Skärtorsdagsnatten, Hässleholms OKto 2003-04-17 23:28
Resultatskapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                      Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H75  (5)       3000 m                      

    1          Nisse  Bohman              13 OK Kompassen                 29:18 G        
    2          Yngve  Jönsson             13 OK Silva                     32:14 G        
    3          Knut  Nilsson              13 OK Kompassen                 33:26 S        
    4          Åke  Dahlström             13 FK Snapphanarna              33:38 S        
    5          Sven  Granstedt            13 Pan-Kristianstad             40:02 S        



H70  (5)       4100 m                      

    1          Kjell  Björup              13 Lunds OK                     42:29 G        
    2          Lennart  Nilsson           13 OK Kompassen                 43:08 G        
    3          Stig  Sjöholm              13 Ringsjö OK                   46:51 G        
    4          Egon  Persson              13 OK Kompassen                 49:05 S        
    5          Arne  Andersson            13 Eslövs FK                    52:03 S        



H65  (14)      4100 m                      

    1          Göran  Karlsson            14 OK Bävern                    31:12 G        
    2          Bengt  Ahlstedt            13 FK Åsen                      33:40 G        
    3          Ernie  Broström             7 Halmstad OK                  34:34 G        
    4          Karl-Erik  Persson         13 OK Kompassen                 35:27 G        
    5          Göte  Nilsson               1 Ronneby OK                   36:23 S        
    6          Roland  Ekelöf              1 Stigmännen Karlshamns OK     40:02 S        
    7          Bengt  Olofsson            13 Hjärnarps GH OL              45:36 B        
    8          Kjell  Olofsson            13 Eslövs FK                    45:40 B        
    9          Sedney  Hugosson           13 Lunds OK                     47:35 B        
   10          Rolf  Krohn                 8 Hudiksvalls IF               50:37          

               Göran  Seger               13 FK Boken                    Felst.          
               Nils-Gustav  Svensson      13 OK Kompassen                Felst.          
               Jan-Eric  Nelking          13 FK Åsen                   ej start          
               Stig  Josefsson             7 Halmstad OK               ej start          



H60  (14)      4600 m                      

    1          Bo  Svensson               13 Tockarps IK                  43:32 G        
    2          Lars  Lindén               13 OK Gynge                     44:44 G        
    3          Sven-Erik  Forsell         13 Lunds OK                     49:11 S        
    4          Gert  Olsson               13 Malmö OK                     49:12 S        
    5          Ivan  Ernvid               20 Nitta IF                     49:19 S        
    6          Leif  Almqvist             17 Enköpings AIF                49:54 S        
    7          Gunnar  Sandström          13 Pan-Kristianstad             51:08 S        
    8          Erland  Ling               14 IK Hakarpspojkarna           51:51 S        
    9          Karl-Axel Nilsson           6 Kungälvs OK                  52:06 S        
   10          Inge  Nilsson              13 Tockarps IK                  54:57 S        
   11          Rolf  Andersson             7 Laholms IF                 1:02:34 B        
   12          Bengt  Johansson           13 OK Silva                   1:03:48 B        
   13          Lennart  Nilsson           13 Malmö OK                   1:04:08 B        
   14          Raimo  Salminen            14 Växjö OK                   1:09:43          



H55  (19)      5200 m                      

    1          Leif  Sandgren             13 Frosta OK                    35:55 G        
    2          Bo  Olofsson               13 Hästveda OK                  44:22 S        
    3          Per-Olof  Fernberg         13 IS Skanne                    45:14 S        
    4          Gert  Olsson               13 OK Silva                     45:32 S        
    5          Lars  Persson              13 OK Kompassen                 45:50 S        
    6          Åke  Persson               13 Hjärnarps GH OL              45:52 S        
    7          Leif  Karlsson             13 Frosta OK                    47:50 S        
    8          Leif  Axelsson             14 SK Graal                     47:54 S        
    9          Bengt  Ståhl               13 Hjärnarps GH OL              48:32 S        
   10          Bengt  Andersson           13 Tormestorps IF               49:16 S        
   11          Håkan C  Nilsson           13 Malmö OK                     50:50 S        
   12          Håkan  Jonsson             13 Hjärnarps GH OL              51:56 B        
   13          Janne  Lindholm            13 Frosta OK                    51:57 B        
   14          Bengt  Bengtsson           13 Tormestorps IF               55:28          
   15          Leif  Olofsson             13 OK Kompassen                 56:47          
   16          Leif  Malm                 14 Markaryds FK               1:01:46          
   17          Nils-Erik  Bondesson       13 Frosta OK                  1:06:52          
   18          Bo  BÜlow                  13 Malmö OK                   1:12:42          

               Dan  Nilsson               13 Rävetofta OK                Felst.          



