Hässleholms OK Nationella, lördaglö 2005-04-16 21:46
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2004

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 







H80  (3)       2790 m                      



    1          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             34:08 G        

    2          Bo Tyvik                  24     7 Falkenbergs OK               36:42 G        

    3          Gustaf Almqvist           24    14 OK Älme                    1:02:54          







H75  (14)      2910 m                      



    1          Stig-Allan Jönsson        28     7 Halmstad Garnisons IF        28:45 G        

    2          Lennart Nilsson           30    13 OK Kompassen                 31:36 G        

    3          Helmer Ekberg             29     7 Ätrans IF                    31:51 G        

    4          Yngve Jönsson             27    13 OK Silva                     32:24 S        

    5          Stig Sjöholm              29    13 Ringsjö OK                   32:53 S        

    6          Carl-Åke Hansson          29     7 Laholms IF OK                33:06 S        

    7          Sven Granstedt            26    13 OK Pan-Kristianstad          34:52 S        

    8          Ove Nordahl               29    13 Simrishamns OK               36:22 S        

    9          Nils-Åke Nilsson          29    13 Andrarums IF                 36:43 S        

   10          Nisse Bohman              27    13 OK Kompassen                 39:20 S        

   11          Ragnar Bengtsson          28    13 FK Snapphanarna              39:23 S        

   12          Nils Andersson            28    13 OK Kompassen                 43:25 B        

   13          Knut Nilsson              27    13 OK Kompassen                 45:55          



               Leo Gustavsson            27     1 Ronneby OK                ej start          







H70  (12)      3810 m                      



    1          Karl-Erik Persson         35    13 OK Kompassen                 34:42 G        

    2          Peo Bengtsson             33    13 OK Pan-Kristianstad          35:11 G        

    3          Leif Claesson             33    13 Tormestorps IF               35:59 G        

    4          Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK                 39:35 S        

    5          Ahti Pärssinen            33    13 OK Silva                     41:54 S        

    6          Hans Holmqvist            32    13 Örkelljunga FK               42:51 S        

    7          Sven Andersson            30    14 OK Stigen                    45:36 S        

    8          Jan-Eric Nelking          35    13 FK Åsen                      45:54 S        

    9          Bengt Edvardsson          32    13 OK Torfinn                   53:27          

   10          Leo Åkesson               31    13 Härlövs IF                   53:58          

   11          Jan Jönsson               31     7 Falkenbergs OK               54:34          

   12          Åke Strand                33    13 Örkelljunga FK             1:04:17          







H65  (18)      4220 m                      



    1          Ernie Broström            38     7 Halmstads OK                 38:37 G        

    2          Bo Wadensjö               38    14 FK Finn                      38:47 G        

    3          Inge Nilsson              39    13 Tockarps IK                  38:57 G        

    4          Bo Svensson               40    13 Tockarps IK                  39:05 G        

    5          Owe Svensson              38     1 OK Orion                     42:45 G        

    6          Allan Sunnergren          40    13 Hjärnarps GH OL              43:37 S        

    7          Karl-Axel Nilsson         40     6 Kungälvs OK                  43:43 S        

    8          Rune Bengtsson            38     1 Ronneby OK                   44:18 S        

    9          Kennerth Gustafsson       40    14 OK Virdarna                  44:20 S        

   10          Göran Seger               37    13 FK Boken                     49:32 S        

   11          Bror Elofsson             38    13 Frosta OK                    49:59 S        

   12          Gert Olsson               40    13 Malmö OK                     52:03 S        

   13          Burne Nilsson             37    13 OK Torfinn                   52:18 S        

   14          Bengt Olofsson            36    13 Hjärnarps GH OL              56:57 B        

   15          Allan Hammar              40    13 OK Kompassen               1:10:32          



               Torsten Jonsson           36    14 Markaryds FK              Ej godk.          

               Sven Levin                39    13 Andrarums IF              ej start          

               Bengt Rosendahl           37    13 Hjärnarps GH OL           ej start          







H60  (22)      4370 m                      



    1          Kjell Erlandsson          45     7 OK Lindena                   38:09 G        

    2          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  39:05 G        

    3          Roland Offrell            42    13 Frosta OK                    39:42 G        

    4          Göran Bengtsson           44     7 IK Trenne Ullared            41:44 G        

    5          John Ohlandersson         44    13 Örkelljunga FK               42:11 G        

    6          Peeter-Jaan Kask          44    13 Lunds OK                     42:45 G        

    7          Nils-Eric Ericsson        41    13 FK Åsen                      42:59 G        

    8          Ulf Jönsson               45     7 Laholms IF OK                43:14 S        

    9          Bo Olofsson               44    13 Hästveda OK                  43:38 S        

   10          Bertil Olofsson           41    13 Andrarums IF                 45:15 S        

   11          Jan Hansson               45    13 Lunds OK                     46:06 S        

   12          Lars Lindén               42    13 OK Gynge                     46:41 S        

   13          Benny Johansson           41    13 Malmö OK                     48:07 S        

   14          Kjell Månsson             42     1 Ronneby OK                   48:44 S        

   15          Lars Henriksson           44    14 OK Älme                      50:16 S        

   16          Gunnar Persson DY         42    13 Tormestorps IF               52:08 S        

   17          Göran Andersson           42     1 Stigmännen Karlshamns OK     54:06 S        

   18          Benkt Anderson            44    13 Lunds OK                     56:00 B        

   19          Sven-Erik Forsell         43    13 Lunds OK                   1:05:53          

   20          Christer Ljungquist       43    13 Lunds OK                   1:11:55          



               Christer Grönblad         44    13 Härlövs IF                Ej godk.          

