Hässleholms OK, Medeldistanslö 2008-03-29 12:40
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (6)       2440 m                      

    1          Stig-Allan Jönsson        28     7 Halmstad Garnisons IF        25:46 G        
    2          Arne Nordahl              26    13 Örkelljunga FK               26:10 G        
    3          Åke Dahlström             28    13 FK Snapphanarna              29:18 S        
    4          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             30:16 S        
    5          Ragnar Bengtsson          28    13 FK Snapphanarna              38:54 B        

               Curth Svensson            27    13 Skåneslättens OL          Ej godk.          



H75  (8)       2440 m                      

    1          Leif Claesson             33    13 Tormestorps IF               23:17 G        
    2          Hans Holmqvist            32    13 Örkelljunga FK               26:22 G        
    3          Bengt Edvardsson          32    13 OK Torfinn                   31:41 S        
    4          Gösta Hansson             29    15 Bromma-Vällingby SOK         34:08 B        
    5          Leo Åkesson               31    13 Härlövs IF                   35:31 B        
    6          Nils Rågstedt             30    13 IS Kullen                    38:17          
    7          Åke Strand                33    13 Örkelljunga FK               38:30          

               Owe Åkesson               32    13 Härlövs IF                ej start          



H70  (7)       2780 m                      

    1          Roland Karlsson           38    22 Skogslöparna                 25:30 G        
    2          Ernie Broström            38     7 Halmstad OK                  28:34 G        
    3          Sven Persson              34    13 Andrarums IF                 34:57 S        
    4          Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK                 37:13 B        
    5          Jan-Eric Nelking          35    13 FK Åsen                      44:50          

               Bo Wadensjö               38    14 FK Finn                   Ej godk.          
               Göte Nilsson              36     1 Ronneby OK                ej start          



H65  (12)      2780 m                      

    1          Kjell Månsson             42     1 Ronneby OK                   23:12 G        
    2          Inge Persson              43    13 FK Boken                     23:19 G        
    3          Sven-Åke Granquist        42    13 Hästveda OK                  25:46 G        
    4          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  26:11 G        
    5          Bo Svensson               40    13 Tockarps IK                  28:15 S        
    6          Anders Carlsson           39    13 Skåneslättens OL             30:27 S        
    7          Bertil Olofsson           41    13 Andrarums IF                 30:35 S        
    8          Hubert Hugosson           40    13 OK Gynge                     31:52 S        
    9          Bertil Ottosson           42    13 FK Göingarna                 32:03 S        
   10          Allan Sunnergren          40    13 Hjärnarps GH OL              32:32 S        
   11          Nils Åke Nilsson          40    13 Härlövs IF                   35:33 B        

               Nils Mårtensson           41    13 Andrarums IF              Ej godk.          



H60  (29)      3270 m                      

    1          Leif Sandgren             47    13 Frosta OK                    24:47 G        
    2          Bill Schölin              48    13 Tockarps IK                  26:05 G        
    3          Bengt Bergman             44    13 Lunds OK                     26:38 G        
    4          Stig Johansson            48    14 Bredaryds SOK                27:29 G        
    5          Bo Olofsson               44    13 Hästveda OK                  27:37 G        
    6          Agne Bengtsson            48    13 OK Kompassen                 27:56 G        
    7          Ingvar Persson            45    13 FK Åsen                      30:07 S        
    8          Åke Persson               48    13 Hjärnarps GH OL              31:19 S        
    9          Lars Olsson               46    13 FK Boken                     32:04 S        
   10          Ebbe Malm                 46    14 Markaryds FK                 32:35 S        
   11          Håkan Nilsson             47    13 Malmö OK                     32:49 S        
   11          Erland Martinsson         46    13 OK Tyringe                   32:49 S        
   13          Lars Persson              48    13 OK Kompassen                 33:02 S        
   14          Eric Tenland              47     1 Stigmännen Karlshamns OK     33:26 S        
   15          Benkt Anderson            44    13 Lunds OK                     33:42 S        
   16          Karl Bertil Kjellsson     46    13 Rävetofta OK                 35:25 B        
   16          Gert Olsson               48    13 Skåneslättens OL             35:25 B        
   18          Peeter-Jaan Kask          44    13 Lunds OK                     35:52 B        
   19          Jan Påhlstorp             46    14 Emmaboda Verda OK            38:19          
   20          Leif Malm                 48    14 Markaryds FK                 39:59          
   21          Börje Åkesson             47    13 Frosta OK                    40:49          
   22          Lars Henriksson           44    14 OK Älme                      41:42          
   23          Göran Larsson             48    13 OK Kompassen                 44:10          
   24          Christer Grönblad         44    13 Härlövs IF                   44:33          
   25          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                    47:55          
   26          Bo BÜlow                  45    13 Malmö OK                     48:04          

