Nordic Meeting Classic Söndag 19 augusti 2001sö 2001-08-19 13:58
Resultatskapad av OE2001 Sverige © Stephan Krämer 2001

   Pl     Rank Namn                    Klubb                              Tid   Dst Tvlmärke 



NM Men  (53)      15300 m                     

    1   (0014) Yuri Omeltchenko        UKRAINE                          92:38       G        
    2   (0025) Mattias Karlsson        SWEDEN                           93:02       G        
    3   (0040) Erik Axelsson           SWEDEN                           94:33       G        
    4          Björn Eriksen           NORWAY                           94:54       G        
    5          Pål Skogedal            NORWAY                           95:17       G        
    6   (0035) Håkan Pettersson        SWEDEN                           96:05       G        
    7          Thormod Berg            NORWAY                           96:08       G        
    8          Harri Romppanen         FINLAND                          96:26       G        
    9   (0019) Per Öberg               SWEDEN                           96:50       G        
   10   (0233) Erik Öhlund             SWEDEN                           97:04       G        
   11   (0022) Rikard Gunnarsson       SWEDEN                           97:26       G        
   12          Jacob Grönnegaard       DENMARK                          98:19       G        
   13          Hans Olof Amblie        NORWAY                           98:55       G        
   13          Jostein Moe             NORWAY                           98:55       G        
   15          Samuli Launiainen       FINLAND                          99:00       G        
   15          Rene Rokkjär            DENMARK                          99:00       G        
   17   (0050) Anders Axenborg         SWEDEN                           99:36       G        
   18          Timo Saarinen           FINLAND                          99:53       G        
   19          Rob Baker               GREAT BRITAIN                   100:30       G        
   20   (0024) Kalle Dahlin            SWEDEN                          100:56       G        
   21          Vidar Solberg           NORWAY                          101:10       G        
   22          Jim Öystein Nybråten    NORWAY                          101:14       G        
   23          Ed Nash                 GREAT BRITAIN                   101:15       G        
   24   (0093) Tobias Bengtsson        SWEDEN                          101:23       G        
   25          Troels Nielsen          DENMARK                         102:16       G        
   26          Hans Gunnar Omdal       NORWAY                          104:31       S        
   27          Jonne Lakanen           FINLAND                         104:37       S        
   28          Toni Louhisola          FINLAND                         104:41       S        
   29          Tim Lenton              GREAT BRITAIN                   105:02       S        
   30   (0105) Peter Öberg             SWEDEN                          105:25       S        
   31   (0016) Martin Larsson          SWEDEN                          106:01       S        
   32          Öystein Pettersen       NORWAY                          107:01       S        
   33          Rune Olsen              DENMARK                         107:16       S        
   34          Michael Sörnsen         DENMARK                         107:18       S        
   35          Claus Bloch             DENMARK                         107:21       S        
   36          Rune Strandberg         NORWAY                          107:38       S        
   37          Asgeir Mjösund          NORWAY                          107:45       S        
   38          Peter Horstman          DENMARK                         109:07       S        
   39          Leif Bader              GERMANY                         111:04       S        
   40          Ivar Haugen             NORWAY                          111:14       S        
   41          Clive Parry             GREAT BRITAIN                   111:50       S        
   42          Erik Roller             GERMANY                         113:54       S        
   43          Martin Hansen           DENMARK                         115:06       S        
   44          Matthew Crane           GREAT BRITAIN                   117:09       S        
   45          Henrik Jörgensen        DENMARK                         118:31       S        
   46          Stewart Fishwick        GREAT BRITAIN                   120:02       S        
   47          Miika Hernelahti        FINLAND                         121:47       S        
   48          Christian Gieseler      GERMANY                         122:46       S        
   49          Christian Rossnegger    GERMANY                         137:46       B        

               Anders Nordberg         NORWAY                          Felst.                
               Ilkka Leppävuori        FINLAND                         Felst.                
               Christian Hansen        DENMARK                         Felst.                
        (0067) Anders Axelsson         SWEDEN                        ej start                



NM Women  (33)    9800 m                      

    1          Maria Hoffman           FINLAND                          70:01       G        
    2   (0111) Hanna Palm              SWEDEN                           73:04       G        
    3   (0016) Elin Dahlstedh          SWEDEN                           74:36       G        
    4   (0044) Anna Envall             SWEDEN                           75:11       G        
    5          Heli Jukkola            FINLAND                          75:34       G        
    6          Marianne Andersen       NORWAY                           77:06       G        
    6          Lina Bäckström          SWEDEN                           77:06       G        
    8   (0015) Karin Hellman           SWEDEN                           77:45       G        
    9          Anne Margrethe Hausken  NORWAY                           78:29       G        
   10   (0011) Anna Mårsell            SWEDEN                           78:30       G        
   11   (0047) Caroline Jonasson       SWEDEN                           78:56       G        
   12          Kaisa Salminen          FINLAND                          79:04       S        
   13   (0008) Jenny Borgström         SWEDEN                           81:00       S        
   14   (0020) Karin Noborn            SWEDEN                           82:14       S        
   15          Ingrid Bronebakk        NORWAY                           83:19       S        
   16   (0032) Caroline Jönsson        SWEDEN                           83:54       S        
   17   (0049) Ros-Marie Forslund      SWEDEN                           85:04       S        
   18          Marte Balchen           NORWAY                           85:21       S        
   19          Maria Rantala           FINLAND                          85:28       S        
   20          Gunda Fischer           GERMANY                          85:34       S        
   21          Janne Bjorvand          NORWAY                           85:46       S        
   22   (0010) Annika Björk            SWEDEN                           86:31       S        
   23          Satu Vesalainen         FINLAND                          88:11       S        
   24   (0144) Dorthe Skovlyst         DENMARK                          89:07       S        
   25          Jo Stevenson            GREAT BRITAIN                    93:43       S        
   26          Heather Burrows         GREAT BRITAIN                    94:41       S        
   27          Betina Schlaefke        GERMANY                          98:51       S        
   28          Anja Mattick            GERMANY                         102:37       B        
   29          Rachael Elder           GREAT BRITAIN                   105:07       B        
   30          Claudia Ann Graber      GERMANY                         109:52                

               Göril Fristad           NORWAY                          Felst.                
               Katja Peltola           FINLAND                       ej start                
               Outi Sareila            FINLAND                       ej start                



H80  (6)          2500 m                      

    1          Yngve Jönsson           Lunds OK                         39:47    13 G        
    2          Per-Gunnar Persson      Pan-Kristianstad                 39:49    13 G        
    3          Carl Berthag            I 16 IF                          40:40     7 G        
    4          Artur Pettersson        Frosta OK                        41:21    13 G        
    5          Åke Åkesson             Helsingborgs SOK                 53:23    13 S        

               Joel Waldemarsson       OK Lindéna                      Felst.     7          



H75  (11)         3000 m                      

    1          Arne Nordahl            Örkelljunga FK                   27:34    13 G        
    2          Hans Lindin             Malmö OK                         30:11    13 G        
    3          Rune Isaksson           Helsingborgs SOK                 30:41    13 G        
    4          Birger Wänermo          OK Silva                         33:31    13 S        
    5          Sven Granstedt          Pan-Kristianstad                 33:39    13 S        
    6          Nils Carlsson           Härlövs IF                       38:44    13 S        
    7          Sture Roos              Pan-Kristianstad                 39:12    13 S        
    8          Uno Åshage              Halmstad OK                      40:59     7 B        
    9          Ib Glub Konradsen       OK Sölleröd                      41:41       B        
   10          Nils Persson            Tockarps IK                      43:44    13          
   11          Per-Allan Svensson      Halmstad OK                      82:22     7          



H70  (22)         4200 m                      

    1          Stig-Allan Jönsson      I 16 IF                          39:07     7 G        
    2          Carl-Åke Hansson        Laholms IF                       41:38     7 G        
    3          Lennart Nilsson         OK Kompassen                     43:26    13 G        
    4          Nisse Bohman            OK Kompassen                     46:16    13 S        
    5          Knut Nilsson            OK Kompassen                     51:10    13 S        
    6          Arne Andersson          Eslövs FK                        51:36    13 S        
    7          Sven Svensson           FK Vittus                        52:22     1 S        
    8          Egon Persson            OK Kompassen                     52:25    13 S        
    9          Bertil Johansson        Frosta OK                        52:52    13 S        
   10          Nils Andersson          OK Kompassen                     53:13    13 S        
   11          Leo Åkesson             Härlövs IF                       55:21    13 S        
   12          Ragnar Bengtsson        FK Snapphanarna                  57:42    13 B        
   13          Sture Jansson           Emmaboda Verda OK                59:15    14 B        
   14          Toivo  Hattara          Malmö OK                         59:29    13 B        
   15          Sven Åke Persson        Frosta OK                        62:24    13          
   16          Yngve Jönsson           Stockamöllans IF                 62:46    13          
   17          Stig Sjöholm            Ringsjö OK                       63:39    13          
   18          Ove Nordahl             Simrishamns OK                   63:41    13          
   19          Gösta Svensson          OK Älme                          64:23    14          
   20          Gösta Cederberg         Malmö OK                         72:06    13          
   21          Sven Snogerup           Lunds OK                         93:04    13          