               Gunnar Johansson          42     1 OK Orion                  ej start          







H55  (37)      4900 m                      



    1          Leif Sandgren             47    13 Frosta OK                    36:41 G        

    2          Rune Larsson              49    20 OK Skogshjortarna            37:14 G        

    3          Ingemar Johansson         46    14 Växjö OK                     38:04 G        

    4          Jörgen Nilsson            50     1 Ronneby OK                   40:09 G        

    5          Bill Schölin              48    13 Örkelljunga FK               40:19 G        

    6          Bo-Anders Nilsson         50    13 Lunds OK                     40:47 G        

    7          Lars Olsson               46    13 FK Boken                     41:47 S        

    8          Sven-Olof Larsson         49    14 Växjö Allmänna IS            42:04 S        

    9          Sven-Eric Ericson         50    13 Helsingborgs SOK             42:11 S        

   10          Stig Johansson            48    14 Bredaryds SOK                42:20 S        

   11          Mats Svensson             49    13 OK Pan-Kristianstad          42:46 S        

   12          Per-Olof Fernberg         45    13 IS Skanne                    42:54 S        

   13          Magnus Haraldsson         50    15 Gustavsbergs IF              42:55 S        

   14          Lars Lindborg             50    13 Tormestorps IF               43:06 S        

   15          Tommy Olsson              46     1 OK Dacke                     43:15 S        

   16          Lars Gunnar Bengtsson     48     1 Stigmännen Karlshamns OK     44:57 S        

   17          Ove Thorsson              48     7 IK Trenne Ullared            46:03 S        

   18          Christer Jönsson          46    13 Lunds OK                     46:08 S        

   19          Göran Johnsson            50    13 Ringsjö OK                   46:12 S        

   20          Åke Persson               48    13 Hjärnarps GH OL              47:32 S        

   21          Håkan Nilsson             47    13 Malmö OK                     47:34 S        

   22          Erland Martinsson         46    13 OK Tyringe                   48:21 S        

   23          Eric Tenland              47    13 Andrarums IF                 48:22 S        

   24          Olle Nyström              46    13 IS Kullen                    50:22 S        

   25          Lars Persson              48    13 OK Kompassen                 51:26 S        

   26          Ingvar Schön              48    13 Andrarums IF                 52:41 B        

   27          Karl Bertil Kjellsson     46    13 Rävetofta OK                 54:03 B        

   28          Per Engkvist              46     1 Ronneby OK                   57:03          

   29          Gert Olsson               48    13 OK Silva                     57:24          

   30          Per Andreasson            50    14 Värend GN OL                 58:22          

   31          Leif Karlsson             46    13 Frosta OK                    59:15          

   32          Göran Larsson I           48    13 OK Kompassen               1:05:38          

   33          Roland Nilsson            48    13 OK Kompassen               1:10:03          

   34          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                  1:10:14          

   35          Kaare Hansson             49    13 Malmö OK                   1:12:06          



               Max Svensson              49    13 OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          

               Anders Wetterling         47     1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          







H50  (25)      5390 m                      



    1          Roger Thörn               55     1 OK Vilse 87                  40:24 G        

    2          Bengt-Göran Månsson       51    13 OK Pan-Kristianstad          40:49 G        

    3          Svend-Erik Mathiassen     54    13 Lunds OK                     41:35 G        

    4          Sven-Inge Svensson        53    13 Ringsjö OK                   41:40 G        

    5          Per-Arne Evaldsson        53    13 OK Gynge                     42:29 G        

    6          Björn Palm                51    14 Lessebo OK                   43:59 G        

    7          Stellan Martinsson        55    13 OK Tyringe                   44:41 G        

    8          Tommy Eriksson            51    15 Tullinge SK                  45:09 G        

    9          Arne Andersson            54    13 OK Torfinn                   47:45 S        

   10          Jan Olofsson              51     1 Ronneby OK                   48:53 S        

   11          Anders Freij              55    13 Lunds OK                     50:47 S        

   12          Per Nilsson               55     1 Stigmännen Karlshamns OK     51:50 S        

   13          Gert Olsson               51    13 Tockarps IK                  52:16 S        

   14          Stefan Nilsson            53    13 Andrarums IF                 53:19 S        

   15          Lennart Smedenmark        52     1 Ronneby OK                   53:33 S        

   16          Roland Dahlman            53    13 Malmö OK                     55:04 S        

   17          Harry Hattara             54    15 Täby OK                      55:26 S        

   18          Rolf Ohrlander            54    13 OK Pan-Kristianstad          59:18 B        

   19          Christer Ljungdahl        51    13 Hjärnarps GH OL            1:00:07 B        

   20          Thomas Nilsson            55    13 FK Göingarna               1:00:17 B        

   21          Anders Henriksson         51     1 OK Skogsfalken             1:01:04 B        

   22          Per Hernebrant            53    13 Malmö OK                   1:07:50          

   23          Bengt Aspvall             52     1 Ronneby OK                 1:37:08          



               Mats Tellqvist            55     7 Halmstads OK              ej start          

               Anders Persson            51     1 OK Vilse 87               ej start          







H45  (22)      5720 m                      



    1          Lars Söderlund            60    13 Tormestorps IF               37:42 G        

    2          Jan Nilsson               59    13 OK Pan-Kristianstad          39:36 G        

    3          Ulf Palmér                56    20 Ulricehamns OK               41:12 G        

    4          Svante Bjurgren           56    14 IK Hakarpspojkarna           46:02 S        

    5          Ingmar Ekelöv             56    13 Ringsjö OK                   46:36 S        

    6          Ingemar Petersson         57     7 Halmstads OK                 48:13 S        

    7          Ulf Carlsson              58    14 OK Stigen                    48:22 S        

    8          Hans-Åke Lundqvist        60    13 OK Gynge                     49:38 S        

    9          Anders Bengtsson          57    13 OK Pan-Kristianstad          52:03 S        

   10          Johan Berglund            56     6 Sävedalens AIK               54:12 B        

   11          Lars Runesson             58    14 OK Vivill                    54:40 B        

   12          Gunnar Johansson          57    15 Skarpnäcks OL                54:51 B        

   13          Anders Irbäck             60    13 Lunds OK                     55:06 B        

   14          Sten Segerslätt           57    13 Rävetofta OK                 56:29 B        

   15          Tjelvar Otterbjörk        56    19 Umeå OK                      57:42          

   16          Stefan Norrestam          59    13 Helsingborgs SOK           1:10:55          

   17          Per Erlandsson            59     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:16:16          



               Bo Arne Ståhl             60    13 IS Kullen                 Ej godk.          

               Lars Brodin               59    13 OK Kontinent              Ej godk.          

