Göingeträffen, Hässleholms OKlö 2003-04-19 13:47
Resultatskapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                      Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H75  (13)      3510 m                      

    1          Yngve  Jönsson             13 OK Silva                     37:42 G        
    2          Nisse  Bohman              13 OK Kompassen                 40:13 G        
    3          Sven  Granstedt            13 Pan-Kristianstad             41:26 G        
    4          Hans  Lindin               13 Malmö OK                     47:16 S        
    5          Nils Andersson             13 OK Kompassen                 50:01 S        
    6          Kurt  Pålsson              13 Helsingborgs SOK             50:45 S        
    7          Bertil  Nilsson            13 OK Tyringe                   51:28 S        
    8          Nils  Carlsson             13 FK Snapphanarna              52:01 S        
    9          Ragnar  Bengtsson          13 FK Snapphanarna              53:11 S        
   10          Rune  Isaksson             13 Helsingborgs SOK             53:13 S        
   11          Curth  Svensson            13 Ringsjö OK                   57:10          
   12          Nils  Persson              13 Tockarps IK                1:16:45          

               Knut  Nilsson              13 OK Kompassen              ej start          



H70  (13)      4610 m                      

    1          Ahti  Pärssinen            13 OK Silva                     45:36 G        
    2          Owe  Åkesson               13 Härlövs IF                   46:43 G        
    3          Lennart  Nilsson           13 OK Kompassen                 49:10 G        
    4          Hans  Holmqvist            13 Örkelljunga FK               50:22 G        
    5          Åke  Strand                13 Örkelljunga FK               51:25 S        
    6          Stig  Sjöholm              13 Ringsjö OK                   53:07 S        
    7          Arne  Andersson            13 Eslövs FK                    53:42 S        
    8          Leo  Åkesson               13 Härlövs IF                   54:25 S        
    9          Gösta  Svensson            14 OK Älme                    1:02:04 S        
   10          Ove  Nordahl               13 Simrishamns OK             1:03:52 S        
   11          Bengt  Edvardsson          13 OK Torfinn                 1:08:13 B        
   12          Nils-Åke  Nilsson          13 Andrarums IF               1:15:09          

               Egon  Persson              13 OK Kompassen                Felst.          



H65  (28)      4610 m                      

    1          Göran  Karlsson            14 OK Bävern                    37:22 G        
    2          Bengt  Ahlstedt            13 FK Åsen                      41:30 G        
    3          Karl-Erik  Persson         13 OK Kompassen                 42:27 S        
    4          Bengt I  Nilsson           13 Frosta OK                    43:01 S        
    5          Arne  Gustavsson           13 Malmö OK                     43:56 S        
    6          Göte  Nilsson               1 Ronneby OK                   45:07 S        
    7          Leif  Claesson             13 Tormestorps IF               45:31 S        
    8          Krister  Paulsson          13 OK Kompassen                 47:56 S        
    9          P - O  Eriksson             5 OK Hammaren                  49:29 S        
   10          Sven  Persson              13 Andrarums IF                 50:26 S        
   11          Eric  Svärdh               13 FK Åsen                      51:26 S        
   12          Curt  Wahlgren             15 OK Österåker                 52:20 S        
   13          Göran  Seger               13 FK Boken                     52:42 S        
   14          Bengt  Olofsson            13 Hjärnarps GH OL              53:13 S        
   15          Kjell  Olofsson            13 Eslövs FK                    53:43 S        
   16          Klas  Tykesson             13 Rävetofta OK                 54:03 B        
   17          Bengt  Åberg               13 Frosta OK                    55:19 B        
   18          Burne  Nilsson             13 OK Torfinn                   55:22 B        
   19          Rolf  Krohn                 8 Hudiksvalls IF               57:01          
   20          Bo  Hektor                 15 Turebergs IF               1:00:16          
   21          Torbjörn  Wingqvist        13 Ringsjö OK                 1:00:39          
   22          Sedney  Hugosson           13 Lunds OK                   1:01:52          
   23          Karl-Erik  Nilsson          1 OK Vilse 87                1:02:15          
   24          Jan-Eric  Nelking          13 FK Åsen                    1:10:33          
   25          Torsten  Johnsson          14 Markaryds FK               1:14:11          

               Åke  Hogedal                6 Kungälvs OK                 Felst.          
               Gunnar  Friberg            13 OK Kompassen              ej start          
               Roland  Ekelöf              1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



H60  (32)      4790 m                      

    1          Sven-Åke  Granquist        13 Hästveda OK                  41:35 G        
    2          Roland  Karlsson           22 Skogslöparna                 41:55 G        
    3          Bo  Svensson               13 Tockarps IK                  43:17 G        
    4          Erland  Ling               14 IK Hakarpspojkarna           45:16 G        
    5          Inge  Nilsson              13 Tockarps IK                  46:05 G        
    6          Nils-Eric  Ericsson        13 FK Åsen                      46:20 G        
    7          Ivan  Ernvid               20 Nitta IF                     47:51 S        
    8          Gunnar  Sandström          13 Pan-Kristianstad             48:12 S        
    9          Bertil  Olofsson           13 Andrarums IF                 49:08 S        
   10          Karl-Axel Nilsson           6 Kungälvs OK                  49:50 S        
   11          Gunnar  Persson DY         13 Tormestorps IF               49:53 S        
   12          Raimo  Salminen            14 Växjö OK                     50:43 S        
   13          Hans Svensson              20 Kinnarumma IF                51:11 S        
   14          Sven-Erik  Forsell         13 Lunds OK                     51:25 S        
   15          Thore  Pettersson          13 OK Tyringe                   51:31 S        
   16          Sven  Jonasson              1 OK Skogsfalken               52:09 S        
   17          Rune  Spetz                20 Nitta IF                     52:10 S        
   18          Ruben  Edvardsson          13 Hästveda OK                  52:43 S        
   19          Sven-Åke  Andertoft        14 Markaryds FK                 57:09 S        
   20          Tom  Lindberg              13 Lunds OK                     58:22 S        
   21          Allan  Sunnergren          13 Hjärnarps GH OL            1:00:41 B        
   22          Nils  Mårtensson           13 Andrarums IF               1:00:54 B        
   23          Mats  Rosén                13 Hästveda OK                1:02:30 B        
   24          Nils  Johannesson          13 Helsingborgs SOK           1:02:41 B        
   25          Christer  Ljungquist       13 Lunds OK                   1:02:46 B        
   26          Christer  Uddling          13 Örkelljunga FK             1:04:21          
   27          Per-Arne  Nilsson          13 Härlövs IF                 1:05:44          
   28          Allan  Hammar              13 OK Kompassen               1:06:19          
   29          Sten Arvid  Larsson        13 FK Boken                   1:07:41          
   30          Lennart  Nilsson           13 Malmö OK                   1:09:09          

               Leif  Almqvist             17 Enköpings AIF             ej start          
               Nils  Emilson              13 FK Åsen                   ej start          



H55  (43)      5270 m                      

    1          Leif  Sandgren             13 Frosta OK                    39:32 G        
    2          Agne  Bengtsson            13 OK Kompassen                 40:09 G        
    3          Bo  Olofsson               13 Hästveda OK                  41:38 G        
    4          Lars  Olsson               13 FK Boken                     42:02 G        
    5          Tommy  Nimark              13 OK Origo                     43:08 G        
    6          John  Ohlandersson         13 Örkelljunga FK               45:09 S        
    7          Tommy  Peterson            13 Helsingborgs SOK             47:10 S        
    8          Harry  Andersson           14 Markaryds FK                 49:32 S        
    9          Gert  Olsson               13 OK Silva                     51:06 S        
   10          Leif  Olofsson             13 OK Kompassen                 52:06 S        
   11          Ingvar  Schön              13 Andrarums IF                 53:07 S        
   12          Jan  Hansson               13 Lunds OK                     53:50 S        
   13          Christer  Jönsson          13 Lunds OK                     54:01 S        
   14          Anders  Wetterling          1 Stigmännen Karlshamns OK     54:27 S        
   15          Bo  Johansson              14 OK Stigen                    54:30 S        
   16          Lennart  Svensson          13 Rävetofta OK                 54:51 S        
   17          Bo  Skoog                  15 Tumba-Mälarhöjden OK         55:01 S        
   18          Åke  Persson               13 Hjärnarps GH OL              55:04 S        
   19          Leif  Malm                 14 Markaryds FK                 56:16 B        
   20          Göran  Larsson I           13 OK Kompassen                 56:50 B        
   21          Mats  Håkansson            13 Malmö OK                     57:27 B        
   22          Leif  Axelsson             14 SK Graal                     57:53 B        
   23          Kent  Johansson            13 Örkelljunga FK               59:53 B        
   24          Bengt  Andersson           13 Tormestorps IF             1:00:15          
   25          Bo  BÜlow                  13 Malmö OK                   1:00:23          
   26          Bo  Senje                   7 Halmstad OK                1:00:55          
   27          Göran  Larbo               15 Turebergs IF               1:01:04          
   28          Bengt-Åke  Nilsson         13 OK Torfinn                 1:01:52          
   29          Gösta  Svensson            13 Rävetofta OK               1:03:34          
   30          Eric  Tenland              13 Andrarums IF               1:04:02          
   31          Jan  Påhlstorp             14 Emmaboda Verda OK          1:04:46          
   32          Bengt  Ståhl               13 Hjärnarps GH OL            1:06:16          
   33          Nils-Erik  Bondesson       13 Frosta OK                  1:07:28          
   34          Björn  Engsten             17 OK Rodhen                  1:08:19          
   35          Jan Persson                13 Ystads OK                  1:08:20          
   36          Roland  Nilsson            13 OK Kompassen               1:08:27          
   37          Mike in't Groen               NEL KOVZ Netherlands       1:12:55          
   38          Flemming Jörgensen            DEN KFIU Köpenhavn         1:27:29          

