Hässleholms OK, Lördaglö 2002-09-21 14:54
Resultatskapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                      Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (2)       2810 m                      

    1          Börje  Andersson           13 OK Pan-Kristianstad          46:28 G        
    2          Per-Gunnar  Persson        13 OK Pan-Kristianstad          54:08 S        



H75  (2)       2810 m                      

    1          Gunnar  Carlsson           13 OK Gynge                     33:10 G        
    2          Hans  Lindin               13 Malmö OK                     35:13 G        



H70  (10)      4140 m                      

    1          Åke  Dahlström             13 FK Snapphanarna              46:24 G        
    2          Leo  Åkesson               13 Härlövs IF                   50:41 G        
    3          Ove  Nordahl               13 Simrishamns OK               54:47 S        
    4          Arne  Andersson            13 Eslövs FK                    55:14 S        
    5          Gösta  Svensson            14 OK Älme                      59:27 S        
    6          Bengt  Edvardsson          13 OK Torfinn                 1:03:08 S        
    7          Owe  Åkesson               13 Härlövs IF                 1:08:48 B        
    8          Sven  Snogerup             13 Lunds OK                   1:15:39          

               Nils-Åke  Nilsson          13 Andrarums IF              ej start          
               Ragnar  Bengtsson          13 FK Snapphanarna           ej start          



H65  (4)       4140 m                      

    1          Bengt  Ahlstedt            13 FK Åsen                      37:25 G        
    2          Klas  Tykesson             13 Rävetofta OK                 49:44 S        
    3          Burne  Nilsson             13 OK Torfinn                   53:02 S        

               Jan-Eric  Nelking          13 FK Åsen                   ej start          



H60  (14)      4610 m                      

    1          Inge  Nilsson              14 OK Älme                      42:32 G        
    2          Nils-Eric  Ericsson        13 FK Åsen                      44:44 G        
    3          Gunnar  Sandström          13 Hjärnarps GH OL              49:25 S        
    4          Arne  Gustavsson           13 Malmö OK                     49:28 S        
    5          Sven-Åke  Andertoft        14 Markaryds FK                 53:50 S        
    6          Sven  Levin                13 Andrarums IF                 57:41 S        
    7          Bror  Elofsson             13 Frosta OK                    57:44 S        
    8          Nils  Mårtensson           13 Andrarums IF               1:02:03 B        
    9          Roland  Akselsson          13 Lunds OK                   1:07:10          
   10          Nils-Åke  Nilsson          13 Lunds OK                   1:09:44          
   11          Verner  Lönnqvist          13 Härlövs IF                 1:16:14          
   12          Folke  Bladh               13 FK Boken                   1:37:21          

               Allan  Hammar              13 OK Kompassen                Felst.          
               Ingemar  Svensson          13 Lunds OK                  ej start          



H55  (11)      5660 m                      

    1          Tommy  Nimark              13 OK Origo                     51:05 G        
    2          Roy  Owesson               13 Helsingborgs SOK             57:23 G        
    3          Per-Olof  Fernberg         13 IS Skanne                    58:25 S        
    4          Ronny  Carlsson             1 OK Skogsfalken             1:05:26 S        
    5          Eric  Tenland              13 Andrarums IF               1:07:00 S        
    6          Bo  BÜlow                  13 Malmö OK                   1:08:13 S        
    7          Arne  Johansson            14 OK Älme                    1:08:19 S        
    8          Sten Arvid  Larsson        13 FK Boken                   1:09:11 S        
    9          Jan Persson                13 Ystads OK                  1:09:28 S        
   10          Christer  Ljungquist       13 Lunds OK                   1:10:49 S        
   11          Tom  Lindberg              13 Lunds OK                   1:21:19          



H50  (13)      5920 m                      

    1          Sven-Eric  Ericson         13 Helsingborgs SOK             51:33 G        
    2          Gert  Nyberg               13 OK Pan-Kristianstad          56:32 G        
    3          Lennart  Smedenmark         1 Ronneby OK                   57:24 G        
    4          Sven-Erik  Jönsson         13 OK Tyringe                   58:09 S        
    5          Ingvar  Schön              13 Andrarums IF               1:00:48 S        
    6          Bill  Schölin              13 Örkelljunga FK             1:02:35 S        
    7          Anders  Henriksson          1 OK Skogsfalken             1:02:52 S        
    8          Göran  Larsson I           13 OK Kompassen               1:10:02 S        
    9          Nils-Erik  Bondesson       13 Frosta OK                  1:21:42          
   10          Gert  Olsson               13 Tockarps IK                1:24:27          