H50  (11)      5800 m                      

    1          Bo-Anders  Nilsson         13 Lunds OK                     43:21 G        
    2          Olof  Ståhl                13 Lunds OK                     47:12 G        
    3          Göran  Johnsson            13 Ringsjö OK                   47:41 G        
    4          Lennart  Hävrén            15 Järla IF OK                  47:47 G        
    5          Olav Engen                    NOR Raumar O-lag             47:59 G        
    6          Jan  Jönsson               13 Malmö OK                     50:54 S        
    7          Hans-Bertil  Persson       13 OK Kompassen                 55:27 S        
    8          Arne  Bohman               13 OK Kompassen               1:02:33 B        
    9          Janne  Rydh                13 Malmö OK                   1:03:37 B        
   10          Kaare  Hansson             13 Malmö OK                   1:05:44 B        
   11          Rolf  Gustafsson           13 Helsingborgs SOK           1:11:59          



H45  (12)      6100 m                      

    1          Ulf  Palmér                20 Ulricehamns OK               48:27 G        
    2          Ingmar  Ekelöv             13 Ringsjö OK                   52:58 G        
    3          Thomas  Nilsson            13 FK Göingarna                 55:41 S        
    4          Alf  Westesson             13 OK Kontinent                 56:34 S        
    5          Fredrik  Hjort             13 Helsingborgs SOK             57:41 S        
    6          Stellan  Martinsson        13 OK Tyringe                 1:00:08 S        
    7          Adrie van Opstal              NEL KOVZ Netherlands       1:03:05 S        
    8          Rolf  Ohrlander            13 Pan-Kristianstad           1:07:34 S        
    9          Lennart  Bengtsson         13 Rävetofta OK               1:19:58          
   10          Lucien Baert                  NEL KOVZ Netherlands       1:49:07          

               Håkan  Johansson           13 Helsingborgs SOK            Felst.          
               Bengt  Larsson             13 FK Göingarna              ej start          



H40  (7)       6800 m                      

    1          Tjompen  Svensson          13 Ringsjö OK                   50:13 G        
    2          Bengt-Åke  Berndtsson      13 Ringsjö OK                   56:41 G        
    3          Pontus  Larsson             1 OK Skogsfalken               58:41 S        
    4          Sven  Giselsson             1 Ronneby OK                   59:17 S        
    5          Robert Lagerqvist          13 Ystads OK                  1:05:27 S        
    6          Ernst Fristad Nilsen          NOR Torridal IL            1:07:30 S        
    7          Per  Erlandsson             1 Stigmännen Karlshamns OK   1:31:30          



H35  (4)       6900 m                      

    1   (1102) Magnus  Runsvik             3 OK Kåre                      49:15 G        
    2          Johan  Risberg             15 Järfälla OK                  54:19 G        
    3          Per  Kristiansson          13 OK Kontinent                 58:36 S        
    4          Magnus  Persson            15 Gustavsbergs IF            1:13:07 B        



H21  (24)      7800 m                      

    1          Christian Böen                NOR Baekkelaget SK           44:43 G        
    2   (0633) Joakim  Gunnarsson         13 Ringsjö OK                   46:20 G        
    3   (0504) Magnus Larsson             13 FK Göingarna                 46:48 G        
    4          Marius Bjugan                 NOR Wing OK                  46:54 G        
    5   (0543) Jonathan  Gunnarsson       13 Ringsjö OK                   47:24 G        
    6          Stig Alvestad                 NOR Wing OK                  49:42 G        
    7   (0617) Anders Selin               13 FK Göingarna                 50:45 S        
    8          Lennart  Carlsen           13 Helsingborgs SOK             53:25 S        
    9          Ronnie  Ljunggren          13 OK Tyringe                   54:05 S        
   10          Harald Aas                    NOR Raumar O-lag             54:23 S        
   11   (1363) Ola  Bengtsson             15 Täby OK                      55:38 S        
   12          Marco Smulders                NEL KOVZ Netherlands         55:46 S        
   13   (1013) Magnus  Jonasson           13 Malmö OK                     56:12 S        
   14   (0923) David  Olofsson             7 Halmstad OK                  57:43 S        
   15   (1448) Gert  Jonsson              14 IK Hakarpspojkarna           58:46 S        
   16          Thomas  Wallin             13 Helsingborgs SOK             58:48 S        
   17          Per-Erik  Bengtsson        13 Lunds OK                   1:01:06 S        
   18          Roland  Persson            13 Hjärnarps GH OL            1:05:07 B        
   19          Mikael  Carlsvärd          13 Helsingborgs SOK           1:06:01 B        
   20   (0900) Rickard  Nilsson           14 Markaryds FK               1:06:15 B        
   21          Öyvind Lund                   NOR Raumar O-lag           1:09:05          