               Håkan C  Nilsson           13 Malmö OK                    Felst.          
               Bo-Göran  Persson          13 OK Torfinn                  Felst.          
               Bengt  Bengtsson           13 Tormestorps IF              Felst.          
               Benkt  Anderson            13 Lunds OK                  ej start          
               Ingmar  Tykesson           13 Rävetofta OK              ej start          



H55 MOTION  (2 4930 m                      

    1          Rolf  Jönsson              16 Katrineholms OK            1:09:45 S        
    2          Bo  Svensson               13 Härlövs IF                 1:20:58 S        



H50  (29)      5510 m                      

    1          Ken  Ragnarsson            13 OK Kompassen                 38:02 G        
    2          Lars  Lindborg             13 Tormestorps IF               41:00 G        
    3          Bengt  Palm                 1 OK Vilse 87                  41:15 G        
    4          Torgny  Pettersson         20 Kinnaströms SK               43:18 S        
    5          Göran  Johnsson            13 Ringsjö OK                   44:23 S        
    6          Ingemar  Persson           14 Gamleby OK                   46:20 S        
    7          Jan Olof  Ferm             13 FK Göingarna                 46:55 S        
    8          Jan  Olofsson               1 Ronneby OK                   46:57 S        
    9          Lennart  Hävrén            15 Järla IF OK                  46:58 S        
   10          Bo-Anders  Nilsson         13 Lunds OK                     47:24 S        
   11          Olle  Granath              21 Surahammars SOK              48:13 S        
   12          Olav Engen                    NOR Raumar O-lag             52:35 S        
   13          Sven-Eric  Ericson         13 Helsingborgs SOK             53:18 S        
   14          Jan  Jönsson               13 Malmö OK                     55:29 B        
   15          Gert  Olsson               13 Tockarps IK                  58:25 B        
   16          Nils-Arne  Håkansson        1 Stigmännen Karlshamns OK     59:59          
   17          Olof  Ståhl                13 Lunds OK                   1:01:19          
   18          Sven Erik  Frick           13 FK Göingarna               1:03:46          
   19          Sven-Erik  Persson         13 Frosta OK                  1:04:46          
   20          Christer  Ekdahl           13 OK Origo                   1:08:21          
   21          Bengt  Hansson             13 Andrarums IF               1:09:28          
   21          Hans-Bertil  Persson       13 OK Kompassen               1:09:28          
   23          Jan  Rubbmark              13 Malmö OK                   1:22:00          
   24          Leif  Persson              13 OK Torfinn                 1:32:34          

               Lars  Hallberg             13 FK Boken                    Felst.          
               Gunnar  Wallquist           4 OK Rauken                   Felst.          
               Rolf  Gustafsson           13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Willy  Olsson               1 OK Skogsfalken            ej start          
               Sven-Inge  Svensson        13 Ringsjö OK                ej start          



H45  (34)      5820 m                      

    1          Rolf Lund                     DEN Helsingör SOK            39:19 G        
    2          Nils-Robert  Persson       15 Tullinge SK                  40:56 G        
    3          Kurt  Svensson             14 IK Hakarpspojkarna           42:01 G        
    4          Gert  Nielsen              13 Lunds OK                     45:34 S        
    5          Svend-Erik  Mathiassen     13 Lunds OK                     46:23 S        
    6          Kent  Hansson               7 Halmstad Garnisons IF        47:27 S        
    7          Stellan  Martinsson        13 OK Tyringe                   47:58 S        
    8          Ulf  Palmér                20 Ulricehamns OK               48:16 S        
    9          Lars-Göran  Nyberg         13 FK Åsen                      50:01 S        
   10          Troels B. Hansen              DEN Lilleröd I.F.            51:42 S        
   11          Alf  Westesson             13 OK Kontinent                 52:53 S        
   12          Sten  Segerslätt           13 Rävetofta OK                 53:11 S        
   13          Torgny  Ottosson           13 OK Torfinn                   53:16 S        
   14          Lucien Baert                  NEL KOVZ Netherlands         54:12 S        
   15          Jörgen Skaarup                DEN Ballerup OK              55:05 S        
   16          Lemmie Rotving                DEN Ballerup OK              55:10 S        
   17          Bengt  Larsson             13 FK Göingarna                 55:19 S        
   18          Gregers Jörgensen             DEN Ballerup OK              55:26 S        
   19          Adrie van Opstal              NEL KOVZ Netherlands         58:13 B        
   20          Mikael  Svensson           13 Pan-Kristianstad             59:00 B        
   21          Rolf  Ohrlander            13 Pan-Kristianstad             59:04 B        
   22          Holger  Sigbo              13 OK Kompassen                 59:18 B        
   23          Olle  Enfors               13 Tockarps IK                1:00:55          
   24          Leif  Carlsson             13 OK Kontinent               1:01:35          
   25          Lars Hanghöj                  DEN Ballerup OK            1:03:00          
   26          Lennart  Bengtsson         13 Rävetofta OK               1:04:06          
   27          Peter  Kjeldsen            13 OK Kontinent               1:08:01          
   28          Bo  Fält                   13 OK Kompassen               1:13:48          
   29          Erling  Johansson          13 Hjärnarps GH OL            1:17:03          
   30          Thomas  Johnsson           13 FK Göingarna               1:26:40          
   31          JanGreger  Persson         13 OK Silva                   1:38:13          

               Arne  Andersson            13 OK Torfinn                  Felst.          
               Thomas  Nilsson            13 FK Göingarna              ej start          
               Lennart  Ahlbäck           13 OK Tyringe                ej start          



H45 MOTION  (4 5430 m                      

    1          Anders  Björklund           3 OK Kåre                      56:23 S        
    2          Lars-Göran  Killander      13 Hästveda OK                1:07:04 S        
    3          Benny  Aspegren            13 OK Kontinent               1:10:17 B        
    4          Sven Erik Persson          13 Ystads OK                  1:11:13 B        



H40  (34)      6730 m                      

    1   (1448) Gert  Jonsson              14 IK Hakarpspojkarna           43:07 G        
    2          Mats  Brorsson             13 Tockarps IK                  43:44 G        
    3          Bengt-Åke  Berndtsson      13 Ringsjö OK                   48:42 G        
    4          Tjompen  Svensson          13 Ringsjö OK                   49:22 S        
    5          Hans-Åke  Lundqvist        13 OK Gynge                     51:23 S        
    6          Sven  Giselsson             1 Ronneby OK                   51:31 S        
    7          Thomas  Johansson          13 Örkelljunga FK               51:35 S        
    8          Ernst Fristad Nilsen          NOR Torridal IL              53:30 S        
    9          Hans-Peter Olsson           3 Älvdalens IF                 56:13 S        
   10          Johan  Wikner              19 Högåkers OK                  56:40 S        
   11          Ingemar  Carlsson          13 FK Boken                   1:02:26 B        
   12          Håkan  Jönsson             13 OK Kontinent               1:04:03 B        
   13          Sören  Andersson           13 FK Boken                   1:04:26 B        
   14          Anders  Tosteberg          23 Linköpings OK              1:04:36 B        
   15          Lars  Ohlsson              13 FK Göingarna               1:05:32 B        
   16          Jan-I  Nygren              13 FK Boken                   1:11:50          
   17          Michael  Christoferson     13 Tormestorps IF             1:12:27          
   18          Ingemar  Nilsson           13 Andrarums IF               1:13:12          
   19          Robert Lagerqvist          13 Ystads OK                  1:13:36          
   20          Reino  Örn                 14 Markaryds FK               1:13:55          
   21          Tom  Arnshed               13 OK Kontinent               1:15:51          
   22          Håkan  Johansson           13 Helsingborgs SOK           1:16:55          
   23          Anders  Hansson            13 OK Kontinent               1:17:09          
   24          Lars  Andersson            13 OK Tuvan                   1:19:36          
   25          Hans-Erik  Karlsson        13 OK Torfinn                 1:20:29          
   26          Bo Arne  Ståhl             13 IS Kullen                  1:21:35          
   27          Mats  Johansson            13 FK Boken                   1:22:24          
   28          Anders  Lindskov           13 FK Göingarna               1:32:55          
   29          Per  Erlandsson             1 Stigmännen Karlshamns OK   1:36:52          

               Jan  Nilsson               13 Pan-Kristianstad            Felst.          
               Håkan  Nyberg              13 OK Kontinent                Felst.          
               Tony  Månsson              12 Garphyttans IF            ej start          
               Lars  Petrisson            13 Hjärnarps GH OL           ej start          
               Lars  Söderlund            13 Tormestorps IF            ej start          