               Göran Svensson            45    14 FK Finn                   ej start          
               Per-Olof Fernberg         45    13 IS Skanne                 ej start          
               Dag Lewis-Jonsson         48    13 Helsingborgs SOK          ej start          



H55  (9)       3270 m                      

    1          Bengt Palm                52     1 OK Vilse 87                  24:37 G        
    2          Göran Johnsson            50    13 Skåneslättens OL             27:56 G        
    3          Lars Lindborg             50    13 Tormestorps IF               29:03 S        
    4          Göran Liljequist          52    14 OK Älme                      30:20 S        
    5          Anders Settergren         52     7 Oskarströms OK               31:38 S        
    6          Lars Göran Killander      53    13 Hästveda OK                  34:05 S        
    7          Bengt Aspvall             52     1 Ronneby OK                   38:32          
    8          Christer Ljungdahl        51    13 Hjärnarps GH OL              39:12          
    9          Kaare Hansson             49    13 Malmö OK                     51:18          



H50  (12)      3850 m                      

    1          Stellan Martinsson        07    13 OK Tyringe                   31:47 G        
    2          Svend Erik Mathiassen     54    17 OK Linné                     32:33 G        
    3          Mikael Svensson           57    13 OK Pan-Kristianstad          35:10 G        
    4          Jan Wahlström             55    15 Snättringe SK                37:15 S        
    5          Sten Segerslätt           57    13 Skåneslättens OL             37:36 S        
    6          Peter Lincoln             55    13 FK Snapphanarna              38:52 S        
    7          Rolf Nilsson              55    13 Frosta OK                    43:40 S        
    8          Marcus Bengtsson          56    13 OK Tyringe                   55:52          
    9          Max Sambergs              56    13 IS Kullen                  1:31:54          

               Jörgen Skaarup                     Ballerup OK, DEN          Ej godk.          
               Rolf Ohrlander            54    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          
               Jan Ottmer                57    13 Tormestorps IF            ej start          



H45  (12)      3850 m                      

    1          Ulf Jungstrand            60     1 OK Skogsfalken               25:45 G        
    2          Mats Brorsson             59    13 Tockarps IK                  26:17 G        
    3          Ulf Wallin                60     6 Sjövalla FK                  27:35 G        
    4          Bengt Olsson              63    13 Eslövs FK                    29:46 S        
    5          Staffan Käll              60    14 OK Älme                      35:04 S        
    6          Stefan Dahl               63    13 IS Kullen                    38:26 B        
    7          Alf Westesson             57    13 OK Kontinent                 39:15          
    8          Jens Arborelius           61    13 IS Kullen                    41:06          
    9          Bo Arne Ståhl             60    13 IS Kullen                    41:32          
   10          Magnus Holmquist          66    13 OK Pan-Kristianstad          42:00          
   11          Håkan Nyberg              59    13 OK Kontinent                 48:37          

               Lars Petrisson            60    13 Hjärnarps GH OL           ej start          



H40  (9)       3830 m                      

    1          Magnus Larsen             68    13 FK Boken                     28:01 G        
    2          Niklas Edvardsson         67    13 Hästveda OK                  29:28 G        
    3          Håkan Eriksson            67    13 Hästveda OK                  30:06 G        
    4          Bo Wetterström            66    13 Tormestorps IF               33:48 S        
    5          Stefan Reimer             65    13 Tormestorps IF               40:10 S        
    6          Stefan Edvardsson         64    13 OK Torfinn                   41:30 B        
    7          Anders Dellemyr           64    13 FK Åsen                      47:45          

               Jan-I Nygren              62    13 FK Boken                  ej start          
               Ulf Linderfalk            64    13 Skåneslättens OL          ej start          



H35  (3)       4420 m                      

    1          Fabian Ljungqvist         70    13 Lunds OK                     34:34 G        
    2          Björn Nilsson             69    13 Härlövs IF                   39:48 S        