               Tony  Månsson              12 Garphyttans IF              Felst.          
        (0742) Niclas  Jönsson            12 KFUM Örebro OK            ej start          
        (0866) Fredrik  Svensson          13 Ringsjö OK                ej start          



H16  (10)      5200 m                      

    1   (0769) Ola  Nyberg                13 Pan-Kristianstad             34:45          
    2          Robin  Westesson           13 OK Kontinent                 36:28          
    3          Patrik  Lindeberg          13 Ringsjö OK                   38:54          
    4          Daniel  Erlandsson          1 Stigmännen Karlshamns OK     41:29          
    5          Sebastian  Jogby           13 Pan-Kristianstad             42:38          
    6          Eddie Persson              13 Ystads OK                    45:48          
    7          Fredrik  Nilsson           13 OK Torfinn                   49:09          
    8          Dennis  Ljunggren          13 OK Tyringe                   52:58          
    9          Patrik  Carlsson           13 OK Kontinent                 57:57          

               Samuel  Yngve              13 OK Kontinent              ej start          



H14  (15)      3700 m                      

    1          Simon  Christoferson       13 Tormestorps IF               22:05          
    2          Emil  Westesson            13 OK Kontinent                 24:39          
    3          Martin  Lindeberg          13 Ringsjö OK                   25:07          
    4          Sebastian  Månsson         12 Hagaby GoIF                  25:08          
    5          Marcus  Andersson          13 Andrarums IF                 26:00          
    6          Daniel  Örn                14 Markaryds FK                 26:23          
    7          Richard  Sjöholm           13 Ringsjö OK                   26:26          
    8          Victor  Jensen             13 OK Kontinent                 29:01          
    9          Björn Öhrstrand            13 Ystads OK                    29:48          
   10          Mattias  Johansson         13 FK Boken                     30:03          
   11          Henrik  Ahlbäck            13 OK Tyringe                   32:51          
   12          Viktor  Stensson           13 IS Kullen                    34:46          
   13          Carl  Ohrlander            13 Pan-Kristianstad             38:19          
   14          Alexander  Jogby           13 Pan-Kristianstad             41:24          
   15          Albin Lagerqvist           13 Ystads OK                    42:50          



H12  (3)       2600 m                      

    1          Johan  Kristensson         13 OK Torfinn                   18:11          
    2          Felix  Larsson              1 OK Skogsfalken               19:44          
    3          Oskar  Hektor-Persson      15 Gustavsbergs IF              23:34          



D65  (4)       3000 m                      

    1          Kerstin  Granstedt         13 Pan-Kristianstad             34:17 G        
    2          Barbro  Hugosson           13 Lunds OK                     34:45 G        
    3          Gun  Hansson               13 Andrarums IF                 40:47 S        

               Inga-Lisa  Hedström        13 Pan-Kristianstad          ej start          



D60  (3)       3000 m                      

    1          Gudrun  Olofsson           13 Hjärnarps GH OL              36:11 G        
    2          Karin  Jakobsson           13 Eslövs FK                    43:45 S        

               Britt  Rangert             14 Växjö Allmänna IS         ej start          



D55  (5)       3900 m                      

    1          Gull  Svensson             13 Tockarps IK                  46:41 G        
    2          Britt  Forsell Pirozzi     13 Lunds OK                     47:51 G        
    3          Ulla  Ling                 14 IK Hakarpspojkarna           51:42 G        
    4          Kerstin  Ernvid            20 Nitta IF                     59:01 S        
    5          Britt  BÜlow               13 Malmö OK                   1:00:09 S        



D50  (5)       3900 m                      

    1          Gudrun  Nilsson            13 Lunds OK                     39:55 G        
    2          Bigge  Bengtsson            1 Stigmännen Karlshamns OK     45:28 S        
    3          Åsa  Ståhl                 13 Hjärnarps GH OL              48:38 S        
    4          Ulla  Karlsson             13 Tormestorps IF               55:38 S        
    5          Karin  Larsson             13 OK Kompassen                 58:32 B        



