Natt-DM Skåne, Hässleholms OKfr 2006-09-22 23:51
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H75  (10)      3290 m                      

    1          Åke Dahlström             28    13 FK Snapphanarna              46:48 G        
    2          Stig Sjöholm              29    13 Ringsjö OK                   53:04 S        
    3          Bertil Johansson          30    13 Frosta OK                    53:41 S        
    4          Ove Nordahl               29    13 Simrishamns OK               54:14 S        
    5          Arne Andersson            31    13 Eslövs FK                    54:31 S        
    6          Knut Nilsson              27    13 OK Kompassen                 58:48 S        
    7          Nisse Bohman              27    13 OK Kompassen               1:15:24          

               Egon Persson              30    13 OK Kompassen              Ej godk.          
               Yngve Jönsson             27    13 OK Silva                  Ej godk.          
               Arne Nordahl              26    13 Örkelljunga FK            ej start          



H70  (4)       3950 m                      

    1          Peo Bengtsson             33    13 OK Pan-Kristianstad          41:26 G        
    2          Karl-Erik Persson         35    13 OK Kompassen                 46:53 G        
    3          Bengt Olofsson            36    13 Hjärnarps GH OL            1:00:51 B        
    4          Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK               1:01:56 B        



H65  (8)       3950 m                      

    1          Bo Svensson               40    13 Tockarps IK                  39:01 G        
    2          Gert Olsson               40    13 Malmö OK                     47:16 S        
    3          Ingemar Svensson          39    13 Lunds OK                     52:39 S        
    4          Nils-Åke Nilsson          40    13 Härlövs IF                   54:33 S        
    5          Gunnar Nilsson            37    13 Härlövs IF                   59:09 B        
    6          Bertil Olofsson           41    13 Andrarums IF               1:04:48          
    7          Nils-Gustav Svensson      37    13 OK Kompassen               1:24:43          

               Mats Rosén                41    13 Hästveda OK               Ej godk.          



H60  (9)       4960 m                      

    1          Inge Persson              43    13 FK Boken                     44:51 G        
    2          Per-Olof Fernberg         45    13 IS Skanne                    47:33 G        
    3          Knut Masseck              45    13 Ringsjö OK                   50:46 S        
    4          Benkt Anderson            44    13 Lunds OK                     53:11 S        
    5          Bo Olofsson               44    13 Hästveda OK                1:07:55 B        
    6          Bo BÜlow                  45    13 Malmö OK                   1:17:53          
    7          Jörgen Christian Nielse   44    13 Rävetofta OK               1:26:18          
    8          Sven-Erik Forsell         43    13 Lunds OK                   1:26:31          
    9          Dan Nilsson               44    13 Rävetofta OK               1:51:30          



H55  (20)      5610 m                      

    1          Bengt-Göran Månsson       51    13 OK Pan-Kristianstad          49:42 G        
    2          Åke Persson               48    13 Hjärnarps GH OL              57:29 S        
    3          Göran Johnsson            50    13 Ringsjö OK                 1:00:20 S        
    4          Kenth Sundgren            49    13 OK Silva                   1:00:34 S        
    5          Gert Olsson               48    13 OK Silva                   1:02:13 S        
    6          Olof Ståhl                51    13 Lunds OK                   1:03:24 S        
    7          Lars Lindborg             50    13 Tormestorps IF             1:04:41 S        
    8          Håkan Nilsson             47    13 Malmö OK                   1:07:01 S        
    9          Lars Johansson            51    13 Malmö OK                   1:10:13 B        
   10          Bengt Ståhl               47    13 Hjärnarps GH OL            1:17:01          
   11          Christer Ljungdahl              13 Hjärnarps GH OL            1:18:47          
   12          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                  1:38:44          

               Sven-Eric Ericson         50    13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          
               Kaare Hansson             49    13 Malmö OK                  Ej godk.          
               Agne Bengtsson            48    13 OK Kompassen              Ej godk.          
               Lars Persson              48    13 OK Kompassen              Ej godk.          
               Anders Yngve              51    13 OK Kontinent              Ej godk.          
               Bengt Bengtsson           47    13 Tormestorps IF            Ej godk.          
               Leif Sandgren             47    13 Frosta OK                 ej start          
               Arne Bohman               51    13 OK Kompassen              ej start          



