Nordic Meeting Short Classic Lördag 18 augusti 2001sö 2001-08-19 10:02
Resultatskapad av OE2001 Sverige © Stephan Krämer 2001

   Pl     Rank Namn                    Klubb                              Tid   Dst Tvlmärke 



NM Men  (53)      9500 m                      

    1   (0035) Håkan Pettersson        SWEDEN                           50:13       G        
    2   (0105) Peter Öberg             SWEDEN                           52:17       G        
    3          Harri Romppanen         FINLAND                          52:56       G        
    4          Iikka Leppävuori        FINLAND                          53:12       G        
    5   (0022) Rikard Gunnarsson       SWEDEN                           53:16       G        
    6   (0019) Per Öberg               SWEDEN                           53:36       G        
    7   (0040) Erik Axelsson           SWEDEN                           53:45       G        
    8   (0025) Mattias Karlsson        SWEDEN                           53:47       G        
    9          Hans Olof Amblie        NORWAY                           54:01       G        
   10          Pål Skogedal            NORWAY                           54:11       G        
   11          Thormod Berg            NORWAY                           54:28       G        
   12          Toni Louhisola          FINLAND                          55:12       G        
   13          Jonne Lakanen           FINLAND                          55:23       G        
   14   (0050) Anders Axenborg         SWEDEN                           55:38       G        
   15          Jostein Moe             NORWAY                           55:41       G        
   16          Timo Saarinen           FINLAND                          55:58       G        
   17          Troels Nielsen          DENMARK                          56:02       G        
   18          Rune Olsen              DENMARK                          56:03       G        
   19          Samuli Launiainen       FINLAND                          56:16       G        
   20   (0024) Kalle Dahlin            SWEDEN                           56:20       G        
   21          Ivar Haugen             NORWAY                           56:39       G        
   21          Jim Öystein Nybråten    NORWAY                           56:39       G        
   21   (0016) Martin Larsson          SWEDEN                           56:39       G        
   24   (0093) Tobias Bengtsson        SWEDEN                           56:40       G        
   25          Miika Hernelahti        FINLAND                          56:41       G        
   26          Vidar Solberg           NORWAY                           57:28       S        
   27          Öystein Pettersen       NORWAY                           57:29       S        
   28          Rene Rokkjär            DENMARK                          57:46       S        
   29          Tim Lenton              GREAT BRITAIN                    58:06       S        
   30          Asgeir Mjösund          NORWAY                           58:10       S        
   31   (0233) Erik Öhlund             SWEDEN                           58:34       S        
   32          Michael Sörensen        DENMARK                          60:45       S        
   33          Clive Parry             GREAT BRITAIN                    61:03       S        
   34          Jacob Grönnegaard       DENMARK                          61:33       S        
   35          Leif Bader              GERMANY                          61:43       S        
   36          Rune Strandberg         NORWAY                           63:01       S        
   37          Stewart Fishwick        GREAT BRITAIN                    63:10       S        
   38          Peter Horstman          DENMARK                          63:18       S        
   39          Rob Baker               GREAT BRITAIN                    63:44       S        
   40          Hans Gunnar Omdal       NORWAY                           63:54       S        
   41          Henrik Jörgensen        DENMARK                          64:02       S        
   42          Martin Hansen           DENMARK                          64:33       S        
   43          Björn Eriksen           NORWAY                           65:19       S        
   44          Christian Gieseler      GERMANY                          67:37       S        
   45          Erik Roller             GERMANY                          68:30       S        
   46          Claus Bloch             DENMARK                          69:09       S        
   47          Matthew Crane           GREAT BRITAIN                    69:56       S        
   48          Christan Hansen         DENMARK                          70:00       S        
   49          Christian Rossnegger    GERMANY                          76:21       B        

               Anders Nordberg         NORWAY                          Felst.                
        (0067) Anders Axelsson         SWEDEN                          Felst.                
               Ed Nash                 GREAT BRITAIN                   Felst.                
        (0014) Yuri Omeltchenko        UKRAINE                   ej fullföljt                



NM Women  (33)    6000 m                      

    1   (0015) Karin Hellman           SWEDEN                           40:43       G        
    2   (0008) Jenny Borgström         SWEDEN                           41:11       G        
    3   (0016) Elin Dahlstedh          SWEDEN                           41:22       G        
    4   (0111) Hanna Palm              SWEDEN                           42:23       G        
    5   (0044) Anna Envall             SWEDEN                           42:24       G        
    6          Anne Margrethe Hausken  NORWAY                           42:44       G        
    7          Heli Jukkola            FINLAND                          43:11       G        
    8          Linda Bäckström         SWEDEN                           43:20       G        
    9   (0032) Caroline Jönson         SWEDEN                           44:19       G        
   10          Kaisa Salminen          FINLAND                          44:57       G        
   11          Janne Bjorvand          NORWAY                           44:58       G        
   12          Katja Peltola           FINLAND                          46:16       S        
   13          Maria Hoffman           FINLAND                          46:21       S        
   14          Jo Stevenson            GREAT BRITAIN                    46:33       S        
   15          Marianne Andersen       NORWAY                           46:40       S        
   16   (0047) Caroline Jonasson       SWEDEN                           46:59       S        
   17          Outi Sareila            FINLAND                          47:29       S        
   18          Satu Vesalainen         FINLAND                          47:47       S        
   19   (0011) Anna Mårsell            SWEDEN                           48:41       S        
   20          Maria Rantala           FINLAND                          49:15       S        
   21   (0010) Annika Björk            SWEDEN                           49:17       S        
   22   (0144) Dorthe Skovlyst         DENMARK                          50:41       S        
   23          Marte Balchen           NORWAY                           50:48       S        
   24   (0049) Ros-Marie Forslund      SWEDEN                           51:03       S        
   25          Heather Burrows         GREAT BRITAIN                    53:39       S        
   26          Ingrid Bronebakk        NORWAY                           56:01       S        
   27          Anja Mattick            GERMANY                          56:20       S        
   28          Gunda Fischer           GERMANY                          57:40       S        
   29          Rachael Eldor           GREAT BRITAIN                    58:34       B        
   30          Claudia Ann Graber      GERMANY                          58:47       B        
   31          Betina Schlaefke        GERMANY                          59:46       B        
   32   (0020) Karin Noborn            SWEDEN                           64:43                

               Göril Fristad           NORWAY                          Felst.                