D45  (6)       4100 m                      

    1          Ingrid  Svantesdotter-L    13 FK Göingarna                 33:38 G        
    2          Christina  Olsson          13 OK Silva                     33:41 G        
    3          Ingela  Ekelöv             13 Ringsjö OK                   39:46 S        
    4          Ing-Marie Andersson        13 Ystads OK                    41:50 S        
    5          Lena  Tebring              13 OK Kompassen                 50:24 B        
    6          Maj Öhrstrand              13 Ystads OK                    53:11          



D40  (2)       4100 m                      

    1          Ann  Nilsson               14 Markaryds FK                 42:32 G        
    2          Carin  Erlandsson           1 Stigmännen Karlshamns OK     50:44 S        



D21  (9)       5200 m                      

    1   (0029) Pia  Olsson                13 Pan-Kristianstad             38:32 G        
    2          Eva-Lotta  Bengtsson       13 Rävetofta OK                 40:50 G        
    3   (0457) Cajsa  Nilsson              1 Stigmännen Karlshamns OK     45:41 S        
    4    (549) Christine  Persson          5 Gävle OK                     46:38 S        
    5   (0454) Ida  Thuresson             13 Pan-Kristianstad             52:53 S        
    6          Merit  Lassing             13 Frosta OK                    53:56 S        
    7          Annika  Bengtsson          13 Rävetofta OK               1:06:18          
    8          My  Heinrup                15 Järla IF OK                1:09:42          
    9          Sara  Hektor               15 Gustavsbergs IF            1:15:29          



D18  (7)       4600 m                      

    1          Betty Ann Bjerkr. Nilse       NOR Torridal IL              35:33 G        
    2   (0744) Anna  Nilsson              13 FK Snapphanarna              42:43 S        
    3          Ingvild Tömta                 NOR Raumar O-lag             48:07 S        
    4   (0751) Kersti  Lassing            13 Frosta OK                    48:48 S        
    5   (0594) Ebba  Thuresson            13 Pan-Kristianstad             52:33 B        
    6   (0623) Pia-Maria  Bondesson       13 Frosta OK                    56:01          
    7          Ragnhild Aas                  NOR Raumar O-lag           1:13:50          



D16  (6)       4100 m                      

    1          Malin Lagerqvist           13 Ystads OK                    28:47          
    2          Agnes  Söderlund           13 Tormestorps IF               31:50          
    3          Emelie  Bengtsson          13 Tormestorps IF               32:14          
    4          Emmie  Christoferson       13 Tormestorps IF               33:12          
    5          Inger Liv Bjerkr. Nilse       NOR Torridal IL              34:44          
    6          Louise  Rolander           13 Pan-Kristianstad             56:12          



D14  (6)       3300 m                      

    1          Josefin  Ahlbäck           13 OK Tyringe                   27:28          
    2          Matilda  Olsson            13 Ringsjö OK                   28:40          
    3          Angelika  Larsson          13 Örkelljunga FK               30:26          
    4          Jenny  Björk               13 Örkelljunga FK               33:41          
    5          Ida  Sjöholm               14 Markaryds FK                 37:59          
    6          Emelie  Olsson             13 OK Kompassen                 43:18          



D12  (6)       2600 m                      

    1          Maja  Söderlund            13 Tormestorps IF               20:13          
    2          Rebecka  Heinrup           15 Järla IF OK                  23:19          
    3          Sandra  Johansson          13 FK Boken                     24:17          
    4          Johanna  Erlandsson         1 Stigmännen Karlshamns OK     26:18          
    5          Camilla  Nilsson           13 OK Torfinn                   26:34          
    6          Matilda  Hektor-Persson    15 Gustavsbergs IF              43:57          