H35  (18)      6920 m                      

    1   (1102) Magnus  Runsvik             3 OK Kåre                      45:46 G        
    2          Patrik  Rosén              13 Hästveda OK                  47:58 G        
    3          Håkan  Eriksson            13 Hästveda OK                  50:48 G        
    4          Håkan  Axelsson            13 FK Göingarna                 51:19 S        
    5          Niklas  Edvardsson         13 Hästveda OK                  54:01 S        
    6          Bengt-Arne  Franksson      16 Kjula-Standard OK            55:07 S        
    7          Nils  Gustavsson            6 IFK Göteborg                 55:13 S        
    8          Rolf  Johansson            10 Sundsvalls OK                56:23 S        
    9          Per-Olof  Andersson        13 OK Tyringe                   58:58 S        
   10          Göran  Frank               13 Eslövs FK                    59:23 S        
   11          Henrik Bertelsen              DEN Lilleröd I.F.          1:04:27 S        
   12          Ola  Andertoft             14 Markaryds FK               1:06:01 B        
   13          Gert-Åke  Gunnarsson       13 FK Göingarna               1:07:57 B        
   14          Per  Gunnarsson            13 OK Tyringe                 1:12:56          
   15          Magnus  Johansson          13 Lunds OK                   1:13:30          
   16          Peder  Nilsson             13 OK Torfinn                 1:14:25          
   17          Stefan  Edvardsson         13 OK Torfinn                 1:16:25          

               Johan  Risberg             15 Järfälla OK                 Felst.          



H35 MOTION  (6 5920 m                      

    1          Roger  Olsson              13 Andrarums IF               1:00:51 S        
    2          Dan  Olsson                13 OK Silva                   1:01:23 S        
    3          Nisse  Rosén                1 Stigmännen Karlshamns OK   1:23:48 B        
    4          Per Hansen                    DEN Lilleröd I.F.          1:24:54 B        
    5          Magnus  Jensen             13 OK Kontinent               1:30:33 B        
    6          Flemming Petersen             DEN Lilleröd I.F.          1:44:13          



H21 LÅNG  (27) 12320 m                     

    1   (0090) Niklas  Bratt               1 OK Orion                   1:15:23 G        
    2          Harald Aas                    NOR Raumar O-lag           1:17:53 G        
    3   (0504) Magnus  Larsson            13 FK Göingarna               1:17:54 G        
    4          Christain Böen                NOR Baekkelaget SK         1:20:07 G        
    5          Stig Alvestad                 NOR Wing OK                1:20:32 G        
    6   (0429) Magnus  Axelsson            6 Göteborg-Majorna OK        1:20:53 G        
    7   (0670) Richard  Johansson         13 Härlövs IF                 1:20:56 G        
    8   (0314) Jesper  Håkansson          13 Härlövs IF                 1:21:23 G        
    9   (0383) Jonas  Bengtsson           13 Härlövs IF                 1:22:00 G        
   10          Marius Bjugan                 NOR Wing OK                1:22:53 G        
   11   (0975) Jörgen  Nilsson            14 Kalmar OK                  1:25:16 S        
   12   (0790) Joakim  Ferm               13 FK Göingarna               1:25:36 S        
   13          Patrik  Gunnarsson         21 Västerås SOK               1:27:08 S        
   14          Lars  Svantesson           13 Hjärnarps GH OL            1:27:16 S        
   15          Ronny  Falk                15 Sundbybergs IK             1:30:39 S        
   16   (0923) David  Olofsson             7 Halmstad OK                1:32:51 S        
   17          Per Nordahl                13 Hjärnarps GH OL            1:35:12 S        
   18   (1141) Jonas  Olsson              13 Pan-Kristianstad           1:46:42 S        

        (0288) Thomas Johannesson          1 Ronneby OK                  Felst.          
        (0651) Håkan  Palm                13 FK Boken                    Felst.          
        (0593) Mikael  Persson            13 Härlövs IF                  Felst.          
        (0742) Niclas  Jönsson            12 KFUM Örebro OK              Felst.          
        (0169) Håkan  Gunnarsson           1 OK Orion                    Felst.          
               Jonas  Lindholm            15 Tullinge SK                 Felst.          
        (1254) Jonas  Fast                13 Lunds OK                  ej start          
        (0204) Thomas  Westlund           13 Pan-Kristianstad          ej start          
        (0320) Rickard  Ekman             17 OK Roslagen               ej start          



H21  (38)      8290 m                      

    1   (1363) Ola  Bengtsson             15 Täby OK                      55:54 G        
    2          Ulrik Staugaard               DEN ROID/DK                  58:31 G        
    3          Per Erik  Jönsson          13 OK Torfinn                   59:50 G        
    4          Anders  Jönsson            13 OK Torfinn                 1:00:43 G        
    5          Björn  Ljungqvist          15 IFK Lidingös Skid O OK     1:01:17 G        
    6   (0247) Håkan  Malmström           16 Södertälje-Nykvar          1:01:33 G        
    7          Mats  Bredfelt             13 Lunds OK                   1:01:38 G        
    8          Thomas  Nilsson            13 Eslövs FK                  1:02:42 S        
    9          Marco Smulders                NEL KOVZ Netherlands       1:03:18 S        
   10          Fredrik  Kivivuori         13 Hästveda OK                1:03:31 S        
   11          Mats  Jeppsson             14 OK Gisle                   1:03:44 S        
   12          Magnus  Larsen             13 FK Boken                   1:04:18 S        
   13          Fredrik  Hjort             13 Helsingborgs SOK           1:04:20 S        
   14          Bo-Arne  Ohlsson           13 Eslövs FK                  1:04:45 S        
   15          Tobias  Nilsson            13 OK Kompassen               1:05:30 S        
   16          Håkan  Lindén               2 Uddevalla OK               1:05:59 S        
   17          Heide  Persson             13 Andrarums IF               1:07:54 S        
   18   (1062) Matts  Tenland             13 Andrarums IF               1:08:06 S        
   19          Fredrik  Ståhl              7 Halmstad OK                1:08:09 S        
   20          Per  Aspegren              13 OK Kontinent               1:09:16 S        
   21          Bengt  Nilsson             13 Hjärnarps GH OL            1:12:44 S        
   22          Martin  Kriblad            13 Hjärnarps GH OL            1:12:50 S        
   23          Andreas  Persson           13 Hästveda OK                1:12:59 S        
   24          Mikael  Carlsvärd          13 Helsingborgs SOK           1:13:41 S        
   25          Kai Willadsen                 DEN ROID/DK                1:17:50 S        
   26          Christian Saxe Knudsen        DEN ROID/DK                1:21:03 B        
   27          Roland  Persson            13 Hjärnarps GH OL            1:30:44          
   28          Bjarne Corvinius              DEN ROID/DK                1:59:48          

               Mads Daugbjerg                DEN ROID/DK                 Felst.          
               Steen Vittrup                 DEN ROID/DK                 Felst.          
               Esben Buhl Rasmussen          DEN ROID/DK                 Felst.          
               Jonas Rendtorff               DEN ROID/DK                 Felst.          
               Magnus  Nilsson            13 Andrarums IF              ej start          
               Nils  Svensson             13 Härlövs IF                ej start          
        (1458) Tobias  Killander          13 Hästveda OK               ej start          
               Johan  Mellqvist           15 IFK Enskede               ej start          
               Christopher  Lindqvist     15 IFK Enskede               ej start          
        (0808) Erik  Engsten              17 OK Rodhen                 ej start          



H21 MOTION  (2 5920 m                      

    1          Ola Skribent Sander           NOR Raumar O-lag           1:01:59 S        

               Kalle Wendel               13 Ystads OK                   Felst.          



H20  (7)       6920 m                      

    1   (1066) Erik  Persson              14 Gamleby OK                   51:59 G        
    2          Oscar  Rubbmark            13 Malmö OK                     55:30 G        
    3   (1324) Markus  Erlandsson         13 Ringsjö OK                   57:00 G        
    4          Anders  Svensson           13 Rävetofta OK                 59:31 S        
    5   (0939) Magnus  Svensson           13 Hjärnarps GH OL              59:34 S        
    6          Öyvind Lund                   NOR Raumar O-lag           1:12:52 S        
    7          Thomas Jörgensen              DEN KFIU Köpenhavn         1:22:26          



H18  (10)      6730 m                      

    1   (0788) Andreas  Kristensson       13 OK Torfinn                   44:13 G        
    2   (1095) Martin  Wendt              13 FK Boken                     45:36 G        
    3   (1019) Glenn Persson              13 Ystads OK                    48:52 G        
    4   (0750) Joel  Bergkvist            13 Ringsjö OK                   50:46 S        
    5   (0900) Rickard  Nilsson           14 Markaryds FK                 50:48 S        
    6   (0769) Ola  Nyberg                13 Pan-Kristianstad             51:48 S        
    7   (1143) Fredrik  Svensson          13 OK Torfinn                   52:56 S        
    8   (1000) Magnus  Jönsson            13 OK Kontinent                 57:32 S        
    9   (1289) Carl-Johan  Svensson       13 Ringsjö OK                 1:02:29 S        
   10          Andreas  Enfors            13 Tockarps IK                2:30:28          