H80  (2)          2300 m                      

    1          Artur Pettersson        Frosta OK                        28:53    13 G        
    2          Hugo Ahldén             FK Friskus-Varberg               42:30     7 B        



H75  (9)          3000 m                      

    1          Hans Lindin             Malmö OK                         32:55    13 G        
    2          Arne Nordahl            Örkelljunga FK                   35:26    13 G        
    3          Sven Granstedt          Pan-Kristianstad                 37:57    13 S        
    4          Nils Carlsson           Härlövs IF                       39:21    13 S        
    5          Birger Wänermo          OK Silva                         41:43    13 S        
    6          Gösta Karlsson          OK Tuvan                         41:55    13 S        
    7          Torsten Hermodsson      Malmö OK                         50:40    13          
    8          Nils Lundin             Andrarums IF                     50:48    13          

               Lennart Bengtsson       FK Snapphanarna               ej start    13          



H70  (21)         3600 m                      

    1          Stig-Allan Jönsson      I 16 IF                          32:56     7 G        
    2          Carl-Åke Hansson        Laholms IF                       32:59     7 G        
    3          Bertil Johansson        Frosta OK                        37:28    13 S        
    4          Yngve Jönsson           Stockamöllans IF                 39:27    13 S        
    5          Arne Andersson          Eslövs FK                        39:39    13 S        
    6          Nisse Bohman            OK Kompassen                     41:01    13 S        
    7          Rune Nordkvist          IS Skanne                        42:34    13 S        
    8          Knut Nilsson            OK Kompassen                     42:49    13 S        
    9          Egon Persson            OK Kompassen                     43:51    13 S        
   10          Lennart Nilsson         OK Kompassen                     43:57    13 S        
   11          Ragnar Bengtsson        FK Snapphanarna                  45:11    13 S        
   12          Sune Karlsson           Laholms IF                       45:12     7 S        
   13          Nils Andersson          OK Kompassen                     48:03    13 B        
   14          Börje Persson           OK Gynge                         48:07    13 B        
   15          Gösta Svensson          OK Älme                          48:58    14 B        
   16          Nils Rågstedt           IS Kullen                        50:21    13          
   17          Nil-Åke Nilsson         Andrarums IF                     53:12    13          
   18          Ove Nordahl             Simrishamns OK                   54:21    13          
   19          Leo Åkesson             Härlövs IF                       57:13    13          

               Stig Sjöholm            Ringsjö OK                      Felst.    13          
               Sven Svensson           FK Vittus                       Felst.     1          



H65  (13)         3600 m                      

    1          Karl-Erik Persson       OK Kompassen                     29:06    13 G        
    2          Leif Claesson           Tormestorps IF                   30:40    13 G        
    3          Werner Törnblom         Växjö OK                         31:20    14 G        
    4          Olle Nilsson            Stigmännen-Karlshamn OK          35:16     1 S        
    5          Åke Strand              Örkelljunga FK                   36:44    13 S        
    6          Bengt Olofsson          Hjärnarps GIF                    37:25    13 S        
    7          Gillis Alm              Växjö OK                         38:43    14 S        
    8          Owe Åkesson             Härlövs IF                       39:23    13 S        
    9          Sedney Hugosson         Lunds OK                         39:36    13 S        
   10          Ahti Pärssinen          OK Silva                         40:36    13 S        
   11          Jan-Eric Nelking        FK Åsen                          45:01    13          

               Per Fresk               Frosta OK                       Felst.    13          
               Hans Holmqvist          Örkelljunga FK                  Felst.    13          



H60  (18)         4000 m                      

    1          Peo Bengtsson           Pan-Kristianstad                 34:41    13 G        
    2          Bengt Ahlstedt          FK Åsen                          35:09    13 G        
    3          Bengt Bergkvist         Stigmännen-Karlshamn OK          37:43     1 G        
    4          Bo Svensson             Tockarps IK                      37:50    13 G        
    5          Paul Schannong          Malmö OK                         41:49    13 S        
    6          Bertil Olofsson         Andrarums IF                     41:55    13 S        
    7          Rune Bengtsson          Ronneby OK                       42:17     1 S        
    8          Ernie Broström          Halmstad OK                      42:40     7 S        
    9          Bror Elofsson           Frosta OK                        44:25    13 S        
   10          Sven-Åke Andertoft      Markaryds FK                     45:06    14 S        
   11          Owe Svensson            OK Orion                         45:56     1 S        
   12          Raimo Salminen          Växjö OK                         47:13    14 S        
   13          Nils Mårtensson         Andrarums IF                     49:34    13 B        
   14          Göran Holmberg          Markaryds FK                     49:56    14 B        
   15          Gert Olsson             Malmö OK                         57:56    13          

               Arne Gustavsson         Malmö OK                      ej start    13          
               Sven Gyberg             OK Skogsfalken                ej start     1          
               Inge Nilsson            OK Älme                       ej start    14          



H55  (25)         4300 m                      

    1          Bengt Bergman           Lunds OK                         36:58    13 G        
    2          Göran Andersson         Stigmännen-Karlshamn OK          39:27     1 G        
    3          Ulf Jönsson             Laholms IF                       40:03     7 G        
    4          Roy Owesson             Helsingborgs SOK                 41:04    13 S        
    5          Per Engkvist            Ronneby OK                       41:11     1 S        
    6          Nils Karlsson           Växjö AIS                        41:28    14 S        
    7          Leif Karlsson           Frosta OK                        41:54    13 S        
    8          Lars Lindén             OK Gynge                         42:09    13 S        
    9          Kjell Månsson           Ronneby OK                       43:20     1 S        
   10          Sven Ruther             OK Älme                          45:04    14 S        
   11          Bengt Bengtsson         OK Torfinn                       45:21    13 S        
   12          Per-Olof Fernberg       IS Skanne                        45:32    13 S        
   13          Nils Johannesson        Helsingborgs SOK                 47:46    13 S        
   14          Karl Bertil Kjellsson   Rävetofta OK                     50:35    13 S        
   15          Sven-Erik Forsell       Lunds OK                         51:04    13 S        
   16          Ronny Carlsson          OK Skogsfalken                   53:06     1 B        
   17          Burne Nilsson           OK Torfinn                       53:09    13 B        
   18          Jan Nilsson             FK Snapphanarna                  53:25    13 B        
   19          Verner Lönnqvist        Härlövs IF                       55:00    13 B        
   20          Tom Lindberg            Lunds OK                         56:49    13          
   21          Christer Ljungquist     Lunds OK                         57:43    13          
   22          Tore Larsson            Eslövs FK                        60:39    13          
   23          Bengt Åke Nilsson       OK Torfinn                       61:55    13          
   24          Börje Andersson         OK Torfinn                       66:04    13          

