgs SOK             51:06          
    2          Jonas Gustavsson          94    13 Andrarums IF                 55:19          
    3          Olivia Gatte              94    13 Malmö OK                   1:00:00          



U2  (4)        2240 m                      

    1          Lovisa Thorneman          96    13 Helsingborgs SOK             39:32          
    2          Vira Aronsson             99    13 Malmö OK                     44:44          

               Julia Lundh               99    13 Hästveda OK               ej start          
               Matti Ågren               99    13 Lunds OK                  ej start          



U1  (3)        1800 m                      

    1          Pontus Eriksson           01    13 Hjärnarps GH OL              34:38          

               Björn Johansson           00    10 Sundsvalls OK             Ej godk.          
               Hampus Ågren              01    13 Lunds OK                  ej start          



Öppen 1  (11)  2240 m                      

    1          Prellner Axel                   13 Skåneslättens OL             30:23 B        
    2          Jakob Albinsson           99    13 Tormestorps IF               33:52 B        
    3          Elin Wihlborg                   13 OK Gynge                     40:58 B        
    4          Viktoria Persson          95    13 Andrarums IF                 44:13          
    5          Tilda Persson             99    13 Andrarums IF                 44:14          
    6          Per-Anton Persson         99    13 Tormestorps IF               45:39          
    7          Tilda Henriksson                13 Tormestorps IF               46:02          
    8          Siri Einarsson            96    13 OK Torfinn                 1:05:02          
    9          Christian Jeppsson              13 FK Göingarna               1:07:28          
   10          Lena Nordahl              26    13 Örkelljunga FK             1:14:14          
   11          Uno Åshage                23     7 Halmstad OK                1:19:17          



Öppen 2  (25)  2930 m                      

    1          Holger Olsson             97    13 Andrarums IF                 37:42 B        
    2          Larsen Lill                        Klåveröds SK                 38:33 B        
    3          Magnusson Göran                    Klubblös                     40:24 B        
    4          Sandra Johansson                13 FK Boken                     40:34 B        
    5          Helena Berg               64    13 IS Kullen                    40:51 B        
    6          Åberg Linnea                    13 Eslövs FK                    42:04 B        
    7          Mia Åberg                 66    13 Eslövs FK                    42:07 B        
    8          Erik Jönsson              99    13 FK Boken                     42:23 B        
    9          Christer Svensson         62     1 Ronneby OK                   42:50 B        
   10          Lennart Alnervik          48    13 IS Kullen                    42:52 B        
   11          Jane Gotfredsen           92       Hvalsö OK, DEN               43:09 B        
   12          Linn Ericsson             94    13 OK Gynge                     44:11 B        
   13          Frida Jönsson             96    13 FK Boken                     44:27 B        
   14          Johannes Svensson         96    13 FK Boken                     44:33 B        
   15          Jönsson Martin                  13 Härlövs IF                   46:38 B        
   16          Connie Allered                  13 Frosta OK                    47:10 B        
   17          Edith Borg                29    13 Helsingborgs SOK             57:47          
   18          Iben Laursen              95       Hvalsö OK, DEN               57:57          
   19          Maria Adams               92       Hvalsö OK, DEN               57:58          
   20          Anna Johansson            92     7 Laholms IF OK                58:35          
   21          Hilmersson Berit                13 FK Boken                   1:17:57          
   22          Christina Laursen         93       Hvalsö OK, DEN             1:25:40          
   23          Lone Andersen             62       Hvalsö OK, DEN             1:25:43          
   24          Boel Ottmer                     13 Tormestorps IF             1:27:19          

               Maj Jönsson               31    13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          