               Sven-Erik  Persson         13 Frosta OK                   Felst.          
               Lars  Persson              13 OK Kompassen                Felst.          
               Gunnar  Lundquist          13 Frosta OK                 ej start          



H45  (14)      5840 m                      

    1          Svend-Erik  Mathiassen     13 Lunds OK                     44:45 G        
    2          Stellan  Martinsson        13 OK Tyringe                   50:03 S        
    3          Per  Edvardsson            13 OK Torfinn                   50:43 S        
    4          Alf  Westesson             13 OK Kontinent                 51:02 S        
    5          Jonny  Svensson             1 OK Vilse 87                  53:13 S        
    6          Lars  Börjesson            13 FK Åsen                      53:30 S        
    7          Rolf  Ohrlander            13 OK Pan-Kristianstad          58:29 S        
    8          Anders  Freij              13 Lunds OK                   1:00:06 S        
    9          Roger  Thörn                1 OK Vilse 87                1:04:36 B        
   10          Mikael  Nissen             13 OK Pan-Kristianstad        1:11:17          
   11          Thomas  Johnsson           13 FK Göingarna               1:13:37          
   12          Per Sjögren                13 Hjärnarps GH OL            1:15:29          
   13          Uno  Lundkvist             13 Malmö OK                   1:41:02          

               Christer  Ekdahl           13 OK Origo                  ej start          



H45 MOTION  (6 5550 m                      

    1          Jan Willy  Evaldsson       14 SK Graal                     45:40 S        
    2          Bo  Ek                     13 Lunds OK                     45:50 S        
    3          Bengt  Hansson             13 Andrarums IF                 49:51 S        
    4          Gösta Svensson             13 Rävetofta OK                 53:25 S        
    5          Lennart  Hultgren          13 OK Origo                   1:08:44 B        
    6          Lars-Göran  Nilsson        13 Lunds OK                   1:34:23          



H40  (14)      6740 m                      

    1          Jan  Nilsson               13 OK Pan-Kristianstad          44:58 G        
    2          Sven  Giselsson             1 Ronneby OK                   54:01 S        
    3          Håkan  Jönsson             13 OK Kontinent                 56:06 S        
    4          Peter  Larsson             13 FK Boken                     56:23 S        
    5          Arne  Andersson            13 OK Torfinn                   59:36 S        
    6          Håkan  Wretström           14 SK Graal                   1:02:42 S        
    7          Jan-I  Nygren              13 FK Boken                   1:05:04 B        
    8          Sören  Andersson           13 FK Boken                   1:14:00          
    9          Lars  Brodin               13 OK Kontinent               1:18:39          
   10          Per  Erlandsson             1 Stigmännen Karlshamns OK   1:24:36          
   11          Håkan  Johansson           13 Helsingborgs SOK           1:34:20          
   12          Reino  Örn                 14 Markaryds FK               1:49:19          

               Mats  Svensson             13 OK Torfinn                  Felst.          
               Lars  Söderlund            13 Tormestorps IF            ej start          



H35  (8)       7080 m                      

    1          Michael  Andersson         13 Lunds OK                     51:51 G        
    2          Håkan  Axelsson            13 FK Göingarna                 52:29 G        
    3          Stefan  Bengtsson           1 OK Vilse 87                  55:28 G        
    4   (1085) Håkan  Eriksson            13 Hästveda OK                1:03:42 S        
    5          Ingemar  Carlsson          10 VK Uvarna                  1:09:13 S        
    6          Peter  Andersson           13 Lunds OK                   1:12:29 S        
    7          Stefan  Edvardsson         13 OK Torfinn                 1:12:44 S        

