Sprint-DM 2007, Hässleholms OKsö 2007-06-03 12:32
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (6)       1610 m                      

    1          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             18:05 G        
    2          Hans Lindin               25    13 Malmö OK                     18:08 G        
    3          Arne Nordahl              26    13 Örkelljunga FK               18:34 G        
    4          Nisse Bohman              27    13 OK Kompassen                 23:01 S        
    5          Gösta Cederberg           27    13 Malmö OK                     31:05          

               Curth Svensson            27    13 Ringsjö OK                Ej godk.          



H75  (10)      1680 m                      

    1          Nils Rågstedt             30    13 IS Kullen                    19:59 G        
    2          Åke Dahlström             28    13 FK Snapphanarna              20:15 G        
    3          Ove Nordahl               29    13 Simrishamns OK               20:17 G        
    4          Arne Andersson            31    13 Eslövs FK                    22:26 S        
    5          Nils Andersson            28    13 OK Kompassen                 23:26 S        
    6          Hans Holmqvist            32    13 Örkelljunga FK               24:36 S        
    7          Egon Persson              30    13 OK Kompassen                 24:42 S        
    8          Bertil Johansson          30    13 Frosta OK                    28:18 B        
    9          Stig Sjöholm              29    13 Ringsjö OK                   28:42 B        
   10          Elias Johansson           31    13 Vittsjö OK                   28:45 B        



H70  (8)       1870 m                      

    1          Leif Claesson             33    13 Tormestorps IF               17:53 G        
    2          Karl-Erik Persson         35    13 OK Kompassen                 18:33 G        
    3          Peo Bengtsson             33    13 OK Pan-Kristianstad          18:34 G        
    4          Jan-Eric Nelking          35    13 FK Åsen                      19:25 G        
    5          Burne Nilsson             37    13 OK Torfinn                   20:24 S        
    6          Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK                 20:33 S        
    7          Göran Seger               37    13 FK Boken                     20:59 S        
    8          Bengt Olofsson            36    13 Hjärnarps GH OL              27:39          



H65  (15)      2050 m                      

    1          Bertil Olofsson           41    13 Andrarums IF                 15:49 G        
    2          Bertil Lööf               38    13 OK Pan-Kristianstad          16:55 G        
    3          Sven-Åke Granquist        42    13 Hästveda OK                  16:57 G        
    4          Roland Edvinsson          40    13 FK Göingarna                 18:27 S        
    5          Nils-Åke Nilsson          40    13 Härlövs IF                   18:29 S        
    6          Inge Nilsson              39    13 Tockarps IK                  18:51 S        
    7          Anders Carlsson           39    13 Ringsjö OK                   18:57 S        
    8          Bo Svensson               40    13 Tockarps IK                  19:16 S        
    9          Mats Rosén                41    13 Hästveda OK                  19:53 S        
   10          Hubert Hugosson           40    13 OK Gynge                     22:02 S        
   11          Öyvind Jensen             42    13 Andrarums IF                 26:32          
   12          Allan Hammar              40    13 OK Kompassen                 31:06          

               Arne Gustavsson           38    13 Malmö OK                  Ej godk.          
               Ruben Edvardsson          39    13 Hästveda OK               ej start          
               Lennart Nilsson           41    13 Malmö OK                  ej start          



H60  (14)      2110 m                      

    1          Håkan Nilsson             47    13 Malmö OK                     16:35 G        
    2          Bengt Bergman             44    13 Lunds OK                     16:37 G        
    3          Benkt Anderson            44    13 Lunds OK                     17:42 G        
    4          Bo Olofsson               44    13 Hästveda OK                  18:46 G        
    5          Roy Owesson               46    13 Helsingborgs SOK             19:06 S        
    6          Ola Nordtorp              43    13 Helsingborgs SOK             19:07 S        
    7          Göran Bengtsson           44    13 Tockarps IK                  19:10 S        
    8          Tom Lindberg              43    13 Lunds OK                     20:51 S        
    9          Claes-Göran Green         46    13 Lunds OK                     21:46 S        
   10          John Ohlandersson         44    13 Örkelljunga FK               22:51 S        
   11          Lennart Svensson          45    13 Rävetofta OK                 23:21 S        

               Ingvar Persson            45    13 FK Åsen                   Ej godk.          
               Bengt Ståhl               47    13 Hjärnarps GH OL           Ej godk.          
               Sven-Erik Forsell         43    13 Lunds OK                  Ej godk.          