Öppen 4  (34)  3700 m                      

    1          Johnny Johansson                13 Hjärnarps GH OL              37:18 B        
    2          Lars-Ivar Ericson               13 FK Åsen                      38:38 B        
    3          Anna Lööf                 91    13 OK Pan-Kristianstad          40:09 B        
    4          Emma Alnervik             78    13 IS Kullen                    40:42 B        
    5          Lovisa Persson                  13 FK Åsen                      45:25 B        
    6          Kristina Johansson        61    13 OK Tuvan                     45:46 B        
    7          Prellner Anna                   13 Skåneslättens OL             46:09 B        
    8          Göran Holmberg            37    14 Markaryds FK                 46:49 B        
    9          Bo-Göran Persson          44    13 OK Torfinn                   48:51 B        
   10          Olle Söderberg            38     7 Halmstad OK                  50:48          
   11          Rylander Göran                  13 FK Göingarna                 51:23          
   12          Ann-Marie Persson         50    13 OK Torfinn                   53:09          
   13          Åse Dannbring                   13 Lunds OK                     55:40          
   14          Ida Wihlborg                    13 OK Gynge                     58:28          
   15          Anneli Wihlborg                 13 OK Gynge                     58:33          
   16          Bengt-Åke Bengtsson       35    13 OK Pan-Kristianstad          59:46          
   17          Jörgen Britse             42    13 Härlövs IF                 1:01:20          
   18          Wetterström Lena                13 Tormestorps IF             1:02:28          
   19          Josefin Persson                 13 Hässleholms OK             1:03:51          
   20          Gunnar Gustafsson         36    14 Markaryds FK               1:06:59          
   21          Kristina Persson          71    13 Härlövs IF                 1:09:19          
   22          Karin Lindén              40    13 IS Kullen                  1:17:57          
   23          Stig Svensson             37    14 OK Virdarna                1:18:33          
   24          Susanne Göransson         59    13 Frosta OK                  1:18:36          
   25          Annika Nilsson                  13 Tormestorps IF             1:20:49          
   26          Caroline Hildingsson      88    13 Lunds OK                   1:29:05          
   27          Marie Wändel                    13 Lunds OK                   1:29:09          
   28          Martina Persson           95    13 Andrarums IF               1:32:24          
   29          Madeleine Persson               13 Andrarums IF               1:32:44          
   30          Ingrid Werlin             49     7 Simlångsdalens IF          1:40:15          
   31          Inger Nanneson            60     7 Simlångsdalens IF          1:40:17          
   32          Mona Gustafsson           42    14 Markaryds FK               1:56:39          

               Nils Andersson            28    13 OK Kompassen              Ej godk.          
               Ylva Sandström            71    14 OK Älme                   Ej godk.          



Öppen 5  (31)  4370 m                      

    1          Enar Magnusson                  13 IS Skanne                    36:29 B        
    2          Jonatan Jönsson           90    13 Hjärnarps GH OL              40:05 B        
    3          Sven-Arne Eriksson        94    13 Hjärnarps GH OL              40:39 B        
    4          Jörgen Karlsson           64    13 Andrarums IF                 42:05 B        
    5          Nilsson Johan                   13 Andrarums IF                 42:23 B        
    6          Jönson Gunnar             96    13 Härlövs IF                   42:41 B        
    7          Calle Holmberg            80    13 OK Silva                     45:00 B        
    8          Anders Johansson          60    13 Lunds OK                     45:14 B        
    9          John-Arne Sandström       70    14 OK Älme                      48:13 B        
   10          Bengt Andersson           44    13 Tormestorps IF               49:48          
   11          Magnus Wändel             63    13 Lunds OK                     50:00          
   12          Kent Jönsson              65    13 FK Boken                     52:06          
   13          Bengt Hansson             51    13 Andrarums IF                 52:26          
   14          Schulz Peter                    13 Helsingborgs SOK             53:03          
   15          Johansson Karin                 13 Malmö OK                     56:35          
   16          Rolf Nilsson              49    13 Andrarums IF                 56:42          
   17          Lovisa Wihlborg           93    13 Malmö OK                     58:36          
   18          Niklas Henriksson               13 Tormestorps IF               59:27          
   19          Linda Ljungdahl           54    13 Hjärnarps GH OL            1:02:37          
   20          Sten Oddmo                57    13 Härlövs IF                 1:03:13          
   21          Kenneth Werlin            46     7 Simlångsdalens IF          1:07:08          
   22          Ole Bastian               51       Hvalsö OK, DEN             1:07:31          
   23          Torsten Lindén            43    13 IS Kullen                  1:07:42          
   24          Jonathan Skovsö           90       Hvalsö OK, DEN             1:09:29          
   25          Magnusson Leif                  13 OK Torfinn                 1:13:51          
   26          Annelise Jensen           56       Hvalsö OK, DEN             1:16:22          
   27          Thomas Nilsson                  14 Ankarsrums OK              1:17:35          
   28          Jonas Malmgren                  13 OK Silva                   1:19:21          
   29          Camilla Carlsson                13 Härlövs IF                 1:20:43          
   30          Pia Nörhede               69       Hvalsö OK, DEN             1:22:15          