               Mats  Nilsson              13 Helsingborgs SOK          ej start          



H35 MOTION  (1 6450 m                      

    1          Peder  Nilsson             13 OK Torfinn                 1:01:56 S        



H21  (25)      7600 m                      

    1   (0651) Håkan  Palm                13 FK Boken                     53:15 G        
    2          Ulf  Åkesson               13 Härlövs IF                   53:26 G        
    3          Erik  Bengtsson            13 FK Åsen                      54:53 G        
    4   (0609) Mikael  Persson            13 Härlövs IF                   55:16 G        
    5   (0724) Jakob  Gustavsson          14 Alvesta SOK                  55:28 G        
    6          Jens  Andertoft            21 Västerås SOK                 55:56 G        
    7          Magnus  Larsen             13 FK Boken                     56:40 G        
    8   (0840) Anders  Smedenmark          1 Ronneby OK                   56:55 G        
    9          Niklas  Nilsson            13 Härlövs IF                   57:03 G        
   10   (0899) Daniel  Evaldsson          14 SK Graal                     57:04 G        
   11   (0831) Fredrik  Gunnarsson        13 Härlövs IF                   57:58 G        
   12          Anders  Jönsson            13 OK Torfinn                   58:39 G        
   13          Per Erik  Jönsson          13 OK Torfinn                 1:00:00 G        
   14          Zoltan  Fazakas            13 OK Pan-Kristianstad        1:00:53 S        
   15          Bo-Arne  Ohlsson           13 Eslövs FK                  1:01:06 S        
   16   (0858) Peter  Hedberg             13 Lunds OK                   1:01:42 S        
   17   (0909) Dennis  Persson            14 Växjö OK                   1:03:18 S        
   18          Mats  Persson              13 Malmö OK                   1:05:17 S        
   19   (1341) Jonas  Olsson              13 OK Pan-Kristianstad        1:07:14 S        
   20   (1267) Daniel  Smedenmark          1 Ronneby OK                 1:07:52 S        
   21   (0675) David  Olofsson            13 Hästveda OK                1:11:13 S        
   22          Magnus  Larsson            13 IS Kullen                  1:27:12          
   23          Emil  Asker                13 Eslövs FK                  1:27:32          

               Per  Wikström              13 Hästveda OK               ej start          
        (0227) Rickard  Ekman             17 OK Roslagen               ej start          



H18  (3)       6740 m                      

    1   (1166) Olof  Bengtsson            13 FK Åsen                      57:22 G        
    2          Fredrik  Hansen            13 FK Boken                     58:42 G        
    3   (0987) Andreas  Kristensson       13 OK Torfinn                 1:00:24 G        



H16  (18)      4730 m                      

    1          Mikael  Kristensson        13 OK Torfinn                   27:51          
    2          Ola  Nyberg                13 OK Pan-Kristianstad          28:58          
    3          Gustav  Petersson           1 Ronneby OK                   31:32          
    4          Rickard  Nilsson           14 Markaryds FK                 32:47          
    5          Martin  Wendt              13 FK Boken                     33:08          
    6          Lukas  Gustavsson          14 Alvesta SOK                  33:43          
    7          Magnus  Jönsson            13 OK Kontinent                 33:54          
    8          Linus  Bohman              13 Hjärnarps GH OL              35:06          
    9          Tim  Björkman               1 OK Vilse 87                  37:42          
   10          Robin  Westesson           13 OK Kontinent                 38:07          
   11          Eddie Persson              13 Ystads OK                    38:31          
   12          Daniel  Erlandsson          1 Stigmännen Karlshamns OK     40:23          
   13          Mattias  Jarlsson          13 FK Boken                     40:35          
   14          Marcus  Andersson          13 Andrarums IF                 46:34          
   15          Magnus  Johnsson           13 FK Göingarna                 51:01          
   16          Kalle Wendel               13 Ystads OK                  1:09:30          

               Fredrik  Nilsson           13 OK Torfinn                ej start          
               Oscar  Borg                13 FK Åsen                   ej start          



H14  (16)      4160 m                      

    1          Dennis  Hansson             1 OK Skogsfalken               25:53          
    2          Lukas  Petersson            1 Ronneby OK                   26:20          
    3          Simon  Christoferson       13 Tormestorps IF               27:30          
    4          Patrik  Lindeberg          13 Ringsjö OK                   29:07          
    5          Sebastian  Jogby           13 OK Pan-Kristianstad          29:34          
    6          Richard  Sjöholm           13 Ringsjö OK                   30:29          
    7          Daniel  Örn                14 Markaryds FK                 31:42          
    8          Fredrik  Jönsson           13 OK Kontinent                 32:26          
    9          Christoffer  Erlandsson     1 Stigmännen Karlshamns OK     34:04          
   10          Emil  Westesson            13 OK Kontinent                 34:42          
   11          Harald  Freij              13 Lunds OK                     38:27          
   12          Eric  Wretström            14 SK Graal                     39:02          
   13          Marcus  Trulsson           13 Härlövs IF                   44:20          
   14          Björn Öhrstrand            13 Ystads OK                    46:48          

