Hässleholms OK Nationella E2 o Öppna, lördaglö 2005-04-16 21:50
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2004

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 







H21 ELIT 2  (7 4020 m                      



    1   (0090) Patrik Martner            77     3 Leksands OK                  21:00 G        

    2   (0022) Erik Andersson            82    23 OK Denseln                   21:15 G        

    3   (0021) Andrey Khramov            81    13 OK Pan-Kristianstad          21:18 G        

    4   (0143) Jacob Svensson            77    13 OK Pan-Kristianstad          21:41 G        

    5          Kari Kallio               75       Jämsän RV FIN                21:43 G        

    6   (0064) Daniel Blohm              82    16 Södertälje-Nykvar            21:47 G        

    7          Michal Smola              81     7 FK Friskus Varberg           21:48 G        

    8   (0205) Andreas Johansson                  Halden SK NOR                22:00 G        

    9          Klaus Schgaguler                15 IFK Lidingös Skid o OK       22:17 G        

    9   (0145) Henrik Eliasson           83     6 IFK Göteborg                 22:17 G        

   11   (0137) Robbin Kantarp            83    16 OK Hällen                    22:19 G        

   12   (0193) Crister Nygren            82    17 IF Thor                      22:37 G        

   13          Evgeny Gavrilov           78       Ikaalisten NV FIN            22:38 G        

   13   (0051) Peter Hemmyr              77    19 IFK Umeå                     22:38 G        

   15   (0080) Casper Giding             73    15 IFK Lidingös Skid o OK       22:41 G        

   16   (0117) Peter Löfås               80     3 Stora Tuna IK                22:44 G        

   17   (0087) Liutauras Bilevicius      75    15 SOIK Hellas                  22:47 G        

   17   (0050) Jens Molin                76    16 Södertälje-Nykvar            22:47 G        

   19   (0075) Gustaf Granath            80    21 Västerås SOK                 22:48 G        

   20   (0060) Rikard Gunnarsson         78     1 OK Orion                     22:49 G        

   20   (0122) Edvin Karlsson            80    23 OK Denseln                   22:49 G        

   22   (0374) Peter Nilsson             72    14 IK Hakarpspojkarna           22:51 G        

   23   (0105) Håkan Gunnarsson          76     1 OK Orion                     22:55 G        

   24   (0140) Mattias Johansson         80    15 IFK Lidingös Skid o OK       23:02 G        

   24   (0046) Pål Skogtjärn             77    16 Södertälje-Nykvar            23:02 G        

   26   (0068) Hans Brolund              81    23 OK Denseln                   23:07 G        

   27   (0049) Jon Engkvist              76     1 Ronneby OK                   23:08 G        

   28   (0364) Jonathan Gunnarsson       82    13 Ringsjö OK                   23:11 G        

   29   (0182) Mårten Martinsson         82    18 Kils OK                      23:18 G        

   30   (0196) Petter Haraldsson         83    15 IFK Lidingös Skid o OK       23:26 G        

   31   (0433) Erik Liljequist           88    14 OK Älme                      23:27 G        

   32   (0243) Petter Jönsson            84    15 Järla IF OK                  23:28 G        

   33   (0086) Greger Tysk               79     3 Leksands OK                  23:30 G        

   34   (0157) Daniel Grahn              76     6 IFK Göteborg                 23:32 G        

   35   (0093) Björn Widén               73    23 Linköpings OK                23:35 G        

   36   (0347) Per Andréasson            81     1 OK Skogsfalken               23:42 G        

   36   (0121) Anders Axelsson           76    16 Södertälje-Nykvar            23:42 G        

   38   (0127) Mikael Andersson          79    14 IK Hakarpspojkarna           23:46 G        

   39   (0131) Erik Engstrand            81     6 IFK Göteborg                 23:48 G        

   40   (0281) Gustav Näsman             77     1 Ronneby OK                   23:50 G        

   41   (0198) Henrik Berlin             69     1 OK Orion                     23:52 G        

   42   (0172) Magnus Johansson          78       Jämsän RV FIN                23:58 G        

   43   (0181) Björn Karlsson            70    23 OK Denseln                   24:01 S        

   44   (0166) Fredrik Persson           81    13 OK Pan-Kristianstad          24:03 S        