H55  (17)      2210 m                      

    1          Lars Lindborg             50    13 Tormestorps IF               14:51 G        
    2          Agne Bengtsson            48    13 OK Kompassen                 15:12 G        
    2          Göran Johnsson            50    13 Ringsjö OK                   15:12 G        
    4          Christer Ljungdahl        51    13 Hjärnarps GH OL              15:56 G        
    5          Torbjörn Lage             51    13 Helsingborgs SOK             16:20 G        
    6          Olof Ståhl                51    13 Lunds OK                     16:57 G        
    7          Bengt Hansson             51    13 Andrarums IF                 19:39 S        
    8          Mats Håkansson            48    13 Malmö OK                     20:05 S        
    9          Rolf Gustafsson           49    13 Helsingborgs SOK             20:56 S        
   10          Åke Persson               48    13 Hjärnarps GH OL              21:27 B        
   11          Gert Olsson               48    13 OK Silva                     21:41 B        
   12          Lars Persson              48    13 OK Kompassen                 21:47 B        
   13          Kaare Hansson             49    13 Malmö OK                     23:44          
   14          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                    23:55          
   15          Göran Larsson I           48    13 OK Kompassen                 23:58          

               Olle Bohman               52    13 Hjärnarps GH OL           Ej godk.          
               Anders Yngve              51    13 OK Kontinent              ej start          



H50  (18)      2310 m                      

    1          Ingemar Petersson         57    13 OK Torfinn                   15:29 G        
    2          Bengt Larsson             56    13 FK Göingarna                 16:48 G        
    3          Ingmar Ekelöv             56    13 Ringsjö OK                   16:56 G        
    4          Torgny Ottosson           54    13 OK Torfinn                   17:08 G        
    5          Arne Andersson            54    13 OK Torfinn                   17:14 G        
    6          Stellan Martinsson        55    13 OK Tyringe                   17:16 G        
    7          Anders Bengtsson          57    13 OK Pan-Kristianstad          17:21 G        
    8          Peter Lincoln             55    13 FK Snapphanarna              17:33 G        
    9          Alf Westesson             57    13 OK Kontinent                 17:59 G        
   10          Sten Segerslätt           57    13 Rävetofta OK                 18:30 S        
   11          Lars-Göran Nyberg         56    13 FK Åsen                      20:11 S        
   12          Fredrik Hjort             56    13 Helsingborgs SOK             20:35 S        
   13          Rolf Ohrlander            54    13 OK Pan-Kristianstad          23:06 B        
   14          Rolf Nilsson              55    13 Frosta OK                    24:19          
   15          Thomas Nilsson            55    13 FK Göingarna                 24:44          

               Gert Nielsen              57    13 Lunds OK                  ej start          
               Per-Arne Evaldsson        53    13 OK Gynge                  ej start          
               Sven-Inge Svensson        53    13 Ringsjö OK                ej start          



H45  (22)      2320 m                      

    1          Peter Larsson             62    13 FK Boken                     16:52 G        
    2          Bengt-Åke Berndtsson      62    13 Ringsjö OK                   17:42 G        
    3          Per-Erik Bengtsson        59    13 Lunds OK                     17:50 G        
    4          Håkan Larsson             62    13 FK Göingarna                 17:52 G        
    5          Stefan Johansson          62    13 FK Åsen                      18:29 G        
    6          Anders Åberg              60    13 OK Torfinn                   19:10 S        
    7          Jan-I Nygren              62    13 FK Boken                     19:21 S        
    8          Andreas Oxenstierna       60    13 Ringsjö OK                   19:36 S        
    9          Mats Andersson            62    13 FK Åsen                      20:56 S        
   10          Krister Österblad         59    13 FK Boken                     21:45 S        
   11          Anders Westerlund         59    13 FK Boken                     22:47 S        
   12          Anders Hansson            61    13 OK Kontinent                 23:04 S        
   13          Jan Åke Johansson         61    13 Simrishamns OK               23:17 S        
   14          Lars-Göran Frisell        59    13 Helsingborgs SOK             24:03 B        
   15          Jörgen Göransson          62    13 FK Göingarna                 24:31 B        
   16          Håkan Nyberg              59    13 OK Kontinent                 27:07          
   17          Mats Johansson            62    13 FK Boken                     27:08          
   18          Pål Bengtsson             62    13 IS Kullen                    28:07          
   19          Bo Arne Ståhl             60    13 IS Kullen                    33:30          

               Stefan Norrestam          59    13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Lennart Stensson          60    13 IS Kullen                 ej start          
               Mats Brorsson             59    13 Tockarps IK               ej start          