               Rickard Henriksson        59    13 Helsingborgs SOK          ej start          



Öppen 7  (42)  3380 m                      

    1          Anders Svensson           64     7 Laholms IF OK                27:15 B        
    2          Viktoria Ernstsson        91    13 FK Göingarna                 30:13 B        
    3          Simon Engel               94    13 Hässleholms OK               30:42 B        
    4          Rune Svensson                    1 OK Vilse 87                  36:38 B        
    5          Jesper Mortensen          92       Hvalsö OK, DEN               36:42 B        
    6          Öyvind Jensen             42    13 Andrarums IF                 36:46 B        
    7          Marie Svensson            86    13 Rävetofta OK                 37:27          
    8          Hans-Inge Reimers         63    13 Hästveda OK                  38:33          
    9          Eskil Gotfredsen          60       Hvalsö OK, DEN               40:37          
   10          Mats Ingvarsson           53     1 OK Vilse 87                  40:57          
   11          Sven Erik Frick           49    13 FK Göingarna                 42:39          
   12          Inger Frick-Norling       57    13 FK Göingarna                 42:40          
   13          Mats Johansson            62    13 FK Boken                     42:54          
   14          Claus Skovsö              61       Hvalsö OK, DEN               44:42          
   15          Arja Ingvarsson           56     1 OK Vilse 87                  45:30          
   16          Mattis Ernstsson          95    13 FK Göingarna                 45:33          
   17          Frida Hildingsson         90    13 Lunds OK                     45:37          
   18          Lennart Magnusson         44     7 Laholms IF OK                48:05          
   19          Jette Karlsen             62       Hvalsö OK, DEN               48:48          
   20          Roland Eriksson           42    13 Hästveda OK                  49:10          
   21          Ingvar Persson            48    13 OK Tyringe                   49:11          
   22          Stefan Nanneson           91     7 Simlångsdalens IF            49:18          
   23          Tage Christensen          56       Hvalsö OK, DEN               49:53          
   24          Ruben Edvardsson          39    13 Hästveda OK                  50:16          
   25          Bondesson Per-Olof              13 Frosta OK                    51:23          
   26          Rolf Andersson            40     7 Laholms IF OK                52:01          
   27          Conny Johansson           64     7 Laholms IF OK                52:15          
   28          Kennerth Gustafsson       40    14 OK Virdarna                  53:30          
   29          Lennart Månsson                 13 Ringsjö OK                   53:31          
   30          Burne Nilsson             37    13 OK Torfinn                   54:03          
   31          Tina Hagård               60    13 Rävetofta OK                 54:11          
   32          Kenneth Palmqvist                7 Halmstad OK                  54:30          
   33          Jan Eliasson                    13 OK Gynge                     57:54          
   34          Helena Jönsson            68    13 FK Boken                     58:18          
   35          Anita Nilsson             39    13 OK Torfinn                 1:05:05          
   36          Ljungkvist Christer             13 Lunds OK                   1:06:42          
   37          Bo-Anders Nilsson         50    13 Lunds OK                   1:07:15          
   38          Sune Frederiksen          35       Hvalsö OK, DEN             1:07:20          
   39          Bertil Ahlberg            41    13 OK Gynge                   1:09:53          
   40          Karin Lindén                    13 OK Gynge                   1:30:01          
   41          Susan Tamberg                      Ballerup OK, DEN           1:34:39          
   42          Inga-Maj Persson                13 OK Gynge                   1:51:28          