   45   (0163) Martin Hogedal            80     1 OK Orion                     24:04 S        

   46   (0245) Rickard Wass              83    15 Järla IF OK                  24:10 S        

   47   (0223) Ingemar Ericsson          74     1 Ronneby OK                   24:14 S        

   48   (0177) Stefan Hellberg           76    15 Sundbybergs IK               24:18 S        

   49   (0384) Daniel Liljedahl          83    13 OK Pan-Kristianstad          24:24 S        

   50   (0076) Magnus Olofsson           76     7 FK Friskus Varberg           24:37 S        

   51   (0263) Tomas Unander             77    10 Sundsvalls OK                24:43 S        

   52          Harri Räty                81       Delta FIN                    24:45 S        

   53   (0326) Reuben Smith              76    14 Nybro OK                     24:46 S        

   54          Janusz Porzycz            73     1 OK Orion                     24:48 S        

   55          Patrik Gunnarsson         76       MTK Bad Harzburg GER         25:03 S        

   56   (0312) Jonas Engström            83    16 OK Hällen                    25:13 S        

   57   (0416) Gustaf Wennerberg         83    20 OK Klyftamo                  25:25 S        

   58   (0189) Per-Anders Eggertsen      81    20 IF Hagen                     25:30 S        

   59   (0530) Rasmus Grönlund           78    13 Lunds OK                     25:49 S        

   60   (0226) Andreas Ferm              78     1 OK Skogsfalken               26:06 S        

   61   (0448) Jonas Bengtsson           79    13 Härlövs IF                   26:14 S        

   62   (0441) Tobias Thorsson           82     7 IK Trenne Ullared            26:20 S        

   63   (0179) Andreas Källming          83    14 IK Hakarpspojkarna           26:26 S        

   64   (0376) Joakim Gunnarsson         80    13 Ringsjö OK                   26:57 S        

   65   (0850) Daniel Gunnarsson         84     1 OK Orion                     27:20 S        

   66   (0286) Markus Frödin             75    10 Sundsvalls OK                27:30 S        

   67          David Pettersson          82    13 Lunds OK                     27:36 S        

   68   (0422) Markus König              79    14 IK Hakarpspojkarna           27:40 S        

   69   (0727) Erik Persson              84    14 Gamleby OK                   27:59 S        

   70   (0345) Dan Wester                84    15 Järla IF OK                  28:08 S        

   71   (0591) Andreas Eriksson          79    13 Lunds OK                     30:05 B        

   72   (0217) Henric Carlsson           84    15 Järla IF OK                  31:51 B        



               Robert Banach             74     1 OK Orion                  ej start          







D21 ELIT 2  (4 3710 m                      



    1   (0096) Karolina Samuelsson       77    15 Sundbybergs IK               26:16 G        

    2   (0190) Johanna Bygdell           80     7 Halmstads OK                 26:19 G        

    3   (0079) Annica Påhlstorp          79     6 IFK Göteborg                 26:29 G        

    4   (0048) Eva Elfving               82     3 Domnarvets GOIF              27:10 G        

    5   (0223) Sara Svensson             82     6 Göteborg-Majorna OK          27:18 G        

    6   (0061) Helena Andersson          78     7 FK Friskus Varberg           27:24 G        

    6   (0039) Sofia Karlsson            83    15 Tullinge SK                  27:24 G        

    8   (0076) Helena Sönsteröd          75    14 IK Hakarpspojkarna           27:25 G        

    9   (0168) Emma Öberg                84    16 OK Hällen                    27:33 G        

   10   (0371) Sara Helander             81     3 Domnarvets GOIF              27:41 G        

   11   (0133) Sarah Olofsson            77     1 Ronneby OK                   28:07 G        

   12   (0043) Helena Nordin             77    17 IF Thor                      28:15 G        

   13   (0262) Caroline Green            82    14 IK Hakarpspojkarna           28:16 G        

   14   (0194) Jennifer Gull             81     7 FK Friskus Varberg           28:25 G        

   15   (0060) Sara Linse                62    13 Lunds OK                     28:26 G        

   16   (0148) Anna Edenbrandt           84    17 IF Thor                      28:39 G        