               Eskil Olofsson          Helsingborgs SOK              ej start    13          



H65  (16)         4200 m                      

    1          Leif Claesson           Tormestorps IF                   36:52    13 G        
    2          Ahti Pärssinen          OK Silva                         44:44    13 S        
    3          Owe Åkesson             Härlövs IF                       47:02    13 S        
    4          Karl-Erik Persson       OK Kompassen                     50:26    13 S        
    5          Stig Seger              Hjärnarps GIF                    52:04    13 B        
    6          Bengt Olofsson          Hjärnarps GIF                    52:08    13 B        
    7          Jan Eliasson            OK Gynge                         54:25    13 B        
    8          Bo Olsson               OK Torfinn                       55:29    13 B        
    9          Kjell Björup            Lunds OK                         56:22    13          
   10          Hans Holmqvist          Örkelljunga FK                   57:04    13          
   11          Jan-Eric Nelking        FK Åsen                          58:10    13          
   12          Ingvar Lennerstedt      Lunds OK                         62:03    13          
   13          Sedney Hugosson         Lunds OK                         87:31    13          

               Per Fresk               Frosta OK                     ej start    13          
               Klas Tykesson           Rävetofta OK                  ej start    13          
               Karl-Erik Nilsson       OK Vilse 87                   ej start     1          



H60  (35)         4200 m                      

    1          Ernie Broström          Halmstad OK                      36:58     7 G        
    2          Bertil Olofsson         Andrarums IF                     38:41    13 G        
    3          Sven Levin              Andrarums IF                     39:24    13 G        
    4          Bengt Ahlstedt          FK Åsen                          40:04    13 G        
    5          Nils-Eric Ericsson      FK Åsen                          40:22    13 G        
    6          Arne Gustavsson         Malmö OK                         40:46    13 G        
    7          Bernt Larsson           OK Lindéna                       40:53     7 G        
    8          Bengt I Nilsson         Frosta OK                        41:18    13 S        
    9          Gunnar Sandström        Hjärnarps GIF                    42:39    13 S        
   10          Bror Elofsson           Frosta OK                        43:44    13 S        
   11          Benny Johansson         Malmö OK                         44:35    13 S        
   12          Raimo Salminen          Växjö OK                         45:27    14 S        
   13          Krister Paulsson        OK Kompassen                     45:43    13 S        
   14          Göran Seger             FK Boken                         45:47    13 S        
   15          Brodde Nilsson          OK Skogsfalken                   45:49     1 S        
   16          Mats Rosén              Hästveda OK                      46:13    13 S        
   17          Hubert Hugosson         OK Gynge                         46:31    13 S        
   18          Nils-Åke Nilsson        Härlövs IF                       51:09    13 S        
   18          Ingemar Svensson        Lunds OK                         51:09    13 S        
   20          Burne Nilsson           OK Torfinn                       52:43    13 B        
   21          Gunnar Friberg          OK Kompassen                     56:21    13          
   22          Paul Schannong          Malmö OK                         56:50    13          
   23          Lennart Nilsson         Malmö OK                         57:15    13          
   24          Sven-Åke Andertoft      Markaryds FK                     58:20    14          
   25          Ebbe Pehrsson           OK Silva                         68:36    13          
   26          Boris Pettersson        OK Lindéna                       70:55     7          
   27          Bengt Åberg             Frosta OK                        77:07    13          
   28          Roland Axelsson         Lunds OK                         80:14    13          
   29          Bengt Bergkvist         Stigmännen-Karlshamn OK          90:38     1          

               Nils-Gustav Svensson    OK Kompassen                    Felst.    13          
               Lars Moberg             OK Lindéna                      Felst.     7          
               Bo Svensson             Tockarps IK               ej fullföljt    13          
               Göran Bengtsson         FK Finn                       ej start    14          
               Bertil Ahlberg          OK Gynge                      ej start    13          
               Inge Nilsson            OK Älme                       ej start    14          



H55  (37)         5100 m                      

    1          Bengt Bergman           Lunds OK                         42:03    13 G        
    2          Kjell Erlandsson        OK Lindéna                       42:48     7 G        
    3          Per-Olof Fernberg       IS Skanne                        43:36    13 G        
    4          Per Engkvist            Ronneby OK                       43:39     1 G        
    5          Knut Masseck            Ringsjö OK                       44:06    13 G        
    6          Benkt Anderson          Lunds OK                         45:54    13 G        
    7          Göran Andersson         Stigmännen-Karlshamn OK          46:11     1 G        
    8          Lars Lindén             OK Gynge                         47:30    13 G        
    9          Lars Hylén              Ringsjö OK                       48:41    13 S        
   10          Erland Martinsson       OK Tyringe                       50:06    13 S        
   11          Nils Emilson            FK Åsen                          53:04    13 S        
   12          Karl Bertil Kjellsson   Rävetofta OK                     53:36    13 S        
   13          Christer Jönsson        Lunds OK                         55:28    13 S        
   14          Tom Lindberg            Lunds OK                         56:29    13 S        
   15          Sven-Erik Forsell       Lunds OK                         57:15    13 S        
   16          Jan Larsson             Ringsjö OK                       57:25    13 S        
   17          Nils Johannesson        Helsingborgs SOK                 58:23    13 S        
   18          Leif Karlsson           Frosta OK                        58:37    13 S        
   19          Sven Thelandersson      Lunds OK                         60:34    13 S        
   20          Christer Grönblad       Härlövs IF                       61:06    13 B        
   21          John Olandersson        Örkelljunga FK                   62:33    13 B        
   22          Jan Nilsson             FK Snapphanarna                  64:19    13 B        
   23          Ronny Carlsson          OK Skogsfalken                   64:49     1 B        
   24          Christer Ljungquist     Lunds OK                         67:39    13          
   25          Arne Persson            Malmö OK                         70:02    13          
   26          Jörgen Britse           Härlövs IF                       70:04    13          
   27          Johnny Malmgren         Hjärnarps GIF                    71:08    13          
   28          Bengt Johansson         OK Silva                         71:55    13          
   29          Bengt Åke Nilsson       OK Torfinn                       72:20    13          
   30          Verner Lönnqvist        Härlövs IF                       80:33    13          
   31          Claes-Göran Gren        Lunds OK                         81:10    13          
   32          Folke Bladh             FK Boken                         88:42    13          

               Ingvar Persson          FK Åsen                         Felst.    13          
               Göran Bengtsson         IK Trenne                     ej start     7          
               Peeter-Jaan Kask        Lunds OK                      ej start    13          
               Börje Andersson         OK Torfinn                    ej start    13          
               Bengt Andersson         Tormestorps IF                ej start    13          



H55 MOTION  (4)   4900 m                      

    1          Bo Svensson             Härlövs IF                       52:18    13 S        
    2          Gunnar Johansson        OK Orion                         68:46     1 B        
    3          Bo Svensson             FK Göingarna                     70:12    13 B        
    4          Allan Hammar            OK Kompassen                    110:16    13          