H16  (18)      5510 m                      

    1          Mattias  Killander         13 Hästveda OK                  43:12          
    2          Robin  Westesson           13 OK Kontinent                 44:40          
    3          Michael Kjersgaard            DEN Lilleröd I.F.            48:42          
    4          Eric  Olsson               13 Tockarps IK                  50:04          
    5          Patrik  Carlsson           13 OK Kontinent                 50:19          
    6          Fredrik  Nilsson           13 OK Torfinn                   52:21          
    7          Patrik  Lindeberg          13 Ringsjö OK                   54:45          
    8          Henrik  Lundqvist          13 OK Gynge                     55:45          
    9          Joakim  Tosteberg          23 Linköpings OK                58:08          
   10          Samuel  Yngve              13 OK Kontinent                 58:43          
   11          Daniel  Erlandsson          1 Stigmännen Karlshamns OK   1:00:03          
   12          Jens  Hagedorn-Johansso    13 Hjärnarps GH OL            1:02:23          
   13          Torgil  Lassing            13 Frosta OK                  1:05:13          
   14          Christopher  Bennäs        13 OK Torfinn                 1:41:35          

               Magnus  Johnsson           13 FK Göingarna                Felst.          
               Jonas  Larsson             15 Järla IF OK                 Felst.          
               Jon  Olsson                13 Tockarps IK                 Felst.          
               Eddie Persson              13 Ystads OK                   Felst.          



H14  (33)      4530 m                      

    1          Simon  Christoferson       13 Tormestorps IF               42:56          
    2          Victor  Jensen             13 OK Kontinent                 43:49          
    3          Martin  Lindeberg          13 Ringsjö OK                   43:54          
    4          Johan  Strid               20 Ulricehamns OK               45:06          
    5          Marcus  Andersson          13 Andrarums IF                 45:29          
    6          Daniel  Örn                14 Markaryds FK                 48:28          
    7          Johannes  Nyberg           13 FK Åsen                      49:06          
    8          Emil  Westesson            13 OK Kontinent                 50:17          
    9          Mattias  Johansson         13 FK Boken                     52:47          
   10          Sebastian  Månsson         12 Hagaby GoIF                  53:28          
   11          Henrik  Tosteberg          23 Linköpings OK                55:50          
   12          Johan  Lundqvist           13 OK Gynge                     56:26          
   13          Christoffer  Nilsson       13 FK Göingarna                 56:34          
   14          Henrik  Ahlbäck            13 OK Tyringe                   58:57          
   15          Alexander  Svensson        13 Ringsjö OK                   59:37          
   16          Kristian  Svensson         13 Rävetofta OK               1:00:32          
   17          Björn Öhrstrand            13 Ystads OK                  1:01:16          
   18          Kasper Fjellerup              DEN Lilleröd I.F.          1:05:09          
   19          Albin Lagerqvist           13 Ystads OK                  1:05:26          
   20          Johan  Persson             13 OK Silva                   1:08:46          
   21          Jeppe Nielsen                 DEN Lilleröd I.F.          1:09:20          
   22          Fredrik  Olsson            13 FK Snapphanarna            1:11:12          
   23          Simon  Månsson             13 Örkelljunga FK             1:14:41          
   24          Daniel  Nilsson            13 Andrarums IF               1:23:03          
   25          Linus  Arvidsson           13 Ringsjö OK                 1:23:07          
   26          Carl  Ohrlander            13 Pan-Kristianstad           1:24:35          
   27          Emil  Nilsson              15 IFK Lidingös Skid O OK     1:37:32          

               Ambjörn  Lassing           13 Frosta OK                   Felst.          
               Anders  Rosén               1 Stigmännen Karlshamns OK    Felst.          
               Erik  Persson              13 FK Göingarna              ej start          
               Martin (Ekeröd)  Persso    13 FK Göingarna              ej start          
               Dan  Kjeldsen              13 OK Kontinent              ej start          
               Christoffer  Erlandsson     1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



H12  (18)      3040 m                      

    1          Johan  Kristensson         13 OK Torfinn                   27:08          
    2          Andreas Bergmann              DEN Lilleröd I.F.            30:45          
    3          Johan  Wihlborg             1 OK Vilse 87                  31:05          
    4          Niklas  Olsson             13 Rävetofta OK                 38:34          
    5          Martin  Strid              20 Ulricehamns OK               38:58          
    6          Jesper  Ståhl              13 IS Kullen                    42:50          
    7          Niklas Olsson               3 Älvdalens IF                 42:54          
    8          Ted  Nilsson               13 Pan-Kristianstad             44:37          
    9          Jakob  Segerslätt          13 Rävetofta OK                 47:00          
   10          Kristian Rasmussen            DEN Lilleröd I.F.            49:37          
   11          André  Palm                13 OK Gynge                     51:10          
   12          Oskar  Hektor-Persson      15 Gustavsbergs IF              52:30          
   13          Fredrik  Nilsson           13 Örkelljunga FK               55:07          
   14          Henrik Bendt                  DEN Lilleröd I.F.            57:32          
   15          Hampus  Mauritzon          13 Örkelljunga FK               57:51          
   16          Gunnar  Rolander           13 Pan-Kristianstad           1:11:28          
   17          Patrik  Tosteberg          23 Linköpings OK              1:15:07          

               Tobias  Andersson          13 Örkelljunga FK            ej start          



H10  (8)       2760 m                      

    1          Vergard Bjerkreim Nilse       NOR Torridal IL              26:39          
    2          Simon  Lundqvist           13 OK Gynge                     34:35          
    3          Hampus  Andersson          13 OK Tyringe                   37:15          
    4          Rasmus  Johansson          13 Örkelljunga FK               42:31          
    5          Marcus  Persson            13 FK Boken                     52:08          
    6          Robin  Larsson             13 FK Göingarna                 52:32          
    7          Rasmus  Svantesson         13 Hjärnarps GH OL              56:16          
    8          Petter  Persson            13 FK Göingarna               1:22:36          



D75  (3)       2930 m                      

    1          Anna  Nilsson              13 OK Tyringe                   49:25 G        
    2          Anna  Hermansson           13 Helsingborgs SOK           1:02:48 S        
    3          Lena Nordahl               13 Örkelljunga FK             1:20:46          



D70  (4)       2930 m                      

    1          Clarie  Ek                 13 Pan-Kristianstad             40:29 G        
    2          Edith  Borg                13 Helsingborgs SOK             56:07 S        
    3          Solvey  Bergdahl           13 Helsingborgs SOK           1:00:35 B        
    4          Ingrid  Brorsson           13 Tockarps IK                1:05:37          



D65  (8)       3510 m                      

    1          Gun  Hansson               13 Andrarums IF                 39:19 G        
    2          Kerstin  Granstedt         13 Pan-Kristianstad             44:52 S        
    3          Barbro  Hugosson           13 Lunds OK                     51:48 S        
    4          Elvy  Holmqvist            13 Örkelljunga FK               54:48 S        
    5          Kerstin  Larsson           13 FK Boken                   1:03:40          
    6          Maj  Carlsson              13 FK Snapphanarna            1:08:43          
    7          Inga  Andersson            13 Eslövs FK                  1:08:58          

               Gun  Krohn                  8 Hudiksvalls IF              Felst.          



D60  (7)       3510 m                      

    1          Helen  Andertoft           14 Markaryds FK                 41:31 G        
    2          Gudrun  Olofsson           13 Hjärnarps GH OL              51:31 S        
    3          Berit  Nilsson             14 Markaryds FK                 54:48 S        
    4          Lilian  Härwell            13 Eslövs FK                  1:00:43 B        
    5          Birgit  Palm               13 FK Boken                   1:02:26 B        
    6          Mona  Gustafsson           14 Markaryds FK               1:10:35          
    7          Anita  Nilsson             13 OK Torfinn                 1:10:52          



D55  (21)      3680 m                      

    1          Gullevi  Svensson          22 Skogslöparna                 36:01 G        
    2          Britt  Forsell Pirozzi     13 Lunds OK                     38:29 G        
    3          Karin  Modig               13 Frosta OK                    43:59 S        
    4          Kerstin  Nilsson           13 OK Gynge                     46:48 S        
    5          Karin  Persson             13 OK Tyringe                   47:06 S        
    6          Kerstin  Spetz             20 Nitta IF                     49:09 S        
    7          Monica  Påhlstorp          14 Emmaboda Verda OK            51:03 S        
    8          Gull  Svensson             13 Tockarps IK                  51:06 S        
    9          Ulla  Ling                 14 IK Hakarpspojkarna           52:34 B        
   10          Kerstin  Ernvid            20 Nitta IF                     52:38 B        
   11          Inger Svensson             20 Kinnarumma IF                52:53 B        
   12          Kristina  Landgren         13 Malmö OK                     53:45 B        
   13          Britt  BÜlow               13 Malmö OK                   1:01:53          
   14          Kerstin  Nilsson           13 Tormestorps IF             1:02:18          
   15          Marita  Pusa               13 Malmö OK                   1:02:22          
   16          Siw  Nilsson               13 OK Kompassen               1:03:43          
   17          Astrid  Johannesson        13 Helsingborgs SOK           1:04:26          
   18          Karin  Bengtsson           13 OK Kompassen               1:06:11          
   19          Gunnel  Nilsson            13 Malmö OK                   1:18:31          
   20          Ingrid  Andersson          13 Tormestorps IF             1:21:52          

               Ulla  Håkansson            13 OK Gynge                  ej start          



D55 MOTION  (4 3370 m                      

    1          Margareta  Svensson        13 Härlövs IF                   59:08 S        
    1          Ingegärd  Lundh            13 Hästveda OK                  59:08 S        
    3          Marianne  Svensson         13 Härlövs IF                 1:34:59          

               Anna-Karin  Nilsson        14 SK Graal                    Felst.          