H40  (23)      2510 m                      

    1   (0281) Magnus Larsson            67    13 FK Göingarna                 14:11 G        
    2          Niklas Nilsson            67    13 Härlövs IF                   14:16 G        
    3          Mats Nilsson              64    13 Helsingborgs SOK             14:45 G        
    4          Patrik Rosén              67    13 Hästveda OK                  15:19 G        
    5          Henrik Larsson            64    13 FK Göingarna                 15:26 G        
    6          Stefan Pålsson            64    13 Tockarps IK                  16:15 G        
    7          Per-Åke Nilsson           65    13 Härlövs IF                   16:58 G        
    8          Niklas Edvardsson         67    13 Hästveda OK                  17:00 G        
    9          Lars Svantesson           63    13 Hjärnarps GH OL              17:01 S        
   10          Mats Bredfelt             63    13 Lunds OK                     17:17 S        
   11          Bengt Olsson              63    13 Eslövs FK                    18:13 S        
   12          Magnus Oscarsson          66    13 FK Göingarna                 18:16 S        
   13          Per-Olof Andersson        65    13 OK Tyringe                   18:36 S        
   14          Lars Ohlsson              63    13 FK Göingarna                 19:14 S        
   15          Palle Schrewelius         63    13 FK Snapphanarna              19:43 S        
   16          Jonas Åhlin               63    13 Helsingborgs SOK             19:44 S        
   17          Michael Christoferson     63    13 Tormestorps IF               21:36 B        
   18          Hans Hedin                63    13 Hjärnarps GH OL              21:37 B        
   19          Mats Hildingsson          63    13 Lunds OK                     22:19 B        
   20          Bo Wetterström            66    13 Tormestorps IF               23:08          
   21          Håkan Nordahl             64    13 Simrishamns OK               23:26          
   22          Patrick Persson           65    13 Härlövs IF                   25:47          
   23          Magnus Jensen             65    13 OK Kontinent                 30:04          



H35  (9)       2690 m                      

    1          Håkan Palm                71    13 FK Boken                     16:43 G        
    2          Björn Nilsson             69    13 Härlövs IF                   17:55 G        
    3          Thomas Najvik             68    13 OK Pan-Kristianstad          18:46 G        
    4          Magnus Larsen             68    13 FK Boken                     19:01 S        
    5          Mats Ranbro               70    13 Helsingborgs SOK             19:59 S        
    6          Jonny Selander            72    13 OK Tyringe                   20:24 S        
    7          Mirzet Cirkin             68    13 Örkelljunga FK               30:15          
    8          Tomas Ivarsson                  13 Lunds OK                     31:48          

               Claes Leo                 68    13 OK Tyringe                ej start          



H21  (19)      3110 m                      

    1   (0113) Erik Modig                83    13 OK Pan-Kristianstad          17:12 G        
    2   (0058) Mikael Kristensson        87    13 OK Torfinn                   17:59 G        
    3   (0313) Jesper Håkansson          76    13 FK Göingarna                 18:11 G        
    4   (0475) Linus Larsson             85    13 FK Göingarna                 18:23 G        
    5   (0101) Jakob Lööf                85    13 OK Pan-Kristianstad          18:59 G        
    6   (0453) Martin Wendt              86    13 FK Boken                     19:16 G        
    7   (0437) Rasmus Grönlund           78    13 Lunds OK                     19:47 G        
    8   (1069) Olof Ottosson             80    13 OK Pan-Kristianstad          20:38 S        
    9          Magnus Jonasson           73    13 Malmö OK                     20:42 S        
   10   (0723) Mikael Persson            78    13 Härlövs IF                   21:34 S        
   11          Ulf Åkesson               74    13 Härlövs IF                   21:42 S        
   12   (0296) Jonathan Gunnarsson       82    13 OK Pan-Kristianstad          22:21 S        
   13          Mikael Nilsson            74    13 OK Kontinent                 23:14 S        
   14          Joel Bergkvist            86    13 OK Kontinent                 23:31 S        
   15          Anders Svensson           83    13 Rävetofta OK                 24:18 S        
   16          Andreas Blomqvist         75    13 FK Boken                     24:29 S        
   17          Christian Glantz          82    13 Andrarums IF                 25:46 S        
   18          Tobias Persson            85    13 OK Kompassen                 31:36          
   19          Jonatan Lage              86    13 Helsingborgs SOK             32:10          



H20  (4)       2690 m                      

    1   (0554) Robin Westesson           88    13 OK Kontinent                 16:47 G        
    2   (1126) Fredrik Jönsson           88    13 OK Kontinent                 20:12 S        
    3          Samuel Yngve              87    13 OK Kontinent                 22:16 S        
    4          Patrik Carlsson           87    13 OK Kontinent                 30:52          



H18  (14)      2510 m                      

    1   (0643) Niklas Olofsson           90    13 Helsingborgs SOK             15:21 G        
    2   (0854) Niclas Eckhoff            90    13 Helsingborgs SOK             15:36 G        
    3   (0691) Rasmus Elmelid            90    13 Ringsjö OK                   16:05 G        
    4   (0928) Viktor Stensson           90    13 Helsingborgs SOK             16:44 G        
    5   (0660) Martin Lindeberg          90    13 Ringsjö OK                   16:59 G        
    6   (0892) Mattias Johansson         90    13 FK Boken                     17:54 G        
    7   (0871) Kristian Svensson         89    13 Rävetofta OK                 18:34 S        
    8          Victor Jensen             90    13 OK Kontinent                 18:35 S        
    9          Emil Westesson            90    13 OK Kontinent                 18:58 S        
   10          Markus Österblad          89    13 FK Boken                     24:40          
   11          Fredrik Olsson            90    13 Eslövs FK                    27:40          
   12          Carl Ohrlander            90    13 OK Pan-Kristianstad          32:40          