H50  (39)         5600 m                      

    1          Bengt-Göran Månsson     Pan-Kristianstad                 40:19    13 G        
    2          Lars Lindborg           Tormestorps IF                   41:31    13 G        
    3          Leif Sandgren           Frosta OK                        42:27    13 G        
    4          Bo-Anders Nilsson       Lunds OK                         47:04    13 S        
    5          Göran Johnsson          Ringsjö OK                       51:36    13 S        
    6          Håkan Nilsson           Malmö OK                         52:23    13 S        
    7          Eric Tenland            Andrarums IF                     52:35    13 S        
    8          Åke Persson             Hjärnarps GIF                    56:13    13 S        
    9          Bo Johansson            OK Vilse 87                      56:36     1 S        
   10          Sven-Eric Ericson       Helsingborgs SOK                 56:44    13 S        
   11          Stig Johansson          OK Silva                         57:44    13 S        
   12          Ronny Hjalmarsson       Emmaboda Verda OK                58:22    14 B        
   13          Jan Jönsson             Malmö OK                         58:40    13 B        
   14          Owe Nilsson             Stigmännen-Karlshamn OK          60:12     1 B        
   15          Mats Widesjö            Stigmännen-Karlshamn OK          60:29     1 B        
   16          Tommy Nimark            OK Origo                         60:54    13 B        
   17          Gert Olsson             OK Silva                         61:36    13 B        
   18          Nils Nilsson            Pan-Kristianstad                 62:30    13          
   19          Kenth Sundgren          OK Silva                         65:47    13          
   20          Lars Persson            OK Kompassen                     65:51    13          
   21          Gert Nilsson            Lunds OK                         65:59    13          
   22          Bengt Ståhl             Hjärnarps GIF                    66:38    13          
   23          Anders Yngve            OK Kontinent                     67:15    13          
   24          Bo Senje                Halmstad OK                      68:36     7          
   25          Lennart Martinsson      OK Tyringe                       68:49    13          
   26          Nils-Erik Bondesson     Frosta OK                        74:03    13          
   27          Sven-Olle Söderberg     OK Skogsfalken                   74:42     1          
   28          Ulf Kristensson         Malmö OK                         75:42    13          
   29          Sven-Erik Persson       Frosta OK                        76:03    13          
   30          Roland Nilsson          OK Kompassen                     80:42    13          
   31          Göran Larsson I         OK Kompassen                     81:24    13          
   32          Jan Rubbmark            Malmö OK                         86:29    13          
   33          Dag Lewis-Jonsson       Helsingborgs SOK                 88:12    13          
   34          Leif Malm               Markaryds FK                     90:32    14          
   35          Arne Johansson          OK Älme                          95:09    14          

               Sven Erik Frick         FK Göingarna                    Felst.    13          
               Gert Olsson             Tockarps IK                     Felst.    13          
               Jan Persson             Ystads OK                       Felst.    13          
               Ingmar Tykesson         Rävetofta OK                  ej start    13          



H45  (30)         6000 m                      

    1          Bengt Larsson           FK Göingarna                     46:06    13 G        
    2          Kjell Nero              Ronneby OK                       47:39     1 G        
    3          Per-Arne Evaldsson      OK Gynge                         49:01    13 G        
    4          Ingmar Ekelöv           Ringsjö OK                       49:44    13 G        
    5          Stellan Martinsson      OK Tyringe                       53:58    13 S        
    6          Sven-Inge Svensson      Ringsjö OK                       54:34    13 S        
    7          Lennart Ahlbäck         OK Tyringe                       55:09    13 S        
    8          Lars Gunnarsson         Ringsjö OK                       56:36    13 S        
    9          Kent Hansson            I 16 IF                          56:41     7 S        
   10          Per Linse               Lunds OK                         56:53    13 S        
   11          Jonny Svensson          OK Vilse 87                      57:07     1 S        
   12          Jan Wahlström           Snättringe SK                    57:09    15 S        
   13          Christer Kaisajuntti    OK Skogsfalken                   58:30     1 S        
   14          Carl-Johan Roubert      FK Finn                          60:16    14 S        
   15          Anders Freij            Lunds OK                         60:47    13 S        
   16          Yngve Ernstsson         FK Göingarna                     61:40    13 S        
   17          Bengt Persson           Halmstad OK                      61:42     7 S        
   18          Kenneth Fager           FK Vittus                        61:50     1 S        
   19          Lars Börjesson          FK Åsen                          62:54    13 S        
   20          Per-Åke Andersson       Lunds OK                         69:39    13 B        
   21          Ingmar Olsson           FK Vittus                        71:11     1          
   22          Holger Sigbo            OK Kompassen                     75:56    13          
   23          Rolf Ohrlander          Pan-Kristianstad                 79:39    13          
   24          Bo Fält                 OK Kompassen                     82:13    13          
   25          Håkan Kinnestrand       Lunds OK                         82:23    13          
   26          Lars-Göran Nilsson      OK Silva                         82:31    13          
   27          Gunnar Lundquist        Frosta OK                        87:29    13          

               Olle Bohman             Hjärnarps GIF                 ej start    13          
               Anders Persson          Pan-Kristianstad              ej start    13          
               Lennart Bengtsson       Rävetofta OK                  ej start    13          



H45 MOTION  (5)   4900 m                      

    1          Lars-Göran Killander    Hästveda OK                      54:29    13 S        
    2          Sven Erik Persson       Ystads OK                        60:17    13 S        
    3          Bo Ek                   Lunds OK                         63:06    13 S        
    4          Gösta Svensson          Rävetofta OK                     70:37    13 B        
    5          Arne Persson            OK Gynge                         84:38    13          



H40  (11)         6800 m                      

    1          Lars Söderlund          Tormestorps IF                   48:27    13 G        
    2          Thomas Henmyr           OK Vilse 87                      49:00     1 G        
    3          Jan Nilsson             Pan-Kristianstad                 50:41    13 G        
    4          Anders Rådberg          FK Finn                          51:24    14 G        
    5          Gert Nielsen            IF Lilleröd                      55:03       S        
    6          Lars Edenbrandt         Lunds OK                         56:09    13 S        
    7          Örjan Christensson      OK Skogsfalken                   58:43     1 S        
    8          Anders Åberg            OK Torfinn                       67:15    13 S        
    9          Sten Segerslätt         Rävetofta OK                     71:25    13 B        
   10          Hans-Erik Karlsson      OK Torfinn                       86:28    13          

               Staffan Kristiansson    Tockarps IK                   ej start    13          



H35  (13)         6900 m                      

    1   (0236) Mats Persson            Pan-Kristianstad                 47:17    13 G        
    2   (0350) Bo Granstedt            IK Hakarpspojkarna               49:35    14 G        
    3          Thord Andersson         Andrarums IF                     53:18    13 S        
    4          Bengt-Åke Berndtsson    Ringsjö OK                       58:49    13 S        
    5          Ola Andertoft           Markaryds FK                     68:16    14 B        
    6          Peter Larsson           FK Boken                         68:28    13 B        
    7          Kent Johansson          OK Torfinn                       70:37    13 B        
    8          Peter Andersson         Lunds OK                         74:09    13          
    9          Stefan Edvardsson       OK Torfinn                       75:16    13          
   10          Mikael Cristoferson     Tormestorps IF                   75:18    13          
   11          Jan-I Nygren            FK Boken                         79:28    13          
   12          Ulf Nyberg              Eslövs FK                        87:43    13          
   13          Reino Örn               Markaryds FK                     92:40    14          



H35 MOTION  (5)   5900 m                      

    1          Dan Olsson              OK Silva                         52:15    13 S        
    2          Per Andersson           OK Gynge                         54:54    13 S        
    3          Bert Olsson             OK Silva                         61:05    13 S        
    4          Ingemar Nilsson         Andrarums IF                     68:31    13 B        
    5          Anders Philipsson       Markaryds FK                     69:25    14 B        



H21 LÅNG  (31)    12700 m                     

    1   (0075) Matti Envall            IK Hakarpspojkarna               76:18    14 G        
    2   (0048) Andreas Nilsson         Pan-Kristianstad                 77:40    13 G        
    3   (0098) Henrik Berlin           OK Orion                         78:25     1 G        
    4   (0033) Tobias Andersson        OK Orion                         81:13     1 G        
    5   (0248) Jesper Håkansson        Härlövs IF                       81:48    13 G        
    6   (0345) Greger Berglund         IFK Lidingö SOK                  82:10    15 G        
    7   (0168) Magnus Olofsson         FK Friskus-Varberg               82:24     7 G        
    8   (0234) Thomas Westlund         Pan-Kristianstad                 84:32    13 G        
    9   (0169) Rickard Ekman           OK Roslagen                      84:57    17 G        
   10   (0486) Jacob Svensson          Pan-Kristianstad                 85:15    13 S        
   11   (0076) Jon Engkvist            Ronneby OK                       85:34     1 S        
   12   (0680) Richard Johansson       Härlövs IF                       87:00    13 S        
   13   (0622) Fredrik Smedberg        OK Skogsfalken                   88:11     1 S        
   14          David Viberg            Härlövs IF                       97:42    13 S        
   15   (0498) Niklas Nilsson          Härlövs IF                       99:48    13 S        
   16   (0392) Patrik Rosén            Hästveda OK                     101:28    13 S        
   17   (1026) Olof Ottosson           Pan-Kristianstad                102:12    13 S        
   18   (1373) Magnus Jonasson         Malmö OK                        104:32    13 S        
   19   (1020) Jörgen Nilsson          Kalmar OK                       106:52    14 S        
   20          Göran Frank             Eslövs FK                       117:05    13          