Öppen 2  (29)  2600 m                      

    1          Artur Salomonsson          13 Ringsjö OK                   19:29 B        
    2          Johan Ekelöv               13 Ringsjö OK                   19:30 B        
    3          Ann-Sofie Larsson          13 Örkelljunga FK               20:37 B        
    3          Torgil Lassing             13 Frosta OK                    20:37 B        
    5          Anna Olsson                13 OK Tyringe                   20:48 B        
    6          Samuel Örn                 14 Markaryds FK                 21:36 B        
    7          Fredrik Nilsson            13 Örkelljunga FK               21:43 B        
    8   (0803) Marie  Svensson            13 Rävetofta OK                 22:07 B        
    9          Anna Lindholm              13 Frosta OK                    22:11 B        
   10          Jonna Johansson            13 Örkelljunga FK               22:17 B        
   11          Margaretha Olsson          13 OK Tyringe                   22:30 B        
   12          Malin Jensen               13 OK Kontinent                 22:51 B        
   13          Ingrid Jensen              13 OK Kontinent                 22:56 B        
   14          Henrik Nilsson             13 Örkelljunga FK               25:38 B        
   15          Sofia Björk                13 Örkelljunga FK               25:41 B        
   16          Matilda Jönsson            13 Örkelljunga FK               26:19          
   17          Vegard Bjerkreim Nilsen       NOR Torridal IL              28:26          
   18          Fredrik Sjöstrand          13 Örkelljunga FK               29:27          
   19          Johanna Christoferson      13 Tormestorps IF               31:17          
   20          Selina Lindquist           14 Markaryds FK                 33:16          
   21          Isabell Karlsson           14 Markaryds FK                 35:24          
   22          Amy Lindquist              14 Markaryds FK                 35:25          
   23          Ambjörn Lassing            13 Frosta OK                    37:29          
   24          Moa Olsson                 13 OK Kompassen                 39:22          
   25          Reino Örn                  14 Markaryds FK                 43:27          
   26          Robin Johansson            14 Markaryds FK                 43:30          
   27          Matilda Stensson           13 IS Kullen                    44:14          
   28          Lennart Stensson           13 IS Kullen                    44:22          
   29          Inez Hartog                   Klubblös Klubblös            55:33          



Öppen 7  (14)  3000 m                      

    1          Patrik "G"  Carlsson       14 OK Älme                      22:27 B        
    2          Michael Christoferson      13 Tormestorps IF               25:09 B        
    3          Kristina Härwell           13 Eslövs FK                    28:09 B        
    4          Mats Rosén                 13 Hästveda OK                  29:53 B        
    5          Arne Persson               13 OK Gynge                     30:21          
    6          Maria Magnusson            13 OK Torfinn                   30:33          
    7          Monika Kristensson         13 OK Torfinn                   30:35          
    7          Per Sten                   13 Eslövs FK                    30:35          
    9          Jan Nilsson                13 FK Snapphanarna              31:15          
   10          Bertil Ottosson            13 FK Göingarna                 33:03          
   11          Christopher Bennäs         13 OK Torfinn                   35:28          
   12          Stefan Edvardsson          13 OK Torfinn                   35:38          
   13          Marie Rosén                13 Hästveda OK                  40:07          
   14          Stig Lindskog               4 Visborgs OK                  50:04          



Öppen 8  (12)  5200 m                      

    1   (0916) Linus Larsson              13 FK Göingarna                 34:59 B        
    2          Anders Svensson            13 Rävetofta OK                 39:30 B        
    3          Ola Andertoft              14 Markaryds FK                 42:25 B        
    4          Michael Andersson          13 Lunds OK                     43:01 B        
    5          Örjan Christensson          1 OK Skogsfalken               43:02 B        
    6          Jan-Ove Wiking             20 Istrums SK                   43:34 B        
    7          Fredrik Ullman                Klubblös Klubblös            44:14 B        
    8          Ola Skribent Sander           NOR Raumar O-lag             45:18 B        
    9          Johan Johansson            13 Rävetofta OK                 49:07          
   10          Pontus Nilsson             13 Hästveda OK                  50:50          
   11          Joakim  Rydh               13 Malmö OK                   1:01:05          
   12          Bengt-Åke Nilsson          13 OK Torfinn                 1:08:43          



Öppen 9  (5)   6900 m                      

    1          Gerth Tolfte               14 OK Älme                      56:34 B        
    2          Kent Johansson             13 OK Torfinn                   58:19 B        
    3          Anders Irbäck                 Klubblös Klubblös            58:44 B        
    4          Anders Karlsson            14 Bodafors OK                  59:46 B        
    5          Erik Öhlenschläger         13 Örkelljunga FK             1:07:38 B        



H16 HOK  (3)   5200 m                      

    1          Fredrik Hällefors          13 Hässleholms OK               41:46          
    2          Erik Karlsson              13 Hässleholms OK               47:46          
    3          André Kingstedt            13 Hässleholms OK               51:46          



H14 HOK  (4)   3700 m                      

    1          Felix Carlsson             13 Hässleholms OK               24:49          
    2          Johan Larsson              13 Hässleholms OK               27:34          
    3          Louise Fridholm            13 Ringsjö OK                   28:51          
    4          Filip Hällefors            13 Hässleholms OK               34:47          



H12 HOK  (1)   2600 m                      

    1          Andreas Westlund           13 Hässleholms OK               16:26