               Håkan Nyberg              59    13 OK Kontinent              ej start          

               Tore Tjernlund            58     1 OK Vilse 87               ej start          

               Ingmar Olsson             57     1 OK Vilse 87               ej start          







H45 MOTION  (7 4910 m                      



    1          Rolf Gustafsson           56    13 Tormestorps IF               43:57 S        

    2          Bengt Hansson             51    13 Andrarums IF                 54:20 B        

    3          Lars-Göran Killander      53    13 Hästveda OK                  58:02 B        

    4          Tomas Blomqvist           57     1 OK Skogsfalken               59:41 B        

    5          Sven Erik Persson         52    13 Ystads OK                  1:06:06          

    6          Lars-Göran Nilsson        56    13 Malmö OK                   1:25:12          



               Christer Nelsén           47     7 Falkenbergs OK            Ej godk.          







H40  (20)      5970 m                      



    1          Mats Nilsson              64    13 Helsingborgs SOK             39:21 G        

    2          Göran Månsson             61     1 OK Dacke                     41:23 G        

    3          Stefan Pålsson            64    13 Tockarps IK                  43:16 G        

    4          Zoltan Fazakas            63    13 OK Pan-Kristianstad          43:40 G        

    5          Mats Svensson             62    13 Hjärnarps GH OL              44:06 S        

    6   (1214) Per-Åke Nilsson           65    13 Härlövs IF                   44:56 S        

    7   (1129) Anders Thureson           65    15 SOIK Hellas                  45:52 S        

    8          Sven Giselsson            62     1 Ronneby OK                   46:11 S        

    9          Peter Larsson             62    13 FK Boken                     47:58 S        

   10          Anders Eriksson           65    17 OK Linné                     48:18 S        

   11          Kent Johansson            62    13 Tormestorps IF               54:27 S        

   12          Jan-I Nygren              62    13 FK Boken                     59:06 B        

   13          Bengt-Åke Jonasson        62    14 FK Finn                    1:01:00          

   14          Pål Bengtsson             62    13 IS Kullen                  1:02:25          

   15          Stefan Edvardsson         64    13 OK Torfinn                 1:02:43          

   16          Anders Berg               62    13 IS Kullen                  1:02:51          

   17          Per Andersson             65    13 OK Gynge                   1:03:00          

   18          Jonas Åhlin               63    13 Helsingborgs SOK           1:04:29          

   19          Gert-Åke Gunnarsson       64    13 FK Göingarna               1:10:38          



               Anders Sjöberg            65    14 OK Reftele                ej start          







H35  (9)       6350 m                      



    1          Niklas Edvardsson         67    13 Hästveda OK                  46:27 G        

    2          Peter Aronsson            68    14 Bredaryds SOK                47:51 G        

    3   (1160) Dennis Persson            69    14 Växjö OK                     53:23 S        

    4          Johan Lindström           68     7 Falkenbergs OK               55:13 S        

    5          Jan Johansson             67    23 OK Denseln                   56:50 S        

    6          Jonas Johansson           69     1 OK Skogsfalken               59:45 S        

    7          Krister Nilsson           66    13 OK Kompassen               1:06:47 B        

    8          Patrik Wåhlin             68     1 OK Skogsfalken             1:07:55 B        



               Rolf Johansson            66    10 Sundsvalls OK             Ej godk.          







H35 MOTION  (4 5220 m                      



    1          Niklas Hansson            69    14 Burseryds IF                 49:16 S        

    2          Lars Edberg               70     7 OK Nackhe                  1:00:57 B        

    3          Helge Pettersson          62    14 Burseryds IF               1:05:11 B        



               Jan-Olof Svensson         56    14 Burseryds IF              ej start          







H21  (51)      7770 m                      



    1   (1247) Maxim Ryabkin             75    15 SOIK Hellas                  48:05 G        

    2   (0595) Jakob Physant             78     6 Göteborg-Majorna OK          50:08 G        

    3          Thomas Westlund           66    13 OK Pan-Kristianstad          50:17 G        

    4          Thomas Johannesson        67     1 Ronneby OK                   51:02 G        

    5   (0151) Daniel Nilsson            78     1 OK Skogsfalken               51:05 G        

    6          Magnus Axelsson           74     6 Göteborg-Majorna OK          52:24 G        

    7   (0645) Jonas Nyberg              84    13 OK Pan-Kristianstad          52:30 G        

    8          Jakob Bengtsson           78     1 Stigmännen Karlshamns OK     52:39 G        

    9          Terje Wallenius           73    13 OK Pan-Kristianstad          55:11 S        

   10   (0479) Erik Bengtsson            72    13 FK Åsen                      55:14 S        

   11          Jon Andersson             83     1 OK Orion                     55:27 S        

   12          Martin Ottosson           74     6 Göteborg-Majorna OK          55:42 S        

   13   (1172) Joakim Ferm               81    13 FK Göingarna                 55:48 S        

   14          Niklas Nilsson            67    13 Härlövs IF                   56:51 S        

   15          Jonas Pettersson          82     7 Halmstads OK                 57:19 S        

   16   (0542) Peter Hedberg             62    13 Lunds OK                     57:59 S        

   17          Ronny Falk                70    15 Sundbybergs IK               59:20 S        

   18          Anders Jönsson            76    13 OK Torfinn                 1:00:20 S        

   19          Roine Schölin             74    13 Örkelljunga FK             1:00:22 S        

   20          Kristian Bengtsson        69    13 FK Åsen                    1:01:11 S        

   21          Ulf Öhgren                70    13 Helsingborgs SOK           1:01:33 S        

   22   (0744) Richard Johansson         75    13 Härlövs IF                 1:01:35 S        

   23          Ulf Åkesson               74    13 Härlövs IF                 1:01:50 S        

   24          Magnus Larsen             68    13 FK Boken                   1:02:38 S        

   25          Magnus Svensson           84    13 Hjärnarps GH OL            1:03:10 S        

   26          Ronnie Andersson          79     7 Falkenbergs OK             1:03:14 S        

   27          Richard Öberg             81    20 IK Ymer                    1:05:40 S        

   28          Mattias Johansson         83    13 OK Pan-Kristianstad        1:06:16 S        

   29   (1178) Daniel Smedenmark         82     1 Ronneby OK                 1:10:11 B        

   30          Magnus Carlsson           69    14 OK Stigen                  1:12:02 B        

   31          Heide Persson             73    13 Andrarums IF               1:12:53 B        

   32   (0876) Mats Gustavsson           74     7 FK Friskus Varberg         1:12:59 B        