               Jari Ikäheimonen        SSL FINLAND                     Felst.                
        (0258) Håkan Gunnarsson        Härlövs IF                      Felst.    13          
        (0721) David Olofsson          Hästveda OK                     Felst.    13          
        (0644) Per-Åke Nilsson         Pan-Kristianstad                Felst.    13          
        (0917) Joakim Gunnarsson       Ringsjö OK                      Felst.    13          
        (0437) Ulf Johansson           Halmstad OK                   ej start     7          
        (0595) Jonas Bengtsson         Härlövs IF                    ej start    13          
        (0600) Mikael Persson          Härlövs IF                    ej start    13          
        (0550) Ulf Åkesson             Härlövs IF                    ej start    13          
               Anders Svensson         Pan-Kristianstad              ej start    13          
        (0157) Torgny Lindström        Ronneby OK                    ej start     1          



H21  (20)         7600 m                      

    1          Ronnie Ljunggren        OK Tyringe                       54:02    13 G        
    2          Håkan Axelsson          FK Göingarna                     61:28    13 S        
    3          Kristian Bengtsson      FK Åsen                          61:32    13 S        
    4          Magnus Larsen           FK Boken                         62:16    13 S        
    5          Tobias Nilsson          OK Kompassen                     66:19    13 S        
    6          Magnus Larsson          IS Kullen                        71:00    13 S        
    7          Håkan Lindén            Uddevalla OK                     71:09     2 S        
    8          Magnus Emilsson         FK Åsen                          72:10    13 S        
    9          Bo-Arne Ohlsson         Eslövs FK                        72:15    13 S        
   10          Fabian Ljungqvist       FK Boken                         73:21    13 S        
   11          Martin Kriblad          Hjärnarps GIF                    75:45    13 S        
   12          Johan Bergstrand        OK Orion                         78:27     1 B        
   13          Fredrik Lundqusit       Frosta OK                        79:21    13 B        
   14          Nils Svensson           Härlövs IF                       84:22    13          
   15          Mikael Nilsson          OK Kontinent                     85:04    13          
   16          Johan Swartz            OK Orion                         86:52     1          
   17          Jonas Johansson         OK Skogsfalken                   97:51     1          

               Stefan L Nilsson        Frosta OK                       Felst.    13          
        (0058) Pontus Jonsson          OK Orion                      ej start     1          
               Magnus Erlandsson       OK Lindéna                    ej start     7          



H20  (5)          6900 m                      

    1   (0883) Jonathan Gunnarsson     Ringsjö OK                       50:13    13 G        
    2          Matts Tenland           Andrarums IF                     59:37    13 S        
    3          Marcus Nordahl          Härlövs IF                       64:25    13 S        
    4   (1255) Roland Persson          Hjärnarps GIF                    71:35    13 S        

        (1120) Anders Frick            FK Göingarna                  ej start    13          



H18  (7)          6800 m                      

    1   (1049) Philip Malmgren         FK Göingarna                     51:08    13 G        
    2   (1168) Efrain Hjelm            Lunds OK                         55:23    13 G        
    3   (1204) Ragnar Freij            Lunds OK                         57:01    13 G        
    4   (1170) Markus Erlandsson       Ringsjö OK                       59:36    13 S        
    5   (1192) Olof Bengtsson          FK Åsen                          60:49    13 S        
    6   (1414) Thomas Frick            FK Göingarna                     63:05    13 S        

               Oskar Rubbmark          Malmö OK                        Felst.    13          



H16  (27)         4900 m                      

    1          Lars Johansson          OK Älme                          31:31    14          
    2          Jonas Hultgren          Ringsjö OK                       32:01    13          
    3          Mikael Kristensson      OK Torfinn                       32:45    13          
    4          Markus Svensson         Pan-Kristianstad                 35:22    13          
    5          Erik Lund               OK Gynge                         35:56    13          
    6          Glenn Persson           Ystads OK                        37:18    13          
    7          Martin Wendt            FK Boken                         37:47    13          
    8          Oscar Borg              FK Åsen                          38:38    13          
    9          Fredrik Svensson        OK Torfinn                       40:09    13          
   10          Joel Lewis-Jonsson      Helsingborgs SOK                 40:17    13          
   11          Linus Bentzer           OK Vilse 87                      40:26     1          
   12          Linus Larsson           FK Göingarna                     40:50    13          
   13          Tommy Garting           FK Vittus                        42:15     1          
   14          Gustav Petersson        Ronneby OK                       42:16     1          
   15          Nils Roubert            FK Finn                          42:38    14          
   16          Joel Bergkvist          Eslövs FK                        42:43    13          
   17          Rickard Nilsson         Markaryds FK                     43:25    14          
   18          Mattias Olsson          FK Vittus                        49:23     1          
   19          Fredrik Hansen          FK Boken                         49:51    13          
   20          Carl Johan Svensson     Ringsjö OK                       54:12    13          
   21          Emil Fager              FK Vittus                        55:50     1          
   22          Karl Andersson          Malmö OK                         61:55    13          
   23          Anders Paulsson         Ringsjö OK                       64:13    13          

               Per-Olof Bondesson      Frosta OK                       Felst.    13          
               David Håkansson         OK Gynge                        Felst.    13          
               Andreas Kristensson     OK Torfinn                    ej start    13          
               Ralf Andersson          OK Tyringe                    ej start    13          



H14  (17)         3800 m                      

    1          Ola Nyberg              Pan-Kristianstad                 23:40    13          
    2          Samuel Yngve            OK Kontinent                     27:38    13          
    3          Mattias Killander       Hästveda OK                      28:25    13          
    4          Linus Bohman            Hjärnarps GIF                    30:13    13          
    5          Robin Westesson         OK Kontinent                     30:21    13          
    6          Henrik Svilling         FK Vittus                        30:49     1          
    7          Patrik Lindeberg        Ringsjö OK                       30:58    13          
    8          Jon Olsson              Tockarps IK                      32:00    13          
    9          Dennis Ljunggren        OK Tyringe                       32:08    13          
   10          Tim Björkman            OK Vilse 87                      33:14     1          
   11          Sebastian Ljungdahl     Hjärnarps GIF                    34:26    13          
   12          Fredrik Nilsson         OK Torfinn                       36:55    13          
   13          Jonathan Svensson       Härlövs IF                       37:39    13          
   14          Eddie Persson           Ystads OK                        38:36    13          
   15          Harald Freij            Lunds OK                         38:46    13          
   16          Robin Johansson         OK Skogsfalken                   40:50     1          
   17          Eric Olsson             Tockarps IK                      52:25    13          



H12  (24)         2900 m                      

    1          Lukas Petersson         Ronneby OK                       16:15     1          
    2          Simon Christoferson     Tormestorps IF                   17:00    13          
    3          Erik Folkesson-Blom     OK Älme                          17:42    14          
    4          Marcus Andersson        Andrarums IF                     19:25    13          
    5          Martin Lindeberg        Ringsjö OK                       19:32    13          
    6          Rikard Sjöholm          Ringsjö OK                       19:52    13          
    7          Daniel Örn              Markaryds FK                     20:31    14          
    8          Dick Olsson             Ringsjö OK                       20:54    13          
    9          Christoffer Lindgren    OK Älme                          22:05    14          
   10          Karl Roos               Helsingborgs SOK                 22:33    13          
   11          Simon Johansson         OK Kompassen                     22:50    13          
   12          Henrik Ahlbäck          OK Tyringe                       23:27    13          
   13          Emil Westesson          OK Kontinent                     23:49    13          
   14          Jeppe Nielsen           IF Lilleröd                      24:02                
   15          Nils Lund               OK Gynge                         25:10    13          
   16          Olof Sandgren           OK Orion                         25:45     1          
   17          Sebastian Wahlström     Snättringe SK                    26:10    15          
   18          Alexander Svensson      Ringsjö OK                       26:14    13          
   19          Patrik Svensson         Tormestorps IF                   31:45    13          
   20          Carl Ohrlander          Pan-Kristianstad                 36:29    13          
   21          Erik Persson            FK Göingarna                     41:56    13          
   22          Johan Philipsson        Markaryds FK                     42:18    14          
   23          Emil Thorsson           Malmö OK                         50:36    13          

               Michael Lincoln         FK Snapphanarna               ej start    13          



H10  (14)         2200 m                      

    1          Markus Johansson        FK Vittus                        14:26     1          
    2          Johan Ekelöv            Ringsjö OK                       15:24    13          
    3          Johan Kristensson       OK Torfinn                       15:30    13          
    4          Måns Sandgren           OK Orion                         16:32     1          
    5          Hampus Mauritzon        Örkelljunga FK                   18:32    13          
    6          Tobias Andersson        Örkelljunga FK                   19:22    13          
    7          André Palm              OK Gynge                         20:43    13          
    8          Jakob Segerslätt        Rävetofta OK                     23:09    13          
    9          Dennis Olsson           Ringsjö OK                       24:07    13          
   10          Gunnar Rolander         Pan-Kristianstad                 32:30    13          
   11          Robin Nilsson           Frosta OK                        68:59    13          