   17   (0170) Karin Kjellman            80    10 Sundsvalls OK                28:50 G        

   18   (0083) Anna Zetterberg           72    17 IF Thor                      29:01 G        

   18   (0162) Frida Nero                82     1 Ronneby OK                   29:01 G        

   20   (0113) Karin Elfving             82     3 Domnarvets GOIF              29:02 G        

   20   (0120) Lina Svensson             79     1 OK Skogsfalken               29:02 G        

   22   (0303) Allison Jones             76    17 OK Linné                     29:04 G        

   23   (0119) Anna-Karin Bondesson      79    13 OK Pan-Kristianstad          29:10 G        

   24   (0176) Lina Nero                 84     1 Ronneby OK                   29:19 G        

   25   (0175) Helena Lindén             79    13 Lunds OK                     29:37 G        

   26   (0100) Lena Gillgren             83     3 Stora Tuna IK                29:40 G        

   27   (0102) Linda Ryen                74    18 OK Djerf                     29:55 G        

   28   (0180) Anna Andréasson           77     1 OK Skogsfalken               29:57 G        

   29   (0198) Eva Öhlund                83    20 Ulricehamns OK               30:27 S        

   30   (0246) Jessica Ekberg            76    14 IK Hakarpspojkarna           30:43 S        

   31   (0318) Elisabet Larsson          82     6 Göteborg-Majorna OK          30:53 S        

   32   (0222) Teres Gustavsson          83     1 Ronneby OK                   30:56 S        

   33          Sieglinde Kundisch        82    23 Linköpings OK                31:18 S        

   34   (0167) Hanna Svensson            79    20 Ulricehamns OK               31:23 S        

   35   (0086) Anna Falk                 73    15 Sundbybergs IK               31:26 S        

   36   (0803) Anna Elffors              76     1 OK Orion                     31:33 S        

   37   (0217) Malin Nilsson             72    15 IFK Lidingös Skid o OK       31:53 S        

   38   (0236) Linn Axelsson             83     3 Domnarvets GOIF              31:59 S        

   39   (0502) Emma Dahlskog             84    23 OK Denseln                   33:14 S        

   40   (0338) Marie Fransson            77    13 Lunds OK                     33:16 S        

   41   (0345) Anna Olsson               82    13 Lunds OK                     34:28 S        

   42   (0137) Sofie Petersson           77    13 Helsingborgs SOK             35:21 S        

   43          Elin Neckén               83    13 Lunds OK                     38:03 B        



        (0192) Linda Nordin              76    15 Sundbybergs IK            Ej godk.          

        (0044) Eva Hallsten              74    15 IFK Lidingös Skid o OK    ej start          

        (0110) Helena Kumlin             73    14 Nybro OK                  ej start          

        (0089) Karin Skogholm            78    15 Tumba-Mälarhöjden OK      ej start          







Öppen 1  (10)  1930 m                      



    1          Oskar Jensen Sondén       95    13 Malmö OK                     20:39 B        

    2          Julia Österblad           95    13 FK Boken                     22:47 B        

    3          Pontus Karlsson                  7 Laholms IF                   25:23 B        

    4          Lena Jönsson              48     7 Laholms IF                   25:43 B        

    5          Evelina Svensson          88    13 OK Torfinn                   29:14          

    6          Agnes Lindskov                  13 Frosta OK                    29:15          

    7          Daniel Nilsson Kempf      96    13 Hässleholms OK               30:10          

    8          Daniel Turesson                 13 Helsingborgs SOK             37:06          

    9          Emelie Karlsson                  7 Laholms IF                   41:09          

   10          Åsa Jönsson                      7 Laholms IF                   41:19          