               Fredrik Kivivuori         72    13 Hästveda OK               ej start          



H21  (35)      4900 m                      

    1          Erik Liljequist           88    14 OK Älme                      28:06 G        
    2          Anders Kleist             80    23 OK Denseln                   28:31 G        
    3          Sebastian Månsson         90    12 Hagaby GoIF                  30:36 G        
    4          Casper Giding             73    15 IFK Lidingös Skid o OK       30:55 G        
    5          Anders Carlsson           89     7 Halmstad OK                  31:04 G        
    6          Greger Berglund           74    15 IFK Lidingös Skid o OK       31:07 G        
    6          Elis Bengtsson            62     3 Malungs OK Skogsmårdarna     31:07 G        
    8          Per-Ola Olsson            69     1 OK Vilse 87                  31:52 G        
    9          Simon Christoferson       90    13 Tormestorps IF               33:39 S        
   10          Erik Bengtsson            72    13 FK Åsen                      33:55 S        
   11          Thomas Westlund           66    13 OK Pan-Kristianstad          35:54 S        
   12          Mattias Killander         87    13 Hästveda OK                  36:01 S        
   13          Robert Lövdahl            82    13 FK Boken                     36:34 S        
   14          Erik Alnervik             85    13 Helsingborgs SOK             37:05 S        
   15          Kalle Ingvarsson          82     1 OK Vilse 87                  37:16 S        
   16          Mats Windstedt            61    16 Södertälje-Nykvarn OF        37:55 S        
   17          David Olofsson            78     7 Halmstad OK                  38:37 S        
   18          Anders Jönsson            76    13 OK Torfinn                   39:04 S        
   19          Victor Jensen             90    13 OK Kontinent                 39:58 S        
   20          Jan Moberg                67     5 Gävle OK                     40:02 S        
   21          Mikkel Skaarup                     Ballerup OK, DEN             41:34 B        
   22          Jonas Halai               80    15 IFK Lidingös Skid o OK       41:59 B        
   23          Robin Westesson           88    13 OK Kontinent                 43:18 B        
   24          Erik Memmi                88     7 Halmstad OK                  44:28          
   25          Felix Alnervik            81    13 Helsingborgs SOK             44:54          
   26          Matthew Archer            75    13 OK Pan-Kristianstad          44:58          
   27          Mikael Pihl               73    13 Lunds OK                     45:27          
   28          Harri Karlsson            80    23 OK Denseln                   45:51          
   29          Erik Larsson              82    15 Järfälla OK                  47:08          
   30          Jacob Svensson            78     1 Ronneby OK                   49:07          
   31          Anders Frick              77    20 Trollhättans SK              51:16          

               Joakim Gustafsson         78     7 Halmstad OK               Ej godk.          
               Jonathan Gunnarsson       82    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          
               Magnus Linde              83    13 Rävetofta OK              ej start          
               Michael Christoferson     63    13 Tormestorps IF            ej start          



H18  (7)       3830 m                      

    1          Mattias Johansson         90    13 FK Boken                     25:46 G        
    2          Johan Wihlborg            91     1 OK Vilse 87                  26:20 G        
    3          Jesper Ståhl              91    13 IS Kullen                    33:26 S        
    4          Johan Philipsson          90    14 Markaryds FK                 34:06 S        
    5          Robert Wetterlöf          91    13 OK Tyringe                   34:19 S        
    6          Jakob Segerslätt          91    13 Skåneslättens OL             36:40 S        
    7          Sebastian Wahlström       90    15 Snättringe SK                48:07          



H16  (14)      3850 m                      

    1          Hugo Mattsson             92    13 Skåneslättens OL             27:52          
    2          Andreas Nilsson           92    14 Markaryds FK                 29:50          
    3          David Arborelius          93    13 IS Kullen                    30:59          
    4          Sebastian Wetterström     92    13 Tormestorps IF               31:32          
    5          Hampus Andersson          93    13 OK Tyringe                   31:33          
    6          Lucas Wändel              93    13 Lunds OK                     32:50          
    7          Martin Bengtsson          92    13 IS Kullen                    34:25          
    8          Arvid Lindqvist-Käll      92    14 OK Älme                      34:41          
    9          Anton Philipsson          93    14 Markaryds FK                 36:03          
   10          Rasmus Karlsson           93    13 Härlövs IF                   37:27          
   11          Carl-Johan Bergman        92    14 OK Älme                      40:36          
   12          Anton Oddmo               93    13 Härlövs IF                   41:20          
   13          Fredrik Sambergs          93    13 IS Kullen                    44:44          
   14          Jakob Ebelin              92    13 Skåneslättens OL           1:01:29          



H14  (13)      3480 m                      

    1          Erik Lenning              94    13 Skåneslättens OL             28:45          
    2          Erik Bengtsson            94    13 IS Kullen                    29:56          
    3          Axel Schulz               95    13 Helsingborgs SOK             30:54          
    4          Morgan Olsson             95    13 Andrarums IF                 31:50          
    5          Harald Ottmer             95    13 Tormestorps IF               32:46          
    6          Patrik Brorsson           94    13 Tockarps IK                  33:01          
    7          Henning Ottmer            95    13 Tormestorps IF               34:37          
    8          Joakim Sjöberg            95    13 Helsingborgs SOK             35:16          
    9          Anton Persson             94    14 Markaryds FK                 37:49          
   10          Wictor Svensson           95    13 Helsingborgs SOK             43:15          
   11          Niclas Dehlin             94    13 Härlövs IF                   43:20          
   12          Dennis Rudqvist           95    13 Helsingborgs SOK             48:07          