   33          Andreas Blomqvist         75    13 FK Boken                   1:13:06 B        

   34          Håkan Lindén              71     2 Uddevalla OK               1:13:09 B        

   35   (0621) Erik Engvall              81    23 OK Kolmården               1:13:16 B        

   36   (0877) Olof Bengtsson            84    13 FK Åsen                    1:14:03          

   37   (1030) Nils Wallentin-Tärk       86     7 Halmstads OK               1:15:42          

   38          Bo-Arne Olsson            71    13 Eslövs FK                  1:15:57          

   39          Albin Andersson           79     7 Falkenbergs OK             1:16:16          

   40          Per Holmberg              83     1 Ronneby OK                 1:16:56          

   41          Magnus Emilsson           76    13 FK Åsen                    1:16:59          

   42   (0852) Magnus Elwin              69    15 IFK Enskede                1:17:29          

   43          Erik Heinemark            79     1 Ronneby OK                 1:18:16          

   44          Oskar Persson             75    13 Lunds OK                   1:21:18          

   45          Petter Andersson          79    14 Växjö OK                   1:23:42          



        (0520) Henrik Bengtsson          78     7 Falkenbergs OK            Ej godk.          

               Kennet Horvath            65     7 Halmstads OK              Ej godk.          

               Henrik Ottosson           80     1 OK Skogsfalken            Ej godk.          

               Emil Bendroth             73    13 Rävetofta OK              Ej godk.          

               Lars Jakobsson            78     7 Halmstads OK              ej start          

        (0612) Mikael Persson            78    13 Härlövs IF                ej start          







H21 MOTION  (2 5220 m                      



    1          Sebastian Sanell          88    14 Burseryds IF               1:03:06 S        

    2          Johan Wickenberg          79     9 Frösö IF                   1:05:27 S        







H18  (5)       6350 m                      



    1   (1088) Thomas Solding            88    13 OK Torfinn                   53:31 G        

    2   (0993) Fredrik Nilsson           87    13 OK Torfinn                   57:05 G        

    3   (0930) Jonatan Andersson         88     7 Falkenbergs OK               59:29 G        

    4   (1094) Harald Freij              88    13 Lunds OK                   1:11:16 S        



               Jesper Nelsén             88     7 Falkenbergs OK            ej start          







H16  (25)      4980 m                      



    1          Kalle Johansson           89     7 Halmstads OK                 31:30          

    2          Emil Jönsson              89     7 Halmstads OK                 34:00          

    3          Anders Carlsson           89     7 Halmstads OK                 35:21          

    4          Erik Folkesson-Blom       89    14 OK Älme                      36:23          

    5          Martin Lindeberg          90    13 Ringsjö OK                   37:12          

    6          Emil Westesson            90    13 OK Kontinent                 37:31          

    7          Kristoffer Jonasson       89    14 FK Finn                      39:25          

    8          Mattias Johansson         90    13 FK Boken                     40:27          

    9          Johannes Nyberg           89    13 FK Åsen                      40:42          

   10   (0966) Olof Sandgren             89     1 OK Orion                     40:50          

   11          Alexander Jogby           90    13 OK Pan-Kristianstad          40:57          

   12          Henning Säll              89    14 Växjö OK                     41:20          

   13          Johan Lundqvist           89    13 OK Gynge                     41:47          

   14          Johan Runesson            90    14 OK Vivill                    42:56          

   15          Michael Lincoln           89    13 FK Snapphanarna              45:10          

   16   (1045) Björn Öhrstrand           89    13 Ystads OK                    45:36          

   17          Jon Henriksson            90     1 OK Skogsfalken               47:22          

   18          Daniel Nilsson            90    13 Andrarums IF                 49:03          

   19          Henrik Ahlbäck            90    13 OK Torfinn                   49:41          

   20          Anton Marmelid            89    13 Helsingborgs SOK             50:48          

   21          Markus Österblad          89    13 FK Boken                     51:35          

   22          Viktor Stensson           90    13 IS Kullen                    54:45          

   23          Carl Ohrlander            90    13 OK Pan-Kristianstad        1:12:58          



               Victor Jensen             90    13 OK Kontinent              Ej godk.          

               Jon Nilsson               90     1 Ronneby OK                Ej godk.          







H14  (22)      3600 m                      



    1          Måns Sandgren             91     1 OK Orion                     24:17          

    2          Oskar Carlsson            91    14 OK Stigen                    25:34          

    3          Johan Kristensson         91    13 OK Torfinn                   26:19          

    4          Linus Ljungdahl           92    13 Hjärnarps GH OL              27:17          

    5          Johan Ekelöv              92    13 Ringsjö OK                   27:32          

    6          Daniel Johansson          91    13 FK Åsen                      29:12          

    7          Pontus Petersson          92    14 Lessebo OK                   29:33          

    8          Felix Larsson             91     1 OK Skogsfalken               30:02          

    9          Anton Österblad           91    13 FK Boken                     30:04          

   10          David Norrestam           91    13 Helsingborgs SOK             31:01          

   11          Hugo Mattsson             92    13 Rävetofta OK                 33:25          

   12          Jakob Segerslätt          91    13 Rävetofta OK                 34:21          

   13          Alfred Carlsson           92    14 OK Stigen                    38:46          

   14          Rasmus Pettersson         91    14 Burseryds IF                 38:51          

   15          Axel Karlsson             92     7 Simlångsdalens IF            40:39          

   16          Andreas Nilsson           92    14 Markaryds FK                 42:34          

   17          Jonatan Möller            92    13 IS Kullen                    45:44          

   18          Ted Nilsson               91    13 OK Pan-Kristianstad          47:57          

   19          Gunnar Rolander           91    13 OK Pan-Kristianstad          56:25          

   20          Andreas Haraldsson        92    13 OK Kompassen               1:15:32          



               Daniel Svensson           91    14 Burseryds IF              ej start          

               Jesper Ståhl              91    13 IS Kullen                 ej start          







H12  (17)      2580 m                      



    1          Filip Olsson              93     1 OK Skogsfalken               22:44          

    2          Viktor Blomqvist          93     1 OK Skogsfalken               23:39          

    3          Ludvig Berglin            93    14 Lessebo OK                   25:05          

    4          Emil Olsson               94     1 OK Orion                     25:34          

    5          Simon Lundqvist           94    13 OK Gynge                     26:57          

    6          Marcus Svensson           94    13 FK Boken                     27:00          

    7          Oscar Björck              93    14 OK Älme                      27:27          

    8          Björn Edvinsson           93     1 Ronneby OK                   28:55          

    9          Martin Baerveldt          94     7 Halmstads OK                 31:38          

   10          Jakob Bengtsson           94    13 OK Tyringe                   34:07          

   11          Olof Hedberg              93     1 Ronneby OK                   34:34          

   12          Erik Bengtsson            94    13 IS Kullen                    46:44          

   13          Jonatan Hansson           94    14 Burseryds IF               1:32:02          



               Jakob Nilsson             94     1 Ronneby OK                Ej godk.          