H50  (10)      6050 m                      

    1          Ingmar Ekelöv             56    13 Ringsjö OK                   50:08 G        
    2          Arne Andersson            54    13 OK Torfinn                   58:05 S        
    3          Fredrik Hjort             56    13 Helsingborgs SOK             59:21 S        
    4          Torgny Ottosson           54    13 OK Torfinn                 1:05:39 S        
    5          Anders Wallner            53    13 Lunds OK                   1:20:23          
    6          Mikael Nissen             54    13 OK Pan-Kristianstad        1:28:32          
    7          Rolf Ohrlander            54    13 OK Pan-Kristianstad        1:30:06          

               Bengt Larsson             56    13 FK Göingarna              Ej godk.          
               Stefan Nilsson            53    13 Andrarums IF              ej start          
               Sven-Inge Svensson        53    13 Ringsjö OK                ej start          



H45  (3)       6340 m                      

    1          Anders Irbäck             60    13 Lunds OK                   1:05:25 G        
    2          Krister Österblad         59    13 FK Boken                   1:13:10 S        

               Alf Westesson             57    13 OK Kontinent              ej start          



H40  (14)      7630 m                      

    1          Mats Nilsson              64    13 Helsingborgs SOK           1:02:54 G        
    2          Lars Svantesson           63    13 Hjärnarps GH OL            1:05:39 G        
    3          Mats Svensson             62    13 Hjärnarps GH OL            1:06:21 G        
    4          Stefan Pålsson            64    13 Tockarps IK                1:14:11 S        
    5          Michael Christoferson     63    13 Tormestorps IF             1:15:05 S        
    6          Hans Hedin                63    13 Hjärnarps GH OL            1:15:25 S        
    7          Mats Bredfelt             63    13 Lunds OK                   1:18:26 S        
    8          Peter Larsson             62    13 FK Boken                   1:18:28 S        
    9          Dan Jensen                66    13 Malmö OK                   1:18:50 S        
   10          Per Andersson             65    13 OK Gynge                   1:26:29 S        
   11          Anders Berg               62    13 IS Kullen                  1:27:19 S        
   12          Stefan Edvardsson         64    13 OK Torfinn                 1:35:47          

               Lennart Carlsen           64    13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          
               Bengt-Åke Berndtsson      62    13 Ringsjö OK                Ej godk.          



H35  (9)       8130 m                      

    1          Patrik Rosén              67    13 Hästveda OK                  56:16 G        
    2          Håkan Palm                71    13 FK Boken                     58:08 G        
    3          Håkan Eriksson            67    13 Hästveda OK                1:02:55 G        
    4          Fabian Ljungqvist         70    13 FK Boken                   1:05:22 S        
    5          Niklas Edvardsson         67    13 Hästveda OK                1:05:28 S        
    6          Magnus Larsen             68    13 FK Boken                   1:06:43 S        
    7          Niklas Nilsson            67    13 Härlövs IF                 1:09:26 S        
    8          Mats Ranbro               70    13 Helsingborgs SOK           1:17:29 S        

               Björn Nilsson             69    13 Härlövs IF                Ej godk.          



H21  (12)      10010 m                     

    1          Magnus Larsson            67    13 FK Göingarna               1:04:18 G        
    2          Jonathan Gunnarsson       82    13 Ringsjö OK                 1:08:36 G        
    3          Jesper Håkansson          76    13 Härlövs IF                 1:08:41 G        
    4          Rasmus Grönlund           78    13 Lunds OK                   1:10:07 G        
    5          Peter Hedberg             62    13 Lunds OK                   1:11:02 G        
    6          Andreas Eriksson          79    13 Lunds OK                   1:12:24 S        
    7          Anders Svensson           72    13 OK Pan-Kristianstad        1:14:17 S        
    8          Erik Lundh                85    13 OK Pan-Kristianstad        1:15:56 S        
    9          Martin Wendt              86    13 FK Boken                   1:18:21 S        
   10          Jonny Selander            72    13 OK Tyringe                 1:19:24 S        
   11          Magnus Jonasson           73    13 Malmö OK                   1:23:27 S        

               Linus Larsson             85    13 FK Göingarna              Ej godk.          