               Karl  Roos                 13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Anton  Marmelid            13 IS Kullen                 ej start          



H12  (17)      2490 m                      

    1          Victor  Jensen             13 OK Kontinent                 13:29          
    2          Johan  Kristensson         13 OK Torfinn                   16:00          
    3          Mattias  Johansson         13 FK Boken                     16:54          
    3          Alexander  Jogby           13 OK Pan-Kristianstad          16:54          
    5          Martin  Lindeberg          13 Ringsjö OK                   17:11          
    6          Albin Lagerqvist           13 Ystads OK                    18:04          
    7          Ted  Nilsson               13 OK Pan-Kristianstad          20:00          
    8          Jon  Henriksson             1 OK Skogsfalken               20:43          
    9          Johan  Ekelöv              13 Ringsjö OK                   20:44          
   10          Carl  Ohrlander            13 OK Pan-Kristianstad          22:49          
   11          Per  Johnsson              13 OK Pan-Kristianstad          23:55          
   12          Gunnar  Rolander           13 OK Pan-Kristianstad          26:19          
   13          André  Palm                13 OK Gynge                     27:54          
   14          Johan  Philipsson          14 Markaryds FK                 29:29          
   15          Jesper  Ståhl              13 IS Kullen                    29:30          
   16          Christoffer Nilsson        13 Ystads OK                    35:42          

               Emil  Johansson            13 Helsingborgs SOK          ej start          



H10  (2)       2590 m                      

    1          Anton  Philipsson          14 Markaryds FK                 21:50          
    2          Nils  Palm                 13 OK Gynge                     34:27          



D70  (4)       2530 m                      

    1          Gunborg  Carlsson          13 OK Gynge                     45:53 G        
    2          Inga-Lisa  Hedström        13 OK Pan-Kristianstad          47:55 G        
    3          Ingrid  Brorsson           13 Tockarps IK                  53:38 S        

               Elsa  Olausson             13 OK Tuvan                  ej start          



D65  (4)       3470 m                      

    1          Kerstin  Larsson           13 FK Boken                     53:49 G        
    2          Inga  Andersson            13 Eslövs FK                  1:10:59 S        

               Gun  Hansson               13 Andrarums IF              ej start          
               Henny  Arwidsson           13 Malmö OK                  ej start          



D60  (3)       3470 m                      

    1          Elsa  Svensson              1 OK Vilse 87                  45:14 G        
    2          Anita  Nilsson             13 OK Torfinn                   48:27 G        
    3          Birgit  Palm               13 FK Boken                     50:21 G        



D55  (3)       3640 m                      

    1          Kerstin  Nilsson           13 OK Gynge                     40:15 G        
    2          Margret  Carlsson           1 OK Skogsfalken               40:58 G        
    3          Britt  BÜlow               13 Malmö OK                     59:13 B        



D55 MOTION  (2 3020 m                      

    1          Berit  Nilsson             14 Markaryds FK                 38:07 S        
    2          Mona  Gustafsson           14 Markaryds FK                 50:16 B        



D50  (10)      3640 m                      

    1          Gunnel  Månsson             1 OK Vilse 87                  35:23 G        
    2          Karin  Persson             13 OK Tyringe                   40:01 S        
    3          Barbro  Martinsson         13 OK Tyringe                   41:25 S        
    4          Christina  Nilsson         13 Andrarums IF                 43:10 S        
    5          Karin  Larsson             13 OK Kompassen                 44:30 S        
    6          Helen  Andertoft           14 Markaryds FK                 45:02 S        
    7          Berit  Schannong           13 Malmö OK                     46:29 S        
    8          Margareta  Kristensson     13 Lunds OK                     53:49 B        
    9          Kristin  Lindberg          13 Lunds OK                   1:08:02          
   10          Sonja  Hammar              13 OK Kompassen               1:09:02          