               Johan Eliasson                  13 Vittsjö OK                ej start          
               Tommy Svensson            89    13 OK Gynge                  ej start          



H16  (23)      2320 m                      

    1          Niklas Olsson             91    13 Rävetofta OK                 15:15          
    2   (0925) Johan Kristensson         91    13 OK Torfinn                   15:45          
    3          Hugo Mattsson             92    13 Rävetofta OK                 17:34          
    4          Sebastian Wetterström     92    13 Tormestorps IF               18:29          
    5          Anton Österblad           91    13 FK Boken                     18:31          
    6          Robert Wetterlöf          91    13 OK Tyringe                   18:41          
    7          Andreas Ivarsson          91    13 Lunds OK                     18:48          
    8          Johan Ekelöv              92    13 Ringsjö OK                   19:08          
    9          Jakob Segerslätt          91    13 Rävetofta OK                 19:10          
   10          Viktor Johansson          92    13 Simrishamns OK               19:30          
   11          Martin Bengtsson          92    13 IS Kullen                    19:46          
   12          Martin Dehlin             91    13 Härlövs IF                   20:15          
   13          Andreas Eckhoff           92    13 Helsingborgs SOK             20:19          
   14          Fredrik Nilsson           92    13 Örkelljunga FK               20:31          
   15          Gustaf Oxenstierna        92    13 Ringsjö OK                   20:32          
   16          Jesper Ståhl              91    13 IS Kullen                    21:30          
   17          Johannes Henriksson       92    13 Helsingborgs SOK             22:40          
   18          Sture Jeppsson            92    13 Lunds OK                     22:45          
   19          Mattias Engström          92    13 Hjärnarps GH OL              23:53          
   20          Jonathan Möller           92    13 IS Kullen                    24:27          
   21          Daniel Johansson          91    13 FK Åsen                      30:28          
   22          Robin Nilsson             92    13 Frosta OK                    45:38          

               André Nilsson             92    13 FK Åsen                   ej start          



H14  (14)      2110 m                      

    1          Erik Bengtsson            94    13 IS Kullen                    16:39          
    2          Marcus Svensson           94    13 FK Boken                     17:35          
    3          Simon Lundqvist           94    13 OK Gynge                     18:36          
    4          Niclas Dehlin             94    13 Härlövs IF                   19:06          
    5          Mikael Olsson             94    13 FK Göingarna                 20:01          
    6          Carl Swedenborg           93    13 Lunds OK                     20:24          
    7          Sebastian Ståhl           93    13 IS Kullen                    20:37          
    8          Niklas Schrewelius        94    13 FK Snapphanarna              24:29          
    9          Jakob Bengtsson           94    13 OK Pan-Kristianstad          24:47          
   10          David Frisell             94    13 Helsingborgs SOK             25:50          
   11          Kristian Oxenstierna      93    13 Ringsjö OK                   26:14          
   12          Elias Westerlund          93    13 FK Boken                   1:22:59          

               Fredrik Berndtsson        93    13 Ringsjö OK                ej start          
               Patrik Brorsson           94    13 Tockarps IK               ej start          



H12  (15)      1940 m                      

    1          Oskar Jensen Sondén       95    13 Malmö OK                     12:44          
    2          Anton Larsson             96    13 FK Göingarna                 13:44          
    3          Rasmus Svantesson         95    13 Hjärnarps GH OL              13:49          
    4          David Svensson            96    13 FK Boken                     14:24          
    5          Karl-Johan Persson        95    13 Tormestorps IF               16:45          
    6          Robin Larsson             95    13 FK Göingarna                 17:51          
    7          Jonatan Höst              96    13 Hjärnarps GH OL              18:01          
    8          Axel Schulz               95    13 Helsingborgs SOK             21:31          
    9          Alexander Björsvik        95    13 FK Göingarna                 22:49          
   10          Filip Nordahl             95    13 Simrishamns OK               26:30          
   11          Carl Rämmal               96    13 Lunds OK                     27:12          
   12          Wictor Svensson           95    13 Helsingborgs SOK             27:21          
   13          Emil Robertsson           95    13 Örkelljunga FK               31:08          

               Joakim Sjöberg            95    13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          
               Robin Karlsson            96    13 Härlövs IF                ej start          