               Johnny Malmgren         Hjärnarps GIF                   Felst.    13          



H55 MOTION  (5)   4300 m                      

    1          Gunnar Johansson        OK Orion                         56:07     1 S        
    2          Lennart Hultgren        OK Origo                         56:12    13 S        
    3          Allan Hammar            OK Kompassen                     63:53    13 S        
    4          Lennart Johanesson      Stigmännen-Karlshamn OK          86:35     1          

               Stig Nydahl             Stigmännen-Karlshamn OK         Felst.     1          



H50  (26)         4600 m                      

    1          Lars Lindborg           Tormestorps IF                   32:34    13 G        
    2          Leif Sandgren           Frosta OK                        33:03    13 G        
    3          Bengt-Göran Månsson     Pan-Kristianstad                 33:45    13 G        
    4          Göran Johnsson          Ringsjö OK                       36:58    13 G        
    5          Agne Bengtsson          OK Kompassen                     37:27    13 S        
    6          Kenneth Lövdahl         OK Älme                          39:46    14 S        
    7          Håkan Nilsson           Malmö OK                         40:14    13 S        
    8          Sven-Eric Ericson       Helsingborgs SOK                 44:56    13 S        
    9          Ingvar Schön            Andrarums IF                     45:45    13 S        
   10          Gert Olsson             OK Silva                         46:15    13 S        
   11          Jan Persson             Ystads OK                        49:07    13 B        
   12          Stig Johansson          OK Silva                         49:38    13 B        
   13          Sven-Olle Söderberg     OK Skogsfalken                   49:56     1 B        
   14          Conny Berggren          Växjö AIS                        50:23    14          
   15          Tommy Nimark            OK Origo                         51:00    13          
   16          Anders Yngve            OK Kontinent                     51:22    13          
   17          Bengt Bengtsson         Tormestorps IF                   56:45    13          
   18          Nils-Erik Bondesson     Frosta OK                        59:32    13          
   19          Göran Larsson I         OK Kompassen                     59:50    13          
   20          Bengt Ståhl             Hjärnarps GIF                    65:33    13          
   21          Kaare Hansson           Malmö OK                         70:26    13          
   22          Lars Ericson            FK Åsen                          91:51    13          

               Gert Olsson             Tockarps IK                     Felst.    13          
               Göran Bengtsson         IK Trenne                     ej start     7          
               Owe Nilsson             Stigmännen-Karlshamn OK       ej start     1          
               Kim Pettersson          Hästveda OK                   ej start    13          



H45  (16)         5500 m                      

    1          Hans Andersson          Halmstad OK                      41:46     7 G        
    2          Bengt Palm              OK Vilse 87                      42:53     1 G        
    3          Stellan Martinsson      OK Tyringe                       43:26    13 G        
    4          Ingmar Ekelöv           Ringsjö OK                       43:41    13 G        
    5          Thomas Nilsson          FK Göingarna                     47:52    13 S        
    6          Lars-Göran Nyberg       FK Åsen                          48:09    13 S        
    7          Lars Gunnarsson         Ringsjö OK                       48:21    13 S        
    8          Jan Olof Ferm           FK Göingarna                     49:04    13 S        
    9          Olle Bohman             Hjärnarps GIF                    50:11    13 S        
   10          Kenneth Fager           FK Vittus                        51:11     1 S        
   11          Anders Freij            Lunds OK                         51:23    13 S        
   12          Dan Johansson           OK Kompassen                     55:04    13 S        
   13          Anders Persson          Pan-Kristianstad                 55:11    13 S        
   14          Rolf Ohrlander          Pan-Kristianstad                 61:47    13 B        
   15          Holger Sigbo            OK Kompassen                     67:10    13          
   16          Ingmar Olsson           FK Vittus                        72:43     1          



H45 MOTION  (2)   4300 m                      

    1          Mikael Nissen           Pan-Kristianstad                 38:10    13 S        
    2          Sven Erik Persson       Ystads OK                        43:22    13 S        



H40  (11)         5800 m                      

    1          Jan Nilsson             Pan-Kristianstad                 38:37    13 G        
    2          Staffan Käll            OK Älme                          47:01    14 S        
    3          Lars Edenbrandt         Lunds OK                         47:55    13 S        
    4          Mikael Svensson         Pan-Kristianstad                 49:51    13 S        
    5          Hans-Åke Lundqvist      OK Gynge                         51:22    13 S        
    6          Thomas Johansson        Örkelljunga FK                   55:29    13 B        
    7          Robert Lagerqvist       Ystads OK                        59:23    13          
    8          Gunnar Svärd            Ringsjö OK                       62:58    13          
    9          Tom Arnshed             OK Kontinent                     64:30    13          
   10          Bertil Erlandsson       Ringsjö OK                       72:32    13          
   11          Anders Nilsson          Helsingborgs SOK                 79:18    13          



H35  (6)          5600 m                      

    1   (0236) Mats Persson            Pan-Kristianstad                 35:11    13 G        
    2   (0350) Bo Granstedt            IK Hakarpspojkarna               36:04    14 G        
    3          Mats Nilsson            Helsingborgs SOK                 37:51    13 G        
    4          Stefan Johansson        FK Åsen                          53:24    13 B        
    5          Bengt Johnson           Rävetofta OK                     57:34    13          
    6          Jan-I Nygren            FK Boken                         62:03    13          