               Ted Nilsson             Pan-Kristianstad                Felst.    13          
               Niklas Olsson           Rävetofta OK                  ej start    13          
               Simon Smedberg          OK Skogsfalken                ej start     1          



D75  (4)          2500 m                      

    1          Lena Nordahl            Örkelljunga FK                   41:45    13 G        
    2          Inga Jönsson            Lunds OK                         47:27    13 S        

               Gulli Åkesson           Helsingborgs SOK                Felst.    13          
               Anna Nilsson            OK Tyringe                      Felst.    13          



D70  (6)          2500 m                      

    1          Marianne Ericsson       Laholms IF                       36:32     7 G        
    2          Inga-Lisa Hedström      Pan-Kristianstad                 47:26    13 S        
    3          Evy Roos                Pan-Kristianstad                 52:30    13 B        

               Elsa Olausson           OK Tuvan                        Felst.    13          
               Sylvia Jansson          Emmaboda Verda OK             ej start    14          
               Ingrid Brorsson         Tockarps IK                   ej start    13          



D65  (9)          3000 m                      

    1          Gun Hansson             Andrarums IF                     30:18    13 G        
    2          Clarie Ek               Pan-Kristianstad                 31:46    13 G        
    3          Elvy Holmqvist          Örkelljunga FK                   32:09    13 G        
    4          Inga-Maj Persson        OK Gynge                         38:02    13 S        
    5          Maj Carlsson            Härlövs IF                       44:50    13 B        
    6          Anja Hattara            Malmö OK                         76:29    13          

               Brita Olofsson          FK Göingarna                    Felst.    13          
               Kerstin Larsson         FK Boken                      ej start    13          
               Gunvor Göransson        Laholms IF                    ej start     7          



D60  (7)          3300 m                      

    1          Inga-Britt Bengtsson    Pan-Kristianstad                 39:47    13 G        
    2          Ingalill Wikingsson     Stigmännen-Karlshamn OK          44:59     1 S        
    3          Gudrun Olofsson         Hjärnarps GIF                    45:47    13 S        
    4          Barbro Hugosson         Lunds OK                         46:54    13 S        
    5          Ingegerd Nilsson        OK Skogsfalken                   48:36     1 S        
    6          Ingrid Hansson          Laholms IF                       53:12     7 S        

               Anita Nilsson           OK Torfinn                      Felst.    13          



D55  (18)         3500 m                      

    1          Gun Larsson             OK Lindéna                       37:07     7 G        
    2          Ulla Håkansson          OK Gynge                         39:54    13 G        
    3          Ulla-Britt Larsson      Ringsjö OK                       40:12    13 G        
    4          Helen Andertoft         Markaryds FK                     41:22    14 G        
    5          Torill Svendsen         Lunds OK                         42:15    13 S        
    6          Siw Nilsson             OK Kompassen                     46:35    13 S        
    7          Gull Svensson           Tockarps IK                      47:58    13 S        
    8          Karin Jakobsson         Eslövs FK                        47:59    13 S        
    9          Astrid Johannesson      Helsingborgs SOK                 49:21    13 S        
   10          Gunilla Johansson       Malmö OK                         52:48    13 S        
   11          Ulla Bergkvist          Stigmännen-Karlshamn OK          57:07     1          
   12          Lena Pehrsson           OK Silva                         57:17    13          
   13          Kerstin Nilsson         Tormestorps IF                   61:30    13          
   14          Gunnel Nilsson          Malmö OK                         63:05    13          

               Lilian Härwell          Eslövs FK                       Felst.    13          
               Gunilla Grönblad        Härlövs IF                      Felst.    13          
               Gullan Svensson         Hjärnarps GIF                 ej start    13          
               Ingrid Andersson        Tormestorps IF                ej start    13          



D55 MOTION  (2)   3500 m                      

    1          Margareta Svensson      Härlövs IF                       49:00    13 S        
    2          Marianne Svensson       Härlövs IF                       85:53    13          



D50  (22)         3500 m                      

    1          Bodil Hermansson        OK Gynge                         31:30    13 G        
    2          Karin Modig             Frosta OK                        34:19    13 G        
    3          Lena Norrman            IS Kullen                        35:03    13 G        
    4          Britt-Marie Magnusson   Laholms IF                       40:25     7 S        
    5          Karin Persson           OK Tyringe                       42:17    13 S        
    6          Kristina Landgren       Malmö OK                         43:06    13 S        
    7          Barbro Engkvist         Ronneby OK                       44:17     1 S        
    8          Gunnel Månsson          OK Vilse 87                      44:53     1 S        
    9          Åsa Ståhl               Hjärnarps GIF                    47:04    13 B        
   10          Sonja Hammar            OK Kompassen                     47:40    13 B        
   11          Christina Nilsson       Andrarums IF                     50:51    13          
   12          Kristin Lindberg        Lunds OK                         54:16    13          
   13          Margret Carlsson        OK Skogsfalken                   55:59     1          
   14          Barbro Martinsson       OK Tyringe                       57:19    13          
   15          Margareta Sjöberg       Lunds OK                         59:58    13          
   16          Karin Bergman           Lunds OK                         60:49    13          
   17          Karin Larsson           OK Kompassen                     60:59    13          
   18          Eva Tullberg            IS Kullen                        62:21    13          
   19          Anna-Lisa Hansson       Pan-Kristianstad                 72:00    13          
   20          Inga Ljungquist         Lunds OK                        136:44    13          

               Ingalill Nilsson        Stigmännen-Karlshamn OK         Felst.     1          
               Inger Glans             OK Tyringe                    ej start    13          



D45  (14)         4200 m                      

    1          Ina Lindeberg           Ringsjö OK                       38:12    13 G        
    2          Eva Bergstrand          OK Vilse 87                      38:42     1 G        
    3          Annika Frantz           Stigmännen-Karlshamn OK          43:46     1 S        
    4          Gudrun Nilsson          Lunds OK                         44:23    13 S        
    5          Lena Söderberg          OK Skogsfalken                   44:30     1 S        
    6          Britt Pirozzi           Lunds OK                         46:51    13 S        
    7          Gunilla Svensson        Ringsjö OK                       54:00    13 S        
    8          Kerstin Hjalmarsson     Emmaboda Verda OK                56:25    14 B        
    9          Lena Tebring            OK Kompassen                     59:13    13          
   10          Stina Gunnarsson        Härlövs IF                       59:52    13          
   11          Elsie Bengtsson         Rävetofta OK                     60:44    13          
   12          Kristina Hjelm          Lunds OK                         68:03    13          

               Christine Edenbrandt    Lunds OK                      ej start    13          
               Karin Nilsson           Lunds OK                      ej start    13          



D45 MOTION  (4)   3500 m                      

    1          Charlotte Eigert        OK Dacke                         51:50     1 S        
    2          Ingrid Persson          OK Silva                         55:18    13 S        
    3          Eva Johansson           OK Kompassen                     68:29    13 B        

               Ewa Wingren             FK Boken                      ej start    13          



D40  (12)         4200 m                      

    1          Ingela Ekelöv           Ringsjö OK                       35:40    13 G        
    2          Ewa Roos                Helsingborgs SOK                 41:09    13 S        
    3          Lena Olsson             Rävetofta OK                     41:16    13 S        
    4          Christina Segerslätt    Rävetofta OK                     44:58    13 S        
    5          Wiveka Ernstsson        FK Göingarna                     49:29    13 S        
    6          Eva Rolander            Pan-Kristianstad                 49:33    13 S        
    7          Ingrid Lundblad         OK Origo                         49:52    13 S        
    8          Rose-Marie Gunnarsson   Ringsjö OK                       50:00    13 S        
    9          Eva Assarsson           Lunds OK                         56:40    13          
   10          Annika Mårtensson       Lunds OK                         70:03    13          
   11          Ing-Marie Börjesson     FK Åsen                          74:10    13          

               Inger Norling-Frick     FK Göingarna                  ej start    13          



D35  (4)          4500 m                      

    1          Ingrid Johansson        Laholms IF                       44:13     7 G        
    2          Lena Sandgren           OK Orion                         46:20     1 G        
    3          Helen Nilsson           Härlövs IF                      102:14    13          