H10  (8)       1680 m                      

    1          Hampus Larsson            97    13 FK Göingarna                 10:32          
    2          Melker Larsson            99    13 FK Göingarna                 11:49          
    3          Hampus Schrewelius        97    13 FK Snapphanarna              13:45          
    4          Jonas Hammarskiöld        97    13 Lunds OK                     15:04          
    5          Jakob Höst                98    13 Hjärnarps GH OL              15:55          
    6          Nils-Joel Persson         97    13 Tormestorps IF               18:17          
    7          Nils Swedenborg           97    13 Lunds OK                     20:10          
    8          Sondre Björsvik           97    13 FK Göingarna                 26:01          



D70  (3)       1620 m                      

    1          Kerstin Granstedt         35    13 OK Pan-Kristianstad          15:49 G        
    2          Clarie Ek                 32    13 OK Pan-Kristianstad          16:43 G        
    3          Gun Hansson               35    13 Andrarums IF                 19:26 S        



D65  (3)       1620 m                      

    1          Ann-Charlotte Jensen      42    13 Andrarums IF                 17:49 G        
    2          Britt Mari Johansson      40    13 Tormestorps IF               24:56 S        
    3          Birgit Palm               42    13 FK Boken                     25:08 S        



D60  (8)       1680 m                      

    1          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  15:55 G        
    2          Torill Svendsen           44    13 Lunds OK                     16:33 G        
    3          Britt Forsell Pirozzi     45    13 Lunds OK                     18:58 S        
    4          Lena Persson              43    13 Malmö OK                     19:39 S        
    5          Anna-Lisa Hansson         47    13 OK Pan-Kristianstad          21:51 S        
    6          Astrid Johannesson        45    13 Helsingborgs SOK             24:11          
    7          Karin Bengtsson           46    13 OK Kompassen                 33:07          

               Gunnel Nilsson            44    13 Malmö OK                  ej start          



D55  (8)       1870 m                      

    1          Maj-Britt Byström         48    13 Rävetofta OK                 17:17 G        
    2          Inger Glans               49    13 OK Torfinn                   19:32 G        
    3          Barbro Martinsson         49    13 OK Tyringe                   20:20 S        
    4          Sonja Hammar              49    13 OK Kompassen                 22:25 S        
    5          Åsa Ståhl                 50    13 Hjärnarps GH OL              22:38 S        
    6          Karin Larsson             50    13 OK Kompassen                 23:55 S        
    7          Lena Svensson             52    13 Tockarps IK                  26:31 B        
    8          Maj-Britt Gustafsson      49    13 Helsingborgs SOK             30:38          



D50  (9)       2050 m                      

    1          Lotta Linsefors           56    13 Lunds OK                     14:41 G        
    2          Eva Tykesson              53    13 Rävetofta OK                 15:11 G        
    3          Lisbeth Dahl              56    13 Helsingborgs SOK             15:23 G        
    4          Ingrid Svantesdotter-La   56    13 FK Göingarna                 16:20 G        
    5          Ulla Engelby              54    13 OK Pan-Kristianstad          16:34 G        
    6          Christine Edenbrandt      54    13 Lunds OK                     18:31 S        
    7          Linda Ljungdahl           54    13 Hjärnarps GH OL              21:18 B        
    8          Ingrid Nyberg             56    13 FK Åsen                      23:56          
    9          Stina Gunnarsson          54    13 Härlövs IF                   25:35          



D45  (17)      2110 m                      

    1          Christina Olsson          58    13 OK Silva                     17:45 G        
    2          Ingela Ekelöv             58    13 Ringsjö OK                   18:10 G        
    3          Agneta Erfors             59    13 OK Torfinn                   19:12 G        
    4          Ewa Roos                  59    13 Helsingborgs SOK             19:13 G        
    5          Tina Hagård               60    13 Rävetofta OK                 19:53 G        
    6          Anna-Carin Olandersson    62    13 OK Tyringe                   20:33 S        
    7          Ann-Kristin Sjöström      61    13 OK Kompassen                 20:34 S        
    8          Lotta Hansson             61    13 OK Kontinent                 20:52 S        
    9          Christina Segerslätt      59    13 Rävetofta OK                 21:40 S        
   10          Eva Folkesson Lööf        58    13 OK Pan-Kristianstad          22:08 S        
   11          Susanne Hagelin/Bengtss   60    13 OK Tyringe                   22:51 S        
   12          Sölvi Björsvik.           64    13 FK Göingarna                 24:34 S        
   13          Anne-Marie Frisell        59    13 Helsingborgs SOK             35:27          
   14          Christel Hansson          59    13 OK Kontinent                 36:35          

               Kerstin Persson           59    13 FK Göingarna              ej start          
               Barbro Norrestam          61    13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Anna Thorell-Jönsson      59    13 OK Kontinent              ej start          



D40  (11)      2210 m                      

    1          Ingela Andersson          63    13 Lunds OK                     16:55 G        
    2          Christel Olsson           64    13 FK Åsen                      17:44 G        
    3          Marie Adolfsson           67    13 Örkelljunga FK               17:54 G        
    4          Susanne W Karlsson        67    13 Härlövs IF                   18:54 G        
    5          Helena Åhlin              67    13 Helsingborgs SOK             20:03 S        
    6          Kerstin Olsson            64    13 Eslövs FK                    21:43 S        
    7          Lotta Gyllensten          63    13 Rävetofta OK                 21:52 S        
    8          Helen Nilsson             66    13 Härlövs IF                   25:31 B        
    9          Britt-Marie Stensson      63    13 IS Kullen                    35:37          
   10          Ann-Marie Hansson         65    13 IS Kullen                    37:04          

               Anne Svantesson           65    13 Hjärnarps GH OL           Ej godk.          