H18  (5)       7630 m                      

    1          Anton Marmelid            89    13 Helsingborgs SOK           1:17:05 G        
    2          Sebastian Jogby           88    13 OK Pan-Kristianstad        1:17:20 G        
    3          Markus Österblad          89    13 FK Boken                   1:37:11 S        
    4          Sam Eriksson              89    13 Andrarums IF               1:39:36 S        

               Robin Westesson           88    13 OK Kontinent              ej start          



H16  (16)      5140 m                      

    1          Richard Sjöholm           90    13 OK Pan-Kristianstad          37:07          
    2          Niklas Olofsson           90    13 Helsingborgs SOK             40:35          
    3          Daniel Nilsson            90    13 Andrarums IF                 41:07          
    4          Alexander Jogby           90    13 OK Pan-Kristianstad          44:03          
    5          Niklas Olsson             91    13 Rävetofta OK                 45:40          
    6          Johan Kristensson         91    13 OK Torfinn                   46:35          
    7          Jakob Segerslätt          91    13 Rävetofta OK                 48:55          
    8          Niclas Eckhoff            90    13 Helsingborgs SOK             49:40          
    9          Viktor Stensson           90    13 IS Kullen                    49:51          
   10          Mattias Johansson         90    13 FK Boken                     50:59          
   11          Anton Österblad           91    13 FK Boken                     52:18          
   12          Simon Månsson             90    13 Örkelljunga FK               52:44          
   13          Martin Lindeberg          90    13 Ringsjö OK                   54:52          
   14          Jesper Ståhl              91    13 IS Kullen                  1:17:55          

               Daniel Johansson          91    13 FK Åsen                   Ej godk.          
               Rasmus Elmelid            90    13 Ringsjö OK                Ej godk.          



H14  (14)      3820 m                      

    1          Johan Ekelöv              92    13 Ringsjö OK                   28:09          
    2          Oskar Andersson           93    13 OK Gynge                     34:34          
    3          Fredrik Nilsson           92    13 Örkelljunga FK               34:48          
    4          Mattias Engström          92    13 Hjärnarps GH OL              36:28          
    5          Hampus Andersson          93    13 OK Tyringe                   36:43          
    6          Hugo Mattsson             92    13 Rävetofta OK                 36:45          
    7          Martin Bengtsson          92    13 IS Kullen                    37:19          
    8          Anton Oddmo               93    13 Härlövs IF                   40:10          
    9          Jonathan Möller           92    13 IS Kullen                    46:29          
   10          Sebastian Ståhl           93    13 IS Kullen                    48:05          
   11          Andreas Eckhoff           92    13 Helsingborgs SOK             51:39          
   12          David Arborelius          93    13 IS Kullen                    57:45          
   13          Johannes Henriksson       92    13 Helsingborgs SOK             59:39          
   14          Lucas Wändel              93    13 Lunds OK                   1:01:44          



H12  (9)       2630 m                      

    1          Erik Bengtsson            94    13 IS Kullen                    21:36          
    2          Henning Ottmer            95    13 Tormestorps IF               23:50          
    3          Marcus Svensson           94    13 FK Boken                     25:37          
    4          Mattis Ernstsson          95    13 FK Göingarna                 28:37          
    5          Robin Larsson             95    13 FK Göingarna                 29:39          
    6          Oskar Jensen Sondén       95    13 Malmö OK                     33:11          
    7          Harald Ottmer             95    13 Tormestorps IF               37:09          
    8          Hampus Larsson            97    13 FK Göingarna                 37:28          

               Rasmus Svantesson         95    13 Hjärnarps GH OL           Ej godk.          



D65  (4)       3290 m                      

    1          Barbro Hugosson           37    13 Lunds OK                   1:02:32 G        
    2          Inga-Britt Bengtsson      39    13 OK Pan-Kristianstad        1:03:33 G        
    3          Gudrun Olofsson           40    13 Hjärnarps GH OL            1:11:18 S        

               Gun Hansson               35    13 Andrarums IF              Ej godk.          