D45  (5)       4400 m                      

    1          Anna  Larsson              13 Örkelljunga FK               47:14 G        
    2          Lisbeth  Dahl              13 Helsingborgs SOK             52:25 G        
    3          Stina  Gunnarsson          13 Härlövs IF                   57:41 S        
    4          Arja  Ingvarsson            1 OK Vilse 87                1:02:21 S        

               Christine  Edenbrandt      13 Lunds OK                  ej start          



D45 MOTION  (2 3280 m                      

    1          Inga-Lill  Evaldsson       14 SK Graal                     32:34 S        
    2          Agneta  Albertsson          1 OK Vilse 87                  51:09          



D40  (7)       4400 m                      

    1          Britt-Marie  Bengtsson     13 OK Pan-Kristianstad          40:12 G        
    2          Anna  Thorell-Jönsson      13 OK Kontinent                 40:13 G        
    3          Ing-Marie Andersson        13 Ystads OK                    44:30 G        
    4          Ing-Marie  Börjesson       13 FK Åsen                      48:51 S        
    5          Maritha  Schön             13 Andrarums IF                 49:05 S        
    6          Carin  Erlandsson           1 Stigmännen Karlshamns OK     50:16 S        
    7          Britt  Thörn                1 OK Vilse 87                  53:00 S        



D35  (2)       4610 m                      

    1          Marita  Philipsson         14 Markaryds FK                 52:43 G        
    2          Karin  Ståhl               13 IS Kullen                    52:51 G        



D35 MOTION  (8 4410 m                      

    1          Ingrid  Jensen             13 OK Kontinent                 45:27 S        
    2          Monika  Kristensson        13 OK Torfinn                   47:03 S        
    3          Anette  Jarlsson           13 FK Boken                     54:20 S        
    4          Carina  de Bourg            1 Ronneby OK                   54:24 S        
    5          Caroline  Brodin           13 OK Kontinent                 56:49 B        
    6          Ann-Louise  Ehn            13 OK Kontinent                 57:57 B        
    7          Maria  Elmq.-Nygren        13 FK Boken                   1:00:58 B        
    8          Eva Marie  Andersson       13 FK Boken                   1:01:54 B        



D21  (18)      5660 m                      

    1          Eva-Lotta  Bengtsson       13 Rävetofta OK                 52:06 G        
    2          Yuka  Kinnami              13 Lunds OK                     53:59 G        
    3   (0411) Gunilla  Bohman            13 Hjärnarps GH OL              55:25 G        
    4          Lena  Larsson               6 Göteborg-Majorna OK          57:05 G        
    5          Ingela  Benngård           13 Helsingborgs SOK             58:39 G        
    6          Oriana  Pfister            13 OK Pan-Kristianstad          58:48 G        
    7          Louise  Axelsson           13 FK Göingarna               1:02:55 S        
    8          Sara  Giselsson             1 Ronneby OK                 1:03:13 S        
    9          Marie Fransson             14 OK Stigen                  1:03:31 S        
   10          Marie  Sandberg             7 Halmstad OK                1:15:08 B        
   11          Hanna  Larsson             13 IS Kullen                  1:15:38 B        
   12          Lisa Leickt                14 Kalmar OK                  1:37:14          

               Anneli  Whilborg           13 Lunds OK                    Felst.          
               Linda  Ranbro              13 Malmö OK                    Felst.          
               Karolina  Persson          13 OK Torfinn                  Felst.          
               Anna-Karin  Petersson      14 Värend GN OL                Felst.          
               Britt-Marie  Pott          13 Lunds OK                  ej start          
         (410) Anneli  Carlsson           19 Umeå OK                   ej start          



D21 MOTION  (2 4870 m                      

    1          Helena  Kristiansson       14 Markaryds FK                 52:40 S        
    2          Annika  Nilsson            13 Eslövs FK                  1:17:57 B        



D18  (3)       4610 m                      

    1   (0740) Malin  Nygren              13 FK Boken                     51:15 G        
    2          Diana  Persson             13 Härlövs IF                 1:09:04 S        