D50  (17)      3680 m                      

    1          Bodil  Hermansson          13 OK Gynge                     36:11 G        
    2          Eva  Tykesson              13 Rävetofta OK                 40:03 G        
    3          Gudrun  Nilsson            13 Lunds OK                     41:08 S        
    4          Ingrid  Graneli            15 Haninge SOK                  47:34 S        
    5          Ingrid Mårtensson          23 OK Kolmården                 49:43 S        
    6          Marita  Johansson          14 OK Stigen                    51:36 S        
    7          Åsa  Ståhl                 13 Hjärnarps GH OL              52:20 B        
    8          Ann-Marie  Persson         13 OK Torfinn                   59:04          
    9          Sonja  Hammar              13 OK Kompassen                 59:34          
   10          Barbro  Håkansson          13 Härlövs IF                 1:02:14          
   11          Marianne  Hallberg         13 FK Boken                   1:04:30          
   12          Ulla  Olsson               13 FK Boken                   1:06:23          
   12          Karin  Larsson             13 OK Kompassen               1:06:23          
   14          Monika Roeling                NEL KOVZ Netherlands       1:09:32          
   15          Gunnel  Engsten            17 OK Rodhen                  1:19:44          

               Inger  Glans               13 OK Tyringe                ej start          
               Bigge  Bengtsson            1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



D45  (20)      4610 m                      

    1          Birgitta  Olsson            1 OK Skogsfalken               40:43 G        
    2          Christina  Olsson          13 OK Silva                     40:55 G        
    3          Ina  Lindeberg             13 Ringsjö OK                   41:22 G        
    4          Ing-Marie Andersson        13 Ystads OK                    44:00 G        
    5          Lene Jensen                   DEN Helsingör SOK            45:43 G        
    6          Eva  Persson-Hadmark       15 Tullinge SK                  47:02 S        
    7          Lotta  Valentin-Larsson    15 Gustavsbergs IF              48:53 S        
    8          Gunilla  Svensson          13 Ringsjö OK                   49:49 S        
    9          Elisabet  Salander-Björ     3 OK Kåre                      52:08 S        
   10          Åsa  Svensson              13 Pan-Kristianstad             53:26 S        
   11          Anna  Larsson              13 Örkelljunga FK               53:43 S        
   12          Ulla  Karlsson             13 Tormestorps IF               55:52 S        
   13          Lena  Persson              14 Gamleby OK                   57:49 S        
   14          Ingrid  Nyberg             13 FK Åsen                      58:20 B        
   15          Karin Ingelhag             13 Vittsjö OK                   59:43 B        
   16          Inger  Frick-Norling       13 FK Göingarna               1:01:35 B        
   17          Stina  Gunnarsson          13 Härlövs IF                 1:03:52          
   18          Lena  Tebring              13 OK Kompassen               1:07:46          
   19          Ingegerd Persson           13 Ystads OK                  1:08:24          
   20          Vanja  Jinnemo             13 Hjärnarps GH OL            1:21:02          



D45 MOTION  (7 3420 m                      

    1          Lizkulla  Pettersson       20 Kinnaströms SK               53:28 S        
    2          Eva  Rolander              13 Pan-Kristianstad             56:05 S        
    3          Maj Öhrstrand              13 Ystads OK                    58:10 S        
    4          Ingrid  Bengtsson          13 Tormestorps IF             1:00:37 S        
    5          Eva Marie  Andersson       13 FK Boken                   1:03:13 S        
    6          Elly van Opstal               NEL KOVZ Netherlands       1:08:20 B        
    7          Kerstin  Skoog             15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:52:15          



D40  (19)      4610 m                      

    1          Lena  Olsson               13 Rävetofta OK                 39:38 G        
    2          Ewa  Roos                  13 Helsingborgs SOK             40:01 G        
    3          Britt-Marie  Bengtsson     13 Pan-Kristianstad             40:05 G        
    4          Ann  Nilsson               14 Markaryds FK                 40:15 G        
    5          Anna  Thorell-Jönsson      13 OK Kontinent                 40:45 G        
    6          Agneta  Erfors             13 OK Torfinn                   41:28 G        
    7          Mie  Claesson              13 Ringsjö OK                   44:09 S        
    8          Karin  Ståhl               13 IS Kullen                    45:48 S        
    9          Lollo  Nyberg              13 OK Kontinent                 46:11 S        
   10          Britt  Svensson            13 Hjärnarps GH OL              49:17 S        
   11          Siri Klausen                  DEN Ballerup OK              50:59 S        
   12          Susanne  Magnusson         13 Pan-Kristianstad             54:36 S        
   13          Christina  Segerslätt      13 Rävetofta OK                 55:37 S        
   14          Kerstin  Olsson            13 FK Snapphanarna              55:39 S        
   15          Birgitta  Strid            20 Ulricehamns OK               57:33 B        
   16          Maritha  Schön             13 Andrarums IF                 58:18 B        
   17          Carin  Erlandsson           1 Stigmännen Karlshamns OK   1:01:03          
   18          Naja Dan Möller               DEN Lilleröd I.F.          1:05:14          
   19          Margit Andreasen              DEN Lilleröd I.F.          1:07:59          



D35  (12)      4790 m                      

    1          Ingrid  Jensen             13 OK Kontinent                 48:01 G        
    2          Moni  Winsnes              16 Södertälje-Nykvar            48:45 G        
    3          Ingrid  Johansson           7 Laholms IF                   52:00 G        
    4          Charlotte Bergmann            DEN Lilleröd I.F.            52:45 G        
    5          Susanne  Burström          13 FK Boken                     57:35 S        
    6          AnnSofie  Nilsson          13 OK Tyringe                   59:29 S        
    7          Else  Risberg              15 Järfälla OK                1:07:12 S        
    8          Sara  Hektor               15 Gustavsbergs IF            1:10:48 B        
    9          Jeannette Dan Möller          DEN Lilleröd I.F.          1:39:55          

               Catrin  Johansson          10 Sundsvalls OK               Felst.          
               Carola  Månsson            12 Garphyttans IF            ullföljt          
               Anna-Karin  Kjeldsen       13 OK Kontinent              ej start          



D35 MOTION  (9 4530 m                      

    1          Helena  Kristiansson       14 Markaryds FK                 56:10 S        
    2          Monika  Kristensson        13 OK Torfinn                   56:52 S        
    3          Lena  Forsell              13 IS Kullen                  1:01:33 S        
    4          Ann-Sofie  Brink           14 Markaryds FK               1:04:01 S        
    5          Ann-Louise  Ehn            13 OK Kontinent               1:10:08 B        
    6          Christel  Hansson          13 OK Kontinent               1:22:18 B        
    7          Maria  Elmq.-Nygren        13 FK Boken                   1:32:56          

               Susanne Johannesson         1 Ronneby OK                  Felst.          
               Anita Rasmussen               DEN Lilleröd I.F.           Felst.          



D21 LÅNG  (13) 7290 m                      

    1   (0094) Sara  Linse                13 Lunds OK                     56:02 G        
    2   (0029) Pia  Olsson                13 Pan-Kristianstad             56:20 G        
    3   (0275) Elin  Wallquist            18 OK Tyr                     1:02:22 G        
    3          Annika  Lehmivaara         15 Tullinge SK                1:02:22 G        
    5   (0454) Ida  Thuresson             13 Pan-Kristianstad           1:02:32 G        
    6   (0849) Anna  Falk                 15 Sundbybergs IK             1:03:13 S        
    7    (549) Christine  Persson          5 Gävle OK                   1:05:59 S        
    8          Kerstin  Persson           13 FK Göingarna               1:07:30 S        
    9          Lieke van Opstal              NEL KOVZ Netherlands       1:13:53 S        
   10   (0554) Maria  Wingren             13 FK Boken                   1:16:29 S        
   11          Yuka  Kinnami              13 Lunds OK                   1:18:16 S        
   12          Ingrid  Svantesdotter-L    13 FK Göingarna               1:18:50 S        