D60  (3)       3520 m                      

    1          Siw Nilsson               45    13 OK Kompassen               1:18:27 G        
    2          Britt Forsell Pirozzi     45    13 Lunds OK                   1:32:35 S        

               Maria Schad               43    13 Frosta OK                 Ej godk.          



D55  (4)       3520 m                      

    1          Åsa Ståhl                 50    13 Hjärnarps GH OL              51:58 G        
    2          Maj-Britt Byström         48    13 Rävetofta OK                 53:58 G        
    3          Karin Modig               48    13 Frosta OK                  1:02:51 S        
    4          Britt Bülow               47    13 Malmö OK                   1:39:56          



D50  (5)       3520 m                      

    1          Lotta Linsefors           56    13 Lunds OK                     35:31 G        
    2          Eva Tykesson              53    13 Rävetofta OK                 42:20 S        
    3          Ina Lindeberg             55    13 Ringsjö OK                   44:22 S        
    4          Åsa Svensson              55    13 OK Pan-Kristianstad          50:23 S        
    5          Ingrid Svantesdotter-La   56    13 FK Göingarna                 54:22          



D45  (7)       3950 m                      

    1          Christina Segerslätt      59    13 Rävetofta OK                 41:10 G        
    2          Agneta Erfors             59    13 OK Torfinn                   43:03 G        
    3          Christina Olsson          58    13 OK Silva                     46:33 G        
    4          Anna Larsson              57    13 Örkelljunga FK               49:43 S        
    5          Wiveka Ernstsson          61    13 FK Göingarna               1:04:37          
    6          Tina Hagård               60    13 Rävetofta OK               1:05:29          

               Ingela Ekelöv             58    13 Ringsjö OK                Ej godk.          



D40  (3)       3950 m                      

    1          Britt-Marie Bengtsson     62    13 FK Åsen                      43:34 G        
    2          Karin Ståhl               63    13 IS Kullen                    55:07 S        
    3          Helen Nilsson             66    13 Härlövs IF                 1:15:40          



D35  (3)       4960 m                      

    1          Carina Gustafsson         68    13 OK Gynge                     52:16 G        
    2          Anneli Wihlborg           70    13 OK Gynge                     56:46 G        
    3          Marie Adolfsson           67    13 Örkelljunga FK             1:04:46 S        



D21  (6)       6340 m                      

    1          Sofie Petersson           77    13 Helsingborgs SOK             59:55 G        
    2          Eva-Lotta Bengtsson       77    13 Rävetofta OK               1:01:24 G        
    3          Katarina Lindén           79    13 OK Gynge                   1:02:50 G        
    4          Marie Fransson            77    13 Lunds OK                   1:10:41 S        
    5          Anna Olsson               82    13 Lunds OK                   1:12:30 S        
    6          Camilla Brorsson          72    13 Tockarps IK                1:24:39 B        



D21 EJ DM  (1) 6340 m                      

               Maureen Olsson            73     1 OK Vilse 87               ej start          



D20  (3)       4960 m                      

    1          Desirée Segerslätt        87    13 Rävetofta OK                 57:48 G        
    2          Anna Nilsson              86    13 FK Snapphanarna            1:00:23 G        

               Anja Nylander             87    13 Härlövs IF                Ej godk.          



D18  (7)       4960 m                      

    1          Linda Nilsson             89    13 Andrarums IF                 47:43 G        
    2          Matilda Olsson            89    13 Ringsjö OK                   50:01 G        
    3          Angelika Larsson          89    13 Örkelljunga FK               50:50 G        
    4          Erica Ek                  88    13 Lunds OK                     55:18 S        
    5          Caroline Ivarsson         89    13 Lunds OK                     57:25 S        
    6          Emmie Christoferson       88    13 Tormestorps IF             1:02:16 S        
    7          Anna Brodin               88    13 OK Kontinent               1:16:17          