Öppen 2  (18)  2580 m                      



    1          Gertrud Jensen                  13 Malmö OK                     33:13 B        

    2          Joel Kristiansson         94    14 Markaryds FK                 35:00 B        

    3          Larsson Jacob                      Klubblös                     35:33 B        

    3          Larsson Marcus                     Klubblös                     35:33 B        

    5          Kristin Johansson                1 OK Dacke                     36:30 B        

    6          Helena Berg               64    13 IS Kullen                    37:46 B        

    7          Simon Vikström                     Klubblös                     40:25 B        

    8          Julia Dahl                94    13 IS Kullen                    42:20 B        

    9          Martina Johansson         93    13 FK Åsen                      51:15          

   10          Anja Hattara              34    13 Malmö OK                   1:00:27          

   11          Marcus Nilsson Kempf      94    13 Hässleholms OK             1:02:26          

   12          Maj-Britt Sjöholm         29    13 Ringsjö OK                 1:09:30          

   13          Carl Berthag              20     7 Halmstad Garnisons IF      1:11:16          

   14          Maj Jönsson               30    13 Helsingborgs SOK           1:15:19          

   15          Britta Tyvik              25     7 Falkenbergs OK             1:16:12          

   16          Heléne Haraldsson         70    13 OK Kompassen               1:18:37          



               Johan Lövdahl             92    13 Hässleholms OK            Ej godk.          

               Yngve Olsson              25    14 SK Graal                  Ej godk.          







Öppen 3  (9)   4270 m                      



    1          Linda Ljungdahl           54    13 Hjärnarps GH OL              47:12 B        

    2          Mikael Nissen                   13 OK Pan-Kristianstad          47:39 B        

    3          Cecilia Tullberg          87    13 Malmö OK                   1:00:49 B        

    4          Lennart Alnervik          48    13 IS Kullen                  1:03:39          

    5          Matilda Jeppsson          93    13 Malmö OK                   1:07:04          

    6          Anders Jeppsson           63    13 Malmö OK                   1:07:21          

    7          Sara Svensson             89    13 Hässleholms OK             1:12:35          

    8          Lennart Nilsson                 13 Rävetofta OK               1:38:24          



               Nilla Hallabro            93    13 Hässleholms OK            Ej godk.          







Öppen 4  (23)  2650 m                      



    1          Bosse Petersson           59    14 Lessebo OK                   23:52 B        

    2          Per Olsson                         Klubblös                     27:52 B        

    3          Ingrid Ahlbäck            60    13 OK Torfinn                   34:37          

    4          Rolf Folkesson                  13 FK Göingarna                 37:24          

    5          Martin Dehlin             91    13 Härlövs IF                   38:52          

    6          Maria Stilling            88    13 Malmö OK                     42:43          

    7          Eva Andersson                   20 OK Skogshjortarna            43:02          

    8          Helen Olsson                     1 OK Skogsfalken               43:04          

    9          Birgitta Olsson           67    13 OK Kompassen                 44:13          

   10          Andre' Palm               91    13 OK Gynge                     44:32          

   11          Nils Palm                 92    13 OK Gynge                     44:34          

   12          Hjördis Erlandsson        47     7 OK Lindena                   45:24          

   13          Stig Svensson             37    14 OK Virdarna                  45:56          

   14          Ulla Olsson               50    13 FK Boken                     46:35          

   15          Philip Svensson                 13 Frosta OK                    47:49          

   16          Stina Ramne                        Klubblös                     47:50          

   17          Hans Ramne                         Klubblös                     47:57          

   18          Julia Svensson            92    13 OK Torfinn                   55:17          

   19          Gunnel Svensson                 13 OK Torfinn                   55:41          

   20          Gunnar Gustafsson         36    14 Markaryds FK                 57:12          

   21          Ulla Strand               31    13 Örkelljunga FK               57:41          

   22          Elvy Jönsson              31    13 Helsingborgs SOK           1:01:50          

   23          Marianne Hellstrand       45    13 OK Tyringe                 1:15:45          







Öppen 5  (21)  3720 m                      



    1          Mats Svensson             59    13 OK Torfinn                   36:48 B        

    2          Lena Söderlund            00    13 Tormestorps IF               37:25 B        

    2          Göran Mattsson                  13 Rävetofta OK                 37:25 B        

    4          Maria Ställberg           53    15 Tullinge SK                  38:33 B        

    5          Maria Nilsson                      Klubblös                     38:47 B        

    6          kennet Ohlsson                  13 FK Boken                     39:14 B        