               Karin  Dahl                13 Helsingborgs SOK          ej start          



D16  (12)      4110 m                      

    1          Emelie  Bengtsson          13 Tormestorps IF               37:07          
    2          Anna  Nilsson              13 FK Snapphanarna              41:01          
    3          Emmie  Christoferson       13 Tormestorps IF               41:35          
    4          Linda  Olsson              13 OK Tyringe                   45:58          
    5          Ebba  Thuresson            13 OK Pan-Kristianstad          46:06          
    6          Marie  Svensson            13 Rävetofta OK                 46:29          
    7          Malin Lagerqvist           13 Ystads OK                    47:07          
    8          Maria  Jönsson             13 OK Kontinent                 48:00          
    9          Lena  Bengtsson             1 OK Vilse 87                  51:23          
   10          Kerstin  Johnsson          13 OK Pan-Kristianstad          58:26          

               Maria  Edenbrandt          13 Malmö OK                  ej start          
               Louise  Rolander           13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



D14  (13)      3610 m                      

    1          Anna  Olsson               13 OK Tyringe                   32:07          
    2          Ida  Olsson                 1 OK Orion                     32:28          
    3          Ulrika  Nygren             13 FK Boken                     35:07          
    4          Angelika  Larsson          13 Örkelljunga FK               35:50          
    5          Anna  Brodin               13 OK Kontinent                 36:11          
    6          Susanne  de Bourg           1 Ronneby OK                   37:17          
    7          Caroline  Ivarsson         13 Lunds OK                     38:26          
    8          Mathilda  Jägryd           13 Lunds OK                     39:21          
    9          Erica  Ek                  13 Lunds OK                     47:54          
   10          Beatrice  Lundkvist        13 Malmö OK                     52:10          
   11          Amanda Nyberg              13 Ystads OK                    59:37          

               Agnes  Söderlund           13 Tormestorps IF            ej start          
               Anniken Björkstrand        13 Ystads OK                 ej start          



D12  (12)      2490 m                      

    1          Frida  Nilsson             13 OK Pan-Kristianstad          18:12          
    2          Ann-Sofie  Larsson         13 Örkelljunga FK               19:03          
    3          Sofie  Hansen              13 FK Boken                     19:24          
    4          Therese  Hansen            13 FK Boken                     21:30          
    5          Helena  Brodin             13 OK Kontinent                 22:43          
    6          Sofia  Gustavsson          14 Alvesta SOK                  24:16          
    7          Emma  Börjesson            13 FK Åsen                      25:26          
    8          Sandra  Johansson          13 FK Boken                     29:16          
    9          Linda  Persson             13 Ystads OK                    37:14          

               Maja  Nilsson              13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Josefine  Nilsson          13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Maja  Söderlund            13 Tormestorps IF            ej start          



D10  (8)       2590 m                      

    1          Malin  Jensen              13 OK Kontinent                 17:44          
    2          Johanna  Erlandsson         1 Stigmännen Karlshamns OK     18:09          
    3          Camilla  Nilsson           13 OK Torfinn                   19:12          
    4          Tove  Ståhl                13 IS Kullen                    21:20          
    5          Erika  Ohrlander           13 OK Pan-Kristianstad          27:19          
    6          Agnes  Olsson              13 Lunds OK                     32:25          
    7          Ronja Andersson            13 Ystads OK                    40:28          

               Ebba  Roos                 13 Helsingborgs SOK          ej start          



U2  (7)        2540 m                      

    1          Adam  Wretström            14 SK Graal                     18:53          
    2          Tobias  Bjelk              13 Hästveda OK                  19:16          
    3          Emelie  Wretström          14 SK Graal                     24:28          
    4          Johanna  Palm              13 OK Gynge                     28:24          
    5          Emmie Dahlgren             13 Ystads OK                    30:49          
    6          Marie Strand               13 Ystads OK                    30:51          

               Emilia Ljungberg           13 Ystads OK                 ej start          



U1  (5)        2480 m                      

    1          Emelie  Lennartsdotter     13 Hästveda OK                  18:23          
    2          Madeleine  Svensson        13 Hästveda OK                  25:52          
    3          Rebecka  Svensson          13 Hästveda OK                  27:04          
    4          Klara Nyberg               13 Ystads OK                    29:14          

               Jesper Ljungberg           13 Ystads OK                 ej start          



INSKOLNING  (2 2450 m                      

               Mickaela  Bill             13 OK Gynge                     Godk.          
               Rebecka  Bill              13 OK Gynge                     Godk.          