D16  (10)      3820 m                      

    1          Frida Nilsson             91    13 FK Åsen                      30:59          
    2          Viktoria Ernstsson        91    13 FK Göingarna                 34:10          
    3          Josefine Nilsson          90    13 Helsingborgs SOK             35:49          
    4          Elin Svensson             90    13 Hjärnarps GH OL              36:56          
    5          Jannie Hagård             90    13 Rävetofta OK                 37:14          
    6          Emelie Olsson             90    13 OK Kompassen                 37:24          
    7          Sanna Linsefors           91    13 Lunds OK                     40:40          
    8          Sandra Johansson          91    13 FK Boken                     53:42          
    9          Frida Hildingsson         90    13 Lunds OK                     54:05          

               Therese Hansen            91    13 FK Boken                  ej start          



D14  (12)      2730 m                      

    1          Malin Jensen              92    13 OK Kontinent                 22:17          
    2          Anna Bredfelt             92    13 Lunds OK                     23:16          
    3          Stina Berg                93    13 IS Kullen                    24:33          
    4          Isabelle Christoferson    92    13 Tormestorps IF               27:19          
    5          Ebba Roos                 93    13 Helsingborgs SOK             29:15          
    6          Jenny Olsson              93    13 Örkelljunga FK               29:16          
    7          Elida Ottmer              93    13 Tormestorps IF               30:46          
    8          Matilda Stensson          93    13 IS Kullen                    31:31          
    9          Sissela Ekdahl            93    13 Rävetofta OK                 33:12          
   10          Camilla Nilsson           92    13 OK Torfinn                   34:50          
   11          Elina Westerlund          92    13 FK Boken                     36:06          
   12          Erika Ohrlander           92    13 OK Pan-Kristianstad          50:56          



D12  (7)       2630 m                      

    1          Nicole Ljungdahl          94    13 Hjärnarps GH OL              24:18          
    2          Frida Hedin               94    13 Hjärnarps GH OL              26:33          
    3          Jessica Nilsson           95    13 OK Torfinn                   27:21          
    4          Kajsa Hedin               96    13 Hjärnarps GH OL              28:05          
    5          Moa Olsson                94    13 OK Kompassen                 28:42          
    6          Emilia Pålsson            94    13 Hjärnarps GH OL              29:35          
    7          Julia Dahl                94    13 IS Kullen                    32:13          



Öppen 2  (43)  3660 m                      

    1          Anton Persson             94    14 Markaryds FK                 28:07 B        
    2          Johanna Weidolf           78    13 Eslövs FK                    29:53 B        
    3          Ebba Hjort                92    13 Helsingborgs SOK             29:57 B        
    4          Anna Åhlin                93    13 Helsingborgs SOK             29:58 B        
    5          Linnea Forsen                   13 Hässleholms OK               31:35 B        
    6          Amelie Petersson          92    13 Hässleholms OK               31:36 B        
    7          Joel Kristiansson         94    14 Markaryds FK                 32:24 B        
    8          Daniel Nilsson Kempff     96    13 Hässleholms OK               33:40 B        
    9          Marcus Nilsson Kempff     94    13 Hässleholms OK               33:42 B        
    9          Sebastian Håkansson             13 Hässleholms OK               33:42 B        
   11          Elias Westerlund          93    13 FK Boken                     33:48 B        
   12          Helena Kristiansson       68    14 Markaryds FK                 33:50 B        
   13          Jonna Johansson           92    13 Örkelljunga FK               33:52 B        
   14          Ann-Sofie Larsson         91    13 Örkelljunga FK               33:54 B        
   15          Stina Olandersson               13 OK Tyringe                   33:57 B        
   15          Helene Nyberg             89    13 OK Kontinent                 33:57 B        
   17          Anders Westerlund         59    13 FK Boken                     33:58 B        
   17          Emelie Sandberg           93    13 OK Kontinent                 33:58 B        
   19          Sofia Björk               92    13 Örkelljunga FK               33:59 B        
   20          Anna-Carin Olandersson    86    13 OK Tyringe                   34:01 B        
   21          Jonathan Lindborg               13 Hässleholms OK               34:08 B        
   22          Eva Karlsson              63    13 OK Gynge                     36:02 B        
   23          Emma Månsson              92    13 Örkelljunga FK               36:23 B        
   23          Pål Bengtsson             62    13 IS Kullen                    36:23 B        
   25          Matilda Jönsson           90    13 Örkelljunga FK               36:26 B        
   26          Maja Arborelius           94    13 IS Kullen                    36:29 B        
   27          Tove Ståhl                93    13 IS Kullen                    36:32 B        
   28          Annika Möller             68    13 IS Kullen                    36:34 B        
   29          Anton Månsson             95    13 Örkelljunga FK               36:40 B        
   29          Linus Welander            69    13 Örkelljunga FK               36:40 B        
   31          Matilda Olofsson          94    13 FK Boken                     36:45 B        
   32          Julia Österblad           95    13 FK Boken                     36:47 B        
   33          Sofie Hansen              91    13 FK Boken                     36:51 B        
   33          Amanda Olofsson           92    13 FK Boken                     36:51 B        
   35          Susanne Hagelin/Bengtss   60    13 OK Tyringe                   37:37 B        
   36          Marcus Bengtsson          94    13 OK Tyringe                   37:39 B        
   37          Mirzet Cirkin             68    13 Örkelljunga FK               40:13          
   38          Emil Robertsson           95    13 Örkelljunga FK               40:14          
   39          Karin Bredfelt            94    13 Lunds OK                     40:46          
   40          Elsa Palmkvist            94    13 Lunds OK                     40:47          
   40          Erica Andersson           98    13 Lunds OK                     40:47          
   42          Chen Ching-Pei            49       OK Formosa                   58:16          
   43          Sten Oddmo                      13 Härlövs IF                 1:22:21          