               Karl-Johan Persson        95    13 Tormestorps IF            ej start          



H12  (4)       2470 m                      

    1          David Svensson            96    13 FK Boken                     22:22          
    2          Oscar Philipsson          97    14 Markaryds FK                 22:59          
    3          Robin Karlsson            96    13 Härlövs IF                   25:47          
    4          Samuel Plumppu            97    20 Bredareds IF                 28:02          



H10  (1)       2290 m                      

    1          Fritjof Axelsson          98    13 FK Göingarna                 31:40          



D75  (3)       1950 m                      

    1          Clarie Ek                 32    13 OK Pan-Kristianstad          23:47 G        
    2          Marianne Ericsson         30    13 Tockarps IK                  28:25 S        
    3          Inga-Lisa Hedström        30    13 OK Pan-Kristianstad          30:16 S        



D70  (3)       2440 m                      

    1          Kerstin Granstedt         35    13 OK Pan-Kristianstad          27:23 G        
    2          Gun Hansson               35    13 Andrarums IF                 33:31 S        
    3          Birgitta Persson          37    13 OK Pan-Kristianstad        1:17:12          



D65  (8)       2210 m                      

    1          Ann-Charlotte Jensen      42    13 Andrarums IF                 22:15 G        
    2          Berit Byström             43    14 OK Virdarna                  26:56 S        
    3          Inga-Britt Bengtsson      39    13 OK Pan-Kristianstad          27:37 S        
    4          Berit Nilsson             43    14 Markaryds FK                 34:36 B        
    5          Gudrun Olofsson           40    13 Hjärnarps GH OL              37:04          
    6          Britt-Marie Johansson     41    14 Markaryds FK                 39:35          
    7          Gunilla Grönblad          42    13 Härlövs IF                   41:54          

               Britt Rangert             43    14 Växjö AIS                 ej start          



D60  (10)      2210 m                      

    1          Maj-Britt Byström         48    13 Rävetofta OK                 20:21 G        
    2          Gullevi Svensson          45    22 Skogslöparna                 20:41 G        
    3          Monica Påhlstorp          47    14 Emmaboda Verda OK            21:26 G        
    4          Torill Svendsen           44    13 Lunds OK                     23:35 G        
    5          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  23:40 G        
    6          Karin Bengtsson           46    13 OK Kompassen                 32:30          
    7          Britt Bülow               47    13 Malmö OK                     34:13          
    8          Solbritt Gustafsson       45    14 OK Virdarna                  35:23          
    9          Kristina Fransson         48    14 OK Virdarna                  35:49          

               Ell-Britt Svensson        47    14 FK Finn                   ej start          



D55  (5)       2210 m                      

    1          Inger Glans               49    13 OK Torfinn                   22:41 G        
    2          Sonja Hammar              49    13 OK Kompassen                 26:58 S        
    3          Margareta Schölin         53    13 Tockarps IK                  29:06 S        
    4          Ulla Olsson               50    13 FK Boken                     40:10          

               Karin Larsson             50    13 OK Kompassen              ej start          



D50  (3)       2780 m                      

    1          Åsa Svensson              55    13 OK Pan-Kristianstad          31:27 G        
    2          Barbro Liljequist         54    14 OK Älme                      35:14 G        

               Ina Lindeberg             55    13 Skåneslättens OL          Ej godk.          



D45  (11)      2860 m                      

    1          Ewa Roos                  59    13 Helsingborgs SOK             25:13 G        
    2          Britt-Marie Bengtsson     62    13 FK Åsen                      27:06 G        
    3          Christina Segerslätt      59    13 Skåneslättens OL             29:25 S        
    4          Anna-Carin Olandersson    62    13 OK Tyringe                   29:44 S        
    5          Kati Németh               61     1 Stigmännen Karlshamns OK     30:12 S        
    6          Lollo Nyberg              61    13 OK Kontinent                 33:28 S        
    7          Marita Philipsson         63    14 Markaryds FK                 33:56 S        
    8          Gudrun Nilsson            62    13 Andrarums IF                 34:46 S        
    9          Britt Svensson            59    13 Hjärnarps GH OL              34:56 S        
   10          Stella Lindqvist-Käll     56    14 OK Älme                      43:49          
   11          Ann-Kristin Sjöström      61    13 OK Kompassen                 47:59          