Öppen 1  (3)   2540 m                      

    1          Jerry Palm                 13 OK Gynge                     21:23 B        
    2          Amie Andersson             13 OK Pan-Kristianstad          22:41 B        
    3          Anton Svensson             13 OK Torfinn                   28:23 B        



Öppen 2  (11)  2480 m                      

    1          Peter Andersson            13 Ystads OK                    24:30 B        
    2          Birgitta Persson           13 Ystads OK                    25:55 B        
    3          Maria Andersson            13 Ystads OK                    27:29 B        
    4          Ann-Sofie Åström           21 Västerås SOK                 27:34 B        
    5          Gunilla Trulsson           13 Härlövs IF                   27:57 B        
    6          Simon Månsson              13 Örkelljunga FK               29:48 B        
    7          Anette Boham               13 Hjärnarps GH OL              33:46          
    8          Hellevi Alnervik           13 IS Kullen                    35:03          
    9          Joakim Skäppegård          13 FK Åsen                      37:09          
   10          Agneta Nyberg              13 Ystads OK                    40:46          
   11          Emma Månsson               13 Örkelljunga FK               41:42          



Öppen 4  (16)  3020 m                      

    1          Hanna Karlsson                klubblös Klubblös            30:07 B        
    2          Maj Öhrstrand              13 Ystads OK                    33:32 B        
    3          Susanne Stigsson           14 SK Graal                     33:53 B        
    4          Mats Nyberg                13 Ystads OK                    34:58 B        
    5          Samuel Örn                 14 Markaryds FK                 36:11 B        
    6          Eva Gustavsson             14 Alvesta SOK                  36:36 B        
    7          Magnus Jensen              13 OK Kontinent                 36:48 B        
    8          Ingela Adolfsson           13 Stockamöllans IF             37:39 B        
    9          Kurt Franksson             13 Örkelljunga FK               37:41 B        
   10          Ola Johansson              13 OK Gynge                     38:56 B        
   11          Birgitta Nilsson           13 FK Snapphanarna              39:48 B        
   12          Gertie Liljedahl           13 FK Boken                     40:46 B        
   13          Gunnar Gustafsson          14 Markaryds FK                 42:09          
   14          Eivor Nydahl                1 Stigmännen Karlshamns OK     44:20          
   15          Stig Ekstrand              13 Helsingborgs SOK             52:26          
   16          Anki Benngård              13 Helsingborgs SOK             52:29          



Öppen 5  (17)  4410 m                      

    1          Erik Alnervik              13 IS Kullen                    33:34 B        
    2          John  Ohlandersson         13 Örkelljunga FK               37:34 B        
    3          Bo Arne Ståhl              13 IS Kullen                    39:34 B        
    4          Sven Jonasson               1 OK Skogsfalken               40:20 B        
    5          Einar Sjöström             13 Stockamöllans IF             41:56 B        
    6          Rune Svensson               1 OK Vilse 87                  42:22 B        
    7          Emma Alnervik              13 IS Kullen                    44:55 B        
    8          Roland Gustavsson          14 Alvesta SOK                  46:19          
    9          Susanne Burström           13 FK Boken                     46:40          
   10          Jan Nilsson                13 FK Snapphanarna              47:09          
   11          Per-Arne Nilsson           13 Härlövs IF                   48:12          
   12          Göran Holmberg             14 Markaryds FK                 48:25          
   13          Kristina Johansson         13 OK Tuvan                     53:45          
   14          Gunnar Persson             13 Tormestorps IF               56:07          
   15          Stig Nydahl                 1 Stigmännen Karlshamns OK     57:15          
   16          Erik Persson               14 Växjö Allmänna IS          1:00:10          
   17          Nils Persson               13 IS Skanne                  1:08:29          



Öppen 6  (8)   5640 m                      

    1          Enar Magnusson             13 IS Skanne                    55:17 B        
    2          Jerker Nilsson             14 OK Älme                      56:39 B        
    3          Richard Dahl               13 OK Torfinn                   58:07 B        
    4          Ola Persson                   klubblös Klubblös          1:03:53 B        
    5          Bertil Andersson           13 Rävetofta OK               1:07:32 B        
    6          Roland Strandh             13 FK Åsen                    1:13:02          
    7          Torbjörn Persson           13 Ystads OK                  1:18:11          
    8          Rolf Nilsson               13 Andrarums IF               1:24:42          