H21 LÅNG  (37)    10200 m                     

    1   (0013) Jörgen Olsson           Pan-Kristianstad                 58:42    13 G        
    2   (0157) Torgny Lindström        Ronneby OK                       60:54     1 G        
    3   (0168) Magnus Olofsson         FK Friskus-Varberg               61:56     7 G        
    4   (0075) Matti Envall            IK Hakarpspojkarna               62:16    14 G        
    5   (0098) Henrik Berlin           OK Orion                         64:04     1 G        
    6   (0261) Henrik Modig            Pan-Kristianstad                 64:27    13 G        
    7   (0248) Jesper Håkansson        Härlövs IF                       65:56    13 S        
    8   (0345) Greger Berglund         IFK Lidingö SOK                  66:14    15 S        
    9   (0486) Jacob Svensson          Pan-Kristianstad                 66:24    13 S        
   10   (0188) Andreas Ferm            FK Göingarna                     67:52    13 S        
   11   (0234) Thomas Westlund         Pan-Kristianstad                 68:03    13 S        
   12   (0595) Jonas Bengtsson         Härlövs IF                       68:18    13 S        
   13   (0644) Per-Åke Nilsson         Pan-Kristianstad                 68:32    13 S        
   14   (0302) Martin Granqvist        OK Orion                         68:36     1 S        
   15   (0169) Rickard Ekman           OK Roslagen                      68:51    17 S        
   16   (0482) Patrik Sjökvist         OK Orion                         69:01     1 S        
   17   (0076) Jon Engkvist            Ronneby OK                       69:33     1 S        
   18   (1012) Joakim Ferm             FK Göingarna                     74:29    13 S        
   19   (0953) Conny Söderström        OK Dacke                         76:55     1 S        
   20   (0853) Anders Smedenmark       Ronneby OK                       77:19     1 S        
   21   (0600) Mikael Persson          Härlövs IF                       78:42    13 S        
   22   (0252) Jan Lager               Halmstad OK                      78:54     7 S        
   23   (0623) Håkan Palm              FK Boken                         79:19    13 S        
   24   (0917) Joakim Gunnarsson       Ringsjö OK                       80:46    13 S        
   25   (1020) Jörgen Nilsson          Kalmar OK                        83:29    14 B        
   26   (1026) Olof Ottosson           Pan-Kristianstad                 88:04    13 B        
   27          Pär Andersson           Eslövs FK                        88:20    13 B        
   28          Tomas Olsson            Eslövs FK                        99:12    13          
   29          Stefan Adolfsson        Eslövs FK                       101:18    13          
   30          Magnus Backan           Eslövs FK                       113:32    13          

        (0258) Håkan Gunnarsson        Härlövs IF                      Felst.    13          
        (0680) Richard Johansson       Härlövs IF                      Felst.    13          
        (1373) Magnus Jonasson         Malmö OK                        Felst.    13          
        (0649) Martin Ottosson         Göteborg-Majorna OK             Felst.     6          
        (0721) David Olofsson          Hästveda OK                   ej start    13          
               Anders Svensson         Pan-Kristianstad              ej start    13          
        (0520) Gustav Näsman           Ronneby OK                    ej start     1          



H21  (30)         6900 m                      

    1          Erik Bengtsson          FK Åsen                          42:08    13 G        
    2          Ronnie Ljunggren        OK Tyringe                       44:20    13 G        
    3          Mikael Kristensson      OK Torfinn                       47:00    13 G        
    4          Magnus Larsen           FK Boken                         49:30    13 S        
    5          Per Erik Jönsson        OK Torfinn                       50:28    13 S        
    6          Johan Tykesson          Rävetofta OK                     50:44    13 S        
    7   (1173) Karl Johan Persson      OK Torfinn                       50:56    13 S        
    8          Fredrik Ståhl           Hjärnarps GIF                    51:12    13 S        
    9          Anders Jönsson          OK Torfinn                       51:59    13 S        
   10          Thomas Nilsson          Eslövs FK                        52:05    13 S        
   11   (1000) Mikael Nilsson          OK Torfinn                       52:58    13 S        
   12          Mattias Åberg           Eslövs FK                        53:52    13 S        
   13          Lennart Erfors          OK Torfinn                       54:07    13 S        
   14          Ola Söderberg           OK Skogsfalken                   54:28     1 S        
   15          Johan Bergstrand        OK Orion                         55:06     1 S        
   16          Fredrik Svensson        OK Torfinn                       56:32    13 S        
   17          Anders Blomqvist        OK Skogsfalken                   57:54     1 S        
   18          Peter Wirenstedt        OK Kontinent                     59:09    13 S        
   19          Fabian Ljungqvist       FK Boken                         59:17    13 S        
   20          Hans-Erik Karlsson      OK Torfinn                       62:06    13 B        
   21          Kent Johansson          OK Torfinn                       62:34    13 B        
   22          Magnus Larsson          IS Kullen                        62:53    13 B        
   23          Johan Swartz            OK Orion                         64:00     1 B        
   24          Emil Bendroth           Rävetofta OK                     70:47    13          
   25          Tomas Nilsson           OK Torfinn                       71:05    13          
   26          Stefan Edvardsson       OK Torfinn                       74:39    13          
   27          Ove Persson             OK Torfinn                       80:42    13          
   28          Jimmy Karlsson          OK Torfinn                       89:33    13          
   29          Andreas Kristensson     OK Torfinn                      105:46    13          

        (0058) Pontus Jonsson          OK Orion                      ej start     1          



H21 MOTION  (3)   4900 m                      

    1          Lars Brodin             OK Kontinent                     51:47    13 S        
    2          Jonas Johansson         OK Skogsfalken                   52:15     1 S        
    3          Per Sten                Eslövs FK                        61:23    13 S        



H20  (4)          5600 m                      

    1   (0883) Jonathan Gunnarsson     Ringsjö OK                       37:39    13 G        
    2   (1306) Rickard Hammar          OK Kompassen                     57:24    13          
    3          Niclas Björkerot        Lunds OK                         60:06    13          
    4          Mats Ljungquist         Lunds OK                        118:43    13          



H18  (6)          5800 m                      

    1   (1170) Markus Erlandsson       Ringsjö OK                       42:41    13 G        
    2   (1049) Philip Malmgren         FK Göingarna                     44:18    13 G        
    3   (0816) Mattias Karlsson        Växjö OK                         45:23    14 G        
    4   (1192) Olof Bengtsson          FK Åsen                          48:35    13 S        

        (1168) Efrain Hjelm            Lunds OK                        Felst.    13          
        (1204) Ragnar Freij            Lunds OK                        Felst.    13          



H16  (17)         4600 m                      

    1          Jonas Hultgren          Ringsjö OK                       37:02    13          
    2          Magnus Jönsson          OK Kontinent                     37:55    13          
    3          Glenn Persson           Ystads OK                        37:58    13          
    4          Martin Wendt            FK Boken                         38:20    13          
    5          Oscar Borg              FK Åsen                          38:55    13          
    6          Erik Lund               OK Gynge                         39:08    13          
    7          Linus Bentzer           OK Vilse 87                      40:31     1          
    8          Joel Bergkvist          Eslövs FK                        42:25    13          
    9          Gustav Petersson        Ronneby OK                       49:36     1          
   10          Tommy Garting           FK Vittus                        49:52     1          
   11          Markus Svensson         Pan-Kristianstad                 52:01    13          
   12          Mattias Olsson          FK Vittus                        55:24     1          
   13          Emil Fager              FK Vittus                        55:56     1          
   14          Andreas Nyberg          FK Åsen                          58:32    13          