    7          Ewa Ohlsson                     13 FK Boken                     39:16 B        

    8          Jan Påhlstorp             46    14 Emmaboda Verda OK            40:55 B        

    9          Benneth Adamsson          42     7 Halmstads OK                 44:14 B        

   10          Karl-Göran Karlsson       49     7 Hylte OK                     46:34 B        

   11          Fredrik Karlsson                13 Tormestorps IF               46:40 B        

   12          Louise Borg               88    13 FK Åsen                      47:05 B        

   13          Marcus Karlsson           89     7 Simlångsdalens IF            47:37 B        

   14          Gunnae Persson                  13 Tormestorps IF               48:01 B        

   15          Bo Karlsson               47     1 OK Skogsfalken               50:00          

   16          Elin Hernebrant           88    13 Malmö OK                     50:22          

   17          Bo Ybe                    57    14 OK Stigen                    50:54          

   18          Rikard Mattisson          64    13 FK Göingarna                 52:05          

   19          Margareta Adamsson        45     7 Halmstads OK                 52:36          

   20          Kristina Johansson              13 OK Tuvan                     54:01          

   21          Olle Söderberg            00     7 Halmstads OK                 57:33          







Öppen 6  (13)  4910 m                      



    1          Hans Persson              62    13 Andrarums IF                 42:41 B        

    2          Nilsson Rickard                    Klubblös                     44:06 B        

    3          Lina Neckén               86    14 OK Älme                      44:24 B        

    4          Henrik Larsson            82    14 Växjö OK                     47:36 B        

    5          Magnusson Enar                  13 IS Skanne                    51:11 B        

    6          Arne Persson              51    13 OK Gynge                     58:21          

    7          Jan Ottmer                57    13 Tormestorps IF               58:23          

    8          Mats Svensson             40    13 OK Gynge                   1:04:12          

    9          Nils Mårtensson           41    13 Andrarums IF               1:05:22          

   10          Emma Alnervik             78    13 IS Kullen                  1:13:28          

   11          Nilsson Magnus                     Klubblös                   1:15:05          

   12          Rolf Nilsson              49    13 Andrarums IF               1:15:51          

   13          Christina Johnsson        67    13 OK Gynge                   1:45:42          







Öppen 7  (21)  2910 m                      



    1          Viveka Lassing            59    13 Frosta OK                    25:14 B        

    2          Susanne Baerveldt         65     7 Halmstads OK                 25:55 B        

    3          Albert-Jan Baerveldt      63     7 Halmstads OK                 27:06 B        

    4          Ambjörn Lassing           89    13 Frosta OK                    28:16 B        

    5          Anders Persson            55    13 OK Pan-Kristianstad          30:14 B        

    6          Anna Wikström             78    13 OK Pan-Kristianstad          30:53 B        

    7          Mats Johansson            62    13 FK Boken                     32:37 B        

    8          Torgil Lassing            88    13 Frosta OK                    33:04 B        

    9          Håkan Karlsson            61    13 OK Gynge                     33:23 B        

   10          Angelika Larsson          89    13 Örkelljunga FK               34:27          

   11          Ann-Sofie Larsson         91    13 Örkelljunga FK               34:53          

   12          Ingrid Söderberg          82     1 OK Skogsfalken               35:35          

   13          AnnaKarin Peterson        70    14 Växjö OK                     36:03          

   14          Ingrid Olofsson           49    13 FK Snapphanarna              37:17          

   15          Paul Schannong                  13 Malmö OK                     37:22          

   16          Kristina Berlin           72     1 OK Orion                     38:23          

   17          Eva Tullberg              51    13 IS Kullen                    39:10          

   18          Kerstin Larsson           46    13 OK Pan-Kristianstad          42:10          

   19          Kjell Nyberg              41    13 IS Kullen                    44:27          

   20          Astrid Pärssinen          41    13 OK Silva                     50:19          



               Ingvar Persson            48    13 OK Tyringe                Ej godk.          