D40  (10)      2860 m                      

    1          Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF OK                25:28 G        
    2          Ingela Thoresson          68    13 Andrarums IF                 26:03 G        
    3          Anette Thoresson          64    13 Andrarums IF                 29:51 S        
    4          Ingrid Jensen             66    13 OK Kontinent                 32:00 S        
    5          Maria Lenning             64    13 Skåneslättens OL             32:59 S        
    6          Susanne Burström          68    13 FK Boken                     33:56 S        
    7          Helena Svensson           67    13 FK Boken                     34:07 S        
    8          Carina Samuelsson         65    13 OK Tyringe                   36:56 S        
    9          Ann-Marie Hansson         65    13 IS Kullen                    41:32          
   10          Helena Jönsson            68    13 FK Boken                     46:57          



D21  (32)      3830 m                      

    1          Anna (Humlaröd) Persson   86    13 FK Göingarna                 26:41 G        
    2          Sanna Linsefors           91    13 Lunds OK                     30:28 S        
    3          Susanne Andersson         70    13 OK Pan-Kristianstad          30:53 S        
    4          Eva Folkesson Lööf        58    13 OK Pan-Kristianstad          31:00 S        
    5          Åsa Wadensjö-Leo          65    14 Bredaryds SOK                32:45 S        
    6          Marie Olsson              67    13 Örkelljunga FK               33:12 S        
    7          Ann Nilsson               60    14 Markaryds FK                 33:31 S        
    8          Carolina Nilsson          80    13 OK Kompassen                 34:03 S        
    9          Susanna Adamsson          75     7 Halmstad OK                  34:27 S        
   10          Linda Ranbro              76    13 Malmö OK                     35:41 S        
   11          Eva Tykesson              53    13 Rävetofta OK                 36:28 S        
   12          Camilla Brorsson          72    13 Tockarps IK                  37:14 S        
   13          Sofia Killander           85    13 Hästveda OK                  37:23 S        
   14          Jannie Hagård             90    13 Rävetofta OK                 38:19 B        
   15          Ann-Sofie Larsson         91    13 Örkelljunga FK               38:22 B        
   16          Diana Persson             85    13 FK Göingarna                 39:24 B        
   17          Karna Thorsson            86     1 OK Vilse 87                  39:39 B        
   18          Christina Olsson          58    13 Skåneslättens OL             39:41 B        
   19          Kerstin Persson           59    13 FK Göingarna                 40:24 B        
   20          Louise Axelsson           71    13 FK Göingarna                 40:40 B        
   21          Maria Persson             82    13 OK Kompassen                 41:21          
   22          Anna Olsson               89    13 OK Tyringe                   41:49          
   23          Tina Kivivuori            71    13 Hästveda OK                  42:14          
   24          Matilda Jonsson           90    14 FK Finn                      43:40          
   25          Pia-Maria Bondesson       85    13 Frosta OK                    47:16          
   26          Frida Hildingsson         90    13 Lunds OK                     48:41          
   27          Linda Olsson              86    13 OK Tyringe                   50:46          
   28          Siri Wahlström            88    15 Snättringe SK                56:13          
   29          Karolina Persson          79    13 OK Torfinn                 1:04:58          
   30          Ching-Pei Chen            81    20 Trollhättans SK            1:10:41          

               Annica Påhlstorp          79     6 IFK Göteborg              ej start          
               Desirée Segerslätt        87    13 Skåneslättens OL          ej start          



D18  (7)       3450 m                      

    1          Veronika Aspvall          91     1 Ronneby OK                   30:29 G        
    2          Anna Bredfelt             92    13 Lunds OK                     34:23 G        
    3          Malin Settergren          90     7 Oskarströms OK               35:06 S        
    4          Anna Sjöström             91    13 Lunds OK                     36:48 S        
    5          Johanna Christoferson     92    13 Tormestorps IF               36:53 S        
    6          Evelina Bengtsson         91    13 OK Tyringe                   37:57 S        
    7          Ida Nilsson               91    13 OK Kompassen                 56:43          



D16  (12)      3480 m                      

    1          Amanda Leo                92    14 Bredaryds SOK                26:11          
    2          Stina Berg                93    13 IS Kullen                    28:21          
    3          Malin Jensen              92    13 OK Kontinent                 29:16          
    4          Ebba Roos                 93    13 Helsingborgs SOK             32:40          
    5          Stina Olandersson         93    13 OK Tyringe                   32:53          
    6          Elida Ottmer              93    13 Tormestorps IF               33:57          
    7          Tove Ståhl                93    13 IS Kullen                    34:06          
    8          Jenny Olsson              93    13 Örkelljunga FK               35:48          
    9          Märta-Stina Lindqvist-K   93    14 OK Älme                      39:31          
   10          Louise Nordahl            93    13 Hjärnarps GH OL              40:00          
   11          Camilla Nilsson           84    13 OK Torfinn                   41:26          
   12          Sofia Bergman             92    14 OK Älme                      44:42          