               Thérès  Ericsson           15 OK Ravinen                ej start          



D21  (19)      4900 m                      

    1          Sandra  Pettersson          6 FK Herkules                  41:00 G        
    2          Eva  Persson               13 OK Torfinn                   43:25 G        
    2   (0442) Lena  Wallén               15 Täby OK                      43:25 G        
    4          Camilla  Brorsson          13 Tockarps IK                  44:58 G        
    5          Eva-Lotta  Bengtsson       13 Rävetofta OK                 45:34 G        
    6          Karolin  Engsten           17 OK Rodhen                    50:08 S        
    7          Birgitta  Håkansson         1 Stigmännen Karlshamns OK     50:16 S        
    8          Linda  Skog                 7 Halmstad OK                  57:00 S        
    9          Jenny  Vestin              13 Härlövs IF                 1:00:03 B        
   10          Birgitta  Wingqvist        13 Ringsjö OK                 1:01:13 B        
   11          Katarina  Andersson         2 Uddevalla OK               1:02:17          
   12          Emma  Kriblad              13 Hjärnarps GH OL            1:02:46          
   13          My  Heinrup                15 Järla IF OK                1:03:37          
   14          Mette Pilemand                DEN ROID/DK                1:04:03          
   15          Annika  Bengtsson          13 Rävetofta OK               1:13:10          

               Louise  Axelsson           13 FK Göingarna                Felst.          
               Karolina  Persson          13 OK Torfinn                  Felst.          
               Josefin  Ericson           13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Eva  Nelking                1 OK Vilse 87               ej start          



D21 MOTION  (5 5430 m                      

    1          Sara  Nilsson              14 SK Graal                   1:02:26 S        
    2          Johanna  Persson           13 OK Kompassen               1:20:08 B        
    3          Jenny  Förander             6 IFK Göteborg               1:31:26 B        
    4   (0806) Denise  Nyberg             13 OK Kontinent               1:38:56          
    5          Inez Hartog                   NEL KOVZ Netherlands       1:52:06          



D20  (6)       4640 m                      

    1          Merit  Lassing             13 Frosta OK                    45:42 G        
    2          Cecilia  Andersson         13 FK Boken                     47:54 G        
    3          Elin  Håkansson            13 Härlövs IF                   51:13 S        
    4          Julia  Hadmark             15 Tullinge SK                  51:29 S        
    5   (0875) Linda  Jinnemo             13 Hjärnarps GH OL            1:08:34 B        
    6   (0770) Christine  Rolander        13 Pan-Kristianstad           1:15:10          



D18  (16)      4640 m                      

    1          Betty Ann Bjerkr. Nilse       NOR Torridal IL              38:08 G        
    2   (0598) Andrea  Erfors             13 OK Torfinn                   41:17 G        
    3   (0520) Camilla  Sigbo             13 FK Boken                     41:36 G        
    4           Ingvild Tömta                NOR Raumar O-lag             41:54 G        
    5   (0594) Ebba  Thuresson            13 Pan-Kristianstad             44:16 S        
    6   (0751) Kersti  Lassing            13 Frosta OK                    45:26 S        
    7   (0623) Pia-Maria  Bondesson       13 Frosta OK                    47:23 S        
    8   (0719) Linda  Olsson              13 OK Tyringe                   48:37 S        
    9   (0744) Anna  Nilsson              13 FK Snapphanarna              50:15 S        
   10          Ragnhild Aas                  NOR Raumar O-lag             52:59 S        
   11   (0724) Sabina  Olsson             13 OK Silva                     55:21 B        
   12   (0752) Malin  Nygren              13 FK Boken                     56:05 B        
   13   (0803) Marie  Svensson            13 Rävetofta OK                 58:17 B        
   14   (0443) Lovisa  Senje               7 Halmstad OK                1:27:46          

        (0758) Cissi  Skoog               15 Tumba-Mälarhöjden OK        Felst.          
        (0468) Sofia  Killander           13 Hästveda OK               ej start          



D16  (18)      4010 m                      

    1          Emelie  Bengtsson          13 Tormestorps IF               38:54          
    2          Inger Liv Bjerkr. Nilse       NOR Torridal IL              40:51          
    3          Anna  Brodin               13 OK Kontinent                 46:24          
    4          Ulrika  Nygren             13 FK Boken                     49:03          
    5          Josefin  Persson           15 Tullinge SK                  52:52          
    6          Emmie  Christoferson       13 Tormestorps IF               54:39          
    7          Josefin  Strid             20 Ulricehamns OK               55:25          
    8          Anna  Björklund             3 OK Kåre                      57:01          
    9          Agnes  Söderlund           13 Tormestorps IF             1:04:39          
   10          Cecilia  Olsson            13 Rävetofta OK               1:04:52          
   11          Erica  Svensson            13 OK Torfinn                 1:06:50          
   12          Maria  Jönsson             13 OK Kontinent               1:12:49          
   13          Louise  Rolander           13 Pan-Kristianstad           1:13:54          

               Sandra  Persson            13 OK Tuvan                    Felst.          
               Madelene  Andersson        13 OK Tuvan                    Felst.          
               Pernilla  Olsson           13 Rävetofta OK                Felst.          
               Malin Lagerqvist           13 Ystads OK                   Felst.          
               Agnes  Lindskov            13 FK Göingarna              ej start          



D14 (Struken)  3420 m                      

               Magdalena Olsson            3 Älvdalens IF              Ej godk.          
               Camilla Bergmann              DEN Lilleröd I.F.         Ej godk.          
               Brynn Hull                    DEN Lilleröd I.F.         Ej godk.          
               Linda  Nilsson             13 Andrarums IF              Ej godk.          
               Anna (Ekeröd)  Persson     13 FK Göingarna              Ej godk.          
               Stina  Persson             14 Gamleby OK                Ej godk.          
               Ida  Sjöholm               14 Markaryds FK              Ej godk.          
               Malin  Nyberg              13 Pan-Kristianstad          Ej godk.          
               Elin  Arnshed              13 OK Kontinent              Ej godk.          
               Helena  Brodin             13 OK Kontinent              Ej godk.          
               Helene  Nyberg             13 OK Kontinent              Ej godk.          
               Anna  Olsson               13 OK Tyringe                Ej godk.          
               Josefin  Ahlbäck           13 OK Tyringe                Ej godk.          
               Louise  Fridholm           13 Ringsjö OK                Ej godk.          
               Angelika  Larsson          13 Örkelljunga FK            Ej godk.          
               Julia  Hagedorn-Johanso    13 Hjärnarps GH OL           Ej godk.          



D12  (20)      3040 m                      

    1          Ann-Sofie  Larsson         13 Örkelljunga FK               33:05          
    2          Maja  Söderlund            13 Tormestorps IF               36:04          
    3          Isabelle  Christoferson    13 Tormestorps IF               36:08          
    4          Malin  Jensen              13 OK Kontinent                 39:24          
    5          Victoria  Fridholm         13 Ringsjö OK                   43:44          
    6          Britta  Björklund           3 OK Kåre                      45:03          
    7          Frida  Nilsson             13 Pan-Kristianstad             47:09          
    8          Jonna  Johansson           13 Örkelljunga FK               49:38          
    9          Johanna  Persson           15 Tullinge SK                  51:53          
   10          Camilla  Nilsson           13 OK Torfinn                   52:55          
   11          Sandra  Johansson          13 FK Boken                   1:06:55          
   12          Emma  Månsson              13 Örkelljunga FK             1:08:11          
   13          Sanna  Rosén                1 Stigmännen Karlshamns OK   1:11:48          
   14          Laerke Andreasen              DEN Lilleröd I.F.          1:12:56          
   15          Ronja  Arvidsson           13 Ringsjö OK                 1:17:30          
   16          Erika  Ohrlander           13 Pan-Kristianstad           1:21:33          

               Rebecka  Heinrup           15 Järla IF OK                 Felst.          
               Anna  Bredfelt             13 Lunds OK                    Felst.          
               Johanna  Christoferson     13 Tormestorps IF              Felst.          
               Ida  Kjeldsen              13 OK Kontinent              ej start          



D10  (8)       2760 m                      

    1          Johanna  Erlandsson         1 Stigmännen Karlshamns OK     28:13          
    2          Louise Nordahl             13 Hjärnarps GH OL              35:33          
    3          Tove  Ståhl                13 IS Kullen                    37:14          
    4          Lisa  Nyberg               13 FK Åsen                      41:06          
    5          Ida  Arvidsson             13 Ringsjö OK                   44:06          
    6          Matilda  Hektor-Persson    15 Gustavsbergs IF              53:51          
    7          Elin  Olsson               13 FK Göingarna                 58:04          

               Linnéa  Rosén               1 Stigmännen Karlshamns OK    Felst.          