Öppen 8  (26)  4900 m                      



    1          Björn Axelsson            47    23 Finspångs SOK                34:14 B        

    2          Fredrik Gunnarsson              13 Härlövs IF                   38:28 B        

    3          Daniel Örn                89    14 Markaryds FK                 38:38 B        

    4          Oscar Borg                86    13 FK Åsen                      38:41 B        

    5          Ingela Ekelöv             58    13 Ringsjö OK                   42:26 B        

    6          Agne Karlsson             53     7 Simlångsdalens IF            45:01 B        

    7          Lennart Ahlbäck           56    13 OK Torfinn                   45:44 B        

    8          Felix Alnervik            81    13 IS Kullen                    46:54          

    9          Magnus Ohlsson            71    13 FK Snapphanarna              46:56          

   10          Johan Glantz              86    13 Andrarums IF                 47:14          

   11          Peter Lincoln             55    13 FK Snapphanarna              48:54          

   12          Mårten Andersson          67     7 Halmstad Garnisons IF        48:59          

   13          Christian Glantz          82    13 Andrarums IF                 49:35          

   14          Göran Lassing             53    13 Frosta OK                    50:57          

   15          Samuel Örn                91    14 Markaryds FK                 52:52          

   16          Sven-Erik Jönsson         49    13 OK Tyringe                   54:26          

   17          Thörnqvist Sven                 13 Tormestorps IF               55:42          

   18          Ingvar Olofsson           47    13 FK Snapphanarna              56:50          

   19          Kjell Burman              58    13 Tormestorps IF               56:51          

   20          Peter Gustafsson          57    14 OK Älme                      59:17          

   21          Ronny Carlsson            43     1 OK Skogsfalken             1:01:29          

   22          Tom Lindberg              43    13 Lunds OK                   1:02:04          

   23          Claes-Göran Green         46    13 Lunds OK                   1:02:29          

   24          Maria Brorsson            70       Klubblös                   1:09:42          

   25          John Davidsson                  13 OK Tuvan                   1:22:38          



               Lars Edenbrandt           57    13 Lunds OK                  Ej godk.          







Öppen 9  (12)  6350 m                      



    1          Jacek Niwak                        PMOT                         40:27 B        

    2          Simon Wegmüller           76    17 OK Rodhen                    48:13 B        

    3          Mikael Olsson             73     1 OK Dacke                     49:34 B        

    4          Kent Olsson               58     1 OK Orion                     51:58 B        

    5          Karl Johan Persson        83    13 OK Torfinn                   58:05          

    6          Rickard Johansson               13 FK Åsen                      58:54          

    7          Magnus Tenghagen                13 Härlövs IF                 1:00:23          

    8          Dan Jensen                66    13 Malmö OK                   1:01:14          

    9          Per Wikström              69    13 Hästveda OK                1:07:11          

   10          Morgan Olausson                  1 Ronneby OK                 1:10:34          

   11          Dan Glans                       13 OK Torfinn                 1:13:15          

   12          Per Jensen                51    13 Malmö OK                   1:13:16          







Öppen 10  (21) 2010 m                      



    1          Sara Jönsson              97    13 Hässleholms OK               15:59 B        

    2          Alexander Johansson       95     1 OK Orion                     17:07 B        

    3          Ludvig Persson            97    14 Markaryds FK                 17:08 B        

    4          Oskar Marntell                  14 Markaryds FK                 17:11 B        

    5          Marcus Karlsson                 14 Markaryds FK                 17:13 B        

    6          Simon Mantell                   14 Markaryds FK                 17:25 B        

    7          Erik Kristiansson         96    14 Markaryds FK                 18:11 B        

    8          Axel Gustavsson                 14 Markaryds FK                 18:27 B        

    9          Melker Johansson          98     1 OK Orion                     19:01 B        

   10          Henrik Johannesson        98     1 Ronneby OK                   20:19 B        

   11          Maria Asplund                   14 Markaryds FK                 20:31 B        

   12          Henrik Asplund                  14 Markaryds FK                 22:02          

   13          Fredrik Asplund                 14 Markaryds FK                 22:29          

   14          Ellinor Karlsson                14 Markaryds FK                 22:46          

   15          Caroline Johansson        97    10 Sundsvalls OK                24:54          

   16          Ramne Linnea              90       Klubblös                     25:48          

   17          Andreas Andersson         00    13 OK Torfinn                   26:01          

   18          Björ Johansson            00    10 Sundsvalls OK                26:16          

   19          Ebba Friberg              00    13 Tormestorps IF               36:20          

   20          Sara Granstedt                  14 IK Hakarpspojkarna           49:02          

   21          Elin Granstedt            98    14 IK Hakarpspojkarna           49:10