               Robin Lagerqvist        Ystads OK                       Felst.    13          
               Viktor Nilsson          FK Göingarna                    Felst.    13          
               Ralf Andersson          OK Tyringe                    ej start    13          



H14  (20)         3900 m                      

    1          Ola Nyberg              Pan-Kristianstad                 25:43    13          
    2          Robin Westesson         OK Kontinent                     28:25    13          
    3          Linus Bohman            Hjärnarps GIF                    30:11    13          
    4          Sebastian Ljungdahl     Hjärnarps GIF                    30:27    13          
    5          Samuel Yngve            OK Kontinent                     32:33    13          
    6          Eddie Persson           Ystads OK                        36:41    13          
    7          Sebastian Jogby         Pan-Kristianstad                 39:01    13          
    8          Henrik Svilling         FK Vittus                        39:23     1          
    9          Henrik Lundqvist        OK Gynge                         41:10    13          
   10          Jon Olsson              Tockarps IK                      41:33    13          
   11          Dennis Ljunggren        OK Tyringe                       42:05    13          
   12          Eric Olsson             Tockarps IK                      43:14    13          
   13          Patrik Lindeberg        Ringsjö OK                       44:16    13          
   14          Robin Johansson         OK Skogsfalken                   46:26     1          
   15          Fredrik Nilsson         OK Torfinn                       50:01    13          
   16          Harald Freij            Lunds OK                         57:46    13          
   17          Andreas Olsson          OK Silva                         71:36    13          

               Peter Stenbeck          Halmstad OK                     Felst.     7          
               Erik Memmi              Halmstad OK                   ej start     7          
               Patrik Andersson        Halmstad OK                   ej start     7          



H12  (17)         3000 m                      

    1          Lukas Petersson         Ronneby OK                       18:40     1          
    2          Simon Christoferson     Tormestorps IF                   20:32    13          
    3          Rikard Sjöholm          Ringsjö OK                       22:26    13          
    4          Martin Lindeberg        Ringsjö OK                       23:51    13          
    5          Alexander Jogby         Pan-Kristianstad                 25:03    13          
    6          Michael Lincoln         FK Snapphanarna                  25:11    13          
    7          Simon Gunnarsson        Halmstad OK                      25:45     7          
    8          Emil Westesson          OK Kontinent                     26:05    13          
    9          Olof Sandgren           OK Orion                         30:04     1          
   10          Simon Johansson         OK Kompassen                     30:51    13          
   11          Johannes Nyberg         FK Åsen                          31:02    13          
   12          Albin Lagerqvist        Ystads OK                        31:10    13          
   13          Emil Thorsson           Malmö OK                         32:56    13          
   14          Patrik Svensson         Tormestorps IF                   36:31    13          
   15          Carl Ohrlander          Pan-Kristianstad                 44:36    13          
   16          Fredrik Olsson          FK Snapphanarna                  44:53    13          
   17          Niklas Tengheden        Härlövs IF                       61:10    13          



H10  (8)          2300 m                      

    1          Johan Ekelöv            Ringsjö OK                       15:42    13          
    2          Måns Sandgren           OK Orion                         16:22     1          
    3          Markus Johansson        FK Vittus                        17:25     1          
    4          Johan Kristensson       OK Torfinn                       17:47    13          
    5          Daniel Johansson        FK Åsen                          19:48    13          
    6          Tobias Grybb            Tormestorps IF                   20:44    13          
    7          Johan Wihlborg          OK Vilse 87                      23:06     1          
    8          Gunnar Rolander         Pan-Kristianstad                 33:00    13          



D75  (2)          2300 m                      

    1          Anna Nilsson            OK Tyringe                       37:09    13 G        
    2          Lena Nordahl            Örkelljunga FK                   37:47    13 G        



D70  (6)          2300 m                      

    1          Marianne Ericsson       Laholms IF                       31:10     7 G        
    2          Inga-Lisa Hedström      Pan-Kristianstad                 32:05    13 G        
    3          Solvey Bergdahl         Helsingborgs SOK                 39:47    13 S        
    4          Majbritt Sjöholm        Ringsjö OK                       43:23    13 S        
    5          Elsa Olausson           OK Tuvan                         43:34    13 S        

               Ingrid Brorsson         Tockarps IK                   ej start    13          



D65  (9)          3000 m                      

    1          Gunvor Göransson        Laholms IF                       38:22     7 G        
    2          Clarie Ek               Pan-Kristianstad                 38:27    13 G        
    3          Gun Hansson             Andrarums IF                     38:47    13 G        
    4          Elvy Holmqvist          Örkelljunga FK                   39:32    13 G        
    5          Karin Widerberg         OK Skogsfalken                   45:34     1 S        
    6          Maj Carlsson            Härlövs IF                       51:22    13 S        
    7          Kerstin Larsson         FK Boken                         53:10    13 S        
    8          Harriette Nordkvist     IS Skanne                        55:47    13 B        
    9          Inga-Maj Persson        OK Gynge                         59:05    13          



D60  (9)          3700 m                      

    1          Inga-Britt Bengtsson    Pan-Kristianstad                 43:16    13 G        
    2          Anita Nilsson           OK Torfinn                       51:55    13 S        
    3          Elsa Svensson           OK Vilse 87                      52:04     1 S        
    4          Barbro Hugosson         Lunds OK                         52:08    13 S        
    5          Gudrun Olofsson         Hjärnarps GIF                    57:00    13 S        
    6          Eva Blomqvist           OK Skogsfalken                   61:51     1 S        
    7          Ingrid Hansson          Laholms IF                       70:28     7          
    8          Britt Mari Johansson    Tormestorps IF                   71:35    13          

               Ingalill Wikingsson     Stigmännen-Karlshamn OK         Felst.     1          



D55  (11)         3300 m                      

    1          Gull Svensson           Tockarps IK                      38:49    13 G        
    2          Britt Pirozzi           Lunds OK                         38:58    13 G        
    3          Astrid Johannesson      Helsingborgs SOK                 40:03    13 G        
    4          Birgit Palm             FK Boken                         43:31    13 S        
    5          Bodil Ruther            OK Älme                          46:08    14 S        
    6          Ulla Bergkvist          Stigmännen-Karlshamn OK          49:49     1 S        
    7          Barbro Cassing          Ronneby OK                       50:45     1 S        
    8          Karin Jakobsson         Eslövs FK                        53:32    13 S        
    9          Kerstin Larsson         Pan-Kristianstad                 64:39    13          

               Birgit Olsson           Malmö OK                        Felst.    13          
               Britt Rangert           Växjö AIS                     ej start    14          