               Simon Smedberg            93     1 OK Skogsfalken            ej start          

               Oskar Andersson           93    13 OK Gynge                  ej start          

               Philip Pålsson            93    13 Tockarps IK               ej start          







H10  (10)      1930 m                      



    1          Erik Andersson            95     1 OK Orion                     14:27          

    2          Hjalmar Freij             95    13 Lunds OK                     16:02          

    3          Per Edvinsson             95     1 Ronneby OK                   16:26          

    4          Morgan Olsson             95    13 Andrarums IF                 16:37          

    5          Joel Einarsson            96    13 OK Torfinn                   17:27          

    6          Henning Ottmer            95    13 Tormestorps IF               19:06          

    7          Johan Brink               95    14 Markaryds FK                 19:16          

    8          Oskar Jonasson            94    14 FK Finn                      22:24          

    9          Harald Ottmer             95    13 Tormestorps IF               59:29          



               Mattis Ernstsson          95    13 FK Göingarna              ej start          







D75  (9)       2580 m                      



    1          Inga-Lisa Hedström        30    13 OK Pan-Kristianstad          31:45 G        

    2          Marianne Ericsson         30    13 Tockarps IK                  33:29 G        

    3          Elsa Olausson             29    13 OK Tuvan                     39:03 S        

    4          Ingrid Brorsson           29    13 Tockarps IK                  50:58          

    5          Anna Nilsson              25    13 OK Tyringe                   52:07          

    6          Edith Borg                29    13 Helsingborgs SOK             52:22          

    7          Solvey Bergdahl           30    13 Helsingborgs SOK             53:36          

    8          Lena Bohman               28    13 OK Kompassen               1:03:31          

    9          Aster Olsson              28    14 SK Graal                   1:10:22          







D70  (4)       2580 m                      



    1          Kerstin Granstedt         35    13 OK Pan-Kristianstad          27:52 G        

    2          Gullan Almqvist           31    14 OK Älme                      37:11 S        

    3          Karin Jönsson             32     7 Falkenbergs OK               38:43 S        



               Gun Hansson               35    13 Andrarums IF              ej start          







D65  (3)       2790 m                      



    1          Gunni Ekberg              38     7 Ätrans IF                    34:19 G        

    2          Gudrun Olofsson           40    13 Hjärnarps GH OL              41:08 S        

    3          Anita Nilsson             39    13 OK Torfinn                   47:26 S        







D60  (16)      2790 m                      



    1          Birgitta Olsson           41     1 Ronneby OK                   24:40 G        

    2          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  28:00 G        

    3          Britt Forsell Pirozzi     45    13 Lunds OK                     28:42 S        

    4          Ingalill Wikingsson       41     1 Stigmännen Karlshamns OK     29:27 S        

    5          Torill Svendsen           44    13 Lunds OK                     30:29 S        

    6          Berit Byström             43    14 OK Virdarna                  32:23 S        

    7          Gunilla Grönblad          42    13 Härlövs IF                   33:08 S        

    7          Siw Nilsson               45    13 OK Kompassen                 33:08 S        

    9          Kerstin Nilsson           44    13 OK Gynge                     34:08 S        

   10          Solbritt Gustafsson       45    14 OK Virdarna                  39:06          

   11          Gunilla Johansson         45    13 Malmö OK                     40:46          

   12          Birgit Olsson             43    13 Malmö OK                     42:09          

   13          Britt-Marie Johansson     41    14 Markaryds FK                 45:12          

   14          Berit Nilsson             43    14 Markaryds FK                 47:47          

   15          Barbro Cassing            45     1 Ronneby OK                   50:08          

   16          Mona Gustafsson           42    14 Markaryds FK                 52:06          







D55  (12)      3110 m                      



    1          Monica Påhlstorp          47    14 Emmaboda Verda OK            29:24 G        

    2          Karin Modig               48    13 Frosta OK                    29:54 G        

    3          Inger Glans               49    13 OK Torfinn                   30:21 G        

    4          Gunilla Svensson          49    13 OK Pan-Kristianstad          33:46 S        

    5          Maj-Britt Byström         48    13 Rävetofta OK                 34:33 S        

    6          Margret Carlsson          47     1 OK Skogsfalken               34:50 S        

    6          Bigge Bengtsson           49     1 Stigmännen Karlshamns OK     34:50 S        

    8          Berit Schannong           48    13 Malmö OK                     35:21 S        

    9          Sonja Hammar              49    13 OK Kompassen                 36:43 S        

   10          Karin Larsson             50    13 OK Kompassen                 38:54 S        

   11          Margareta Kristensson     49    13 Malmö OK                     41:39 S        

   12          Barbro Martinsson         49    13 OK Tyringe                   42:03 B        







D50  (17)      3110 m                      



    1          Ina Lindeberg             55    13 Ringsjö OK                   23:57 G        

    2          Eva Tykesson              53    13 Rävetofta OK                 27:18 S        

    3          Christine Edenbrandt      54    13 Lunds OK                     27:25 S        

    4          Ingela Nelsén             52     7 Falkenbergs OK               27:59 S        

    5          Lena Norrman              51    13 IS Kullen                    29:23 S        

    6          Gudrun Nilsson            52    13 Lunds OK                     29:38 S        

    7          Monica Wass               55    20 IF Hagen                     30:32 S        

    8          Barbro Liljequist         54    14 OK Älme                      32:48 S        

    9          Inger Gustavsson          53    14 OK Gisle                     35:54 B        

   10          Gunnel Månsson            51     1 OK Vilse 87                  36:33          

   11          Siv Larsson               54    14 Växjö Allmänna IS            37:30          

   12          Stina Gunnarsson          54    13 Härlövs IF                   37:31          

   13          Lena Svensson             52     7 IK Trenne Ullared            53:59          

   14          Margareta Schölin         53    13 Örkelljunga FK             1:07:55          

   15          Kristina Hjelm            51    13 Lunds OK                   1:11:55          



               Christina Nilsson         51    13 Andrarums IF              Ej godk.          