D14  (13)      2740 m                      

    1          Agnes Leo                 94    14 Bredaryds SOK                19:39          
    2          Julia Dahl                94    13 IS Kullen                    21:27          
    3          Nicole Ljungdahl          94    13 Hjärnarps GH OL              22:45          
    4          Erica Andersson           94    13 Lunds OK                     24:36          
    5          Elsa Palmkvist            94    13 Lunds OK                     25:28          
    6          Jessica Nilsson           95    13 OK Torfinn                   25:37          
    7          Anna Wallin               94     6 Sjövalla FK                  27:27          
    8          Felicia Feurstein         95    13 FK Boken                     27:52          
    9          Kajsa Wetterström         95    13 Tormestorps IF               28:11          
   10          Karin Bredfelt            94    13 Lunds OK                     28:26          
   11          Maja Arborelius           94    13 IS Kullen                    29:24          
   12          Josefin Carlsson          94    13 OK Tyringe                   31:21          
   13          Annika Jönsson            95    13 Skåneslättens OL             31:59          



D12  (9)       2470 m                      

    1          Amanda Nilsson            96    13 Skåneslättens OL             24:04          
    2          Marica Andersson          96    13 Lunds OK                     26:51          
    3          Patricia Edgarsson        96    13 Andrarums IF                 28:23          
    4          Clara Wallin              96     6 Sjövalla FK                  35:52          
    5          Frida Jönsson             96    13 FK Boken                     40:12          
    6          Emma Söderstierna         96    13 FK Boken                     42:06          
    7          Matilda Arborelius        97    13 IS Kullen                    42:50          
    8          Hanna Sjöberg             97    13 Helsingborgs SOK             45:57          

               Anna Bengtsson            96    13 IS Kullen                 ej start          



D10  (5)       2290 m                      

    1          Ebba Söderlund            98    13 Tormestorps IF               19:07          
    2          Elinor Dehlin             99    13 Härlövs IF                   22:18          
    3          Sofie Persson             99    13 Härlövs IF                   25:17          
    4          Rebecka Brorsson          98    13 Tockarps IK                  28:15          
    5          Nellie Henriksson         98    13 Tormestorps IF               31:16          



U3  (3)        2470 m                      

    1          Anna Johansson            92     7 Laholms IF OK                35:53          
    2          Jonas Gustavsson          94    13 Andrarums IF                 40:56          

               Johan Andersson           99    13 Lunds OK                  ej start          



U2  (1)        2290 m                      

    1          Hilda Axelsson            01    13 FK Göingarna                 26:44          



U1  (1)        2330 m                      

    1          Joel Plumppu              00    20 Bredareds IF                 27:13          



Öppen 1  (5)   2290 m                      

    1          Erik Jönsson                    13 FK Boken                     22:18 B        
    2          Annika Schimmele                13 Andrarums IF                 32:27          
    3          Tilda Henriksson                13 Tormestorps IF               33:28          
    4          Settergren Karin                 7 Oskarströms OK               40:20          
    5          Jonathan Ståhl            93    13 IS Kullen                    48:55          



Öppen 2  (25)  2470 m                      

    1          Peter Håkansson                    Klubblös                     28:02 B        
    2          Andersson Linus                    Klubblös                     28:34 B        
    3          Jönsson Anders                     Klubblös                     30:59 B        
    4          Lennart Alnervik          48    13 IS Kullen                    37:36 B        
    5          Lena Wetterström                13 Tormestorps IF               39:53          
    6          Sandra Johansson                13 FK Boken                     42:09          
    7          Lii Larsen                         SK Klåveröds                 42:12          
    8          Tea Eriksson                    13 OK Gynge                     43:25          
    9          Linn Eriksson                   13 OK Gynge                     43:47          
   10          Petra Eriksson                  13 OK Gynge                     43:59          
   11          Jane Gotfredsen           92       Hvalsö OK, DEN               44:20          
   12          Iben Laursen              95       Hvalsö OK, DEN               44:29          
   13          Viktoria Persson          95    13 Andrarums IF                 44:31          
   14          Maria Adams               92       Hvalsö OK, DEN               44:35          
   15          Christina Laursen         93       Hvalsö OK, DEN               44:41          
   16          Lone Andersen             62       Hvalsö OK, DEN               45:13          
   17          Anette Bjelk              68    13 Hästveda OK                  49:36          
   18          Margareta Killander       55    13 Hästveda OK                  49:39          
   19          Karlsson Fredrik                   Klubblös                     50:18          
   20          Linnea Lundqvist                13 OK Tyringe                   57:11          
   21          Maj Jönsson                     13 Helsingborgs SOK           1:02:29          
   22          Ottner Boel                     13 Tormestorps IF             1:15:08          
   23          Henriette Lundqvist             13 OK Tyringe                 1:17:34          
   24          Jesper Lundqvist                13 OK Tyringe                 1:17:36          

               Martin Hall                        Klubblös                  Ej godk.          