D55 MOTION  (2)   3200 m                      

    1          Karin Bengtsson         OK Kompassen                     46:37    13 S        
    2          Mona Gustafsson         Markaryds FK                     55:42    14 S        



D50  (23)         3300 m                      

    1          Britt-Mari Karlsson     Växjö OK                         30:23    14 G        
    2          Kristina Landgren       Malmö OK                         36:51    13 S        
    3          Inger Glans             OK Tyringe                       38:01    13 S        
    4          Margret Carlsson        OK Skogsfalken                   41:32     1 S        
    5          Åsa Ståhl               Hjärnarps GIF                    41:42    13 S        
    6          Maj-Britt Byström       Rävetofta OK                     42:51    13 S        
    7          Karin Persson           OK Tyringe                       45:40    13 B        
    8          Berit Schannong         Malmö OK                         48:19    13          
    9          Karin Modig             Frosta OK                        48:47    13          
   10          Anna-Lisa Hansson       Pan-Kristianstad                 48:49    13          
   11          Christina Nilsson       Andrarums IF                     49:03    13          
   12          Alda Kristjansdottir    FK Åsen                          50:30    13          
   13          Sonja Hammar            OK Kompassen                     52:28    13          
   14          Karin Larsson           OK Kompassen                     52:57    13          
   15          Lena Söderberg          OK Skogsfalken                   53:02     1          
   16          Kristin Lindberg        Lunds OK                         56:52    13          
   17          Siw Blomkvist           OK Vilse 87                      64:16     1          
   18          Karin Bergman           Lunds OK                         69:06    13          

               Lena Jönsson            Laholms IF                      Felst.     7          
               Ann-Marie Persson       OK Torfinn                      Felst.    13          
               Lena Norrman            IS Kullen                     ej start    13          
               Barbro Engkvist         Ronneby OK                    ej start     1          
               Ingalill Nilsson        Stigmännen-Karlshamn OK       ej start     1          



D45  (11)         3300 m                      

    1          Ina Lindeberg           Ringsjö OK                       19:02    13 G        
    2          Eva Bergstrand          OK Vilse 87                      22:32     1 S        
    3          Ingrid Nyberg           FK Åsen                          25:11    13 S        
    4          Åsa Svensson            Pan-Kristianstad                 25:22    13 S        
    4          Ingrid Lövdahl          OK Älme                          25:22    14 S        
    6          Annika Frantz           Stigmännen-Karlshamn OK          30:38     1          
    7          Lisbeth Dahl            Helsingborgs SOK                 33:45    13          
    8          Stina Gunnarsson        Härlövs IF                       39:52    13          
    9          Eva Johansson           OK Kompassen                     48:05    13          

               Gabrielle Brun          Simrishamns OK                  Felst.    13          
               Christine Edenbrandt    Lunds OK                      ej start    13          



D45 MOTION  (5)   3200 m                      

    1          Charlotte Eigert        OK Dacke                         54:09     1 S        
    2          Eivor Nydahl            Stigmännen-Karlshamn OK          60:34     1 S        
    3          Karin Brundell-Freij    Lunds OK                         63:23    13 S        
    4          Ewa Wingren             FK Boken                         70:08    13 B        
    5          Gun-Marie Hultgren      OK Origo                         76:52    13 B        



D40  (13)         3300 m                      

    1          Ann-Christin Nero       Ronneby OK                       30:54     1 G        
    2          Ingela Ekelöv           Ringsjö OK                       34:46    13 G        
    3          Kerstin Persson         FK Göingarna                     34:51    13 G        
    4          Linda Assarsson         OK Älme                          36:32    14 S        
    5          Rose-Marie Gunnarsson   Ringsjö OK                       38:16    13 S        
    6          Ing-Marie Andersson     Ystads OK                        40:02    13 S        
    7          Anna Larsson            Örkelljunga FK                   40:16    13 S        
    8          Kerstin Olsson          FK Snapphanarna                  44:45    13 B        
    9          Marie Andersson         Halmstad OK                      45:01     7 B        
   10          Eva Rolander            Pan-Kristianstad                 45:34    13 B        
   11          Ingrid Lundblad         OK Origo                         48:43    13          

               Gith Svärd              Ringsjö OK                      Felst.    13          
               Ingrid Bengtsson        Tormestorps IF                ej start    13          



D35  (7)          3900 m                      

    1          Ingrid Johansson        Laholms IF                       39:59     7 G        
    2          Marita Schön            Andrarums IF                     54:30    13 S        
    3          Lotta Johansson         FK Åsen                          54:41    13 S        
    4          Maria Nilsson           Helsingborgs SOK                 59:04    13 B        
    5          Lena Sandgren           OK Orion                         59:07     1 B        
    6          Stella Lindqvist        OK Älme                          64:28    14          

               Kerstin Falk            Eslövs FK                       Felst.    13          



D35 MOTION  (3)   3700 m                      

    1          Anita Olsson            OK Silva                         68:50    13 S        

               Carolin Brodin          OK Kontinent                    Felst.    13          
               Monika Kristensson      OK Torfinn                    ej start    13          



D21 LÅNG  (12)    5600 m                      

    1   (0061) Danute Månsson          Pan-Kristianstad                 40:43    13 G        
    2   (0018) Pia Olsson              Pan-Kristianstad                 42:00    13 G        
    3   (0223) Ulrika Jönsson          Pan-Kristianstad                 42:20    13 G        
    4   (0051) Helena Andersson        FK Friskus-Varberg               43:06     7 G        
    5   (0208) Marie Svensson          Pan-Kristianstad                 45:12    13 G        
    6          Susanne Andersson       Pan-Kristianstad                 47:33    13 S        
    7   (0194) Anna-Karin Bondesson    Pan-Kristianstad                 47:59    13 S        
    8          Marie Adolfsson         Örkelljunga FK                   53:25    13 S        
    9   (0483) Maria Wingren           FK Boken                         54:49    13 S        
   10          Christina Olsson        OK Silva                         62:09    13          
   11          Mollie Lindell          OK Orion                         68:28     1          