               Gunilla Svensson          54    13 Ringsjö OK                Ej godk.          







D45  (16)      3810 m                      



    1          Eva Folkesson Lööf        58    13 OK Pan-Kristianstad          28:55 G        

    2          Ann Nilsson               60    14 Markaryds FK                 33:10 S        

    3          Britt-Marie Svensson      56    13 OK Pan-Kristianstad          34:47 S        

    4          Kerstin Tjernlund         60     1 OK Vilse 87                  35:03 S        

    5          Birgitta Olsson           57     1 OK Skogsfalken               35:17 S        

    6          Christina Olsson          58    13 OK Silva                     37:53 S        

    7          Mona Palm                 57    14 Lessebo OK                   39:24 S        

    8          Lena Runesson             59    14 OK Vivill                    40:12 S        

    9          Christina Segerslätt      59    13 Rävetofta OK                 41:10 B        

   10          Susanne Berglund          54     6 Sävedalens AIK               41:37 B        

   11          Britt Thörn               58     1 OK Vilse 87                  43:58 B        

   12          Anna Thorell-Jönsson      59    13 OK Kontinent                 44:15          

   13          Ulla Engelby              54    13 OK Pan-Kristianstad          44:26          

   14          Marianne Thorsson         57     7 IK Trenne Ullared            51:17          

   15          Ingrid Bengtsson          58    13 Tormestorps IF               58:06          



               Maj Öhrstrand             58    13 Ystads OK                 Ej godk.          







D45 MOTION  (3 3320 m                      



    1          Eva Rolander              57    13 OK Pan-Kristianstad          54:45 S        

    2          Kajsa Larsson             40     7 Halmstads OK               1:02:36 S        

    3          Karin Brundell-Freij      55    13 Lunds OK                   1:13:25 B        







D40  (13)      4220 m                      



    1          Britt-Marie Bengtsson     62    13 FK Åsen                      38:40 G        

    2          Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF OK                39:19 G        

    3          Kati Németh               61    13 Andrarums IF                 42:57 G        

    4          Karin Ståhl               63    13 IS Kullen                    45:03 S        

    5          Margareta Olsson          61    13 OK Tyringe                   45:36 S        

    6          Britt-Marie Stensson      63    13 IS Kullen                    50:07 S        

    7          Anette Thoresson          64    13 Andrarums IF                 50:36 S        

    7          Carina Samuelsson         65    13 OK Tyringe                   50:36 S        

    9          Christina Svensson        64    13 Hjärnarps GH OL              52:35 S        

   10          Maritha Schön             62    13 Andrarums IF                 55:14 B        

   11          Barbro Norrestam          61    13 Helsingborgs SOK             56:30 B        

   12          Ann-Louise Ehn            62    13 OK Kontinent               1:02:25          



               Wiveka Ernstsson          61    13 FK Göingarna              ej start          







D35  (8)       4270 m                      



    1          Sara Giselsson            70     1 Ronneby OK                   39:04 G        

    2          Ingela Thoresson          68    13 Andrarums IF                 41:14 G        

    3          Eva Gustavsson            67    15 SOIK Hellas                  43:56 G        

    4          Helena Kristiansson       68    14 Markaryds FK                 50:21 S        

    5          Ingrid Jensen             66    13 OK Kontinent                 50:30 S        

    6          Åsa Andersson             66     1 OK Orion                     53:12 S        

    7          Ann-Sofie Brink           68    14 Markaryds FK                 53:54 S        

    8          Susanne Burström          68    13 FK Boken                     56:09 B        







D35 MOTION  (4 3720 m                      



    1          Marie Carlsson            64    14 OK Stigen                    37:42 S        

    2          Agneta Petersson          61     1 Ronneby OK                   46:55 B        

    3          Sara Thörn                70    15 OK Södertörn                 57:34          



               Susanne Johannesson       67     1 Ronneby OK                Ej godk.          







D21  (28)      4980 m                      



    1   (0353) Linda Sjögren             74    14 IK Hakarpspojkarna           40:28 G        

    2          Maria Lindahl             77    13 Lunds OK                     41:36 G        

    3          Åsa Hagnestål             77    13 Malmö OK                     42:06 G        

    4          Karin Karlsson            77     7 Halmstads OK                 42:13 G        

    5   (0287) Marie Svensson            78    13 OK Pan-Kristianstad          42:24 G        

    6          Åsa Wadensjö Leo          65    14 OK Stigen                    42:30 G        

    7   (0211) Eva-Lotta Bengtsson       77    13 Rävetofta OK                 43:58 G        

    8   (0229) Sara Svensson             83    13 OK Pan-Kristianstad          44:35 G        

    9          Elin Gustafsson           77    14 IK Hakarpspojkarna           45:07 G        

   10          Lina Hulander             84    20 Ulricehamns OK               45:42 G        

   11   (0458) Katarina Lindén           79    23 Linköpings OK                46:14 S        

   12          Oriana Pfister            71    13 OK Pan-Kristianstad          46:43 S        

   13          Susanna Adamsson          75     7 Halmstads OK                 46:49 S        

   14          Henriette Jörgensen                OK Pan DEN                   49:23 S        

   15          Camilla Brorsson          72    13 Tockarps IK                  49:37 S        

   16          Josefin Ericson           78    13 Helsingborgs SOK             50:22 S        

   17          Carolina Nilsson          80    13 OK Kompassen                 51:19 S        

   18          Gunilla Bohman            81    13 FK Boken                     51:29 S        

   19   (0722) Kristina Kacmarcik        83    13 OK Pan-Kristianstad          54:00 S        

   20          Annika Gustafsson         77    13 Lunds OK                     57:35 S        

   21          Eva Gustavsson            79     7 Falkenbergs OK               59:35 B        

   22          Katarina Andersson        78     2 Uddevalla OK               1:02:03          

   23   (0665) Christine Rolander        84    13 OK Pan-Kristianstad        1:03:35          

   24          Anna Wingren              81    13 FK Boken                   1:08:00          



               Carina Gustavsson         68    13 OK Gynge                  Ej godk.          