U4  (1)        3420 m                      

    1          Elin  Nilsson              13 FK Snapphanarna            1:20:57          



U3  (7)        3040 m                      

    1          Emil  Johansson            13 Helsingborgs SOK             54:26          
    2          Jimmie  Johansson          13 Örkelljunga FK               55:18          
    3          Erika  Jaescke             13 Hästveda OK                  55:49          
    4          Gerda Ingelhag             13 Vittsjö OK                 1:00:31          
    5          Sigrid Ingelhag            13 Vittsjö OK                 1:00:39          
    6          Madeleine  Svensson        13 Hästveda OK                1:07:23          
    7          Sofia  Svensson            13 OK Torfinn                 1:12:47          



U2  (7)        2760 m                      

    1          Fredrik  Nilsson           13 FK Snapphanarna              30:49          
    2          Joakim I  Svensson         14 IK Hakarpspojkarna           34:22          
    3          Madeleine  Erlandsson      13 Ringsjö OK                   38:01          
    4          Nils  Palm                 13 OK Gynge                     38:11          
    5          Fredrik  Berndtsson        13 Ringsjö OK                   39:13          
    6          Anton  Månsson             13 Örkelljunga FK               44:41          
    7          Rebecka  Svensson          13 Hästveda OK                  55:32          



U1  (1)        1920 m                      

    1          Johanna  Palm              13 OK Gynge                     32:20          



INSKOLNING  (9 1920 m                      

               Sabina  Månsson            12 Garphyttans IF               Godk.          
               Nils Ingelhag              13 Vittsjö OK                   Godk.          
               Hanna  Bengtsson           13 OK Gynge                     Godk.          
               Ida  Bengtsson             13 OK Gynge                     Godk.          
               Niklas  Svensson           14 IK Hakarpspojkarna           Godk.          
               Simon  Arnshed             13 OK Kontinent                 Godk.          
               Sidsel Hull                   DEN Lilleröd I.F.            Godk.          
               Mille Helleröe                DEN Lilleröd I.F.            Godk.          

               Emelie  Nilsson            13 Örkelljunga FK            ej start          



Öppen 1  (13)  2760 m                      

    1          Gunnel Ferm                13 FK Göingarna                 36:56 B        
    2          Patrick Brorsson           13 Tockarps IK                  38:31 B        
    3          Amanda Nilsson             13 Frosta OK                    39:13 B        
    4          Erik Bengtsson             13 IS Kullen                    43:54 B        
    5          Anita Jönsson              13 Malmö OK                     45:36 B        
    6          Sara Forsberg              19 Skellefteå OK                45:51 B        
    7          Ann Johansson                 Klubblös Klubblös            53:21          
    8          Harriette Nordkvist        13 IS Skanne                    53:57          
    9          Stig Juliussen                DEN Lilleröd I.F.            56:30          
   10          David Frisell              13 Helsingborgs SOK             59:56          
   11          Anne-Marie Frisell         13 Helsingborgs SOK           1:00:09          

               Carolin Olsson             13 OK Gynge                    Felst.          
               Inger Adolfsson            13 Eslövs FK                   Felst.          



Öppen 2  (28)  3040 m                      

    1          Björn Åberg                13 OK Tyringe                   39:20 B        
    2          Johan Winsnes              16 Södertälje-Nykvar            49:01 B        
    3          Birge Månsson              13 Tormestorps IF               50:19 B        
    4          Rasmus Håkansson           13 Härlövs IF                   51:34 B        
    5          Lars-Göran Håkansson       13 Härlövs IF                   51:45 B        
    6          Susanne Lundquist          13 OK Gynge                     54:40          
    7          Annika Svensson            13 Hjärnarps GH OL              59:08          
    8          Annika Johansson           13 Helsingborgs SOK           1:02:25          
    9          Kerstin Persson            14 Berga Skid O OK            1:02:33          
   10          Christian Berentsen           Klubblös Klubblös          1:06:36          
   11          Inger Blomqvist            14 SK Graal                   1:07:29          
   12          Eva Peterson               13 OK Torfinn                 1:07:47          
   13          Hanna-Lisa Bengtsson       13 OK Gynge                   1:09:25          
   14          Felix Alnervik             13 IS Kullen                  1:10:03          
   15          Lydia Lezanska             13 IS Kullen                  1:10:05          
   16          Hanna Ullman                  Klubblös Klubblös          1:11:09          
   17          Ann-Marie Hansson          13 IS Kullen                  1:17:28          
   18          Alexander Åberg            13 OK Tyringe                 1:22:52          
   19          Inger Fridholm             13 Ringsjö OK                 1:23:20          
   20          Evelina Bengtsson          13 OK Tyringe                 1:24:34          
   21          Hellevi Alnervik           13 IS Kullen                  1:25:51          
   22          Maj Jönsson                13 Helsingborgs SOK           1:25:56          
   23          Ida Frisell                13 Helsingborgs SOK           1:31:10          
   24          Lars-Göran Frisell         13 Helsingborgs SOK           1:31:13          
   25          Hanna Davidsson            13 OK Tuvan                   1:35:07          
   26          Sara Arámbula                 Klubblös Klubblös          1:35:24          

               Ulla Strand                13 Örkelljunga FK              Felst.          
               Therese M Pedersen            Klubblös Klubblös           Felst.          



Öppen 3  (6)   5000 m                      

    1          Gun-Marie Nilsson          13 OK Origo                   1:14:38 B        
    2          Jan Strand                 13 OK Origo                   1:14:41 B        
    3          Marcus Bengtsson           13 OK Tyringe                 1:29:11 B        

               Henrik Nilsson                Klubblös Klubblös           Felst.          
               Lennart Alnervik           13 IS Kullen                   Felst.          
               Mikael Runderfelt           7 IF Rigor                    Felst.          



Öppen 4  (23)  3370 m                      

    1          Samuel Örn                 14 Markaryds FK                 50:04 B        
    2          Anna-Lisa Hansson          13 Pan-Kristianstad             54:11 B        
    3          Lena Weiming-Nyberg        20 Kinnaströms SK               54:12 B        
    4          Conny Johansson             7 Laholms IF                   55:15 B        
    5          Annika Persson             13 Hässleholms OK               59:15 B        
    6          Kurt Franksson             13 Örkelljunga FK             1:08:40          
    7          Ingrid Lundblad            13 OK Origo                   1:10:06          
    8          Björn Davidsson            13 OK Tuvan                   1:11:50          
    9          John Davidsson             13 OK Tuvan                   1:13:01          
   10          Elis Lundqvist             13 OK Gynge                   1:14:14          
   11          Åke Mattsson               13 OK Gynge                   1:15:05          
   12          Karin Malmgren             13 Hjärnarps GH OL            1:16:45          
   13          Emma Gustafsson            14 Markaryds FK               1:17:11          
   14          Rose-Marie Nilsson         13 FK Göingarna               1:21:58          
   15          Elvy Jönsson               13 Helsingborgs SOK           1:22:23          
   16          Lars Adolfsson             13 Eslövs FK                  1:24:42          

               Sven-Erik Gunnarsson       13 Hästveda OK                 Felst.          
               Annika Nilsson             13 Eslövs FK                   Felst.          
               Maj-Britt Sjöholm          13 Ringsjö OK                  Felst.          
               Martin (Ekeröd) Persson    13 FK Göingarna                Felst.          
               Marcus Trulsson            13 Härlövs IF                  Felst.          
               Kerstin Martinsson         13 OK Tyringe                  Felst.          
               Elias Johansson            13 Vittsjö OK                  Felst.          



Öppen 5  (26)  4530 m                      

    1          Mats Lundqvist             13 OK Gynge                     43:40 B        
    2          Ola Johansson              13 OK Gynge                     48:23 B        
    3          Hans-Åke Djurbäck          20 Kinnaströms SK               49:20 B        
    4          Patrick Bengtsson          13 OK Gynge                     49:47 B        
    5          Rune Persson               14 Berga Skid O OK              53:11 B        
    6          Göran Holmberg             14 Markaryds FK                 55:52 B        
    7          Kristian Kriblad           13 Hjärnarps GH OL            1:01:35          
    8          Patrik Ahlberg             22 OK Nolaskogsarna           1:01:52          
    9          Jörgen Persson             13 OK Tuvan                   1:01:58          
   10          Gun-Britt Kriblad          13 Hjärnarps GH OL            1:02:03          
   11          Göran Lassing              13 Frosta OK                  1:04:25          
   12          Emma Alnervik              13 IS Kullen                  1:05:33          
   13          Gunnar Persson             13 Tormestorps IF             1:05:41          
   14          Lena Strand                14 Markaryds FK               1:05:46          
   15          Bengt Borg                 13 Helsingborgs SOK           1:07:47          
   16          Johnny Malmgren            13 Hjärnarps GH OL            1:08:05          
   17          Lars Ericson               13 FK Åsen                    1:09:51          
   18          Maria Magnusson            13 OK Torfinn                 1:10:22          
   19          Jan Eliasson               13 OK Gynge                   1:10:41          
   20          Bertil Månsson             13 Örkelljunga FK             1:14:18          
   21          Palle Gensen               13 OK Gynge                   1:15:19          
   22          Lidy Grange                   Klubblös Klubblös          1:15:33          
   23          Milas Sylvest-Rutving         DEN Ballerup OK            1:15:35          
   24          Alda Kristjansdottir       13 FK Åsen                    1:31:09          
   25          Lars Pålsson                  Klubblös Klubblös          1:38:31          

               Jan Falk                   15 Sundbybergs IK              Felst.          