Öppen 4  (19)  2740 m                      

    1          Anna Lööf                 91    13 OK Pan-Kristianstad          32:15 B        
    2          Fransson Thorvald               14 OK Virdarna                  32:48 B        
    3          Ylva Sandström            71    14 OK Älme                      37:33 B        
    4          Lotta Sjöberg                   13 Helsingborgs SOK             39:22 B        
    5          Jim Sjöberg                     13 Helsingborgs SOK             39:41 B        
    6          Maria Dehlin                    13 Härlövs IF                   40:02 B        
    7          Sara Henriksson                 13 Tormestorps IF               41:42 B        
    8          Nilsson Lisa                    13 OK Torfinn                   46:30          
    9          Bo Glantz                       13 Andrarums IF                 50:33          
   10          Glantz Kerstin                  13 Andrarums IF                 51:03          
   11          Anita Nilsson             39    13 OK Torfinn                   51:07          
   12          Helena Berg                     13 IS Kullen                    52:30          
   13          Stig Svensson             37    14 OK Virdarna                  58:28          
   14          Susanne Göransson         59    13 Frosta OK                  1:02:03          
   15          Mona Gustafsson                 14 Markaryds FK               1:04:34          
   16          Elgebrant Ingrid                13 Hjärnarps GH OL            1:10:17          
   17          Eril Elgebrant                  13 OK Pan-Kristianstad        1:10:19          
   18          Allered Connie                  13 Frosta OK                  1:15:27          

               Nils Andersson            28    13 OK Kompassen              Ej godk.          



Öppen 5  (23)  3850 m                      

    1          Ljungkvist Lars                    Klubblös                     28:56 B        
    2          Matilda Johansson               13 Lunds OK                     38:08          
    3          Rudkvist Per                    13 Helsingborgs SOK             38:24          
    4          John-Arne Sandström       70    14 OK Älme                      40:01          
    5          Magnus Wändel             63    13 Lunds OK                     43:12          
    6          Patrick Persson           65    13 Härlövs IF                   44:44          
    7          Peder Nilsson             65    13 OK Torfinn                   45:29          
    8          Enar Magnusson                  13 IS Skanne                    47:18          
    9          Palmkvist Jonas                 13 Lunds OK                     47:45          
   10          Fredrik Plumppu           70    20 Bredareds IF                 49:55          
   11          Håkan Malmgren            45    13 Malmö OK                     52:40          
   12          Kent Jönsson                    13 FK Boken                     59:54          
   13          Emelie Dellemyr           90    13 FK Åsen                    1:04:04          
   14          Knut Wester               95    18 Säffle OK                  1:04:10          
   15          Linda Ljungdahl           54    13 Hjärnarps GH OL            1:05:50          
   16          Eva Ohlsson               50    13 FK Boken                   1:07:28          
   17          Jonathan Skovsö           90       Hvalsö OK, DEN             1:09:31          
   18          Gunnel Wester                   13 Örkelljunga FK             1:10:18          
   19          Annelise Jensen           56       Hvalsö OK, DEN             1:19:48          
   20          Sten Oddmo                57    13 Härlövs IF                 1:27:35          
   21          Pia Nörhede               69       Hvalsö OK, DEN             1:46:25          

               Ulla Karlsson             53    13 Tormestorps IF            Ej godk.          
               Steen Nörhede             52       Hvalsö OK, DEN            ej start          