        (0306) Britt-Marie Bengtsson   Pan-Kristianstad                Felst.    13          



D35 MOTION  (4)   3700 m                      

    1          Marita Philipsson       Markaryds FK                     47:21    14 S        
    2          Gudrun Nilsson          Andrarums IF                     50:59    13 S        

               Annette Bohman          Hjärnarps GIF                   Felst.    13          
               Ingrid Bengtsson        Tormestorps IF                ej start    13          



D21 LÅNG  (17)    6900 m                      

    1   (0018) Pia Olsson              Pan-Kristianstad                 56:57    13 G        
    2   (0062) Christina Smedberg      OK Skogsfalken                   57:33     1 G        
    3   (0051) Helena Andersson        FK Friskus-Varberg               59:16     7 G        
    4   (0208) Marie Svensson          Pan-Kristianstad                 59:33    13 G        
    5   (0188) Sara Linse              Lunds OK                         59:38    13 G        
    6   (0194) Anna-Karin Bondesson    Pan-Kristianstad                 64:17    13 S        
    7          Ulrika Lindberg         Helsingborgs SOK                 67:34    13 S        
    8   (0223) Ulrika Jönsson          Pan-Kristianstad                 68:11    13 S        
    9          Veronika Jönsson        FK Boken                         70:41    13 S        
   10          Kerstin Persson         FK Göingarna                     75:01    13 S        
   11          Marie Adolfsson         Örkelljunga FK                   77:05    13 S        
   12          Ingrid Svantesdotter-L  FK Göingarna                     78:13    13 S        
   13          Christina Olsson        OK Silva                         88:44    13          
   14          Mollie Lindell          OK Orion                         94:53     1          

        (0386) Ingela Håkansson        Malmö OK                        Felst.    13          
        (0483) Maria Wingren           FK Boken                      ej start    13          
        (0233) Sarah Olofsson          Ronneby OK                    ej start     1          



D21  (15)         5100 m                      

    1          Maria Kristensson       Lunds OK                         43:50    13 G        
    2          Eva-Lotta Bengtsson     Rävetofta OK                     44:42    13 G        
    3          Eva Persson             OK Torfinn                       44:50    13 G        
    4          Eva Tykesson            Rävetofta OK                     47:22    13 G        
    5          Susanne W Karlsson      Härlövs IF                       51:35    13 S        
    6          Louise Axelsson         FK Göingarna                     52:31    13 S        
    7          Anneli Wihlborg         Lunds OK                         54:57    13 S        
    8          Maria Johnsson          Ringsjö OK                       58:18    13 S        
    9          Kristina Davidsson      OK Orion                         60:25     1 S        
   10          Ida Karlsson            Lunds OK                         63:13    13 B        
   11          Katarina Andersson      Uddevalla OK                     69:22     2          
   12          Mona Adolfsson          Örkelljunga FK                   70:51    13          

               Mia Andersson           OK Gynge                      ej start    13          
               Anna-Karin Jonsson      OK Orion                      ej start     1          
               Anna Danielsson         Ronneby OK                    ej start     1          



D21 MOTION  (5)   3700 m                      

    1          Linda Söderberg         Härlövs IF                       37:59    13 S        
    2          Helena Kristiansson     Markaryds FK                     40:29    14 S        
    3          Linda Pettersson        Malmö OK                         44:19    13 S        
    4          Jenny Vestin            Härlövs IF                       54:19    13 B        
    5          Linda Gustafsson        Frosta OK                        58:55    13          



D20  (4)          4500 m                      

    1   (0660) Malin Björkqvist        Pan-Kristianstad                 46:17    13 G        
    2   (0464) Christine Persson       Ystads OK                        48:45    13 G        
    3          Ingrid Söderberg        OK Skogsfalken                   64:25     1 S        

               Gunilla Bohman          Hjärnarps GIF                 ej start    13          



D18  (11)         4200 m                      

    1    (536) Camilla Bohman          Hjärnarps GIF                    34:51    13 G        
    2   (0471) Anna Edenbrandt         Lunds OK                         36:04    13 G        
    3   (0636) Elin Neckén             OK Älme                          41:28    14 S        
    4   (0714) Elin Håkansson          Härlövs IF                       41:31    13 S        
    5   (0649) Marie Sigbo             OK Kompassen                     44:25    13 S        
    6   (0744) Kristina Viberg         Härlövs IF                       48:44    13 S        
    7   (0747) Anna Assarsson          Lunds OK                         51:00    13 B        
    8          Hanna Larsson           IS Kullen                        52:51    13 B        
    9   (0733) Ulrika Nilsson          Lunds OK                         55:01    13          
   10   (0729) Christine Rolander      Pan-Kristianstad                 59:31    13          

               Ida Bengtsson           Tormestorps IF                ej start    13          



D16  (22)         4000 m                      

    1          Anna Persson            FK Göingarna                     33:10    13          
    2          Åsa Järvholm            FK Vittus                        37:42     1          
    3          Lovisa Senje            Halmstad OK                      41:20     7          
    4   (0818) Sofia Killander         Hästveda OK                      41:46    13          
    5          Lina Neckén             OK Älme                          44:02    14          
    6          Lena Bengtsson          OK Vilse 87                      45:02     1          
    7          Louise Johansson        FK Vittus                        45:25     1          
    8          Ebba Thuresson          Pan-Kristianstad                 46:11    13          
    9          Sandra Johansson        OK Kompassen                     48:26    13          
   10          Pia-Maria Bondesson     Frosta OK                        49:18    13          
   11          Anna Nilsson            FK Snapphanarna                  49:48    13          
   12          Camilla Sigbo           OK Kompassen                     50:26    13          
   13          Anna Frantz             Stigmännen-Karlshamn OK          52:16     1          
   14          Kersti Lassing          Frosta OK                        53:19    13          
   15          Madeline Olsson         Ringsjö OK                       55:44    13          
   16          Karna Thorsson          Malmö OK                         57:31    13          
   17          Linda Nilsson           Frosta OK                        60:20    13          
   18          Katarina Rothin         Pan-Kristianstad                 61:16    13          
   19          Emelie Svensson         Härlövs IF                       61:17    13          
   20          Jenny Eigert            OK Dacke                         65:00     1          

               Malin Nygren            FK Boken                        Felst.    13          
               Linda Olsson            OK Tyringe                    ej start    13          



D14  (20)         2900 m                      

    1          Emmie Christoferson     Tormestorps IF                   21:55    13          
    2          Maria Edenbrandt        Malmö OK                         23:22    13          
    3          Emelie Bengtsson        Tormestorps IF                   23:30    13          
    4          Susanne Johansson       FK Vittus                        23:39     1          
    5          Frida Holmqvist         Malmö OK                         25:13    13          
    6          Ylva Holmqvist          Malmö OK                         25:14    13          
    7          Agnes Söderlund         Tormestorps IF                   25:40    13          
    8          Louise Borg             FK Åsen                          25:48    13          
    9          Pernilla Olsson         Rävetofta OK                     28:03    13          
   10          Desirée Segerslätt      Rävetofta OK                     28:09    13          
   11          Louise Rolander         Pan-Kristianstad                 30:50    13          
   12          Elin Folkesson-Blom     OK Älme                          31:49    14          
   13          Maria Gunnarsson        Ringsjö OK                       33:12    13          
   14          Ulrika Nygren           FK Boken                         34:01    13          
   15          Evelina Svensson        OK Torfinn                       39:20    13          
   16          Johanna Johansson       Tormestorps IF                   41:33    13          
   17          Mia Nilsson             Frosta OK                        43:51    13          
   18          Erika Ek                Lunds OK                         45:56    13          
   19          Linn Kaisajuntti        OK Skogsfalken                   48:11     1          

               Siri Wahlström          Snättringe SK                   Felst.    15          



D12  (16)         2900 m                      

    1          Jenny Björk             Örkelljunga FK                   21:51    13          
    2          Louise Fridholm         Ringsjö OK                       22:42    13          
    3          Anna Olsson             OK Tyringe                       23:11    13          
    4          Josefin Ahlbäck         OK Tyringe                       23:28    13          
    5          Angelika Larsson        Örkelljunga FK                   24:07    13          
    6          Anna-Maria Roubert      FK Finn                          24:44    14          
    7          Mia Kaisajuntti         OK Skogsfalken                   24:51     1          
    8          Annika Paulsson         Ringsjö OK                       25:20    13          
    9          Linda Nilsson           Andrarums IF                     25:26    13          
   10          Matilda Olsson          Ringsjö OK                       26:49    13          
   11          Emma Strömblad          IS Kullen                        27:18    13          
   12          Maria Ohlsson           FK Vittus                        27:48     1          
   13          Matilda Jönsson         Örkelljunga FK                   31:34    13          
   14          Malin Nyberg            Pan-Kristianstad                 31:46    13          
   15          Caroline Johansson      Tormestorps IF                   39:57    13          
   16          Madeleine Erlandsson    Ringsjö OK                       55:56    13          