Öppen 6  (6)   5430 m                      

    1          Anders Persson             13 Tockarps IK                  54:19 B        
    2          Klaus Kristensen           14 Markaryds FK                 57:11 B        
    3          Christine karlsson         13 OK Torfinn                 1:01:25 B        
    4          Enar Magnusson             13 IS Skanne                  1:01:50 B        
    5          Roland Hermansson          13 OK Gynge                   1:04:39 B        
    6          Bengt Johnson              13 Rävetofta OK               1:13:15          



Öppen 7  (39)  3510 m                      

    1          Björn Mauritzon            13 Örkelljunga FK               31:17 B        
    2          Håkan Nordkvist               Klubblös Klubblös            34:54 B        
    3          Frida Palm                 13 FK Boken                     37:28 B        
    4          Johan Aspegren             13 OK Kontinent                 37:36 B        
    5          Hildi Svensson             14 IK Hakarpspojkarna           38:46 B        
    6          Thomas Falkstrand          13 OK Torfinn                   39:49 B        
    7          Erik Alnervik              13 IS Kullen                    39:54 B        
    8          Maria Johnsson             13 Ringsjö OK                   41:54 B        
    9          Ingvar Persson             13 OK Tyringe                   42:18          
   10          Anders Carlsson            13 Ringsjö OK                   43:37          
   11          Lars Brodin                13 OK Kontinent                 44:52          
   12          Anna Ljungqvist            13 FK Boken                     45:13          
   13          Monika Djurberg            18 OK Tyr                       47:47          
   14          Ulrika Martinsson          13 OK Tyringe                   48:15          
   15          Jan Nilsson                13 FK Snapphanarna              49:36          
   16          Barbro Martinsson          13 OK Tyringe                   50:54          
   17          Christin Olsson            13 OK Gynge                     52:37          
   18          Linda Nilsson              13 Frosta OK                    53:22          
   19          Henny Arwidsson            13 Malmö OK                     53:46          
   20          Ingemar Johansson          13 Örkelljunga FK               54:47          
   21          Bertil Ottosson            13 FK Göingarna                 54:50          
   22          Viveka Lassing             13 Frosta OK                    55:18          
   23   (1525) Karl Johan Persson         13 OK Torfinn                   55:19          
   24          Marita Wikner              19 Högåkers OK                  55:29          
   25          Stefan Nilsson             13 Andrarums IF                 55:38          
   26          Diana Persson              13 Härlövs IF                   56:15          
   27          Kjell-Arne Pettersson      13 Härlövs IF                   57:24          
   28          Kjell Johansson            13 IS Skanne                    58:17          
   29          Inger Erlandsson           13 Ringsjö OK                 1:01:19          
   30          Matti Koskinen                Klubblös Klubblös          1:01:40          
   31          Stig Nilsson               13 OK Torfinn                 1:04:53          
   32          Folke Bladh                13 FK Boken                   1:09:44          
   33          Ann-Christin Aspegren      13 OK Kontinent               1:11:49          
   34          Rolf Nilsson               13 Frosta OK                  1:17:31          
   35          Ingrid Olofsson            13 FK Snapphanarna            1:20:43          
   36          Sture Svantesson           13 OK Torfinn                 1:24:10          
   37          Ingelise Jörgensen            Klubblös Klubblös          1:44:27          

               Erland Martinsson          13 OK Tyringe                  Felst.          
               Viggo Kristiansson         13 Tockarps IK                 Felst.          



Öppen 8  (39)  5270 m                      

    1          Fredrik Persson               Klubblös Klubblös            39:05 B        
    2          Johannes Faalk             15 Sundbybergs IK               41:29 B        
    3          Hans Nilsson               13 Pan-Kristianstad             44:25 B        
    4          Anders Mårtensson          13 Eslövs FK                    47:19 B        
    5          Per Wikström               13 Hästveda OK                  47:32 B        
    6          Ola Mårtensson             15 Väsby OK                     47:54 B        
    7          Olle Blomgren              15 OK Södertörn                 48:23 B        
    8          Andreas Olsson             13 OK Silva                     48:50 B        
    9          Tomas Rosén                13 Hästveda OK                  50:47 B        
   10          Elna Martinsson            13 OK Tyringe                   51:49 B        
   11          Pontus Nilsson             13 Hästveda OK                  51:56 B        
   12          Björn Persson              16 Eskilstunafors OL            51:58 B        
   13          Börje Åkesson              13 Frosta OK                    53:56          
   14          Terese Johansson            7 IF Rigor                     56:08          
   15          Bertil Erlandsson          13 Ringsjö OK                   57:27          
   16          Cecilia Håkansson           1 OK Vilse 87                  58:14          
   17          Torsten Grange                Klubblös Klubblös            58:56          
   18          Ingvar Olofsson            13 FK Snapphanarna              59:44          
   19          Lennart Martinsson         13 OK Tyringe                 1:00:06          
   20          Lats Sandblad              13 IS Kullen                  1:00:16          
   21          Gunnar Lundquist           13 Frosta OK                  1:01:03          
   22          Martin Jönsson              9 Östersunds OK              1:02:05          
   23          Emma Sandblad              13 IS Kullen                  1:02:31          
   24          Kjell Burman               13 Tormestorps IF             1:03:15          
   25          Ida Bengtsson              13 Tormestorps IF             1:03:17          
   26          Johan Johansson            13 Rävetofta OK               1:03:22          
   27          Marie-Helen Svensson       13 OK Kompassen               1:04:27          
   28          Marie Rosén                13 Hästveda OK                1:05:08          
   29          Anders Yngve               13 OK Kontinent               1:07:24          
   30          Leif Johannesson           14 Markaryds FK               1:07:28          
   31          Anna Held                  13 Pan-Kristianstad           1:07:40          
   32          Bengt Fredman              13 OK Torfinn                 1:14:03          
   33          Sven Thörnquist            13 Tormestorps IF             1:17:22          
   34          Vibeke Sylvest                Klubblös Klubblös          1:17:59          
   35          Klaus Hårdell                 Klubblös Klubblös          1:22:33          
   36          Anne Svantesson            13 Hjärnarps GH OL            1:26:16          

               Stefan L Nilsson           13 Frosta OK                   Felst.          
               Fredrik Ullman             20 Kinnaströms SK              Felst.          
               Pär Ottosson                  Klubblös Klubblös           Felst.          



Öppen 9  (9)   6920 m                      

    1          Niklas Nilsson             13 Härlövs IF                   45:54 B        
    2          Lars Konradsoen               Klubblös Klubblös            49:41 B        
    3          Håkan Bengtsson            13 OK Kompassen                 55:56 B        
    4          Fabian Ljungqvist          13 FK Boken                     56:30 B        
    5          Jan-Ove Wiking             20 Istrums SK                   59:58 B        
    6          Ronnie Holmberg            14 Markaryds FK               1:02:25          
    7          Mikael Nilsson             13 OK Torfinn                 1:03:22          
    8          Patrik Carlsson            14 OK Älme                    1:04:52          
    9          Roger Svensson                Klubblös Klubblös          1:05:36          



Öppen 10  (37) 1920 m                      

    1          Ronnachai Möller              Klubblös Klubblös            21:04 B        
    1          Emil Nielsen                  DEN Lilleröd I.F.            21:04 B        
    3          Anton Persson              14 Markaryds FK                 21:19 B        
    4          Jessica Kristensen         14 Markaryds FK                 22:33 B        
    5          Emelie Lennartsdotter      13 Hästveda OK                  22:36 B        
    6          Johan Brink                14 Markaryds FK                 22:49 B        
    7          Patrik Kristensen          14 Markaryds FK                 23:20 B        
    8          Hampus Larsson             13 FK Göingarna                 24:08 B        
    9          David Persson              13 FK Boken                     24:31 B        
   10          Amanda Persson             13 Tockarps IK                  24:38 B        
   11          Martina Olsson                Klubblös Klubblös            25:07 B        
   12          Mimmi Christiansson           Klubblös Klubblös            25:21 B        
   13          Caroline Johansson         10 Sundsvalls OK                25:22 B        
   14          Jessica Nilsson            13 OK Torfinn                   25:24 B        
   15          Anna Johansson              7 Laholms IF                   25:26 B        
   16          Erik Kristiansson          14 Markaryds FK                 25:59 B        
   17          Robin Pettersson           13 OK Gynge                     26:29 B        
   18          Alexandra Petersson        13 OK Gynge                     26:34 B        
   19          Amalie Sylvest-Rutving        DEN Ballerup OK              27:58 B        
   20          Hampus Johannesson         13 Hässleholms OK               29:06          
   21          Robin Johannesson          13 Hässleholms OK               29:10          
   22          Karin Bredfelt             13 Lunds OK                     29:46          
   23          Anna Bengtsson             13 IS Kullen                    30:53          
   24          Anders Östblom                Klubblös Klubblös            32:38          
   25          Simon Gunnarsson           13 FK Göingarna                 32:58          
   26          Emmy Ekstrand              14 Markaryds FK                 33:29          
   27          Rebecka Brorsson           13 Tockarps IK                  33:33          
   28          Albin Claesson             13 Ringsjö OK                   34:34          
   29          Lovisa Arvidsson           13 Ringsjö OK                   38:34          
   30          Calle Almander              7 Halmstad OK                  40:12          
   31          Julia Lundh                13 Hästveda OK                  40:43          
   32          Ellinor Olsson             13 OK Gynge                     41:20          
   33          Jenny Kristiansson         13 Tockarps IK                  45:13          
   34          Kim Kristiansson           13 Tockarps IK                  47:59          
   35          Sebastian /Hannes Mölle       Klubblös Klubblös            50:49          

               Joel Kristiansson          14 Markaryds FK                Felst.          
               Brian Ahlm                 13 Andrarums IF                Felst.