D35  (6)       2310 m                      

    1          Camilla Brorsson          72    13 Tockarps IK                  17:44 G        
    2          Annika Möller             68    13 IS Kullen                    18:53 G        
    3          Susanne Burström          68    13 FK Boken                     20:07 S        
    4          Annika Larsson            69    13 FK Göingarna                 21:50 S        
    5          Kristina Persson          71    13 Härlövs IF                   25:07 S        

               Helena Jönsson            68    13 OK Kompassen              Ej godk.          



D21  (15)      2510 m                      

    1   (0035) Anna (Humlaröd) Persson   86    13 FK Göingarna                 15:27 G        
    2   (0221) Anna Olsson               82    13 Lunds OK                     18:44 S        
    3   (0420) Camilla Sigbo             86    13 FK Boken                     19:18 S        
    4   (0323) Eva-Lotta Bengtsson       77    13 Lunds OK                     20:44 S        
    5   (0361) Marie Fransson            77    13 Lunds OK                     21:36 S        
    6   (0421) Johanna Karlsson          79    13 OK Pan-Kristianstad          22:12 S        
    7   (0477) Anna Nilsson              86    13 FK Snapphanarna              22:13 S        
    8          Linda Ranbro              76    13 Helsingborgs SOK             22:14 S        
    9   (0188) Sofie Petersson           77    13 OK Pan-Kristianstad          23:34 B        
   10          Frida Palm                76    13 FK Boken                     23:58 B        
   11          Sabina Olsson             85    13 FK Boken                     25:12          
   12   (0775) Diana Persson             85    13 Härlövs IF                   28:50          
   13          Lotte Henriksson                13 Simrishamns OK               29:31          

        (0235) Marie Svensson            78    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          
        (0549) Pernilla Olsson           88    13 Rävetofta OK              ej start          



D20  (4)       2510 m                      

    1   (0679) Anna Brodin               88    13 OK Kontinent                 25:04 G        
    2          Marie Jinnemo             87    13 Hjärnarps GH OL              25:26 G        

        (0393) Desirée Segerslätt        87    13 Rävetofta OK              ej start          
        (0377) Agnes Söderlund           88    13 Tormestorps IF            ej start          



D18  (14)      2310 m                      

    1   (0482) Emelie Olsson             90    13 OK Kompassen                 16:04 G        
    2   (0485) Louise Fridholm           89    13 Ringsjö OK                   18:04 G        
    3          Elin Arnshed              90    13 OK Kontinent                 18:58 G        
    4   (0634) Stina Jeppsson            90    13 Lunds OK                     19:03 S        
    5   (0567) Jenny Björk               90    13 Örkelljunga FK               19:45 S        
    6   (0539) Caroline Ivarsson         89    13 Lunds OK                     20:54 S        
    7   (0510) Jannie Hagård             90    13 Rävetofta OK                 21:06 S        
    8   (0701) Matilda Jönsson           90    13 Örkelljunga FK               22:14 S        
    9   (0669) Frida Hildingsson         90    13 Lunds OK                     22:59 S        
   10   (0769) Sandra Nilsson            89    13 FK Åsen                      23:12 S        
   11          Marie Hansson             90    13 OK Kontinent                 33:52          

        (0587) Josefine Nilsson          90    13 Helsingborgs SOK          ej start          
        (0607) Helene Nyberg             89    13 OK Kontinent              ej start          
               Emelie Linder                   13 FK Snapphanarna           ej start          



D16  (19)      2210 m                      

    1          Ann-Sofie Larsson         91    13 Örkelljunga FK               15:17          
    2          Isabelle Christoferson    92    13 Tormestorps IF               15:26          
    3          Malin Jensen              92    13 OK Kontinent                 16:08          
    4          Anna Bredfelt             92    13 Lunds OK                     16:34          
    5          Sanna Linsefors           91    13 Lunds OK                     16:42          
    6          Ebba Hjort                92    13 Helsingborgs SOK             16:54          
    7   (0654) Sofie Hansen              91    13 FK Boken                     17:56          
    8          Johanna Christoferson     92    13 Tormestorps IF               19:10          
    9   (0529) Therese Hansen            91    13 FK Boken                     19:38          
   10          Ronja Arvidsson           91    13 Ringsjö OK                   19:54          
   11          Anna Sjöström             91    13 OK Kompassen                 21:14          
   12          Sofia Björk               92    13 Örkelljunga FK               21:50          
   13          Amanda Olofsson           92    13 FK Boken                     22:01          
   14          Elin Nordahl                    13 Simrishamns OK               22:24          
   15          Ida Frisell               91    13 Helsingborgs SOK             22:52          
   16          Evelina Bengtsson         91    13 OK Tyringe                   24:02          
   17          Erika Ohrlander           92    13 OK Pan-Kristianstad          29:06          