Öppen 5  (17)  3820 m                      

    1          Pär Johansson                      Klubblös                     33:36 B        
    2          Robert Wetterlöf          91    13 OK Tyringe                   38:53 B        
    3          Raimo Salminen            41    14 Växjö OK                     44:03 B        
    4          Per Sten                  71    13 Eslövs FK                    44:12 B        
    5          Kristina Sten             73    13 Eslövs FK                    45:05          
    6          Lars Brodin               59    13 OK Kontinent                 49:02          
    7          Sandra Bauman             88    13 Helsingborgs SOK             52:12          
    8          Emma Alnervik             78    13 IS Kullen                    52:23          
    9          Jonas Åhlin               63    13 Helsingborgs SOK             56:37          
   10          Patrik Carlsson           69    14 OK Älme                    1:00:40          
   11          Jan Nilsson               46    13 FK Snapphanarna            1:02:09          
   12          Martin Dehlin             91    13 Härlövs IF                 1:04:38          
   13          Maria Dehlin              67    13 Härlövs IF                 1:05:55          
   14          Stina Jeppsson            90    13 Lunds OK                   1:09:08          
   15          Maria Christrup           90    13 Lunds OK                   1:09:11          
   16          Ann-Charlotte Jensen      42    13 Andrarums IF               1:12:36          
   17          Sedney Hugosson           36    13 Lunds OK                   1:17:31          



Öppen 8  (15)  5610 m                      

    1          Daniel Örn                89    14 IK Hakarpspojkarna           41:05 B        
    2          Magnus Härwell            78    13 Eslövs FK                    48:44 B        
    3          Per Erik Jönsson          79    13 OK Torfinn                   50:16 B        
    4          Anders Frick              77    20 Trollhättans SK              53:40 B        
    5          Erik Alnervik             85    13 IS Kullen                    54:55 B        
    6          Thomas Johansson          61    13 Örkelljunga FK               55:42          
    7          Ann Nilsson               60    14 Markaryds FK                 57:01          
    8          Öyvind Jensen             42    13 Andrarums IF               1:06:56          
    9          Leif Karlsson             46    13 Frosta OK                  1:09:28          
   10          Karolina Persson          79    13 OK Torfinn                 1:14:50          
   11          Anders Jönsson            76    13 OK Torfinn                 1:14:52          
   12          Leif Axelsson             48    14 SK Graal                   1:19:16          
   13          Hubert Hugosson           40    13 OK Gynge                   1:28:48          

               Felix Alnervik            81    13 IS Kullen                 Ej godk.          
               Simon Yngve               81    13 OK Kontinent              Ej godk.