Öppen 7  (8)   2810 m                      

    1          Lennart Nilsson            13 Ystads OK                    32:11 B        
    2          Ingvar Persson             13 OK Tyringe                   34:09 B        
    3          Arne Berggren              14 Växjö Allmänna IS            37:12 B        
    4          Lennart Persson            13 OK Kompassen                 45:02          
    5          Paul Schannong             13 Malmö OK                     45:44          
    6          David Bengtsson            13 FK Åsen                      46:38          
    7          Laila Persson              13 IS Skanne                    48:57          

               Curth Svensson             13 Ringsjö OK                  Felst.          



Öppen 8  (21)  5660 m                      

    1          Göran Johnsson             13 Ringsjö OK                   43:00 B        
    2          Anders Svensson            13 Rävetofta OK                 46:00 B        
    3          Lars Hylén                 13 Ringsjö OK                   46:01 B        
    4          Knut Masseck               13 Ringsjö OK                   47:52 B        
    5          Patrik Leickt              14 Kalmar OK                    52:09 B        
    6          Bo Olofsson                13 Hästveda OK                  52:16 B        
    7          Mats Skäppegård            13 FK Åsen                      52:42 B        
    8          Kent Svensson              13 OK Torfinn                   52:54 B        
    9          Dan Sjöholm                13 Ringsjö OK                   53:36 B        
   10          Patrik Carlsson            14 OK Älme                      57:28          
   11          Anders Åberg               13 OK Torfinn                   59:06          
   12          Kim Pettersson             13 Hästveda OK                1:00:04          
   13          Fredrik Persson            13 FK Åsen                    1:04:15          
   14          Martin Jönsson              9 Östersunds OK              1:07:17          
   15          Leif Johannesson           14 Markaryds FK               1:08:12          
   16          Lena Strand                14 Markaryds FK               1:09:26          
   17          Kjell Burman               13 Tormestorps IF             1:10:03          
   18          Hans-Bertil Persson        13 OK Kompassen               1:15:45          
   19          Anders Wetterling           1 Stigmännen Karlshamns OK   1:16:27          
   20          Sven Thörnquist            13 Tormestorps IF             1:18:02          
   21          Lena Tebring               13 OK Kompassen               1:25:10          



Öppen 9  (4)   7050 m                      

    1          Jacob Svensson             13 Lunds OK                     58:02 B        
    2          Andreas  Blomqvist         13 FK Boken                   1:00:41 B        
    3          Ingmar Ekelöv              13 Ringsjö OK                 1:02:21 B        
    4          Jonas Fager                14 Växjö OK                   1:44:32          



Öppen 10  (19) 2480 m                      

    1          Hjalmar Freij              13 Lunds OK                     19:38 B        
    2          Mimmi Christiansson        13 OK Torfinn                   20:59 B        
    3          Zeljana Demic-Teofilic        klubblös Klubblös            23:50 B        
    4          Lucas Andersson            13 Hässleholms OK               24:04 B        
    5          Joel Kristiansson          14 Markaryds FK                 25:13 B        
    6          Johan Brink                14 Markaryds FK                 26:20          
    7          Jeanette Johnsson          13 OK Gynge                     26:37          
    8          Oscar Philipsson           14 Markaryds FK                 26:41          
    9          Jessica Kristensen         14 Markaryds FK                 27:14          
   10          Patrik Kristenssen         14 Markaryds FK                 27:37          
   11          Matilda Persson            13 Ystads OK                    27:56          
   12          Sofie Johnsson             13 OK Gynge                     28:34          
   13          Hampus Johannesson         13 Hässleholms OK               29:06          
   14          Filip Nyberg               13 Ystads OK                    29:21          
   15          Cornelia Andersson         13 Hässleholms OK               29:48          
   16          Elin Kristensen               klubblös Klubblös            30:01          
   17          Johanna Olsson             13 Hästveda OK                  32:34          
   18          Matilda Eliasson           13 Vittsjö OK                   34:34          
   19          Alex Olsson                13 Hästveda OK                  37:10