               Victoria Fridholm         92    13 Ringsjö OK                ej start          
               Elina Westerlund          92    13 FK Boken                  ej start          



D14  (22)      1980 m                      

    1          Matilda Stensson          93    13 IS Kullen                    14:12          
    2          Ebba Roos                 93    13 Helsingborgs SOK             14:51          
    3          Elin Olsson               93    13 FK Göingarna                 15:23          
    4          Josefin Carlsson          94    13 OK Tyringe                   16:08          
    5          Karin Bredfelt            94    13 Lunds OK                     16:25          
    6          Julia Dahl                94    13 IS Kullen                    16:29          
    7          Lisa Nyberg               94    13 FK Åsen                      16:34          
    8          Jenny Olsson              93    13 Örkelljunga FK               17:13          
    9          Stina Olandersson         93    13 OK Tyringe                   17:36          
   10          Louise Nordahl            93    13 Hjärnarps GH OL              17:46          
   11          Moa Olsson                94    13 OK Kompassen                 18:39          
   12          Tove Ståhl                93    13 IS Kullen                    18:45          
   13          Kajsa Schrewelius         93    13 FK Snapphanarna              18:47          
   14          Jenny Olsson              93    13 FK Göingarna                 19:55          
   15          Matilda Olofsson          94    13 FK Boken                     20:01          
   16          Maja Arborelius           94    13 IS Kullen                    21:07          
   17          Stina Hansson             93    13 Lunds OK                     21:28          
   18          Filippa Bengtsson         94    13 OK Tyringe                   23:07          
   19          Cornelia Kristensson      93    13 OK Tyringe                   28:45          
   20          Annette Larsson           93    13 Örkelljunga FK               33:56          
   21          Jenni Robertsson          94    13 Örkelljunga FK               40:54          

               Erica Andersson           94    13 Lunds OK                  ej start          



D12  (15)      1940 m                      

    1          Kajsa Hedin               96    13 Hjärnarps GH OL              17:13          
    2          Amanda Nilsson            96    13 Frosta OK                    19:30          
    3          Pim Hedberg               96    13 Lunds OK                     19:53          
    4          Annika Jönsson            95    13 Ringsjö OK                   21:40          
    5          Anna Bengtsson            96    13 IS Kullen                    24:01          
    6          Silje Björsvik            95    13 FK Göingarna                 25:03          
    7          Åse Dannbring             96    13 Lunds OK                     26:01          
    8          Malin Heyden              96    13 Lunds OK                     26:57          
    9          Ida Svenningsson          96    13 Lunds OK                     27:33          
   10          Frida Jönsson             96    13 OK Kompassen                 29:17          
   11          Lina Lundgren             96    13 Lunds OK                     51:00          

               My Hallevåg               96    13 IS Kullen                 Ej godk.          
               Julia Österblad           95    13 FK Boken                  ej start          
               Ida Johansson             96    13 Hjärnarps GH OL           ej start          
               Marica Andersson          96    13 Lunds OK                  ej start          



D10  (4)       1840 m                      

    1          Sofie Persson             99    13 Härlövs IF                   14:35          
    2          Elinor Dehlin             99    13 Härlövs IF                   16:11          
    3          Jenny Bredfelt            98    13 Lunds OK                     16:53          

               Anna Lundqvist            97    13 OK Gynge                  ej start          



Öppen 1  (12)  1470 m                      

    1          Asta Schulz                     13 Helsingborgs SOK             10:31 B        
    2          Sara Jönsson              97    13 Hässleholms OK               12:34 B        
    3          Ludvig Hallabro                 13 Hässleholms OK               13:48 B        
    4          Madelene Andersson              13 Härlövs IF                   15:32          
    5          Betty Ottosson            00    13 OK Torfinn                   17:00          
    6          Elina Andersson                 13 OK Tyringe                   20:30          
    7          Andreas Oscarsson         53    13 FK Göingarna                 21:06          
    8          Ewa Forsberg Andersson          13 OK Pan-Kristianstad          21:51          
    9          Calle Andersson                 13 OK Pan-Kristianstad          21:52          
   10          Nils-Börje Andersson            13 OK Pan-Kristianstad          22:00          
   11          Vilma Svantesson          00    13 Hjärnarps GH OL              29:20          
   12          Jonathan Ståhl                  13 IS Kullen                    30:18          