               Karolina Persson          79    13 OK Torfinn                Ej godk.          

               Anna Lidström             84    15 IFK Lidingös Skid o OK    ej start          

        (0794) Eva Göhl                  77    17 OK Linné                  ej start          







D20  (3)       4270 m                      



    1          Kersti Lassing            85    13 Frosta OK                    46:07 G        

    2          Emily Nilsson             86    13 Härlövs IF                   53:13 S        

    3          Diana Persson             85    13 Härlövs IF                   58:15 S        







D18  (6)       4270 m                      



    1   (0566) Anna Hulander             87    20 Ulricehamns OK               41:01 G        

    2   (0587) Gabriella Palmér          87    20 Ulricehamns OK               45:14 G        

    3          Malin Riis                87    13 Örkelljunga FK               45:26 G        

    4          Elin Gustavsson           88    20 Ulricehamns OK               55:02 S        

    5          Maria Jönsson             87    13 OK Kontinent                 59:43 B        

    6   (0687) Louise Rolander           87    13 OK Pan-Kristianstad        1:07:09          







D16  (15)      4180 m                      



    1          Josefine Ahlbäck          89    13 OK Torfinn                   35:18          

    2          Rebecka Olsson            90     1 OK Skogsfalken               35:40          

    3          Linda Nilsson             89    13 Andrarums IF                 40:05          

    4          Mia Kaisajuntti           90     1 OK Skogsfalken               40:59          

    5          Helene Nyberg             89    13 OK Kontinent                 43:53          

    6          Lina Blomqvist            90     1 OK Skogsfalken               44:53          

    7          Karin Härberg             89    15 Järla IF OK                  45:01          

    8          Josefine Nilsson          90    13 Helsingborgs SOK             46:08          

    9          Elin Svensson             90    13 Hjärnarps GH OL              46:17          

   10          Frida Andersson           90     1 OK Dacke                     47:23          

   11          Anna Olsson               89    13 OK Tyringe                   47:42          

   12          Annika Liljequist         90    14 OK Älme                      49:57          

   13          Lisa Pettersson           90     1 OK Dacke                     49:58          

   14          Emelie Olsson             90    13 OK Kompassen                 54:31          



               Frida Johansson           89     1 OK Dacke                  Ej godk.          







D14  (20)      3320 m                      



    1          Veronika Aspvall          91     1 Ronneby OK                   30:24          

    2          Malin Jensen              92    13 OK Kontinent                 33:42          

    3          Erika Johansson           91     1 OK Skogsfalken               34:01          

    4          Viktoria Ernstsson        91    13 FK Göingarna                 34:55          

    5          Isabelle Christoferson    92    13 Tormestorps IF               35:32          

    6          Frida Nilsson             91    13 FK Åsen                      35:36          

    7          Sofie Hansen              91    13 FK Boken                     38:09          

    8          Märtha Kaisajuntti        91     1 OK Skogsfalken               39:46          

    9          Emma Börjesson            91    13 FK Åsen                      39:49          

   10          Anna Andersson            92     1 OK Orion                     41:05          

   11          Sandra Johansson          91    13 FK Boken                     41:23          

   12          Karin Smedenmark          92     1 Ronneby OK                   45:34          

   13          Johanna Christoferson     92    13 Tormestorps IF               50:05          

   14          Camilla Nilsson           92    13 OK Torfinn                   50:06          

   15          Erika Ohrlander           92    13 OK Pan-Kristianstad        1:25:10          



               Hanna Wåhlin              92     1 OK Skogsfalken            ej start          

               Ellinor Tjernlund         92     1 OK Vilse 87               ej start          

               Josefin Tjernlund         92     1 OK Vilse 87               ej start          

               Maja Söderlund            91    13 Tormestorps IF            ej start          

               Ebba Hjort                92    13 Helsingborgs SOK          ej start          







D12  (16)      2500 m                      



    1          Anna Åhlin                93    13 Helsingborgs SOK             24:25          

    2          Ebba Roos                 93    13 Helsingborgs SOK             25:33          

    3          Johanna Erlandsson        93     1 Stigmännen Karlshamns OK     27:40          

    4          Agnes Leo                 94    14 OK Stigen                    28:57          

    5          Stina Berg                93    13 IS Kullen                    29:00          

    6          Jennie Johansson          93    14 Bredaryds SOK                31:22          

    7          Nicole Ljungdahl          94    13 Hjärnarps GH OL              32:47          

    7          Matilda Stensson          93    13 IS Kullen                    32:47          

    9          Margrete Aspvall          93     1 Ronneby OK                   33:05          

   10          Louise Nordahl            93    13 Hjärnarps GH OL              33:31          

   11          Elida Ottmer              93    13 Tormestorps IF               34:19          

   12          Moa Olsson                94    13 OK Kompassen                 38:48          

   13          Tove Ståhl                93    13 IS Kullen                    41:11          

   14          Hilma Carlsson            94    14 OK Stigen                    42:47          

   15          Erika Bjerstedt           93    13 Härlövs IF                   47:44          

   16          Anna Wehlin               94    16 Södertälje-Nykvar            49:17          







D10  (4)       1930 m                      



    1          Jessica Nilsson           95    13 OK Torfinn                   15:59          

    2          Moa Wåhlin                96     1 OK Skogsfalken               23:29          

    3          Julia Smedenmark          95     1 Ronneby OK                   29:01          

    4          Anna Sofia Olsson         96     1 OK Skogsfalken               41:06          







U4  (3)        3320 m                      



    1          Emil Nilsson              91    14 Markaryds FK                 41:54          

    2          Andreas Pålsson           91    13 Tockarps IK                  45:48          

    3          Elin Nilsson              89    13 Härlövs IF                 1:07:23          







U3  (3)        2500 m                      



    1          Anton Persson             94    14 Markaryds FK                 32:30          

    2          Josefin Aronsson          94    14 Bredaryds SOK                41:38          

    3          Erika Bengtsdotter        94    13 IS Kullen                  1:06:17          







U2  (2)        1930 m                      



    1          Pontus Östberg            94    13 FK Snapphanarna              22:37          

    2          Elias Bengtsson           97    13 IS Kullen                    51:00          







U1  (3)        1630 m                      



    1          Niklas Baerweldt          96     7 Halmstads OK                 15:08          

    2          Holger Olsson             97    13 Andrarums IF                 15:43          

    3          Anna Johansson            92     7 Laholms IF OK                20:14          







INSKOLNING  (1 2010 m                      



               Carl Hedberg              96     1 Ronneby OK                   Godk.          