D10  (15)         2200 m                      

    1          Ann-Sofie Larsson       Örkelljunga FK                   17:20    13          
    2          Erika Johansson         OK Skogsfalken                   17:32     1          
    3          Maja Söderlund          Tormestorps IF                   17:51    13          
    4          Jonna Johansson         Örkelljunga FK                   18:06    13          
    5          Sofie Hansen            FK Boken                         20:01    13          
    6          Emma Börjesson          FK Åsen                          20:07    13          
    7          Viktoria Ernstsson      FK Göingarna                     21:55    13          
    8          Isabelle Christoferson  Tormestorps IF                   22:31    13          
    9          Camilla Nilsson         OK Torfinn                       24:02    13          
   10          Sofia Björk             Örkelljunga FK                   25:30    13          
   11          Märtha Kaisajuntti      OK Skogsfalken                   26:27     1          
   12          Sara Widesjö            Stigmännen-Karlshamn OK          26:45     1          
   13          Emma Sigbo              OK Kompassen                     28:01    13          

               Erika Ohrlander         Pan-Kristianstad                Felst.    13          
               Johanna Christoferson   Tormestorps IF                ej start    13          



U4  (2)           2900 m                      

    1          Marie Svensson          Rävetofta OK                     30:42    13          
    2          Erika Nilsson           Andrarums IF                     31:41    13          



U3  (4)           2900 m                      

    1          Torgil Lassin           Frosta OK                        24:11    13          
    2          Emma Nilsson            Andrarums IF                     28:42    13          

               Nicklas Molin           Andrarums IF                  ej start    13          
               Patric Kinnestrand      Lunds OK                      ej start    13          



U2  (8)           2200 m                      

    1          Ambjörn Lassing         Frosta OK                        17:00    13          
    2          Rasmus Elmelid          Ringsjö OK                       18:11    13          
    3          Daniel Nilsson          Andrarums IF                     20:37    13          
    4          Alexander Åberg         OK Tyringe                       21:51    13          
    5          Petra Karlsson          Örkelljunga FK                   24:55    13          
    6          Jimmie Johansson        Örkelljunga FK                   31:22    13          
    7          Natalie Pettersson      Örkelljunga FK                   32:02    13          

               Ida Magnusson           Andrarums IF                  ej start    13          



U1  (1)           1900 m                      

    1          Sandra Berndtsson       Ringsjö OK                       24:14    13          



INSKOLNING  (9)   1900 m                      

               Tobias Melkersson       Pan-Kristianstad                 Godk.    13          
               Nils Palm               OK Gynge                         Godk.    13          
               Maria Wandelin          OK Gynge                         Godk.    13          
               Simon Olsson            Ringsjö OK                       Godk.    13          
               Hjalmar Freij           Lunds OK                         Godk.    13          
               Johanna Palm            OK Gynge                         Godk.    13          
               Sofie Johnsson          OK Gynge                         Godk.    13          
               Jeanette Johnsson       OK Gynge                         Godk.    13          
               Anton Philipsson        Markaryds FK                     Godk.    14          



Öppen 1  (12)     2200 m                      

    1          Andreas Westlund        KLUBBLÖS                         15:37       B        
    2          Frida Nilsson           Pan-Kristianstad                 20:39    13 B        
    3          Malin Törnqvist         KLUBBLÖS                         22:56                
    4          Oskar Henmyr            OK Vilse 87                      24:03     1          
    5          Evelina Bengtsson       OK Tyringe                       25:08    13          
    6          Marcus Bengtsson        OK Tyringe                       25:12    13          
    7          Sanna Linsefors         Lunds OK                         26:45    13          
    8          Gustaf Oxenstierna      Ringsjö OK                       27:40    13          
    9          Oskar Andersson         OK Gynge                         31:41    13          
   10          Ulla Landin             KLUBBLÖS                         36:10                
   11          Eskil Christensson      OK Skogsfalken                   44:55     1          

               Sofia Land              Pan-Kristianstad                Felst.    13          



Öppen 2  (12)     2900 m                      

    1          Björn Åberg             OK Tyringe                       21:12    13 B        
    2          Fredrik Andersson       Malmö OK                         26:02    13 B        
    3          Louise Jansson          Växjö OK                         32:32    14          
    4          Emil Henmyr             OK Vilse 87                      32:58     1          
    5          Madeleine Andersson     OK Tuvan                         35:08    13          
    6          Sandra Persson          OK Tuvan                         37:35    13          
    7          Jakob Bengtsson         OK Tyringe                       38:02    13          
    8          Jerry Palm              OK Gynge                         38:42    13          
    9          Eva Åberg               Frosta OK                        48:21    13          
   10          Siv Persson             Tormestorps IF                   53:09    13          
   11          Anette Nilsson          Tockarps IK                      56:28    13          

               May Nilsson             Malmö OK                        Felst.    13          



Öppen 4  (32)     2900 m                      

    1          Ingrid Ahlbäck          OK Tyringe                       28:19    13 B        
    2          Peder Nilsson           OK Torfinn                       30:31    13 B        
    3          Christer Hultgren       Ringsjö OK                       33:09    13 B        
    4          Rolf Folkesson          FK Göingarna                     34:18    13 B        
    5          Göte Samuelsson         Hässleholms OK                   35:32    13 B        
    6          Madeleine Johansson     FK Vittus                        36:48     1 B        
    7          Linda Linsefors         Lunds OK                         36:58    13 B        
    8          Björn Olsson            Tockarps IK                      37:55    13 B        
    9          Lisa Nilsson            OK Torfinn                       39:29    13          
   10          Lennart Persson         OK Kompassen                     39:40    13          
   11          Marianne Hellstrand     OK Tyringe                       39:50    13          
   12          Sture Swensson          Tockarps IK                      40:07    13          
   13          Annette Larsson         Eslövs FK                        40:41    13          
   14          Conny Johansson         FK Vittus                        40:56     1          
   15          Karin Malmgren          Hjärnarps GIF                    41:17    13          
   16          Ingrid Nilsson          Örkelljunga FK                   41:21    13          
   17   (0225) Emil Nilsson            Helsingborgs SOK                 43:47    13          
   18          Eva Strömbblad          IS Kullen                        44:21    13          
   19          Karin Lindén            OK Gynge                         45:50    13          
   20          Samuel Örn              Markaryds FK                     47:38    14          
   21          Ann-Marie Offrell       Frosta OK                        47:45    13          
   22          Ann Nilsson             Markaryds FK                     49:26    14          
   23          Marianne Carlsson       Ringsjö OK                       50:09    13          
   24          Birgittta Petersson     Alvesta SOK                      50:17    14          
   25          Vitalis Andersson       Helsingborgs SOK                 52:25    13          
   26          Maj Jönsson             Helsingborgs SOK                 53:49    13          
   27          Rudolf Nilsson          Malmö OK                         54:40    13          
   28          Anna Hermansson         Helsingborgs SOK                 57:49    13          
   29          Gun Bondesson           Frosta OK                        78:48    13          

               Kicki Järvholm          FK Vittus                       Felst.     1          
               Anders Olsson           Ringsjö OK                      Felst.    13          
               Ulla Folkesson          FK Göingarna                    Felst.    13          



Öppen 5  (25)     3800 m                      

    1          Pernilla Bökman         Härlövs IF                       33:22    13 B        
    2          Karolin Persson         Hästveda OK                      34:06    13 B        
    3          Linda Gunnarsson        Hästveda OK                      34:40    13 B        
    4          Gunnar Jönsson          Härlövs IF                       35:27    13 B        
    5          Sven-Erik Gunnarsson    Hästveda OK                      38:02    13 B        
    6          Per-Arne Nilsson        Härlövs IF                       39:18    13 B        
    7   (1015) Tina Kivivouri          Hästveda OK                      39:26    13 B        
    8          Magnus Björk            Örkelljunga FK                   40:04    13 B        
    9          Bernt Petersson         Alvesta SOK                      40:22    14 B        
   10          Karl-Erik Nilsson       Tormestorps IF                   42:18    13 B        
   11          Bengt Ivarsson          OK Tyringe                       43:12    13 B        
   12          Lars Andersson          OK Tuvan                         44:19    13 B        
   13          Ruben Edvardsson        Örkelljunga FK                   45:55    13          
   14          Birger Nilsson          Hästveda OK                      46:43    13          
   15          Gunnar Persson          Tormestorps IF                   48:21    13          
   16          Lennart Viberg          Härlövs IF                       49:41    13          
   17          Olle Iremyr             Örkelljunga FK                   49:53    13          
   17          Annika Persson          OK Kompassen                     49:53    13          
   19          Inger Erlandsson        Ringsjö OK                       50:07    13          
   20          Kerstin Martinsson      OK Tyringe                       51:53    13          
   21          Rikard Mattisson        FK Göingarna                     57:23    13          
   22          Kurt Franksson          Örkelljunga FK                   62:14    13          
   23          Gunnel Svensson         OK Torfinn                       62:27    13          
   24          Maria Elmq.-Nygren      FK Boken                         63:33    13          
   25          Lennart Evertsson       FK Göingarna                     64:22    13          