Öppen 7  (26)  3270 m                      

    1          Ingemar Petersson         57    13 OK Torfinn                   26:38 B        
    2          Roland Offrell            42    13 Frosta OK                    30:53 B        
    3          Maureen Olsson            73     1 OK Vilse 87                  33:55 B        
    4          Leif Johannesson                14 Markaryds FK                 38:10          
    5          Elin Carlsson             87    15 Järla IF OK                  38:44          
    6          Margaretha Olsson               13 OK Tyringe                   39:43          
    7          Jesper Mortensen          92       Hvalsö OK, DEN               41:11          
    8          Arja Ingvarsson                  1 OK Vilse 87                  42:26          
    9          Claus Skovsö              61       Hvalsö OK, DEN               42:55          
   10          Eskil Gotfredsen          60       Hvalsö OK, DEN               44:01          
   11          Karlsson Jessica                13 OK Torfinn                   44:28          
   12          Kennert Gustavsson              14 OK Virdarna                  45:45          
   13          Stig Olsson               40    13 Lunds OK                     46:47          
   14          Bengt Halleröd                     OK Skogsfalken               48:13          
   15          Eva Nordahl               51    13 OK Pan-Kristianstad          49:34          
   16          Nils-Åke Nilsson                13 Andrarums IF                 49:45          
   17          Jette Karlsen             62       Hvalsö OK, DEN               49:53          
   18          Göran Holmberg            37    14 Markaryds FK                 50:55          
   19          Tage Christensen          56       Hvalsö OK, DEN               51:23          
   20          Tina Hagård               60    13 Rävetofta OK                 51:56          
   21          Conny Johansson           64     7 Laholms IF OK                51:57          
   22          Ståhl Sebastian                 13 IS Kullen                    54:59          
   23          Burne Nilsson             37    13 OK Torfinn                   56:22          
   24          Sune Frederiksen          35       Hvalsö OK, DEN             1:00:52          
   25          Karin Ståhl                     13 IS Kullen                  1:15:36          
   26          Eva-Karin Dahl            64    13 IS Kullen                  1:15:37          



Öppen 8  (35)  4420 m                      

    1          Andersson Per-Olof              13 OK Tyringe                   34:09 B        
    2          Karlsson Axel                    7 Simlångsdalens IF            39:01 B        
    3          Preben Mortensen          59       Hvalsö OK, DEN               41:55 B        
    4          Agne Karlsson             53     7 Simlångsdalens IF            42:02 B        
    5          Hans Persson              62    13 Andrarums IF                 42:57 B        
    6          Christian Glantz          82    13 Andrarums IF                 43:03 B        
    7          Hans Jessen               54       Hvalsö OK, DEN               44:14 B        
    8          Tobias Killander                13 Hästveda OK                  44:31 B        
    9          Thomas Vejsnaes           90       Hvalsö OK, DEN               45:51 B        
   10          Oskar Andersson                 13 OK Gynge                     45:55 B        
   11          Per Forsberg                    13 OK Pan-Kristianstad          48:25          
   12          Jonatan Jönsson           90    13 Hjärnarps GH OL              49:04          
   13          Rolf Gustafsson           56    13 Tormestorps IF               50:20          
   14          Sören Jessen              91       Hvalsö OK, DEN               50:39          
   15          Henrik Johansson                13 OK Pan-Kristianstad          50:47          
   16          Erik Gotfredsen           90       Hvalsö OK, DEN               51:31          
   17          Flemming Vejsnaes         61       Hvalsö OK, DEN               52:04          
   18          Leif Karlsson             46    13 Frosta OK                    56:50          
   19          Madeilene Gunnarsson            13 OK Pan-Kristianstad          59:42          
   20          Louise Pihl               76    13 Lunds OK                     59:48          
   21          Jan Laursen               61       Hvalsö OK, DEN             1:00:32          
   22          Mats Ingvarsson                  1 OK Vilse 87                1:00:34          
   23          Strand Lena                     14 Markaryds FK               1:01:31          
   24          Laerke Vejsnaes           93       Hvalsö OK, DEN             1:02:15          
   25          Kennet Ohlsson            51    13 FK Boken                   1:02:53          
   26          Sven Thörnqvist                 13 Tormestorps IF             1:03:43          
   27          Flemming Jensen           57       Hvalsö OK, DEN             1:09:07          
   28          Eva Tullberg              51    13 IS Kullen                  1:14:50          
   29          Henrik Fredslund          61       Hvalsö OK, DEN             1:25:25          
   30          Kristina Landgren         48    13 Malmö OK                   1:30:17          
   31          Jörgensen Flemming                 KFIU, Danmark              1:37:13          
   32          Per Nordahl               26    13 Hjärnarps GH OL            1:42:14          

               Seger Seger                     13 FK Boken                  Ej godk.          
               Jörgen Karlsson                 13 Andrarums IF              Ej godk.          
               Lotta Linsefors           56    13 Lunds OK                  Ej godk.          



Öppen 10  (3)  2330 m                      

    1          Anders Christensen        98       Hvalsö OK, DEN               41:04 B        
    2          Morten Bastian            00       Hvalsö OK, DEN               42:07 B        

               Rita Frederiksen          61       Hvalsö OK, DEN            ej start          



H85  (1)       1950 m                      

    1          Hugo Ahldén               19     7 FK Friskus Varberg         1:04:20 G