        (0233) Sarah Olofsson          Ronneby OK                    ej start     1          



D21  (16)         4300 m                      

    1          Maria Kristensson       Lunds OK                         37:52    13 G        
    2          Agneta Erfors           OK Torfinn                       38:01    13 G        
    3          Eva Persson             OK Torfinn                       39:37    13 G        
    4          Camilla Ernstsson       OK Torfinn                       40:53    13 G        
    5          Helena Andersson        Tormestorps IF                   45:44    13 S        
    6          Karolina Persson        OK Torfinn                       51:02    13 S        
    7          Frida Palm              FK Boken                         53:00    13 S        
    8          Eva Tykesson            Rävetofta OK                     53:15    13 S        
    9   (0690) Linda Skog              Hjärnarps GIF                    54:16    13 B        
   10          Maria Johnsson          Ringsjö OK                       55:04    13 B        
   11          Kristina Davidsson      OK Orion                         58:11     1          
   12          Mona Adolfsson          Örkelljunga FK                   60:34    13          
   13          Maria Magnusson         OK Torfinn                       66:42    13          

               Kristina Härwell        Eslövs FK                       Felst.    13          
        (0721) Hanna Holster           OK Torfinn                      Felst.    13          
               Anna-Karin Jonsson      OK Orion                      ej start     1          



D21 MOTION  (3)   3700 m                      

    1          Linda Söderberg         Härlövs IF                       37:35    13 S        
    2          Rebecka Martinsson      OK Älme                          43:17    14 S        
    3          Ann-Sophie Nilsson      Stigmännen-Karlshamn OK          43:54     1 S        



D20  (4)          3900 m                      

    1   (0595) Anna Olsson             FK Boken                         55:49    13 G        
    2          Ingrid Söderberg        OK Skogsfalken                   63:54     1 S        

               Gunilla Bohman          Hjärnarps GIF                 ej start    13          
        (0464) Christine Persson       Ystads OK                     ej start    13          



D18  (5)          4000 m                      

    1          Camilla Bohman          Hjärnarps GIF                    34:30    13 G        
    2   (0471) Anna Edenbrandt         Lunds OK                         36:00    13 G        
    3   (0649) Marie Sigbo             OK Kompassen                     40:02    13 S        
    4          Hanna Larsson           IS Kullen                        47:45    13 S        
    5   (0729) Christine Rolander      Pan-Kristianstad                 47:56    13 S        



D16  (18)         3700 m                      

    1          Anna Persson            FK Göingarna                     29:39    13          
    2          Åsa Järvholm            FK Vittus                        31:20     1          
    3          Ebba Thuresson          Pan-Kristianstad                 35:54    13          
    4          Anna Nilsson            FK Snapphanarna                  36:27    13          
    5          Linda Andersson         Halmstad OK                      36:59     7          
    6          Sandra Johansson        OK Kompassen                     37:53    13          
    7          Camilla Sigbo           OK Kompassen                     38:36    13          
    8          Louise Johansson        FK Vittus                        38:55     1          
    9          Sabina Olsson           OK Silva                         38:57    13          
   10          Pia-Maria Bondesson     Frosta OK                        40:24    13          
   11          Anna Frantz             Stigmännen-Karlshamn OK          42:02     1          
   12          Karna Thorsson          Malmö OK                         45:20    13          
   13          Katarina Rothin         Pan-Kristianstad                 45:45    13          
   14          Malin Nygren            FK Boken                         49:51    13          
   15          Denise Nyberg           OK Kontinent                     53:44    13          
   16          Jenny Eigert            OK Dacke                         55:36     1          

               Linda Olsson            OK Tyringe                      Felst.    13          
               Lena Bengtsson          OK Vilse 87                   ej start     1          



D14  (13)         3300 m                      

    1          Maria Edenbrandt        Malmö OK                         32:05    13          
    2          Susanne Johansson       FK Vittus                        33:52     1          
    3          Emelie Bengtsson        Tormestorps IF                   34:14    13          
    4          Louise Borg             FK Åsen                          35:57    13          
    5          Ylva Holmqvist          Malmö OK                         36:55    13          
    6          Malin Lagerqvist        Ystads OK                        37:01    13          
    7          Emmie Christoferson     Tormestorps IF                   37:04    13          
    8          Louise Rolander         Pan-Kristianstad                 47:49    13          
    9          Frida Holmqvist         Malmö OK                         49:09    13          
   10          Maria Gunnarsson        Ringsjö OK                       58:09    13          
   11          Anna Brodin             OK Kontinent                     62:14    13          
   12          Evelina Svensson        OK Torfinn                       62:19    13          
   13          Johanna Johansson       Tormestorps IF                   67:18    13          



D12  (8)          3000 m                      

    1          Anna Olsson             OK Tyringe                       27:12    13          
    2          Maria Ohlsson           FK Vittus                        29:49     1          
    3          Angelika Larsson        Örkelljunga FK                   30:55    13          
    4          Helene Nyberg           OK Kontinent                     31:54    13          
    5          Helena Brodin           OK Kontinent                     43:56    13          
    6          Lina Grybb              Tormestorps IF                   46:25    13          
    7          Malin Nyberg            Pan-Kristianstad                 50:21    13          
    8          Caroline Johansson      Tormestorps IF                   62:25    13          



D10  (8)          2300 m                      

    1          Erika Johansson         OK Skogsfalken                   18:28     1          
    2          Anne-Sofie Larsson      Örkelljunga FK                   18:51    13          
    3          Camilla Nilsson         OK Torfinn                       20:40    13          
    4          Isabelle Christoferson  Tormestorps IF                   23:31    13          
    5          Jonna Johansson         Örkelljunga FK                   24:54    13          
    6          Maja Nilsson            Helsingborgs SOK                 25:06    13          
    7          Erika Ohrlander         Pan-Kristianstad                 30:27    13          
    8          Emma Nilsson            Helsingborgs SOK                 36:34    13          



U4  (1)           3300 m                      

    1          Marcus Trulsson         Härlövs IF                       71:00    13          



U2  (2)           2300 m                      

    1          Sara Norrestam          Helsingborgs SOK                 36:39    13          

               Emil Johansson          Helsingborgs SOK              ej start    13          



U1  (1)           1900 m                      

    1          Felix Assarsson         OK Älme                          18:05    14          



INSKOLNING  (2)   1900 m                      

               Tobias Melkersson       Pan-Kristianstad                 Godk.    13          
               Emma Tengheden          Härlövs IF                       Godk.    13          



Öppen 1  (9)      2300 m                      

    1          Frida Nilsson           Pan-Kristianstad                 20:57    13 B        
    2          Julia Svensson          OK Torfinn                       21:29    13 B        
    3          ANDREAS WESTLUND        Hässleholms OK                   24:57       B        
    4          Marcus Bengtsson        OK Tyringe                       32:08    13          
    5          EveliBengtsson          OK Tyringe                       32:09    13          
    6          ULLA STRAND             Örkelljunga FK                   42:18    13          
    7          May Nilsson             Malmö OK                         57:59    13          
    7          Rudolf Nilsson          Malmö OK                         57:59    13          