D18 ELIT  (15) 3210 m                      



    1   (0427) Agnes Söderlund           88    13 Tormestorps IF               24:55 G        

    2   (0577) Erica Ek                  88    13 Lunds OK                     26:25 G        

    3   (0367) Kristin Boman             88    14 SOK Viljan                   29:36 S        

    4   (0471) Ida Olsson                88     1 OK Orion                     31:15 S        

    5   (0563) Emmie Christoferson       88    13 Tormestorps IF               32:17 S        

    6          Elin Folkesson-Blom       87    14 OK Älme                      33:25 S        

    7   (0614) Cecilia Olsson            87    13 Rävetofta OK                 34:05 S        

    8   (0510) Malin Lagerqvist          87    13 Ystads OK                    34:24 S        

    9   (0636) Susanne de Bourg          88     1 Ronneby OK                   34:38 S        

   10   (0654) Ingela Smedenmark         87     1 Ronneby OK                   35:08 B        

   11   (0680) Marie Palmgren            88    13 Helsingborgs SOK             36:27 B        

   12   (0619) Anna Brodin               88    13 OK Kontinent                 43:57          

   13   (0677) Kristina Aspvall          88     1 Ronneby OK                   44:35          



               Mathilda Carlsson         89    14 OK Stigen                 Ej godk.          

        (0528) Matilda Olsson            89    13 Ringsjö OK                ej start          







D20 ELIT  (9)  3440 m                      



    1   (0209) Lisa Palm                 85    14 Lessebo OK                   28:16 G        

    2   (0485) Sofia Killander           85    13 Hästveda OK                  29:23 G        

    3   (0201) Maria Gustafsson          85    14 OK Älme                      29:31 G        

    4          Sofia Thorsson            85    15 Järla IF OK                  32:09 S        

    5   (0511) Jennie Andersson          86     7 Falkenbergs OK               33:24 S        

    6   (0470) Camilla Sigbo             86    13 FK Boken                     33:37 S        

    7   (0550) Pia-Maria Bondesson       85    13 Frosta OK                    38:32 S        

    8          Sabina Olsson             85    13 OK Silva                     46:33          



        (0232) Frida Andersson           86     7 Falkenbergs OK            ej start          







H18 ELIT  (31) 3610 m                      



    1          Michal Krajcik            87     1 OK Orion                     21:14 G        

    2   (0736) Patrik Lindeberg          88    13 Ringsjö OK                   22:27 G        

    3   (0623) Linus Bohman              88    13 Hjärnarps GH OL              22:31 G        

    4   (0460) Ola Nyberg                87    13 OK Pan-Kristianstad          23:20 G        

    5   (0759) Sebastian Ljungdahl       88    13 Hjärnarps GH OL              23:21 G        

    6   (0726) Robin Westesson           88    13 OK Kontinent                 24:35 G        

    7   (0858) Lukas Petersson           89     1 Ronneby OK                   25:22 S        

    8   (0841) Rasmus Leo                88    14 OK Stigen                    25:26 S        

    9   (0906) Fredrik Johansson         88    14 Bredaryds SOK                25:48 S        

   10   (0875) Peter Stenbeck            87     7 Halmstads OK                 25:54 S        

   11   (0994) Marcus Andersson          89    13 OK Pan-Kristianstad          25:56 S        

   12   (0953) Olof Nilsson              88     1 Ronneby OK                   26:01 S        

   13   (0676) Tim Björkman              87     1 OK Vilse 87                  26:05 S        

   14   (1007) Linus Pilblad             87     1 OK Skogsfalken               26:21 S        

   15   (0819) Mattias Knutsson          88    14 Lessebo OK                   26:31 S        

   16   (0945) Robin Johansson           88     1 OK Skogsfalken               26:33 S        

   17   (0854) Mattias Killander         87    13 Hästveda OK                  27:04 S        

   18   (0961) Erik Memmi                88     7 Halmstads OK                 28:10 S        

   19   (1057) Magnus Johnsson           87    13 FK Göingarna                 28:35 S        

   20   (0963) Anton Odbro               88    20 Ulricehamns OK               29:03 S        

   21   (1184) Eric Olsson               88    13 Tockarps IK                  30:56 S        

   22          Simon Christoferson       90    13 Tormestorps IF               31:09 B        

   23          Henrik Lundqvist          87    13 OK Gynge                     31:49 B        

   24   (1000) Joakim Axelsson           88    20 Ulricehamns OK               32:07 B        

   25   (1028) Patrik Carlsson           87    13 OK Kontinent                 32:08 B        

   26   (1093) Jon Olsson                88    13 Tockarps IK                  33:04          

   27   (1016) Sebastian Jogby           88    13 OK Pan-Kristianstad          35:28          

   28   (1009) Emil Svensson             88    13 Hjärnarps GH OL              36:09          

   29   (0995) Eddie Persson             87    13 Ystads OK                    38:23          



        (0673) Dennis Hansson            88     1 OK Orion                  ej start          

        (0985) Jonathan Svensson         88    14 Växjö OK                  ej start          







H20 ELIT  (7)  3950 m                      



    1   (0568) Erik Lundh                85    13 OK Pan-Kristianstad          26:21 G        

    2   (0745) Martin Wendt              86    13 FK Boken                     27:07 G        

    3   (0593) Joel Bergkvist            86    13 Ringsjö OK                   28:29 G        

    4   (0922) Magnus Jönsson            86    13 OK Kontinent                 30:04 S        

    5   (0826) Glenn Persson             85    13 Ystads OK                    30:12 S        

    6   (0602) Johan Irwe                85    13 OK Pan-Kristianstad          32:07 S        

    7   (0975) Fredrik Hansen            86    13 FK Boken                     37:09 S