Nordic Meeting Sprint Fredag 17 augusti 2001sö 2001-08-19 14:08
Resultatskapad av OE2001 Sverige © Stephan Krämer 2001

   Pl     Rank Namn                    Klubb                              Tid   Dst Tvlmärke 



HERRAR A-FINAL  (35)      3300 m                      

    1          Yuri Omeltchenko        UKRAINE                          14:12       G        
    2          Jostein Moe             NORWAY                           14:45       G        
    3          Rene Rokkjär            DENMARK                          14:53       G        
    4          Peter Öberg             SWEDEN                           14:57       G        
    5          Kalle Dahlin            SWEDEN                           14:58       G        
    6          Rikard Gunnarsson       SWEDEN                           15:01       G        
    7          Jonne Lakanen           FINLAND                          15:09       G        
    8          Toni Louhisola          FINLAND                          15:11       G        
    9          Per Öberg               SWEDEN                           15:12       G        
   10          Timo Saarinen           FINLAND                          15:17       G        
   11          Martin Larsson          SWEDEN                           15:24       G        
   12          Harri Romppanen         FINLAND                          15:27       G        
   13          Michael Sörnsen         DENMARK                          15:28       G        
   14          Björn Eriksen           NORWAY                           15:29       G        
   15          Pål Skogedal            NORWAY                           15:31       G        
   16          Thormod Berg            NORWAY                           15:36       G        
   17          Ed Nash                 GREAT BRITAIN                    15:37       G        
   18          Troels Nielsen          DENMARK                          15:38       G        
   19          Rob Baker               GREAT BRITAIN                    15:42       G        
   20          Miika Hernelahti        FINLAND                          15:50       G        
   21          Tim Lenton              GREAT BRITAIN                    16:03       G        
   22          Jacob Grönnegaard       DENMARK                          16:05       G        
   23          Håkan Pettersson        SWEDEN                           16:07       G        
   24          Henrik Jörgensen        DENMARK                          16:12       G        
   25          Matthew Crane           GREAT BRITAIN                    16:13       G        
   26          Erik Roller             GERMANY                          16:19       G        
   27          Christian Rossnegger    GERMANY                          16:31       G        
   28          Martin Hansen           DENMARK                          16:39       G        
   29          Leif Bader              GERMANY                          16:40       G        
   30          Samuli Launiainen       FINLAND                          16:42       G        
   31          Hans Gunnar Omdal       NORWAY                           16:47       G        
   32          Stewart Fishwick        GREAT BRITAIN                    16:51       G        
   33          Christian Gieseler      GERMANY                          16:54       G        
   34          Vidar Solberg           NORWAY                           17:11       S        
   35          Clive Parry             GREAT BRITAIN                    17:17       S        



DAMER A-FINAL  (26)       3300 m                      

    1          Karin Noborn            SWEDEN                           17:36       G        
    2          Elin Dahlstedh          SWEDEN                           17:53       G        
    3          Hanna Palm              SWEDEN                           18:08       G        
    4          Anne Margrethe Hausken  NORWAY                           18:19       G        
    5          Göril Fristad           NORWAY                           18:29       G        
    6          Marianne Andersen       NORWAY                           18:33       G        
    7          Kaisa Salminen          FINLAND                          18:37       G        
    8          Karin Hellman           SWEDEN                           18:41       G        
    9          Janne Bjorvand          NORWAY                           18:46       G        
   10          Jo Stevenson            GREAT BRITAIN                    18:50       G        
   11          Maria Hoffman           FINLAND                          19:03       G        
   12          Outi Sareila            FINLAND                          19:08       G        
   13          Satu Vesalainen         FINLAND                          19:15       G        
   14          Caroline Jonasson       SWEDEN                           19:30       G        
   15          Ingrid Bronebakk        NORWAY                           19:43       G        
   16          Maria Rantala           FINLAND                          19:45       G        
   17          Dorthe Skovlyst         DENMARK                          19:56       G        
   18          Guna Fischer            GERMANY                          20:21       S        
   19          Anna Envall             SWEDEN                           20:33       S        
   19          Katja Peltola           FINLAND                          20:33       S        
   21          Rachael Eldor           GREAT BRITAIN                    21:26       S        
   22          Anja Mattick            GERMANY                          22:13       S        
   23          Bettina Schlaefke       GERMANY                          22:44       S        
   23          Heather Burrows         GREAT BRITAIN                    22:44       S        
   25          Clauida Anna Graber     GERMANY                          23:13       S        

               Marte Balchen           NORWAY                        ej start                



HERRAR B-FINAL  (23)      3300 m                      

    1          Johan Modig             SWEDEN                           14:45       G        
    2          Jörgen Olsson           SWEDEN                           14:51       G        
    3          Mattias Karlsson        SWEDEN                           14:59       G        
    4          Erik Öhlund             SWEDEN                           15:03       G        
    5          Anders Axelsson         SWEDEN                           15:08       G        
    6          Martin Söderberg        SWEDEN                           15:29       G        
    7          Ilkka Leppävuori        FINLAND                          15:34       G        
    8          Hans Olof Amblie        NORWAY                           15:41       G        
    9          Anders Axenborg         SWEDEN                           15:59       G        
   10          Erik Axelsson           SWEDEN                           16:00       G        
   11          Jim Öystein Nybråten    NORWAY                           16:07       G        
   12          Rune Olsen              DENMARK                          16:19       G        
   13          Ivar Haugen             NORWAY                           16:32       G        
   14          Asgeir Mjösund          NORWAY                           16:34       G        
   14          Peter Horstman          DENMARK                          16:34       G        
   16          Christian Hansen        DENMARK                          16:43       G        
   17          Mikael Kristensson      SWEDEN                           16:57       G        
   18          Öystein Pettersen       NORWAY                           17:06       S        
   18          Jari Ikäheimonen        FINLAND                          17:06       S        
   20          Tobias Bengtsson        SWEDEN                           17:20       S        
   20          Claus Bloch             DENMARK                          17:20       S        
   22          Rune Strandberg         NORWAY                           19:22       S        

               Anders Nordberg         NORWAY                        ej start                



DAMER B-FINAL  (8)        3300 m                      

    1          Lina Bäckström          SWEDEN                           18:23       G        
    2          Kajsa Nilsson           SWEDEN                           18:43       G        
    3          Ros-Marie Forslund      SWEDEN                           19:36       G        
    4          Anna Mårsell            SWEDEN                           20:12       G        

               Vakant                  SWEDEN                        ej start                
               Vakant                  SWEDEN                        ej start                
               Vakant                  SWEDEN                        ej start                
               Emilia Åkesson          SWEDEN                        ej start