               Gunnel Svensson         OK Torfinn                      Felst.    13          



Öppen 2  (5)      3000 m                      

    1          Jan Häger               Andrarums IF                     31:56    13 B        
    2          Gunilla Trulsson        Härlövs IF                       36:49    13 B        
    3          LENA TENGHEDEN          Härlövs IF                       37:31    13 B        
    4          Simon Månsson           Örkelljunga FK                   39:01    13 B        
    5          HELENA WIHLBORG PALM    OK Vilse 87                      46:01     1          



Öppen 4  (14)     3300 m                      

    1          Kerstin Martinsson      OK Tyringe                       45:21    13 B        
    2          Karin Hultgren          Ringsjö OK                       50:45    13 B        
    3          Annette Larsson         Eslövs FK                        51:21    13 B        
    4          Madeleine Johansson     FK Vittus                        51:43     1 B        
    5          Kicki Järvholm          FK Vittus                        53:34     1 B        
    6          Conny Johansson         FK Vittus                        54:51     1 B        
    7          Marianne Hellstrand     OK Tyringe                       60:51    13          
    8          Karin Malmgren          Hjärnarps GIF                    62:38    13          
    9          Margareta Held          FK Åsen                          63:30    13          
   10          Gunnar Gustafsson       Markaryds FK                     68:42    14          
   11          Barbro Norrestam        Helsingborgs SOK                 68:52    13          
   12          Maj Jönsson             Helsingborgs SOK                 70:56    13          
   13          Lennart Persson         OK Kompassen                    108:42    13          
   14          K-G Kristensson         KLUBBLÖS                        112:54                



Öppen 5  (7)      3900 m                      

    1          Erland Martinsson       OK Tyringe                       31:44    13 B        
    2          Enar Magnusson          IS Skanne                        36:50    13 B        
    3          Ulf Larsson             Helsingborgs SOK                 41:20    13 B        
    4          Inge Mattsson           FK Göingarna                     41:33    13 B        
    5          Per-Arne Nilsson        Härlövs IF                       42:45    13          
    6          Jonas Åhlin             Helsingborgs SOK                 45:52    13          
    7          Gunnar Persson          Tormestorps IF                   46:16    13          



Öppen 6  (11)     4900 m                      

    1          Rolf Gustafsson         Tormestorps IF                   42:50    13 B        
    2          Cristine Karlsson       OK Torfinn                       47:10    13 B        
    3          Hans-Bertil Persson     OK Kompassen                     49:48    13 B        
    4          MATS SVENSSON           OK Torfinn                       61:09    13          
    5          Lena Tebring            OK Kompassen                     65:47    13          
    6          Peter Nilsson           OK Torfinn                       68:39    13          
    7          Rolf Nilsson            Andrarums IF                     68:42    13          
    8          Bengt Boge              OK Kompassen                     73:57    13          
    9          Conny Blixt             Frosta OK                        78:31    13          
   10          Eva-Lena Bondesson      Frosta OK                        80:51    13          
   11          Ingrid Salomonsson      OK Silva                         90:23    13          



Öppen 7  (15)     3000 m                      

    1          Arne Berggren           Växjö AIS                        34:40    14 B        
    2          David Bengtsson         FK Åsen                          37:33    13 B        
    3          Yvonne Kalen            Ringsjö OK                       38:50    13 B        
    4          Inga Rubensson          OK Torfinn                       42:29    13 B        
    5          Jonas Olsson            FK Snapphanarna                  44:35    13 B        
    6          Petra Vensryd           Eslövs FK                        46:24    13          
    7          Tommy Held              FK Åsen                          46:41    13          
    8          Bertil Svensson         KLUBBLÖS                         47:21                
    9          Lennart Thelandersson   Eslövs FK                        49:01    13          
   10          Karl Gunnar Månsson     FK Göingarna                     49:28    13          
   11          Per Bergman             IS Kullen                        52:34    13          
   12          Lina Svensson           Stigmännen-Karlshamn OK          52:57     1          
   13          Gunilla Bergman         IS Kullen                        53:56    13          
   14          Ann-Marie Offrell       Frosta OK                        66:03    13          
   15          Lena Bohman             OK Kompassen                     93:12    13          



Öppen 8  (12)     3900 m                      

    1          HÅKAN FORSMAN           Ronneby OK                       36:34     1 B        
    2          Per Gunnarsson          OK Tyringe                       38:42    13 B        
    3          Annika Almqvist         Halmstad OK                      39:25     7 B        
    4          MARIA MODIG             Pan-Kristianstad                 44:36    13 B        
    5          Hubert Hugosson         OK Gynge                         51:29    13          
    6          Sven-Erik Jönsson       OK Tyringe                       53:02    13          
    7          Torbjörn Wingqvist      Ringsjö OK                       56:54    13          
    8          Anna Held               Pan-Kristianstad                 58:21    13          
    9          Anna Jönsson            Eslövs FK                        58:42    13          
   10          Mats Ernstsson          FK Göingarna                     60:27    13          
   11          Reijo Salokannel        FINLAND                          66:34                

               Sven Thörnquist         Tormestorps IF                  Felst.    13          



Öppen 9  (14)     5600 m                      

    1          Lars Stenbeck           Halmstad OK                      43:53     7 B        
    2          Elias Assarsson         OK Älme                          46:28    14 B        
    3          Jörgen Assarsson        OK Älme                          48:28    14 B        
    4   (1252) Jonas Olsson            OK Orion                         49:05     1 B        
    5          JONNY SELANDER          OK Tyringe                       54:50    13 B        
    6          Kim Petersson           Hästveda OK                      56:56    13 B        
    7          Per Jensen              Malmö OK                         58:15    13          
    8          Jonas Fasth             Lunds OK                         58:17    13          
    9          Per Wikström            Hästveda OK                      59:48    13          
   10          Jon Osborn              Halmstad OK                      59:59     7          
   11          Kristofer Nilsson       Hästveda OK                      66:19    13          
   12          Bengt Salomonsson       OK Silva                         69:49    13          
   13          Kjell Burman            Tormestorps IF                   85:53    13          

               Lilian Rooth            Markaryds FK                    Felst.    14          



Öppen 10  (4)     1900 m                      

    1          LISA NYBERG             FK Åsen                          17:08    13 B        
    2          Emma Månsson            Örkelljunga FK                   19:07    13 B        
    3          Anton Månsson           Örkelljunga FK                   22:49    13 B        

               Anna Åhlin              Helsingborgs SOK                Felst.    13