Öppen 8  (55)  4770 m                      

    1          Axel Karlsson                    7 Simlångsdalens IF            36:27 B        
    2          Thomas Vejsnaes           90       Hvalsö OK, DEN               41:20 B        
    3          Jalle Josefsson           68    13 Lunds OK                     42:18 B        
    4          Andreas Persson           82    13 Hästveda OK                  42:21 B        
    5          Christian Glantz          82    13 Andrarums IF                 42:29 B        
    6          Hans Jessen               54       Hvalsö OK, DEN               43:45 B        
    7          Rickard Johansson         65    13 FK Åsen                      44:06 B        
    8          Agne Karlsson             53     7 Simlångsdalens IF            44:16 B        
    9          Preben Mortensen          59       Hvalsö OK, DEN               45:06 B        
   10          Christer Nilsson          63    13 Lunds OK                     46:02 B        
   11          Jan Olof Ferm             52    13 FK Göingarna                 46:17 B        
   12          Flemming Vejsnaes         61       Hvalsö OK, DEN               46:23 B        
   13          Tobias Persson                  13 OK Kompassen                 46:45 B        
   14          Ekstrand David                     Klubblös                     46:48 B        
   15          Mikael Persson            79    13 Frosta OK                    47:38 B        
   16          Mattias Törnqvist               15 Väsby OK                     47:46 B        
   17          Mikael Nilsson            70    13 OK Torfinn                   48:45 B        
   18          Erik Gotfredsen           90       Hvalsö OK, DEN               48:57 B        
   19          Anders Nanneson           89     7 Simlångsdalens IF            49:16          
   20          Ola Hansson                        Klubblös                     49:29          
   21          Julia Dahl                94    13 IS Kullen                    50:20          
   21          Anna Simes                66    13 Hjärnarps GH OL              50:20          
   23          Gunnar Magnusson          48    13 Lunds OK                     51:14          
   24          Dan Irwe                  53    13 OK Kompassen                 51:30          
   25          Sören Jessen              91       Hvalsö OK, DEN               52:03          
   26          Peter Dannbring           62    13 Lunds OK                     52:08          
   27          Sven Olsson               61    13 OK Silva                     52:14          
   28          Laerke Vejsnaes           93       Hvalsö OK, DEN               52:27          
   29          Jan Laursen               61       Hvalsö OK, DEN               53:14          
   30          Jan-Evert Ohlsson         45    13 Andrarums IF                 54:21          
   31          Per-Olof Nanneson         51     7 Simlångsdalens IF            54:55          
   32          Sven Törnqvist            39    13 Tormestorps IF               55:31          
   33          Mats Hildingsson          63    13 Lunds OK                     55:59          
   34          John Davidsson            82     1 OK Skogsfalken               57:07          
   35          Patrick Persson           65    13 Härlövs IF                   57:30          
   36          Lars Karlsson             49    13 Ringsjö OK                   57:47          
   37          Sven Davidsson            52    13 OK Tuvan                     57:48          
   38          Lena Strand                     14 Markaryds FK                 58:07          
   39          Johannesson Leif                14 Markaryds FK                 58:52          
   40          Stefan Edvardsson         64    13 OK Torfinn                   58:57          
   41          Henrik Fredslund          61       Hvalsö OK, DEN               59:35          
   42          Lars Johansson            54    13 Malmö OK                     59:37          
   43          Leif Karlsson             46    13 Frosta OK                  1:00:42          
   44          Göran Seger               37    13 FK Boken                   1:02:03          
   45          Sverker Eriksson          60    13 OK Gynge                   1:02:16          
   46          Louise Pihl               76    13 Lunds OK                   1:02:48          
   47          Sten-Åke Kvist                  13 IS Kullen                  1:06:43          
   48          Flemming Jensen           57       Hvalsö OK, DEN             1:06:48          
   49          Bengt-Åke Nilsson         44    13 OK Torfinn                 1:07:03          
   50          Lena Simes                      13 Helsingborgs SOK           1:08:53          
   51          Kjell Johansson           35    13 Tormestorps IF             1:10:54          
   52          Kristina Landgren         48    13 Malmö OK                   1:25:35          
   53          Flemming Jörgensen                 KFIU, DEN                  1:54:22          

               Magnus Holmquist          66    13 OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          
               Willie Olsson             48    13 Rävetofta OK              Ej godk.          



Öppen 9  (12)  6960 m                      

    1          Heiku Gossel                       USV TU Dresden               53:26 B        
    2          Magnus Tenghagen          68    13 Härlövs IF                   59:47 B        
    3          Tobias Karmstig           81    14 Ankarsrums OK              1:00:41 B        
    4          Magnus Wihlborg           70    13 OK Gynge                   1:01:17 B        
    5          Klas Nilsson                       OL Norska                  1:02:31 B        
    6          Persson Nils-Erik                7 Laholms IF OK              1:05:20 B        
    7          Jimmy Olsson              77     1 OK Dacke                   1:05:31 B        
    8          Oskar Andersson           93    13 OK Gynge                   1:05:57 B        
    9          Eckardt Cornelia                   USV TU Dresden             1:08:12 B        
   10          Stefan Svensson           63    13 FK Boken                   1:08:36 B        
   11          Hans Persson              62    13 Andrarums IF               1:20:32          
   12          Prellner Jonas                  13 Skåneslättens OL           1:25:05          



Öppen 10  (11) 1800 m                      

    1          Morten Bastian            00       Hvalsö OK, DEN               20:27 B        
    2          Julia Thuresson                 14 Burseryds IF                 21:10 B        
    3          Martin Johansson          96    13 Hjärnarps GH OL              26:05 B        
    4          Linus Lindén              44    13 OK Tuvan                     26:30 B        
    5          Atle Erlandsson                 13 OK Tuvan                     26:34 B        
    6          Tenghagen Kaja                  13 Härlövs IF                   30:27          
    7          Arv id Einarsson                13 OK Torfinn                   31:25          
    8          Tobias Svensson           88    13 Skåneslättens OL             34:57          
    9          Jonathan Svensson               13 Skåneslättens OL           1:07:04          
   10          Anders Christensen        98       Hvalsö OK, DEN             1:07:27          

               Rita Frederiksen          45       Hvalsö OK, DEN            ej start          



H85  (2)       2630 m                      

    1          Nils Lundin               23    13 Andrarums IF                 48:40 G        
    2          Åke Åkesson               20    13 Helsingborgs SOK           1:18:28          



D80  (1)       2630 m                      

    1          Gunborg Carlsson          25    13 OK Gynge                     53:53 G