Öppen 2  (12)  1730 m                      

    1          Christer Svensson         62     1 Ronneby OK                   12:28 B        
    2          Emelie Lennartsdotter     94    13 Hästveda OK                  12:34 B        
    3          Daniel Nilsson Kempff     96    13 Hässleholms OK               13:15 B        
    4          Ann-Sofie Larsson         69    13 Örkelljunga FK               14:45 B        
    5          Annette Bjelk             69    13 Hästveda OK                  16:54 B        
    6          Maria Dehlin              67    13 Härlövs IF                   17:46          
    7          Jessica Bjelk             94    13 Hästveda OK                  19:29          
    8          Hamrin Danielle                 13 Härlövs IF                   20:03          
    9          Elisabeth Ohrlander             13 OK Pan-Kristianstad          20:16          
   10          Birgitta Sunjdgren                 Vinslöv                      22:06          
   11          Andre' Miraglia                 13 OK Tyringe                   25:21          
   12          Gunilla Mårtensson              13 Simrishamns OK               30:09          



Öppen 6  (15)  2030 m                      

    1          Saga Jönsson              93    13 Hässleholms OK               16:22 B        
    2          Tobias Linsefors                13 Lunds OK                     16:48 B        
    3          Per-Arne Nilsson                13 Härlövs IF                   17:52 B        
    4          Claes Linsefors           56    13 Lunds OK                     20:08 B        
    5          Jens Arborelius           61    13 IS Kullen                    21:05 B        
    6          Anna Bohman                        Vinslöv                      21:47 B        
    7          Morgan Bjelk              66    13 Hästveda OK                  22:14 B        
    8          Lars Sundgren                      Vinslöv                      22:16 B        
    9          Kent Jönsson                    13 OK Kompassen                 23:33          
   10          Lennart Månsson                 13 Ringsjö OK                   28:30          
   11          Connie Olsson                      Klubblös                     29:28          
   12          Petra Andersson                    Vinslöv                      29:52          
   13          Leif Magnusson                  13 OK Torfinn                   32:25          
   14          Bengt Ivarsson            91    13 OK Tyringe                   34:01          
   15          Hanna Forsén              92    13 Hässleholms OK               35:27          



Öppen 9  (25)  2550 m                      

    1          Anders Selin              70    13 FK Göingarna                 16:04 B        
    2          Patrik Gunnarsson         76    21 Västerås SOK                 16:26 B        
    3          Peter Dannbring           62    13 Lunds OK                     22:01 B        
    4          Mats Lundqvist            63    13 OK Gynge                     23:07          
    5          Göran Mattsson            61    13 Rävetofta OK                 24:22          
    6          Marie Svensson            86    13 Rävetofta OK                 25:31          
    7          Gösta Svensson            48    13 Rävetofta OK                 26:15          
    8          Marcus Nilsson Kempff     94    13 Hässleholms OK               26:24          
    9          Per Svenningsson                13 Lunds OK                     27:52          
   10          Agne Karlsson             53     7 Simlångsdalens IF            27:56          
   11          Lina Ersborg                    20 OK Tranan                    28:07          
   12          Aina Jeppsson             60    13 Lunds OK                     28:38          
   13          Anna Lööf                 91    13 OK Pan-Kristianstad          29:12          
   14          Hamarin Maritha                 13 Härlövs IF                   29:41          
   15          Simon Engel               94    13 Hässleholms OK               30:17          
   16          Rikard Swedenborg         61    13 Lunds OK                     31:27          
   17          Sven Törnqvist            39    13 Tormestorps IF               31:28          
   18          Ingmar Tykesson           47    13 Rävetofta OK                 33:54          
   19          Kristina Landgren         48    13 Malmö OK                     36:30          
   20          Kristin Lindberg          48    13 Lunds OK                     38:35          
   21          Ulla Olsson               50    13 FK Boken                     44:14          
   22          Marianne Svensson         44    13 Härlövs IF                   44:34          
   23          Lars Olsson               46    13 FK Boken                     44:42          
   24          Gudrun Olofsson           40    13 Hjärnarps GH OL              45:13          

               Sonny Månsson                      Vinslöv                   Ej godk.          



H21 ej DM  (2) 3110 m                      

    1          Mads K. Larsen            76       Spring Cup OK, DEN           21:42 G        
    2          Mats Windstedt            61    16 Södertälje-Nykvarn OF        22:53 G        



H65 ej DM  (2) 2050 m                      

    1          Roland Offrell            42    14 Eksjö SOK                    17:10 G        
    2          Raimo Salminen            41    14 Växjö OK                     17:40 G        



D21 ej DM  (1) 2510 m                      

    1          Ellinor Fransson          81    16 Ärla IF                      19:20 G