Öppen 6  (10)     5900 m                      

    1          Magnus Nilsson          Andrarums IF                     47:28    13 B        
    2          Martin Karlsson         I 16 IF                          52:29     7 B        
    3          Oskar Hullegård         Lv 6 IF                          56:00     7 B        
    4          Gunnar Magnusson        Lunds OK                         61:53    13 B        
    5          Rolf Nilsson            Andrarums IF                     62:25    13 B        
    6          Anders Janzon           OK Vilse 87                      68:15     1          
    7          Daniel Jönsson          Malmö OK                         68:58    13          
    8          Kåre Boberg             Vaggeryds SOK                    70:16    14          
    9          Conny Blixt             Frosta OK                        71:54    13          
   10          Eva-Lena Bondesson      Frosta OK                        84:52    13          



Öppen 7  (25)     3300 m                      

    1          David Bengtsson         FK Åsen                          33:27    13 B        
    2          Björn Mauritzon         Örkelljunga FK                   34:33    13 B        
    3          Conny Thoresson         Andrarums IF                     36:35    13 B        
    4          Katarina Henmyr         OK Vilse 87                      37:20     1 B        
    5          Anders Carlsson         Ringsjö OK                       37:21    13 B        
    6          Ingvar Persson          OK Tyringe                       37:25    13 B        
    7          Göran Edgarsson         Andrarums IF                     38:03    13 B        
    8          Therese Lilja           Ronneby OK                       38:54     1 B        
    9          Rolf Andersson          Laholms IF                       39:30     7 B        
   10          Lars Hallberg           FK Boken                         39:59    13 B        
   11          Per Nilsson             Örkelljunga FK                   42:15    13 B        
   12          Anita Wiener            FK Göingarna                     43:58    13 B        
   13          Yvonne Kalen            Ringsjö OK                       44:18    13 B        
   14          Kristina Mauritzon      Örkelljunga FK                   45:06    13          
   15          Marianne Bligård        OK Vilse 87                      45:41     1          
   16          Alda Kristjansdottir    FK Åsen                          45:59    13          
   17          Mary Ottosson           Laholms IF                       47:28     7          
   18          Börje Persson           OK Gynge                         48:04    13          
   19          Eva-Lena Jakobsson      Eslövs FK                        49:53    13          
   20          Lennart Magnusson       Laholms IF                       50:08     7          
   21          Daniel Offrell          Frosta OK                        52:57    13          
   22          Marianne Hallberg       FK Boken                         56:58    13          
   23          Karl Gunnar Månsson     FK Göingarna                     58:11    13          
   24          Börje Andersson         Frosta OK                        70:29    13          

               Hasse Ottosson          Laholms IF                      Felst.     7          



Öppen 8  (30)     4500 m                      

    1          Roger Thörn             OK Vilse 87                      35:04     1 B        
    2          Anders Bengtsson        OK Tyringe                       36:23    13 B        
    3          Andreas Blomqvist       FK Boken                         37:46    13 B        
    4          Per Gunnarsson          OK Tyringe                       44:23    13 B        
    5          Dan Sjöholm             Ringsjö OK                       46:30    13 B        
    6          Björn Minör             Lunds OK                         46:35    13 B        
    7          Roland Hermansson       OK Gynge                         47:35    13          
    8          Roland Offrell          Frosta OK                        48:53    13          
    9          Gunnar Persson          Tormestorps IF                   49:18    13          
   10          Roger Olsson            Andrarums IF                     49:21    13          
   11          Reijo Salokannel        FINLAND                          49:33                
   12          Lotta Linsefors         Lunds OK                         49:34    13          
   13          Roland Jansson          Växjö OK                         50:39    14          
   14          Olle Nyström            IS Kullen                        50:43    13          
   15          Lena Strand             Markaryds FK                     50:56    14          
   16          Leif Johannesson        Markaryds FK                     53:28    14          
   17          Lisbeth Dahl            Helsingborgs SOK                 54:51    13          
   18          Lars Lindeberg          Ringsjö OK                       55:10    13          
   19          Sven-Erik Jönsson       OK Tyringe                       55:50    13          
   20          Tore Larsson            Eslövs FK                        57:01    13          
   21          Claes Linsefors         Lunds OK                         57:16    13          
   22          Ingela Thoresson        Andrarums IF                     59:53    13          
   23          Sven Thörnquist         Tormestorps IF                   60:32    13          
   24          Sten Åke Kvist          IS Kullen                        61:30    13          
   25          Kenneth Dahl            Malmö OK                         62:51    13          
   26          Dan Nilsson             Rävetofta OK                     66:18    13          
   27          Bertil Erlandsson       Ringsjö OK                       66:51    13          
   28          Tobias Linsefors        Lunds OK                         67:17    13          

               Lennart Andersson       FK Åsen                         Felst.    13          
               Marianne Nilsson        Pan-Kristianstad                Felst.    13          



Öppen 9  (13)     6900 m                      

    1   (0227) Lina Persson            OK Skogsfalken                   59:07     1 B        
    2          Niklas Edvardsson       Hästveda OK                      62:40    13 B        
    3   (1000) Mikael Nilsson          OK Torfinn                       65:02    13 B        
    4          Pär Envall              Lunds OK                         65:17    13 B        
    5   (1252) Jonas Olsson            OK Orion                         69:02     1 B        
    6          Göran Lassing           Frosta OK                        73:48    13 B        
    7          Camilla Ernstsson       OK Torfinn                       76:16    13 B        
    8          Per Jensen              Malmö OK                         76:42    13 B        
    9          Janne Lindholm          Frosta OK                        79:26    13          
   10          Börge Åkesson           Frosta OK                        81:38    13          
   11          Rolf Gustafsson         Tormestorps IF                   82:11    13          
   12          Jörgen Karlsson         Andrarums IF                     82:42    13          
   13          Hans-Bertil Persson     OK Kompassen                     88:03    13          



Öppen 10  (27)    1900 m                      

    1          Viktoria Fridholm       Ringsjö OK                       16:53    13 B        
    2          Ebba Roos               Helsingborgs SOK                 16:55    13 B        
    3          Martin Jönsson          Härlövs IF                       19:24    13 B        
    4          Jakob Frank             KLUBBLÖS                         19:36       B        
    5          Emelie Lennartsdotter   Hästveda OK                      20:25    13 B        
    6          Desiree Olsson          Frosta OK                        20:49    13 B        
    7          Robin Karlsson          Härlövs IF                       21:34    13 B        
    8          Rasmus Johansson        Örkelljunga FK                   21:41    13 B        
    9          Rasmus Karlsson         Härlövs IF                       21:49    13 B        
   10          Siri Wallgren           Ringsjö OK                       22:48    13 B        
   11          Lukas Wiener            FK Göingarna                     23:05    13          
   12          Isak Frank              KLUBBLÖS                         25:26                
   13          Emil Olsson             Frosta OK                        26:36    13          
   14          Joel Kristiansson       Markaryds FK                     27:19    14          
   15          Jessica Nilsson         Tormestorps IF                   27:34    13          
   16          Kim Nilsson             Tockarps IK                      28:06    13          
   17          Julia Nilsson           Frosta OK                        29:13    13          
   18          Emelie Nilsson          Frosta OK                        29:25    13          
   19          Henrik Andersson        Frosta OK                        29:52    13          
   20          Viktoria Lejon          Malmö OK                         30:20    13          
   21          Inger Fridholm          Ringsjö OK                       30:44    13          
   22          Carin Paulsson          Ringsjö OK                       30:48    13          
   23          Cajsa Bökman            Härlövs IF                       31:02    13          
   24          Lucas Bökman            Härlövs IF                       31:03    13          
   25          Jonatan Nilsson         Frosta OK                        48:48    13          
   26          Sandra Svensson         Frosta OK                        57:18    13          
   27          Sara Nyman              Frosta OK                        61:10    13